Go to content

13 przyczyn bólu pleców w dolnym odcinku, które mogą cię zaskoczyć

Ból pleców potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Towarzyszący mu dyskomfort utrudnia znalezienie wygodnej pozycji do siedzenia czy spania, schylanie się i wykonywanie wielu czynności, które w innym przypadku nie sprawiają żadnych kłopotów. Przyczyn problemów z kręgosłupem może być wiele. Począwszy od kontuzji, której najczęściej mamy świadomość, skończywszy na przyczynach, których trudno się od razu domyślić. 

13 przyczyn bólu pleców w dolnym odcinku, które mogą cię zaskoczyć

1. Naderwanie więzadeł lub mięśni

Ból w dole pleców może być spowodowany przez naciągnięcie więzadeł lub mięśni. Najczęstszą ich przyczyną jest zła postawa, podnoszenie ciężkich przedmiotów w niewłaściwy sposób, upadki, urazy sportowe i gwałtowne ruchy, które nadmiernie obciążają dolną część pleców.

2. Spondyloza

Spondyloza jest postępującym z upływem lat zanikiem krążków międzykręgowych. Powoduje ona stopniowe zużywanie się dysków kręgosłupa i stawów, co może powodować silne bóle, stany zapalne czy nieprawidłowe zwężenie kanału kręgowego. Proces nasila się po przekroczeniu 40 roku życia.

3. Stenoza kanału kręgowego

Stenoza pojawia się w wyniku postępu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, będących rezultatem naturalnego procesu starzenia, ale może dotknąć także młodsze osoby. Stenoza kanału kręgowego jest zwężeniem prowadzącym do ucisku struktur nerwowych, co może powodować przewlekły ból krzyża, pośladków i ud, utykania, osłabienia czucia w kończynach dolnych i utrudnienia chodzenia.

4. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to przewlekła forma zapalenia stawów, dysków i wiązadeł kręgosłupa, która powoduje odkładanie się soli wapnia, następnie kostnienie struktur, co w konsekwencji prowadzi do stopniowego usztywniania. Chorzy doświadczają bólu i sztywności, co często jest nasilone rano i poprawia się wraz z ruchem.

5. Kręgozmyk

Kręgozmyk polega na przemieszczaniu się kręgów kręgosłupa względem siebie, co powoduje ból w dole pleców i sztywność, drętwienie i mrowienie. Może to być spowodowane wadą wrodzoną, uszkodzeniem lub naturalnym zużyciem na skutek upływu lat.

6. Przepuklina kręgosłupa

Przepuklina, zwana inaczej wypadnięciem dysku, spowodowana jest uszkodzeniem krążków międzykręgowych, najczęściej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Dysk składa się z zewnętrznego pierścienia włóknistego, utrzymującego wewnętrzne galaretowate jądro w jego centrum. Do przepukliny dochodzi gdy środek wybrzuszy się i uszkodzi warstwę zewnętrzną, ściskając lub drażniąc pobliski rdzeń nerwu. To powoduje niezwykle ostry ból i drętwienie, odczuwalne także w innych częściach ciała, problemy z chodzeniem czy nawet zmianą pozycji.

7. Kamienie nerkowe

Ból pleców nie musi pochodzić jedynie od kręgosłupa czy mięśni z nim sąsiadujących. Może on także pochodzić z innych obszarów ciała, które są uszkodzone lub toczy się stan zapalny. Na przykład, kamienie nerkowe i infekcje dróg moczowych mogą objawiać się bólem promieniującym do dolnej części pleców. Ból dolnego odcinka kręgosłupa można również odczuwać z powodu urazu biodra lub miednicy, zapalenia wyrostka robaczkowego lub problemów trawiennych.

czytaj dalej:

1/1 13 przyczyn bólu pleców w dolnym odcinku, które mogą cię zaskoczyć

8. Palenie tytoniu

Nałogowi palacze mogą mieć problem z bólem pleców, ponieważ nikotyna zwęża naczynia krwionośne i osłabia dopływ krwi do kręgosłupa. To może powodować szybsze starzenie się krążków międzykręgowych, zwiększając podatność na urazy i przepukliny.

9. Długotrwałe siedzenie

Zła postawa ma wielki wpływ na kondycję naszego kręgosłupa. Przekonał się o tym każdy, kto dłużej zastygł w jednej, niewygodnej pozycji. Siedzenie na krześle powoduje 30% większy nacisk na kręgosłup, niż przebywanie w ruchu. Warto wstawać od biurka, unikać przygarbienia, oraz wyregulować siedzisko, by było wygodne i komfortowe także dla kręgosłupa.

10. Nienaturalny ruch

Zakładanie wysokich obcasów, zawieszanie ciężkiej torby na ramieniu czy nieprawidłowy sposób chodu zmusza kręgosłup do nadmiernego wysiłku. Obciążenie i nadmierna eksploatacja stawów zmusza do wygięcia ciała w tył, co skutkuje kompresją stawów i bólem pleców.

11. Spanie na zbyt miękkim materacu

Miękki materac może i kojarzy się z wygodnym snem, ale zdecydowanie szkodzi kręgosłupowi. Na zbyt miękkim materacy waga jest nierównomiernie rozłożona, co rano poskutkuje ból pleców. Materac o średniej lub twardej powierzchni to najlepsza opcja.

12. Latanie

Ciśnienie atmosferyczne w kabinie samolotu jest znacznie niższe, niż na ziemi i może podrażniać dyski kręgosłupa, czyniąc je bardziej podatnymi na przepukliny. Jeśli masz kłopot z kręgosłupem, a często podróżujesz samolotami, staraj się unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów i gwałtownych ruchów po zejściu na ziemie po długim locie. Poświęć kilka minut na spacer i rozciągnij się po zejściu z pokładu.

13. Zbyt ciasne ubrania

Noszenie zbyt ciasnych ubrań nie tylko krępuje ruchy, ale może hamować normalne działanie mięśni stabilizujących, powodując, że dolna część pleców staje się bardziej podatna na obciążenia i urazy.

źródło: www.womanandhome.com, www.gazeta.pl