Go to content

10 sygnałów, że twoja gospodarka hormonalna jest zaburzona

7 oznak zaburzeń hormonalnych, które powinnaś znać
fot. iStock/max-kegfire

Hormony są wysłannikami naszego ciała, które umożliwiają naszym organom wykonywanie ich funkcji. Kluczowe dla rozwoju organizmu, wzrostu, rekonwalescencji, hormony pomagają również w procesach takich jak trawienie czy metabolizm i reprodukcja. Brak równowagi hormonalnej może w istotny sposób wpływać na stan fizyczny i psychiczny danej osoby.

10 sygnałów, że twoja gospodarka hormonalna jest zaburzona

Aby utrzymać organizm w dobrej kondycji, musisz utrzymać zrównoważony poziom hormonów we krwi. W przeciwnym razie doświadczysz niepożądanych skutków ubocznych, takich jak:

1.Problemy z trawieniem

Czy masz objawy typowe dla zespołu jelita drażliwego? Brak równowagi hormonalnej powoduje problemy żołądkowe, takie jak skurcze, wzdęcia, bóle brzucha, biegunka, zaparcia i gazy. W głębi komórek wyściółki przewodu pokarmowego znajdują się receptory hormonalne. Kiedy zmienia się poziom hormonów, zmienia się również proces trawienia. Zespół jelita drażliwego i inne dolegliwości trawienne rozwijają się, gdy poziom serotoniny jest niski.

2. Zmiany apetytu

Twoje ciało może produkować więcej greliny niż normalnie, więc odczuwasz większą potrzebę jedzenia. Grelina nazywana jest również hormonem głodu. Pobudza apetyt i zwiększa spożycie pokarmu.

Możesz także doświadczyć spadku apetytu na jedzenie spowodowany brakiem równowagi hormonalnej. Dzieje się tak, gdy poziom leptyny w organizmie, znanej również jako hormon sytości, jest zbyt wysoki. Ten hormon reguluje głód. Jeśli twoje ciało wytwarza go zbyt dużo, możesz nie mieć ochoty na jedzenie.

3. Tyjesz

Jeśli odchudzałaś się i ćwiczyłaś, ale nadal nie tracisz na wadze, lub jeśli przybierasz na wadze, mimo tego, że dbasz o to co jesz, twoja gospodarka hormonalna może być zaburzona. Istnieją różne choroby związane ze zmianami hormonalnymi i przyrostem masy ciała, takie jak:

  • Cukrzyca
  • Zaburzenia tarczycy
  • Zespół Cushinga
  • Zespół policystycznych jajników

4. Cierpisz na bóle głowy

Istnieją różne rodzaje „wyzwalaczy” bólu głowy, ale wiele kobiet odczuwa ten dyskomfort, gdy poziom estrogenów spada. Zwykle dzieje się to tuż przed okresem. Hormonalne bóle głowy można łatwo złagodzić za pomocą leków przeciwbólowych. Jeśli jednak ciągle odczuwasz bóle głowy do tego stopnia, że ​​nie możesz wstać z łóżka, być może będziesz musiała rozważyć terapię hormonalną, aby utrzymać poziom estrogenów w równowadze.

5. Doświadczasz zjawiska „mgły mózgowej”

Mgła mózgowa jest potocznym określeniem na zapominanie lub chwilowe utraty pamięci. Dla wielu kobiet nie jest ona wcale oznaką starzenia się, ale oznaką braku równowagi hormonalnej. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym i po menopauzie są jednak najbardziej podatne na mgły mózgowe, ponieważ ich poziom estrogenów spada.

6. Wahania nastroju

Kobiety często doświadczają wahań nastroju z powodu braku równowagi hormonalnej. Możesz czuć się poirytowana lub szybko reagować płaczem czy złością, jeśli masz nadmiar estrogenu i deficyt progesteronu. Z drugiej strony, możesz czuć się niespokojna lub przygnębiona, gdy masz zbyt dużo progesteronu i deficyt estrogenu. Estrogen i progesteron wpływają na neuroprzekaźniki mózgu i hormony, takie jak serotonina, dopamina i noradrenalina.

7. Brak ochoty na seks

Ten sygnał również może być oznaką braku równowagi hormonalnej. Obniżone poziomy estrogenu mogą powodować bolesność i tkliwość piersi, ból podczas stosunku lub suchość pochwy co może sprawić, że intymne chwile z partnerem będą niezbyt przyjemne.

8. Masz trądzik

Przewlekły trądzik, który pojawia się raz po raz, nawet jeśli masz dobre nawyki pielęgnacyjne skóry, może być oznaką zaburzeń gospodarki hormonalnej. Dzieje się tak, ponieważ w twoim systemie zwiększa się poziom testosteronu. Hormon ten może stymulować nadmierną produkcję sebum.

9. Masz problemy ze snem

Czy spanie jest dla ciebie bardziej uciążliwe niż relaksujące? Nie możesz zasnąć, rzucasz i przewracasz się na łóżku, pocisz się, a kiedy przychodzi ranek jesteś po prostu zmęczona?

10. Masz nieregularny okres

Jedna czwarta kobiet ma nieregularne miesiączki z powodu zaburzeń hormonalnych, wiele z nas cierpi na bardzo dotkliwe bóle menstruacyjne i boryka się z obfitymi krwawieniami. Warto poradzić się lekarza, jaki sposób wyeliminowania tych przykrych dolegliwości byłby dla ciebie najlepszy.


Na podstawie: powerofpositivity.com