Zdrowie

13 przyczyn bólu pleców w dolnym odcinku, które mogą cię zaskoczyć

Redakcja
Redakcja
14 lutego 2018
Następny

Ból pleców potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Towarzyszący mu dyskomfort utrudnia znalezienie wygodnej pozycji do siedzenia czy spania, schylanie się i wykonywanie wielu czynności, które w innym przypadku nie sprawiają żadnych kłopotów. Przyczyn problemów z kręgosłupem może być wiele. Począwszy od kontuzji, której najczęściej mamy świadomość, skończywszy na przyczynach, których trudno się od razu domyślić. 

13 przyczyn bólu pleców w dolnym odcinku, które mogą cię zaskoczyć

1. Naderwanie więzadeł lub mięśni

Ból w dole pleców może być spowodowany przez naciągnięcie więzadeł lub mięśni. Najczęstszą ich przyczyną jest zła postawa, podnoszenie ciężkich przedmiotów w niewłaściwy sposób, upadki, urazy sportowe i gwałtowne ruchy, które nadmiernie obciążają dolną część pleców.

2. Spondyloza

Spondyloza jest postępującym z upływem lat zanikiem krążków międzykręgowych. Powoduje ona stopniowe zużywanie się dysków kręgosłupa i stawów, co może powodować silne bóle, stany zapalne czy nieprawidłowe zwężenie kanału kręgowego. Proces nasila się po przekroczeniu 40 roku życia.

3. Stenoza kanału kręgowego

Stenoza pojawia się w wyniku postępu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, będących rezultatem naturalnego procesu starzenia, ale może dotknąć także młodsze osoby. Stenoza kanału kręgowego jest zwężeniem prowadzącym do ucisku struktur nerwowych, co może powodować przewlekły ból krzyża, pośladków i ud, utykania, osłabienia czucia w kończynach dolnych i utrudnienia chodzenia.

4. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to przewlekła forma zapalenia stawów, dysków i wiązadeł kręgosłupa, która powoduje odkładanie się soli wapnia, następnie kostnienie struktur, co w konsekwencji prowadzi do stopniowego usztywniania. Chorzy doświadczają bólu i sztywności, co często jest nasilone rano i poprawia się wraz z ruchem.

5. Kręgozmyk

Kręgozmyk polega na przemieszczaniu się kręgów kręgosłupa względem siebie, co powoduje ból w dole pleców i sztywność, drętwienie i mrowienie. Może to być spowodowane wadą wrodzoną, uszkodzeniem lub naturalnym zużyciem na skutek upływu lat.

6. Przepuklina kręgosłupa

Przepuklina, zwana inaczej wypadnięciem dysku, spowodowana jest uszkodzeniem krążków międzykręgowych, najczęściej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Dysk składa się z zewnętrznego pierścienia włóknistego, utrzymującego wewnętrzne galaretowate jądro w jego centrum. Do przepukliny dochodzi gdy środek wybrzuszy się i uszkodzi warstwę zewnętrzną, ściskając lub drażniąc pobliski rdzeń nerwu. To powoduje niezwykle ostry ból i drętwienie, odczuwalne także w innych częściach ciała, problemy z chodzeniem czy nawet zmianą pozycji.

7. Kamienie nerkowe

Ból pleców nie musi pochodzić jedynie od kręgosłupa czy mięśni z nim sąsiadujących. Może on także pochodzić z innych obszarów ciała, które są uszkodzone lub toczy się stan zapalny. Na przykład, kamienie nerkowe i infekcje dróg moczowych mogą objawiać się bólem promieniującym do dolnej części pleców. Ból dolnego odcinka kręgosłupa można również odczuwać z powodu urazu biodra lub miednicy, zapalenia wyrostka robaczkowego lub problemów trawiennych.

czytaj dalej:

Zdrowie

Poznaj bliżej Balladine.com! To jeden z najlepszych sklepów online dla kobiet z klasą

Redakcja
Redakcja
14 lutego 2018
Balladine
Fot. Materiały prasowe
 

Szukasz polskiej mody? Pragniesz ubierać się z klasą, nie wydając przy tym fortuny? A może po prostu potrzebujesz pomocy w zakupach? Na te pytania najtrafniejszą odpowiedzią jest Balladine.com. W końcu nie bez powodu to jeden z najlepszych sklepów online w Polsce.

Balladine.com to w 100% polska, multibrandowa platforma dla kobiet z klasą. Swoją bogatą ofertę prezentuje w sklepie online oraz w salonach firmowych w Warszawie. Co czyni Balladine.com sklepem jedynym w swoim rodzaju? Dlaczego co roku zajmuje wysokie miejsce w czołówce sklepów online w Polsce? Mamy odpowiedzi.

Balladine.com w czołówce najlepszych sklepów

Balladine.com w gronie najlepszych sklepów online w Polsce znalazło się już w 2013 roku, zaledwie pół roku po otwarciu. Na przestrzeni ostatnich lat na koncie sklepu znalazły się główne nagrody między innymi w takich kategoriach jak: strona roku, innowacja roku czy przełamanie nieufności. Aż dwa razy Balladine.com zwyciężało dzięki najlepszej obsłudze klienta. I to ona jest największą chlubą tego sklepu. Biuro Obsługi Klienta Balladine to konsultantki całym sercem oddane klientkom. Opiekują się zamówieniami, ale też służą radą i pomocą przy wyborze odpowiedniego fasonu, a nawet całej stylizacji.

Balladine.com

Fot. Materiały prasowe

Tysiące produktów polskich marek

Na Balladine.com jest w czym wybierać. Około 1300 sukienek, 1200 bluzek i koszul, niemal 1000 dodatków to tylko część oferty. Składają się na nią nowości z aktualnych kolekcji oraz produkty wyprzedażowe, które są dostępne na stronie przez cały rok. To produkty tak znakomitych polskich brandów jak Bialcon, Patrizia Aryton, Vito Vergelis, Click czy Paola Collection. Balladine prezentuje też mniej znane marki o dużym potencjale. Wystarczy wspomnieć choćby Kumi i Muso czy CAHA. W sumie ponad 50 marek prezentuje swoje kolekcje na platformie Balladine – zarówno online, jak i offline.

Zakupy w promocyjnych cenach

Dużym atutem Balladine.com są częste promocje dotyczące zarówno nowości, jak i produktów na wyprzedaży. Promocje z Extra Rabatem to okazja do zakupów nawet o 80% tańszych, ponieważ Extra Rabat to np. 30% dodatkowego rabat na przecenione już produkty danej marki. Jednorazowo przy zakupach można też skorzystać z 50 zł rabatu za zapis do newslettera. A jeśli przy okazji pierwszego zamówienia, użytkownik zarejestruje się na stronie i zapisze do Klubu Balladine, to już przy kolejnych otrzyma 3% stałej zniżki na nowości. Ta wraz z kolejnymi zakupami może urosnąć nawet do 15%.

Balladine.com

Fot. Materiały prasowe

Cały świat inspiracji

Choć Balladine.com specjalizuje się w polskiej modzie, nie zamyka się na trendy z całego świata. Można o nich przeczytać na blogu Balladine.com.pl, oglądając przy tym zdjęcia z pokazów oraz z sesji do najlepszych modowych magazynów. Ale blog Balladine.com.pl to także tematy dotyczące stylu życia, dzięki którym można obejrzeć nie tylko najpiękniejsze oscarowe kreacje gwiazd Hollywood, ale także poznać np. najstarszą szafiarkę świata lub styl szwedzkiej królowej. Z kolei na fanpage’u Balladine na Facebooku można odkryć mnóstwo pomysłów na modne stylizacje. Styliści Balladine przygotowują je specjalnie dla fanów strony.

Balladine.com

Fot. Materiały prasowe

Balladine warto poznać dla każdego z wyżej wymienionych powodów, ale tak naprawdę warto to zrobić dla siebie. Zajrzeć na www.balladine.com, nasycić oczy polska modą, wybrać coś dla siebie i zamówić. Może to będzie ulubiona sukienka, najwygodniejsze spodnie, a może ukochana jedwabna apaszka… A jeśli nie? Na Balladine.com dostawa i zwrot są darmowe, więc zawsze można skorzystać z drugiej szansy.


Artykuł powstał we współpracy z Balladine


Zdrowie

Najważniejsze hormony kobiecego ciała. Czyli dlaczego u diabła tak kochamy słodycze i…

Redakcja
Redakcja
14 lutego 2018
Fot. iStock/nemchinowa
Następny

Według „regułki”, hormony są związkami chemicznymi, które przekazują określone informacje między poszczególnymi narządami i w ten sposób regulują pracę organizmu. W praktyce hormony kojarzą się nam z wahaniami nastroju, ochotą na czekoladę, zespołem napięcia przedmiesiączkowego i wzruszeniem łapiącym za gardło na reklamach pieluch dla dzieci, u kobiet ciężarnych.

Warto wiedzieć, jakie  hormony rządzą kobietami i czego można po nich się spodziewać.

Wymienione poniżej hormony nie są wszystkimi, które wpływają na funkcjonowanie kobiecego organizmu.


 

źródło: www.womenshealth.plbonavita.pl

Zobacz także

Mrożonki - fakty i mity

Mrożonki – fakty i mity. A ty, w co nadal wierzysz?

hpv

Mam HPV… i co teraz?

Bieganie: efekty, kalorie, bieganie a odchudzanie, bieganie rano, bieganie na czczo