Wiadomości Zakupy

Niedziele handlowe 2021 – kiedy będzie można wybrać się na zakupy?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
28 grudnia 2020
Niedziele handlowe 2021
Fot. iStock
 

Niedziele handlowe 2021 to temat, który niebawem stanie się jednym z najczęściej poruszanych. Dla wielu osób zakaz handlu w niedziele, z wyłączeniem kilku odgórnie wskazanych, jest dość problematyczny. Stąd wiedza, które niedziele będą handlowe w 2021 roku, może się przydać. Jak wygląda kalendarz niedziel na nowy rok, czego można się spodziewać?

Niedziele handlowe 2021  

Niedziele wolne od handlu obowiązują w Polsce od 2018 roku. Jedni chwalą sobie ten pomysł za możliwość spędzania czasu z rodzinami, inni są niezadowoleni, szczególnie gdy przy braku czasu w inne dni nie mogą zrobić swobodnie zakupów. Często też padają argumenty dotyczące strat, jakie ponoszą placówki handlowe z tytułu niedziel wolnych od handlu, choć one nie stały się argumentem zmieniającym prawo.

Trzeba przy tym zaznaczyć, że nie wszystkie palcówki są zamknięte, a obywatele odcięci od możliwości zaopatrzenia się w najważniejsze produkty, których w danym czasie mogłoby zabraknąć. Sytuację ratuje fakt, że zgodnie z ustawą handel w każdą niedzielę jest dopuszczalny m.in. w aptekach, kioskach z prasą i biletami, na stacjach benzynowych, w sklepach na dworcach i lotniskach, w restauracjach, w sklepach z dewocjonaliami, kwiaciarniach, placówkach pocztowych, piekarniach, cukierniach, czy lodziarniach. Zgodę na handel w niedzielę mają również sklepy, w których obsługę klientów osobiście prowadzi właściciel sklepu. Takie rozwiązanie daje możliwość zrobienia zakupów, bez których na daną chwilę nie sposób się obejść.

Utrudnieniem z kolei jest to, że nie w każdej miejscowości znajdziemy takie placówki otwarte akurat w niedzielę. Tym bardziej warto wiedzieć, kiedy wypadają niedziele handlowe 20121, że co roku ich ilość może ulegać zmianie. Niedziele handlowe niezastąpione są przed świętami, kiedy to siłą rzeczy zakupów robimy więcej i znacznie częściej odwiedzamy różne placówki.

Niedziele handlowe 2021

Fot. iStock/Niedziele handlowe 2021

Niedziele handlowe 2021 — szybka ściąga

 • 31 stycznia 2021
 • 28 marca 2021
 • 25 kwietnia 2021
 • 27 czerwca 2021
 • 29 sierpnia 2021
 • 12 grudnia 2021, 19 grudnia 2021

Niedziele handlowe 2021 — kalendarz, kiedy jeszcze nie zrobimy zakupów?

Zgodnie z ustawą zakupy będą możliwe w siedem wskazanych niedziel 2021 roku.

Niedziele handlowe w styczniu 

W styczniu przewidziano jedną niedzielę handlową — wypada ona w ostatni dzień miesiąca, czyli 31 stycznia. Pozostałe niedziele w miesiącu, 3, 10, 17 i 24 stycznia, a także piątek, 1 stycznia (Nowy Rok) oraz w środę 6 stycznia (święto Trzech Króli) placówki handlowe będą zamknięte.

Niedziele handlowe w lutym

W lutym każda niedziela  (7, 14, 21 i 28) będzie niehandlowa, o czym warto pamiętać, planując większe zakupy.

Niedziele handlowe w marcu

W styczniu przewidziano jedną niedzielę handlową — 28 marca. Jest to o tyle istotne, ponieważ zakaz handlu nie dotyczy niedzieli poprzedzającej pierwszy dzień świąt Wielkiej Nocy, co pozwoli każdemu przygotować się do świąt.  W pozostałe niedziele nie zrobimy zakupów.

Niedziele handlowe w kwietniu

W kwietniu przewidziano jedną niedzielę handlową — 25 kwietnia. Pozostałe niedziele, czyli 4 kwietnia (Wielkanoc), 11 i 18 kwietnia, a także 5 kwietnia (w wielkanocny poniedziałek), sklepy będą zamknięte.

Niedziele handlowe w maju

W maju we wszystkie niedziele (2, 9, 16, 23 i 30 maja) sklepy będą zamknięte. Należy przy tym pamiętać, że 1 maja (sobota) przypada Święto Pracy (to sobota) a 3 maja (poniedziałek), wypada Święto Narodowe Trzeciego Maja, więc w te dni także nie zrobimy zakupów.

Niedziele handlowe w czerwcu

W czerwcu wypada jedna niedziele handlowa –  27 czerwca. W pozostałe niedziele nie wybierzemy się na zakupy. Należy pamiętać także o zamkniętych sklepach podczas święta Bożego Ciała w czwartek, 3 czerwca.

Niedziele handlowe w lipcu

W lipcu każda niedziela (4, 11, 18 i 25 lipca) będzie niehandlowa.

Niedziele handlowe w sierpniu

W tym miesiącu jedynie 29 sierpnia placówki handlowe będą otwarte w niedzielę. W pozostałe niedziele (1, 8, 15 i 22 sierpnia) obowiązuje zakaz handlu.

Niedziele handlowe we wrześniu

We wrześniu zakaz handlu obejmuje wszystkie niedziele (5, 12, 19 i 26 września).

Niedziele handlowe w październiku

W październiku podobnie jak we wrześniu nie zrobimy zakupów w żadną niedzielę miesiąca (3, 10, 17, 24 i 31 października).

Niedziele handlowe w listopadzie

Wszystkie niedziele w listopadzie (7, 14, 21 i 28 listopada) będą niedzielami niehandlowymi.

Niedziele handlowe w grudniu

W grudniu będzie nieco łatwiej zrobić zakupy w weekend. W dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia będziemy mogli udać się po zakupy –  12 i 19 grudnia.  5 grudnia i 26 grudnia (drugi dzień świąt) nie zrobimy zakupów.


źródło:  www.rp.pl 

Wiadomości Zakupy

Dni wolne od pracy 2021 – kalendarz. Kiedy warto planować wypoczynek?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
28 grudnia 2020
Dni wolne od pracy 2021 - kalendarz
Fot. iStock
 

Dni wolne od pracy są prawdziwym wytchnieniem dla osób, które mają sporo obowiązków zawodowych na swoich głowach. Niektóre dni są odgórnie ustalone, wiadomo kiedy dokładnie się ich spodziewać, inne z kolei są ruchome, np. jak Wielkanoc. Które dni wolne od pracy 2021 roku warto zaplanować na dłuższy odpoczynek, a które będą jedynie skromnym, ale jakże potrzebnym przerywnikiem od zawodowych obowiązków?

Dni wolne od pracy 2021 — wyczekiwana chwila wytchnienia 

Dni wolne od pracy 2021 to jedno z pytań, które najczęściej będziemy wpisywać w wyszukiwarkę. Świadomość, kiedy wypadają pozwala na zaplanowanie wypoczynku lub takich zajęć w czasie prywatnym, na jakie nie wystarczyłoby nam czasu np. w trakcie standardowego weekendu. Wiele osób, o ile jest taka możliwość, łączy dni wolne od pracy z kilkoma dniami urlopu, by móc jeszcze bardziej odpocząć i wykorzystać dla przyjemności więcej, niż kilka dni wolnego. Bez wątpienia mądrze zaplanowany urlop zdecydowanie wydłuży czas wolny od pracy.

Choć historia układała się różnie, ponieważ święta ustawowo wolne zmieniały się nieco od czasów międzywojennych, obecnie mamy 13 dni świątecznych. Zaliczamy do nich święta, które mają jedną, stałą datę obchodów, np. Święto Konstytucji 3 Maja, jak i święta ruchome, czyli święto Wielkiej Nocy, Poniedziałek Wielkanocny, Zielone Świątki i Boże Ciało.

Dni wolne od pracy 2021 - kalendarz

Fot. iStock/Dni wolne od pracy 2021

Dni wolne od pracy — kalendarz 2021 

W 2021 roku ustawowo wolne dni od pracy prezentują się następująco:

Styczeń:

 • 1 stycznia (piątek) – Nowy Rok
 • 6 stycznia (środa) – Święto Trzech Króli

Jeśli ktoś ma możliwość dobrać w tym czasie kilka dni urlopu, może wydłużyć wolne, biorąc dwa dni urlopu 4 i 5 stycznia. Razem ze świętem 6 stycznia przypadnie łącznie 6 wolnych dni.

Kwiecień:

Wielkanoc 2021 i dni wolne także nie będą nas rozpieszczały. Dni bez pracy przypadną w tym roku na weekend oraz poniedziałek, co nie pozwala na manewry ze zrobieniem dłuższej wiosennej przerwy od obowiązków zawodowych.

 • 4 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc, pierwszy dzień świąt
 • 5 kwietnia (poniedziałek) – Wielkanoc, drugi dzień świąt

Maj:

W tym roku majówka nie da takich możliwości na labę, jak w latach poprzednich. Majówka tym razem wypada mało szczęśliwie, ponieważ 1 maja to sobota. To sprawia, że w najgorszym wypadku jedynie 3 dni dadzą możliwość, bez dorzucania urlopu, na złapanie oddechu w połowie roku. Trzeba przy tym pamiętać o przysługującym za święto wypadające w sobotę dodatkowym dniu wolnym w innym terminie, co wyjaśniamy poniżej.

 • 1 maja (sobota) – Święto Pracy
 • 3 maja (poniedziałek) – Święto Konstytucji 3 Maja
 • 23 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)

Czerwiec:

 • 3 czerwca (czwartek) – Boże Ciało

Sierpień:

 • 15 sierpnia (niedziela) – Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego

Listopad:

 • 1 listopada (poniedziałek) – Dzień Wszystkich Świętych
 • 11 listopada (czwartek) – Narodowe Święto Niepodległości

Grudzień:

 • 25 grudnia (sobota) – Boże Narodzenie, pierwszy dzień świąt
 • 26 grudnia (niedziela) – Boże Narodzenie, drugi dzień świąt

Dni wolne od pracy 2021 — co, jeśli święto wypada w sobotę?

Nie jest to powód do zmartwienia, ponieważ wolne wcale nie przepada. Pracodawca ma obowiązek wyznaczenia dodatkowego dnia wolnego za każde święto przypadające w sobotę. Prawo to obowiązuje od 2012 roku. Zgodnie z art. 130 § 2 kodeksu pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeśli w danym roku święto przypada w sobotę, pracownikom należy się wolne w innym terminie. Dzień wolny pracodawca powinien wyznaczyć do końca okresu rozliczeniowego, w którym to święto przypadło. Najczęściej stosowana jest zasada, że dzień wolny poprzedza dzień świąteczny lub następuje po nim, choć nie jest to konieczność. Pracodawca może także dostosować się do prośby pracownika o wyznaczenie innego dnia wolnego w określonym terminie.

Dni wolne od pracy 2021 - kalendarz

Fot. iStock/Dni wolne od pracy 2021

Planując urlopy i przedłużone dni wolne w 2021 roku należy pamiętać, że w związku z tym, że 1 maja oraz 25 grudnia wypadają w sobotę, przysługuje za nie dodatkowy dzień wolny w innym terminie.

Natomiast rzecz ma się inaczej jeśli święto wypada w niedzielę. W tym wypadku nie należy się wolny dzień dla pracowników.


źródło:  www.prawo.pl

Wiadomości Zakupy

Ślub i wesele 2021/2022 – czy i co można teraz zaplanować

Redakcja
Redakcja
28 grudnia 2020
Fot. Materiały prasowe

Mijający rok był prawdziwym rollercoasterem dla par planujących lub oczekujących na własny ślub. Koronawirus niestety nie odpuszcza, a w związku z tym najbliższe miesiące w branży ślubnej też mogą być pełne niespodzianek. Ale, i tu dobra wiadomość, niekoniecznie tych niemiłych. 

Jeszcze kilka tygodni temu, bo w połowie listopada, sytuacja w kraju nie wyglądała ciekawie – liczba  osób zakażonych Covid-19 była najwyższa od początku pandemii. Mimo, że zakaz organizowania wesel obowiązuje od 24 października, kiedy to cała Polska została objęta czerwoną strefą, listopadowe dane dodatkowo nie budziły w narzeczonych nadziei na wydanie przyjęcia – mówi Anna Machnowska z portalu PlanujemyWesele. Na szczęście grudniowe statystyki mówią o spadku liczby zachorowań i jednocześnie skłaniają do pytań o to, co i kiedy będzie można zorganizować. 

Aktualne obostrzenia związane z organizacją ślubów i wesel

Zasady obowiązujące branżę ślubną w grudniu nie pozostawiają złudzeń – wesel organizować nie można i nie ma od tej reguły wyjątku. Obostrzenia, które zostały wprowadzone 24 października, objęły również działalność innych, pokrewnych przyjęciom ślubnym, podmiotów. Przede wszystkim rząd zawiesił wówczas stacjonarną działalność lokali gastronomicznych oraz restauracji, przy jednoczesnym dopuszczeniu wyłącznie usług na wynos i/lub z dowozem. Od końca października nie można też spotykać się podczas domowych imprez z więcej niż 5 osobami, chyba, że są członkami naszego gospodarstwa domowego lub wspólnie z nami gospodarują, a w kościołach obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa (wyłączeni są z niego tylko: kapłan oraz para młoda). Ustalono też limit osób, które mogą wspólnie przebywać w kościele – dopuszczona jest 1 osoba na 7m2.

Fot. Materiały prasowe

21 listopada do powyższych regulacji, w związku ze wzrostem liczby zakażeń Covid-19, doszły nowe. W kościołach na 15 m2 mogła przebywać tylko 1 osoba, a wierni zobowiązani zostali do zachowania min. 1,5 m od innych osób i zakrywania nosa i ust. Od 28 listopada w imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą. Zakaz organizacji wesel, działalności restauracji i hoteli oczywiście podtrzymano.

Fot. Materiały prasowe

Wesele po Nowym Roku?

Co będzie dalej? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od rozwoju sytuacji epidemicznej w Polsce. Fakt jest taki, że o ile cokolwiek w zakresie obostrzeń się zmieni, to nastąpi to dopiero po 28 grudnia – aktualne przepisy obowiązują do 27 grudnia. W zależności od tego, czy liczba osób zakażonych koronawirusem będzie maleć lub rosnąć, rząd przewiduje dwie strategie (zostały one ogłoszone 21 listopada). W przypadku spowolnienia tempa rozprzestrzeniania się wirusa po 28 grudnia istnieje możliwość powrotu do podziału Polski na trzy strefy: czerwoną, żółtą i zieloną. Mniej optymistyczny scenariusz zakłada nawet wprowadzenie kwarantanny narodowej.

Czy będziemy mogli bawić się na własnym (lub cudzym) weselu już po 28 grudnia? Pozostaje nam bardzo mocno liczyć na utrzymywanie się takiego poziomu zakażeń Covid-19 w najbliższych tygodniach, jaki obserwujemy obecnie. Tylko taka sytuacja umożliwi powrót do podziału Polski na strefy, z których, jak wiadomo, w strefie żółtej i zielonej dopuszczone jest organizowanie wesel – ma nadzieję ekspertka portalu PlanujemyWesele.

Fot. Materiały prasowe

Co można zaplanować?

Czas, kiedy świętowanie z najbliższymi tego dnia jest zabronione, absolutnie nie oznacza, że w temacie przygotowań do własnego ślubu nie możecie nic zrobić. Zdecydowana większość firm i usługodawców weselnych (czy nawet organizatorów targów ślubnych!) działa sprawnie w internecie i błędem byłoby z takiego stanu rzeczy nie skorzystać. Lockdown weselny wykorzystajcie na dokładne zapoznanie się z ofertami zespołów, DJ-ów, sal weselnych, a także z portfolio fotografów i kamerzystów. Zachęcamy Was do dopytywania usługodawców (zamiast rozmów telefonicznych polecamy te z kamerką na czacie) o ich sposoby na dostosowanie się do panujących restrykcji sanitarnych – radzi Anna Machnowska.

Fot. Materiały prasowe

Ustalenia mailowe, wymuszone obecną sytuacją epidemiczną, mają tę zaletę, że… nie znikają. To bardzo ważne, abyście nawet najbardziej szczegółowe informacje (na przykład te dotyczące ewentualnych dodatkowych opłat za salę weselną w przypadku niezapewnienia minimalnej liczny gości) mieli w mailu. Usługodawców warto zapytać o to, czy za zmianę terminu, spowodowaną obostrzeniami koronawirusowymi, będą pobierać opłaty. A także o każdą inną kwestię, która przyjdzie Wam do głowy… Teraz czasu na takie ustalenia jest więcej niż zwykle, a ślubni specjaliści szczególnie czekają na Was przy swoich komputerach.


PlanujemyWesele.pl to portal ślubny, który w tym roku obchodzi 11 lat swojego istnienia. W tym roku firma osiągnęła oglądalność serwisu na poziomie 1,5 mln odsłon. Ta polska marka doprowadziła do zebrania w swojej bazie usługodawców z branży ślubno-weselnej ponad 17 000 firm. Portal to oczywiście także porady, inspiracje, reportaże ze ślubów czytelników i piękne sesje plenerowe. Miesięcznie z treści i bazy kontaktów do firm w tym serwisie korzysta 140 000 panien młodych.

 


Zobacz także

Ostrzeżenie meteorologiczne: upały w całej Polsce. Sprawdź, co robić (12.06.2019)

Walka z rakiem w czasach pandemii

„#Każda koszula pomaga” w budowie szkoły w Ghanie!