Z roku na rok wiemy o ADHD coraz więcej. Jednak mimo narastającej świadomości i nieustających badań, krąży wciąż wiele mitów w tym temacie. Mitów, które krzywdzą i zniekształcają prawdziwy obraz zaburzenia. Oto 5 nieprawdziwych stwierdzeń dotyczących ADHD.
5 mitów o ADHD
Mit: nie możesz mieć ADHD, jeśli masz dobre oceny
Fakt: Kiedy osoba z ADHD dostaje dobrą ocenę ze sprawdzianu, świetnie zdaje test czy pnie się po szczeblach kariery, ale nie może znaleźć kluczy lub zapomina o zapłaceniu rachunków, najprawdopodobniej pomyślisz, że coś ją rozproszyło. Jest niesumienna lub leniwa.
ADHD nie ma nic wspólnego z inteligencją, podkreśla dr Roberto Olivardia, psycholog kliniczny. ADHD wiąże się z problemami z funkcjonowaniem wykonawczym – umiejętnościami poznawczymi, na które składają się: elastyczność mentalna, pamięć robocza i samokontrola.
Umiejętności poznawcze kontrolują różnorodne złożone zachowania, takie jak np. planowanie, zarządzanie czasem, podejmowanie decyzji, rozpoczynanie zadań. Na pozór proste do wykonania zadania, wymagają skomplikowanych procesów mózgowych, które nie są mocną stroną osób z ADHD.
Mit: ADHD nie dotyczy tak wielu dziewcząt jak chłopców
Fakt: Kilkadziesiąt lat temu eksperci wierzyli, że ADHD dotyka wyłącznie chłopców. Jednak obecnie wiemy, że nie jest to prawdą. Dziewczęta, kobiety zmagają się z ADHD w takim samym stopniu. Jednak mimo wszystko to wciąż chłopcy czy mężczyźni kierowani są częściej na badania i diagnozę pod kątem zaburzenia. Jak sugerują przeprowadzone badania, jednym z powodów jest fakt, że ADHD inaczej wygląda u chłopców, a inaczej u dziewcząt. Dziewczęta mogą być rozmarzone, przytłoczone lub zdezorientowane. Objawy ADHD są u nich mniej widoczne, dyskretniejsze.
Mit: Tylko osoby o białej skórze chorują na ADHD
Fakt: ADHD może dotknąć każdego. Pochodzenie nie ma tutaj żadnego znaczenia. Niestety badania dowodzą, że ADHD jest niediagnozowane i niedostatecznie leczone u dzieci rasy czarnej i latynoskiej. Białe dzieci zdecydowanie częściej są diagnozowane i leczone w tym kierunku, a przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być czynniki takie jak np.: piętno społeczne wokół zdrowia psychicznego, uprzedzenia ze strony nauczycieli, ograniczony dostęp do placówek służby zdrowia.
Mit: jeśli moje dziecko bierze leki na ADHD to świadczy to o mnie źle
Fakt: ADHD jest schorzeniem zwykle niewidocznym, dlatego społeczeństwo często piętnuje przyjmowanie leków. To całkowicie zrozumiałe, że leki traktujesz jako ostateczność. Jednak nie zarzucaj sobie, że nie robisz wystarczająco dużo. Olivardia twierdzi, że kupowanie leków na ADHD nie różni się od kupowania okularów korekcyjnych czy aparatu słuchowego dla dziecka niedosłyszącego. Leki na ADHD zmniejszają nadpobudliwość, impulsywność i nieuwagę przy niewielkich lub nawet żadnych skutkach ubocznych.
Mit: osoby z ADHD muszą się bardziej starać
Fakt: Mówienie osobom z ADHD, żeby się bardziej starały, skupiły, były spokojniejsze lub zorganizowane, jest jak mówienie osobie ze słabym wzrokiem, by zaczęła lepiej widzieć. To niemożliwe. Osoby z ADHD potrzebują wsparcia.
Źródło: psychcentral.com