Hormony są niezwykle istotnymi elementami pomagającymi zarządzać funkcjonowaniem ludzkiego organizmu. Wydzielają je gruczoły dokrewne, a ich funkcję można porównać do posłańców, którzy umożliwiają komunikację pomiędzy poszczególnymi narządami. Jeżeli cały układ hormonalny działa jak należy, cieszymy się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.
Jednak gdy coś ulegnie zaburzeniu, na przykład z powodu choroby, możemy to odczuwać na wiele sposobów, np. odczuwać zmęczenie, mieć problemy z cerą lub z przybieraniem na masie.
Właśnie to tycie spędza sen z powiek wielu kobietom. Jeśli ty też jesteś ciekawa, które z hormonów wpływają na masę twojego ciała, sprawdź to poniżej.
5 hormonów, które powodują tycie
1. Insulina
Insulina, wytwarzana przez trzustkę, odpowiada za dostarczenie glukozy do komórek organizmu oraz magazynuje również tłuszcz. Jeśli trzustka wydziela zbyt dużo insuliny, efektem tego może być magazynowanie tłuszczu w organizmie i tycie.
2. Grelina
Grelina wydziela się w żołądku, gdy odczuwamy głód. Zbyt duże wydzielanie greliny wzmacnia apetyt i zachęca nas do zjadania większych posiłków oraz podjadania. Co ciekawe, zauważono ścisły związek z niewystarczającą ilością snu, a wzmożoną produkcją greliny. Ci, którzy śpią zbyt mało, mają większą tendencję do tycia.
3. Leptyna
Leptyna, czyli hormon sytości, wydzielany jest przez komórki białej tkanki tłuszczowej i pełni rolę kontrolera metabolizmu komórek. Decydując również o tym, czy tłuszcz w organizmie należy spalić, czy zatrzymać na gorszy czas. Zbyt niski poziom leptyny sprawia, że rośnie apetyt, a organizm kumuluje nadmiar tkanki tłuszczowej.
4. Kortyzol
Ten hormon stresu produkowany przez nadnercza ma za zadanie nie dopuszczać do spadku poziomu cukru poniżej normy. Szczególnie odczuwalne jest to w sytuacjach nerwowych, gdy automatycznie sięgasz po coś słodkiego do przekąszenia, aby „zagryźć” stres. Kortyzol poza tym wpływa negatywnie na metabolizm zwalniając go, aby organizm zachował więcej energii, by w razie potrzeby walczyć lub uciekać. Im więcej kortyzolu we krwi, tym bardziej wzrasta ryzyko tycia.
5. Hormony tarczycy
Hormony tarczycy (T3 i T4) odgrywają ważną rolę w regulacji procesów metabolicznych. Jeśli ich równowaga ulega zaburzeniu, zwalnia tempo przemiany materii i organizm funkcjonuje gorzej, odkłada dostarczane z pożywieniem kalorie w postaci tkanki tłuszczowej.
Proste badanie krwi i oznaczenie w nim poszczególnych hormonów wskaże, czy problem z tyciem leży właśnie tutaj. Łatwiej jest zadbać o wagę, dobrać odpowiednią dietę, ćwiczenia, a gdy trzeba to również leki, by schudnąć i utrzymać wagę na optymalnym dla zdrowia poziomie.
źródło: www.ofeminin.pl, www.vitalab.pl