Żyjąc w świecie konsumpcji i szybkiego tempa, szukamy rozwiązań, które ekspresowo pozwolą zażegnać pojawiające się problemy. Często goniąc za spełnieniem założonych celów, poświęcamy sobie coraz mniej czasu. Ignorujemy sygnały wysyłane przez ciało, które niejednokrotnie domaga się uwagi. Nawet gdy pojawia się ból, zamiast przyjrzeć się dostępnym możliwościom, sięgamy po pigułkę.
Coś cię boli? A więc sięgnij po…
Dzięki lekom przeciwbólowym i przeciwzapalnym można oszukać cierpiące ciało i pędzić dalej. Nie zastanawiamy się nad konsekwencjami częstego łykania takich leków, bo wydaje się, że skoro są bez recepty, nie stanowią żadnego zagrożenia. A to nie zawsze takie oczywiste i bezpieczne, wystarczy wczytać się w ulotkę. Poza tym zapominamy, że natura również podarowała nam zdrowe sposoby na uśmierzenie bólu, które nie pochodzą ze sterylnych laboratoriów. Wystarczy przyjrzeć się różnym produktom, by dostrzec ich potencjalne działanie i choćby z samej ciekawości, włączyć je do codziennego menu.
Naturalne środki uśmierzające ból:
1. Ananas na ból stawów
Niezwykła moc tego owocu wynika z zawartości witamin, minerałów, kwasów owocowych i bromelainy (bromeliny) – grupy enzymów właściwościach leczniczych. Bromelaina wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i odchudzające, pomaga zmniejszyć stan zapalny i wspiera funkcjonowanie stawów. Sprawdza się w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów. Ananas ułatwia usuwanie z organizmu nadmiaru kwasu moczowego, który jest przyczyną dny moczanowej. Można jeść go od razu po obraniu, jak i przyrządzać smaczne i zdrowe sałatki.
2. Łosoś na zapalenie stawów
Łosoś bogaty jest w kwasy tłuszczowe omega-3, które zmniejszają stan zapalny i umożliwiają lepszą ruchu stawów w przypadku zapalenia stawów. Jeśli podamy łososia np. gotowanego na parze czy w sałatce w towarzystwie czosnku, oliwy z oliwek, bazylii, cytryny, zwiększymy właściwości przeciwzapalne.
3. Imbir na ból brzucha
Ból brzucha to częsta przypadłość, która pojawia się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, bez różnicy na wiek. Imbir to naturalna pomoc w mdłościach i dyskomforcie spowodowanym problemem trawiennym. Olejek z imbiru pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego, wzmaga wydzielanie żółci i działa rozkurczowo, leczy wzdęcia. Łagodzi mdłości w chorobie lokomocyjnej, po zastosowanej narkozie, przy chemioterapii. Najlepiej plasterek świeżego imbiru dodawać do herbaty lub pić zagotowany z wodą, z dodatkiem miodu i cytryny.
4. Owsianka z bananami łagodzi zgagę
Przy problemach z zarzucaniem treści żołądka do przełyku, zanim sięgniecie po apteczne środki zobojętniające kwas żołądkowy, koniecznie spróbujcie owsiankę z bananami. To danie może wygląda niepozornie, ale płatki owsiane zbawiennie wpływają na śluzówkę przewodu pokarmowego, banany neutralizują kwas żołądkowy a w dodatku otulają przewód pokarmowy pokrywając warstwą ochronną jego ścianki, łagodzą podrażnienia żołądka. Jeśli owsiankę ugotujecie na mleku migdałowym, efekt będzie jeszcze lepszy. Uwaga, nadmiar owsianki i zawartego w niej błonnika, może spowodować zaparcia i bóle brzucha.
5. Szpinak na skurcze mięśni
Szpinak powinien stać się najlepszym przyjacielem każdego sportowca, ponieważ jest bogaty w cenne składniki odżywcze. Doskonale łagodzi kurcze mięśni, dzięki zawartości potasu, magnezu i białka. Znakomicie sprawdzi się w sałatce lub np. jako podstawa zdrowego sosu do makaronu.
6. Jagody, żurawina i jogurt naturalny na zapalenie pęcherza
Zapalenie pęcherza najczęściej dotyka kobiety, ponieważ cewka moczowa jest krótsza, niż u mężczyzn. Bakterie łatwiej i szybciej rozprzestrzeniają się w organizmie kobiety. Problemy z pęcherzem lubią nawracać, warto w tym przypadku jeść więcej jogurtu z jagodami (bogate w przeciwutleniacze neutralizujące szkodliwe substancje) lub żurawiną (usuwa bakterie ze ścian dróg moczowych, które wydalane są z moczem). Sam jogurt naturalny ułatwia zachowanie równowagi bakteryjnej w organizmie, wspierając namnażanie pożytecznych bakterii jelitowych.
7. Orzechy na zapalenie mięśni
Orzechy przeciwdziałają szybkiemu wyczerpaniu i skurczom mięśni, łagodzą bóle spowodowane zapaleniem mięśnia. Orzechy obniżają poziom białka C-reaktywnego w organizmie (CRP, czyli marker stanu zapalnego), zawierają także kwasy tłuszczowe omega-3, mające działanie przeciwzapalne. Dobrze łączyć je z ciemną czekoladą, bogatą w ważny dla mięśni magnez.
8. Czereśnie i wiśnie na ból głowy
Czereśnie są znane z bogactwa cennych składników — zawierają bardzo dużo witamin: A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, C, K, P i odżywczych składników mineralnych: jod, potas, wapń, żelazo, magnez, fosfor, sód, cynk, selen, pektyny i flawonoidy. Są smacznym i skutecznym sposobem na bóle głowy — już zjedzenie 20 czereśni wykazuje podobne działanie jak łyknięcie dwóch aspiryn. Podobne działanie wykazują wiśnie — ułatwiają konwersję tlenku azotu we krwi i służą do rozluźnienia mięśni i naczyń krwionośnych, co pozwala na lepszy przepływ krwi i odżywienie mózgu. Wiśnie zawierają kwercetynę oraz antocyjaniny, które mają działanie podobne do ibuprofenu.
9. Rumianek na ból gardła
A dokładniej herbatka z kwiatu rumianka, serwowana z miodem i cytryną przyniosą prawdziwą ulgę w bólu gardła. Rumianek pomaga zniszczyć bakterie i służy jako środek przeciwzapalny. Miód, jak i cytryna, ma właściwości lecznicze, hamuje namnażanie wirusów i wykazuje działanie antybakteryjne.
10. Bazylia łagodzi problemy skórne
Ten doskonały dodatek do sałatek i wielu innych dań, sprawdzi się miejscowo w przypadku oparzenia słonecznego, ukąszenia owadów lub wyprysków. Swoje działanie zawdzięcza naturalnie występującym olejkom eterycznym, które mogą łagodzić podrażnienie i przyspieszyć gojenie. Bazylia działa antybakteryjne i dezynfekująco, a kamfen obecny w olejku eterycznym chłodzi skórę, świąd wynikający z ugryzienia owadów lub podrażnień. Oczyszcza pory skóry i wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe, które pomagają odwrócić uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki.
11. Woda na ogólne bóle i złe samopoczucie
Niewystarczająco nawodniony organizm nie pracuje na najwyższych obrotach. Wystarczy, że zapominamy w ciągu dnia o spożywaniu właściwej ilości płynów, a szybko możemy odczuć tego konsekwencje. Jej niedobór odbija się nie tylko na wyglądzie, ale może powodować zmęczenie, nieodporność na stres, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, zaparcia i inne dolegliwości. Woda wypłukuje toksyny z organizmu, które są przyczyną problemów. Aby jej nie brakowało, należy wypijać przez cały dzień stopniowo minimum 1,5 litra wody w ciągu dnia. Podczas ciąży, wysiłku fizycznego czy upałów, jeszcze więcej.
źródło: www.lifehack.org, www.poradnikzdrowie.pl