Go to content

Dlaczego mój brzuch jest taki wydęty? Pięć najczęstszych przyczyn i jak im zaradzić

wzdęty brzuch
Fot. iStock/filadendron

Nie jesteś w ciąży, nie przytyłaś, tymczasem twój brzuch wygląda jak nadęty balon. Czy wiecie, że niezależnie od tego, czy walczymy ze zgagą, czy wzdęciem, problemy z trawieniem są jednym z pięciu najważniejszych powodów, dla których odwiedzamy lekarza pierwszego kontaktu?

Dane pokazują, że około 70 procent z nas regularnie cierpi z powodu dolegliwości brzusznych, czy to z powodu zespołu jelita drażliwego, refluksu, czy w wyniku zaparć. Tylko skąd do diaska ten wydęty brzuch? Oto pięć najczęstszych przyczyn:

1. Zespół jelita drażliwego

Powszechnym schorzeniem jelita drażliwego jest zaburzenie czynnościowe – nie ma nic złego w budowie samego jelita, ale sposób działania jest nieprawidłowy. Wzdęty brzuch jest jednym z najbardziej destrukcyjnych skutków ubocznych jelita drażliwego. Brzuch niektórych kobiet potrafi powiększyć się nawet o kilka rozmiarów. Często pojawiają się też inne objawy, do których zaliczymy np. uczucie niepełnego wypróżnienia czy wodnisty stolec.

Warto wspomnieć także o zespole rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. W wyniku nieprawidłowości w działaniu układu pokarmowego może dojść do zasiedlenia jelita cienkiego florą bakteryjną, która jest charakterystyczna dla jelita grubego. Do najczęstszych przyczyn możemy zaliczyć: nieprawidłową perystaltykę jelit czy zaburzenia wydzielania kwasu solnego w żołądku.

Nie ma lekarstwa na zespół jelita drażliwego, ale można sobie poradzić z objawami. Należy unikać razowego chleba, płatków owsianych, musli, batonów zbożowych. Biały chleb, ciastka, krakersy śmietankowe i większość herbatników mogą pozostać w diecie, nie wyrządzają krzywdy. Spróbuj na kilka tygodni zmienić sposób odżywiania i sprawdź, czy to ci pomoże.

2. Wzdęty brzuch – to mogą być wzdęcia

Od czasu do czasu odczuwamy wzdęcia. Normalna ich ilość to do 15 razy dziennie – choć czasami nawet ich nie zauważamy. Wzdęcia to gazy, które gromadzą się w przewodzie pokarmowym. W ich składzie znajdują się azot i tlen, które dostają się do układu pokarmowego wraz z połykanym powietrzem. Występuje również wodór, dwutlenek węgla i metan, a także związki siarki pochodzące z procesu fermentacji bakteryjnej. Fermentacja bakterii zachodzi głównie w jelicie grubym. Powstawanie gazów jest fizjologicznym procesem, który ma miejsce w organizmie każdej z nas. Jednak kiedy przebiega zbyt intensywnie, może prowadzić do uporczywych wzdęć.

Spróbuj ograniczyć spożycie żywności o wysokiej zawartości niewchłanialnych węglowodanów. Powszechnymi winowajcami są fasola i rośliny strączkowe, brokuły, kapusta, suszone śliwki i jabłka oraz żywność zawierająca sorbitol zastępujący cukier. Mają one tendencję do powolnego trawienia się i mogą uwalniać niewielkie ilości siarki podczas przechodzenia przez jelito.

Specjaliści do spraw żywienia mówią: jedz powoli jedzenie i pamiętaj, aby żuć, to co jesz, tylko tak zmniejszysz szansę na fermentację i wytwarzanie gazów.

3. Celiakia, czyli gluten

To gluten może być przyczyną wzdętego brzucha, zwłaszcza wtedy, gdy często czujesz się zmęczona, straciłaś na wadze bez wyraźnego powodu i cierpisz na ból brzucha. Celiakia to niekorzystna reakcja na gluten, który występuje w pszenicy, jęczmieniu i życie oraz wszystkich produktach żywnościowych go zawierających – od makaronu i pieczywa po ciastka oraz sosy.

To choroba autoimmunologiczna, w której organizm pomija substancje glutenu w poszukiwaniu zagrożenia i atakuje je, co prowadzi do uszkodzenia powierzchni jelita cienkiego. Ma to wpływ na zdolność wchłaniania składników odżywczych z pożywienia.

Jeśli zauważyłAś u siebie powyższe objawy, skontaktuj się z lekarzem i poproś o wykonanie badania krwi na celiakię.

4. Fluktuacje hormonalne

Masz wrażenie, że puchniesz tuż przed okresem? A twój brzuch rośnie do monstrualnych wymiarów?  Zachwiana gospodarka hormonalna ma wpływ na pracę jelit i powoduje problemy pokarmowe. Przed miesiączką, a także w czasie ciąży wzrasta poziom progesteronu, który może spowolnić ruchy jelit i trawienie pokarmów.

W tym przypadku aktywność fizyczna jest najlepszym antidotum – wystarczy 30 minut spaceru, by pobudzić jelita do pracy. Pamiętaj także, by pić dużo płynów i jeść więcej owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych, by uniknąć zaparcia.

5. Wzdęty brzuch może zwiastować raka jajnika

Objawy raka jajnika są dość ogólnikowe, dlatego często diagnozuje się go za późno, kiedy staje się trudniejszy do wyleczenia. Głównymi objawami są uporczywe wzdęcia, które stale się utrzymują, nie przechodzą, zwiększają nieustannie wielkość brzucha, powodują trudności w jedzeniu, dają nieprzerwane uczucie sytości. Nie ma co ignorować takiego stanu rzeczy, lepiej udać się do lekarza, by wykluczyć poważne choroby.


Źródło: Mirror