Macierzyństwo Zakupy

Tłuszcz pełni ważną rolę w organizmie. Po jaki warto sięgać, by zadbać o zdrowie?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
29 czerwca 2020
Tłuszcz - jaką rolę pełni i po jaki warto sięgać dla zdrowia
Fot. iStock
 

Tłuszcz nie kojarzy się nam najlepiej i coraz częściej unikamy go w diecie. Wpływa na to częsty problem ponadprogramowych kilogramów, których z różnym rezultatem staramy się pozbyć. Ale tłuszcz to nie samo zło, choć w nadmiarze zdecydowane nie służy zdrowiu. Czym jest tłuszcz, jaką rolę pełni i po jaki sięgać, by nie stracić zdrowia?

Tłuszcz – rola w organizmie

Tłuszcz, zwany także lipidami, składa się z atomów węgla, wodoru i tlenu, ale w jego składzie mogą pojawić się inne pierwiastki. Są one nierozpuszczalnymi w wodzie naturalnymi związkami organicznymi, które występują we wszystkich żywych organizmach.

Wbrew pozorom tłuszcz jest potrzebny zdrowiu. Bez niego nie mogłyby zajść istotne przemiany w organizmie. Dzięki tłuszczowi organizm jest w stanie wchłonąć z pokarmu witaminy A, D, E i K. Buduje on także błony komórkowe, wchodzi w skład płynów ustrojowych oraz jest składnikiem istoty białej mózgu. Jest niezbędny w syntezie hormonów i innych biologicznie czynnych substancji. Tłuszcz podskórny (zgromadzony pod skórą) chroni organizm przed nadmierną utratą ciepła. Inna rzecz, to fakt, że tłuszcz jest znakomitym nośnikiem smaku, co jest przez nas wyjątkowo doceniane. Tłuszcz jest niezwykle istotny dla naszego funkcjonowania, ale nie bez znaczenia jest to, po jaki tłuszcz sięgamy i w jakiej ilości.

Tłuszcz trzewny

Mówiąc o tłuszczu i jego roli dla organizmu, warto wspomnieć także słowo o tłuszczu trzewnym. Tłuszcz trzewny  gromadzi się wokół narządów w jamie brzusznej, stabilizując je i chroniąc przed urazami mechanicznymi. Jest to tłuszcz dietozależny, czyli wynika z ilości i jakości spożywanego jedzenia. O ile nie ma go w nadmiarze, nie stwarza niebezpieczeństwa dla zdrowia. Gdy jest go za dużo, tłuszcz trzewny przyczynia się do otyłości brzusznej, a co za tym idzie, różnych komplikacji zdrowotnych.

Tłuszcz - jaką rolę pełni i po jaki warto sięgać dla zdrowia

Fot. iStock

Tłuszcz w diecie

Jeśli chodzi o tłuszcz w diecie, jest to bardzo ważny temat. Przede wszystkim należy rozróżnić dobre i złe tłuszcze, które pojawiają się na naszych stołach. Podstawowy składnik tłuszczów w żywności to kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone. Czym różnią się one od siebie?

Kwasy tłuszczowe nasycone

Kwasy tłuszczowe nasycone charakteryzują się tym, że pomiędzy niektórymi atomami węgla występuje podwójne wiązanie. Znajdziemy je w produktach pochodzenia zwierzęcego (smalec, czerwone mięso, masło, nabiał) oraz w olejach pochodzenia roślinnego – palmowym i kokosowym. Kwasy tłuszczowe nasycone charakteryzują się stałą konsystencją w temperaturze pokojowej. Są odporne na wysokie temperatury, więc zazwyczaj stosuje się je do  smażenia. Niestety nadmiar kwasów tłuszczowych nasyconych w diecie jest szkodliwy dla zdrowia. Powodują one nie tylko otyłość, ale także podnoszą poziom frakcji LDL cholesterolu, która przyczynia się do rozwoju chorób naczyniowo-sercowych.

Tłuszcz - jaką rolę pełni i po jaki warto sięgać dla zdrowia

Fot. iStock/komórki tłuszczowe

Kwasy tłuszczowe nienasycone 

To kwasy z pojedynczymi wiązaniami między atomami węgla. Zaliczamy do nich oleje tłoczone z roślin (rzepaku, oliwek, lnu, sezamu, słonecznika itp.), ale znajdziemy je również w rybim tłuszczu. Tłuszcze nienasycone przybierają gęstą, płynną konsystencję. Zaliczamy do nich:

  • Kwasy tłuszczowe jednonienasycone, czyli kwasy z rodziny omega-9, które charakteryzują się jednym wiązaniem podwójnym. Do takich kwasów zaliczamy jest kwas oleinowy, który w dużej iloci występuje w oliwie z oliwek oraz oleju rzepakowym.
  • Kwasy tłuszczowe wielonienasycone, zwane także niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi (NNKT), które muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Zaliczamy do nich dwie rodziny: kwasy omega-3 (EPA, DHA) i omega-6 (kwas linolowy).

Kwasy nienasycone mają dobry wpływ na utrzymanie prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi oraz chronią serce, są także niezbędne dla pracy mózgu oraz zdrowego wzroku.

Tłuszcz - jaką rolę pełni i po jaki warto sięgać dla zdrowia

Fot. iStock

Tłuszcz – ile go potrzebujemy?

Tłuszczu w diecie nie może być ani za dużo, ani za mało. Nadmiar tłustych potraw prowadzi do nadmiernego pochłaniania energii, która odkłada się jako tłuszcz. Na skutek tłustej, niezdrowej diety z szybkim tempie zaczyna się tycie, może pojawiać się otyłość, a koniec końców – choroby cywilizacyjne, takie jak: choroby serca czy nowotwory. Wyrzucenie tłuszczu z diety również nie jest najlepszym posunięciem. Niedobór tłuszczu może powodować niedobór witamin rozpuszczalnych w tłuszczu oraz niezbędnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są bardzo potrzebne do funkcjonowania organizmu.

Ile powinno być zdrowego tłuszczu w naszej diecie?

  • w przypadku niemowląt od 6 do 12 miesiąca życia tłuszcz powinien stanowić 40% energii ogółem,
  • u dzieci w wieku 1-3 lat – 35-40% energii,
  • dla osób dorosłych 20-35% energii.

Tłuszcze trans – czym są?

Tłuszcze trans, a dokładniej izomery trans kwasów tłuszczowych, powstają na skutek częściowego uwodorniania lub utwardzenia płynnych olejów roślinnych, by otrzymały stałą konsystencję (np. w przypadku margaryn utwardzanych). Ale są one bardziej rozpowszechnione – znajdziemy je w chipsach, słodyczach, przetworach, fast foodach i daniach gotowych. Występują także naturalnie, w żołądkach przeżuwaczy (bydło, owce, kozy), i w niewielkiej ilości w ich mięsie, mleku oraz w produktach z nich pozyskiwanych.

Tłuszcz - jaką rolę pełni i po jaki warto sięgać dla zdrowia

Fot. iStock

Tłuszcze trans uważane są za najbardziej szkodliwe dla zdrowia. Wpływają niekorzystnie na procesy metaboliczne zachodzące w organizmie. Zwiększają ryzyko m.in. do zawałów serca i udarów mózgu, cukrzycy, stanów zapalnych w organizmie, a także rozwoju reakcji alergicznych.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby ich spożycie było jak najniższe, ponieważ całkowite uniknięcie ich obecności nie jest możliwe. Dla dobrego zdrowia w diecie nie powinno znajdować  się więcej niż 1% izomerów trans.


źródło: poznajsienatluszczach.pl , dobretluszcze.pl 

Macierzyństwo Zakupy

„#Każdy plakat pomaga” w edukacji uczniów z domów dziecka!

Redakcja
Redakcja
29 czerwca 2020
Fot. Materiały prasowe

25 czerwca, w ramach charytatywnego projektu „#Każdy plakat pomaga”, rozpoczęła się sprzedaż limitowanych plakatów zaprojektowanych przez Jana Kallwejta, cenionego polskiego ilustratora. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Omenaa Foundation, która wykorzysta pieniądze na zakup komputerów do polskich domów dziecka. Akcja realizowana jest we współpracy z E.Wedel oraz marką Empik.

„#Każdy plakat pomaga” to projekt, którego celem jest wsparcie uczniów z domów dziecka w Polsce, dla których w czasach epidemii dostęp do edukacji stał się ogromnym wyzwaniem. W ramach akcji ilustrator Jan Kallwejt stworzył wyjątkowe projekty plakatów, ze sprzedaży których  dochód zostanie przeznaczony na zakup komputerów i laptopów dla potrzebujących dzieci. Wszystko po to, żeby od września dzieci nawet w przypadku kontynuacji zdalnej nauki miały pełny dostęp do nauki.

Fot. Materiały prasowe

„Dotychczas działania naszej fundacji skupiały się przede wszystkim na projekcie budowy szkoły dla dzieci ulicy w Ghanie. Ale wybuch pandemii sprawił, iż wiele polskich dzieci z powodu braku komputerów, miało utrudniony dostęp do edukacji. Dlatego komputery, które wcześniej mieliśmy wysłać do Ghany, zdecydowaliśmy się przeznaczyć dla dzieci z domów dziecka, których sytuacja okazała się najtrudniejsza. Otrzymywaliśmy sygnały, że w niektórych miejscach na kilkoro dzieci, placówka dysponowała jednym komputerem. W takich warunkach zdalna nauka jest niemalże niemożliwa.” – mówi Omenaa Mensah założycielka fundacji Omenaa Foundation i dodaje -„Od połowy marca moja fundacja wsparła kilkadziesiąt domów dziecka oraz rodzin zastępczych dostarczając im blisko 300 komputerów i laptopów. Choć rok szkolny się skończył nadal otrzymujemy prośby o pomoc.”

Fot. Materiały prasowe

Działalność fundacji zainspirowała E.Wedel do zainicjowania wspólnej akcji, do której włączył się także Empik. W ramach akcji powstała limitowana kolekcja sześciu plakatów. Aby dopasować się do różnych preferencji i wnętrz, projekty są dostępne trzech formatach –  A4 w cenie 43,99 zł, A3 w cenie 55,99 zł i B2 w cenie 67,99 zł. Liczba sztuk w sprzedaży jest ograniczona. Kupując plakat można przyczynić się do poprawy jakości edukacji dzieci z domów dziecka.

Fot. Materiały prasowe

Sprzedaż charytatywnych plakatów odbywa się wyłącznie na dedykowanej platformie zaprojektowanej przez Empik.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Zobacz także

W trosce o zdrowy start i bezpieczną przyszłość naszych dzieci

We Wrocławiu zdarzył się cud. Dziecko urodziło się 55 dni po śmierci mamy

Nieperfekcyjna mama: „Macierzyństwo nauczyło mnie najważniejszego, że będąc nieperfekcyjną, też można być szczęśliwą"

„Macierzyństwo nauczyło mnie najważniejszego, że będąc nieperfekcyjną, też można być szczęśliwą”