Boże Narodzenie Dom i wnętrze Porady Święta

Choinka – sztuczna czy naturalna, na pniu, czy może z szyszek? Co warto o nich wiedzieć przed dokonaniem wyboru?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
14 grudnia 2020
Choinka na pniu, żywa, sztuczna czy z szyszek — czym się charakteryzują
Fot. iStock
 

Choinka w większości domów jest najważniejszą ozdobą, która wprowadza bożonarodzeniowy klimat. Uwielbiamy jej zapach, przystrajanie, a następnie chwile spędzane przy niej. Dowolność w tej materii jest spora, bo można zaopatrzyć się w różne rodzaje świątecznych drzewek. Choinka na pniu, żywa, sztuczna czy z szyszek — czym charakteryzują się poszczególne rodzaje?

Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez pięknie przystrojonej choinki. I nie tylko dzieci mają radość z jej obecności w domu. Ale by tak było, należy wybrać choinkę idealnie zakrojoną na konkretne potrzeby. Inna choinka przyda się do niewielkiego pokoju, a jeszcze inna nada świąteczny klimat w przestronnym salonie. Co do tego, czy ma być ona żywa, czy sztuczna, głosy są podzielone. Warto przyjrzeć się wadom i zaletom każdej z nich jeszcze przed zakupem.

Choinka - żywa, sztuczna, na pniu, z szyszek, w doniczce

Fot. iStock/choinka

Choinka na pniu

Tego rodzaju drzewko to świeży pomysł na świąteczną ozdobę. Zazwyczaj jest to sosna, której pień do wysokości 60-80 cm oczyszczany jest z gałązek. Pozostałe gałązki u góry formowane są na kształt stożka. Korzenie — lub ich brak — maskowane są w ozdobnych doniczkach, które dodatkowo dodają uroku. Takie drzewko może być  żywe lub sztuczne. Nawet sztuczne drzewko na może wyglądać naturalnie i roztaczać wyczuwalny zapach drzewa iglastego, dzięki podstawie z naturalnego drewna. Choinka na pniu wygląda interesująco i pozwala w ciekawy sposób na podkreślenie obecności ozdób lub prezentów znajdujących się pod nią. Sama w sobie jest ozdobna, więc nie potrzeba dużej ilości świecidełek, by zaakcentować jej urodę. Jeśli jest żywa, choinka na pniu wymaga takiej samej pielęgnacji, jak klasyczne żywe drzewko w doniczce — zaniedbywana straci na urodzie i żywotności.

Choinka sztuczna

Choinka sztuczna to opcja na świąteczną dekorację, która znów wraca do łask. Zamiast zauważalnie sztucznych drzewek, nie zawsze urodziwych, producenci prooponują sztuczne choinki do złudzenia przypominające żywe drzewka. Kto nie może, lub nie chce mieć żywej choinki w domu, ten może świetny efekt uzyskać wybierając sztuczne drzewko z nowoczesnych materiałów. Nie licząc wyglądu, ma ono także kilka innych ważnych zalet. Igły się nie obsypują, więc nie trzeba pamiętać o jej podlewaniu. Można sięgać po nią latami, do momentu gdy się nie znudzi, lub nie zostanie zużyta i straci na urodzie. Przed świętami wystarczy ją przynieść z piwnicy lub garażu, wytrzeć z kurzu i przystroić. Po świętach rozebrać i odłożyć na przyszły rok. Sztuczna choinka to raz wydane pieniądze na wiele lat, więc to wybór ekonomiczny, w porównaniu do żywych drzewek, które co prawda są tańsze, ale trzeba dokonać zakupu co roku.

"<yoastmark

Do minusów w przypadku sztucznej choinki należy brak charakterystycznego zapachu lasu, oraz fakt, że jej produkcja nie należy do ekologicznych.

Choinka żywa — w doniczce lub cięta

Wiele osób nie wyobraża sobie świąt bez tradycyjnego żywego drzewka. Żywa choinka pięknie pachnie i zawsze wygląda doskonale, wymaga jednak kilku zabiegów, by cały czas cieszyła swoimi atutami. Jeśli jest to choinka cięta, koniecznie, przed zamocowaniem jej na stojaku, należy odciąć piłą kilka centymetrów pnia od dołu, by drzewko mogło pobierać bez kłopotu wodę. Dostęp do wody musi mieć też choinka żywa, z zachowanymi korzeniami. W obu przypadkach bez odpowiedniej ilości wody drzewko szybko zmarnieje. Choince najbardziej przysłuży się temperatura do 20ºC i odsunięcie jej od kaloryfera.

Jeśli jest taka możliwość, dobrze choinkę w doniczce zahartować przed wniesieniem do pokoju. Po zakupie warto ją przetrzymać np. w garażu, w temperaturze do 5º, po czym przenieść ją do cieplejszego pomieszczenia (ok. 10ºC) na 2-3 dni i finalnie do pokoju, który ma zdobić. Po świętach należy kolejność odwrócić, by przenieść ją do chłodnego pomieszczenia i na zewnątrz (np. na balkon). Zbyt długie trzymanie choinki w cieple sprawi, że „obudzi się” do życia za wcześnie.

Choinka żywa w doniczce często wybieramy ze względu na możliwość przesadzenia po świętach do gruntu. Z tym bywa jednak różnie, ponieważ trafiają się egzemplarze z uszkodzonym systemem korzeniowym — choinka w doniczce często wymaga przycięcia korzeni, by zmieściły się one w pojemniku. Takie drzewko nie da sobie rady w ogrodzie. Warto natomiast poszukać iglaka, który był od początku uprawiany w donicy.

Choinka na pniu, żywa, sztuczna czy z szyszek — czym się charakteryzują

Fot. iStock/Choinka

Zalety naturalnej choinki 

Wspomnianą już zaletą żywej choinki jest jej naturalny wygląd i piękny zapach lasu, jaki roztacza w całym pomieszczeniu. To pozwala stworzyć klimat nie do podrobienia w inny sposób. Poza tym choinka pochodząca z uprawy jest wyborem ekologicznym. Do momentu ścięcia wytwarza tlen, a żywa choinka w doniczce wytwarza go cały czas. Można powiedzieć, że jej produkcja i rozkład jest w pełni naturalny.

Wady

Do minusów można zaliczyć konieczność podlewania, gubienie igieł oraz konieczność corocznego zakupu drzewka, które jeśli jest cięte, po świętach wędruje na śmietnik.

Choinka z szyszek 

Choinka z szyszek to kolejna opcja na świąteczną ozdobę. Z racji niewielkich gabarytów pasuje na świąteczny stół, lub do miejsca, w którym  nie ma dużo przestrzeni. Bez kłopotu można kupić takie drzewko z szyszek, lub przygotować je samodzielnie. Wystarczy brystol, szyszki, klej na gorąco, i ewentualnie dodatkowe ozdoby — plastry pomarańczy, jarzębina, malutkie gałązki, kokardki. Z brystolu uformuj wysoki stożek oraz wytnij osobno okrągłą podstawę pod choinkę. Przyklej podstawę do stożka. Następnie klejem na gorąco przyklej do stożka szyszki, zaczynając od największych na dole, a mniejsze umieść wyżej. Szyszki możesz pomalować farbą akrylową na kolor biały, srebrny czy złoty — wg uznania. Udekoruj w dowolny sposób, przyklejając ozdoby na klej.


źródło:  zielonyogrodek.pl,

Boże Narodzenie Dom i wnętrze Porady Święta

Pasterka – co to jest i ile trwa msza św. Pasterska?

Redakcja
Redakcja
14 grudnia 2020
Pasterka - co to jest i ile trwa msza św. Pasterska
Fot. iStock
 

Pasterka to nieodłączny element obchodów świąt Bożego Narodzenia. Dla wielu osób wręcz nie do wyobrażenia jest, by mogło ich zabraknąć na tym uroczystym, radosnym spotkaniu w kościele. Pasterka ma wielowiekową tradycję i bez wątpienia należy do najbardziej lubianych mszy świętych. To właśnie na nią często wybierają się osoby, które rzadko zaglądają do kościoła w ciągu roku.

Święta Bożego Narodzenia to nie tylko choinka i prezenty, ale także kolędy i wspólnie spędzony czas. Są wyjątkowe, ponieważ sprzyjają bliskości, rozmowom nie tylko przy świątecznym stole. Dobrym powodem do tego, by spotkać się w większym gronie, jest właśnie wspomniana Pasterka. To nie tylko dobry pomysł kontynuacji uroczystego  świętowania, ale także dobry powód, by wstać od świątecznego stołu i spacerem przejść się do kościoła.

Pasterka - co to jest i ile trwa msza św. Pasterska

Fot. iStock/Pasterka

Co to jest Pasterka?

Pasterka, czyli msza święta Pasterka, to bożonarodzeniowa msza św. odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia. Warto przy tym wspomnieć, że nie ma jednej odgórnie ustalonej godziny, w której msza św. Pasterska powinna się odbyć. Zazwyczaj odprawiana jest o północy, jako hołd oddany tradycji, wedle której Pan Jezus miał narodzić się o tej godzinie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by odbyła się ona wcześniej. Wszystko zależy od konkretnego kościoła. Zazwyczaj w małych miejscowościach ksiądz odprawia jedną Pasterkę o północy, natomiast w większych miejscowościach odbywa się kilka pasterek o różnych porach. To pozwala na wzięcie udziału w nabożeństwie większej ilości osób. Dodatkowo można wybrać dla siebie wygodniejszą godzinę uczestnictwa. Nie każdy też wie, że obecność na Pasterce zwalnia wiernych z obowiązkowego uczestnictwa w mszy św. 25 grudnia.

Pasterka - co to jest i ile trwa msza św. Pasterska

Fot. iStock/Pasterka

Pasterki cieszą się niesłabnącą popularnością. To msze szczególnie radosne, ale bardzo uroczyste, skupiające w kościele osoby chcące jednoczyć się z tej wyjątkowej okazji. Pasterka jest szczególna, ponieważ otwiera nowy rok liturgiczny w Kościele katolickim. Jeśli ktoś nie może wziąć udziału w mszy w kościele, może obejrzeć transmisję na żywo w internecie. Szczególnie w dobie pandemii koronawirusa warto skorzystać z możliwości wzięcia udziału we mszy św. pasterskiej, bez wychodzenia z domu.

Pasterka — nieco historii

Pasterki są głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, od stuleci ściągają do kościołów wielu wiernych. Pasterka jest formą uczczenia pamięci o pastuszkach, którzy gdy tylko dowiedzieli się o narodzinach Jezusa, od razu pospieszyli do stajenki powitać nowonarodzonego. Po drodze pastuszkowie z radością obwieszczali wspaniałą nowinę napotkanym osobom. To właśnie ich podróż inspiruje do odwiedzin żłóbka przygotowywanego w kościele. Dzieje się tak od IV w. n.e., tyle że formuła mszy zwanych później Pasterkami ulegała zmianom, podobnie jak miejsce, w którym początkowo odbywała się ta szczególna msza. Na początku Pasterka odprawiana była w Grocie Narodzenia w Jerozolimie, a następnie  nabożeństwo przenosi się do podziemi bazyliki Bożego Narodzenia w Betlejem. Z upływem lat zwyczaj powitania dzieciątka rozpowszechnił się na dalej kraje chrześcijańskie i funkcjonuje po dziś dzień.

Pasterka - co to jest i ile trwa msza św. Pasterska

Fot. iStock

Pasterka — ile trwa i czym się różni od niedzielnej mszy św.?

Msze św. Pasterskie różnią się od niedzielnych także tym, że nie określono odgórnie czasu ich trwania. Mogą trwać godzinę, albo i znacznie dłużej. Podczas nich po raz pierwszy w roku wykonuje się kolędy i pastorałki, które są nie tylko wyrazem radości, ale także formą modlitwy. Kolędy są pieśniami religijnymi, związanymi ściśle z narodzinami Jezusa. Pastorałki, również są związane z Bożym Narodzeniem, różnią się od kolęd tym, że mają charakter świecki, z wątkami zaczerpniętymi z życia codziennego. Oba rodzaje pieśni pojawiają się podczas mszy świątecznej licznie. Do najbardziej znanych i lubianych należy Bóg się rodzi.

Fot. iStock

Tekst kolędy „Bóg się rodzi”

Bóg się rodzi, moc truchleje:
Pan niebiosów obnażony.
Ogień krzepnie, blask ciemnieje,
Ma granice Nieskończony:

Wzgardzony okryty chwałą,
Śmiertelny Król nad wiekami;
A Słowo ciałem się stało
I mieszkało między nami.

Cóż masz, niebo, nad ziemiami?
Bóg porzucił szczęście swoje,
Wszedł między lud ukochany,
Dzieląc z nim trudy i znoje,

Niemało cierpiał, niemało,
Żeśmy byli winni sami,
A Słowo ciałem się stało
I mieszkało między nami.

W nędznej szopie urodzony,
Żłób Mu za kolebkę dano.
Cóż jest, czym był otoczony?
Bydło, pasterze i siano;

Ubodzy! Was to spotkało,
Witać Go przed bogaczami,
A Słowo ciałem się stało
I mieszkało między nami.

Potem i króle widziani
Cisną się między prostotą,
Niosąc dary Panu w dani:
Mirrę, kadzidło i złoto;

Bóstwo to razem zmieszało
Z wieśniaczymi ofiarami,
A Słowo ciałem się stało
I mieszkało między nami.

Podnieś rękę, Boże Dziecię!
Błogosław Ojczyznę miłą!
W dobrych radach, w dobrym bycie
Wspieraj jej siłę swą siłą,

Dom nasz i majętność całą
I wszystkie wioski z miastami!
A Słowo ciałem się stało
I mieszkało między nami.

źródło:  www.przewodnik-katolicki.pl  ,liturgia.pl

Boże Narodzenie Dom i wnętrze Porady Święta

3 rodzaje strat, których doświadczamy i jaka płynie z tego nauka

Redakcja
Redakcja
14 grudnia 2020
Fot. iStock/lechatnoir

Proporcje układają się zazwyczaj równo: na tyle rzeczy, do których dorastamy i które zyskujemy w życiu, tyle samo tracimy, z tylu wyrastamy i oddalamy się od nich. Ale nie na każdą stratę reagujemy w ten sam sposób. Jest powód, dla którego jesteśmy tak bardzo zdruzgotani w obliczu niektórych rozstań i neutralni, jeśli nawet nie wdzięczni za nie, w stosunku do innych. Jednak rzadko jesteśmy świadomi tego, co kryje się za naszymi reakcjami.

Istnieją trzy różne rodzaje strat, których doświadczamy w życiu, a każdy z nich ma nas czegoś o nas samych nauczyć.

Złamane serce

Doświadczamy tego uczucia wtedy, gdy miłość nie spełnia naszych oczekiwań. Dzieje się tak, bo uczucia nie są odwzajemniane lub gdy ktoś, na kim nam zależy, nie może już być obecny w naszym życiu. Złamane serce sprawia, że ​​czujemy się bezbronni. „Ból” nie polega w rzeczywistości na tym, że ktoś nas skrzywdził, a raczej na tym, że tak bardzo chcemy uciec, zamknąć się w sobie, by już nie cierpieć, ale jest to niemożliwe.

Serce złamane z miłości jest bolesnym doświadczeniem, ale nie powoduje, że naprawdę cierpimy.  Cierpimy, gdy umiera członek rodziny, ale nawet wtedy czujemy wdzięczność za to, co razem z nim przeżyliśmy.

Chociaż bolesne, złamane serce nie jest z natury niezdrowym i szkodliwym przeżyciem. To naturalna odpowiedź na stratę. Tak naprawdę złamane serce uczy nas, co to znaczy kochać, i sprawia, że ​​doceniamy, co to znaczy mieć kogoś w naszym życiu, ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, jak łatwo jest go stracić.

Odejście bliskiej osoby

W tym wypadku jesteśmy zdruzgotani do tego stopnia, że ​​czujemy się niezdolni do funkcjonowania w dawnym, codziennym trybie. Wszystko traci sens, trudno jest nam skupić się na naszych obowiązkach, trudno zrozumieć, co tak naprawdę się wydarzyło.

Kiedy tracimy kogoś bliskiego, kogoś do kogo jesteśmy przywiązani, często doświadczamy drastycznej zmiany w naszym wyobrażeniu o tym, kim jesteśmy, w co wierzymy i gdzie jest nasze miejsce w świecie. Ból ten jest w rzeczywistości konfrontacją ze strachem, z którym mieliśmy do czynienia, zanim przywiązaliśmy się do osoby, której już nie ma. Ten strach zwykle wiąże się z poczuciem niestabilności, niepewności lub niejasności co do naszej przyszłości z tą osobą

Przywiązanie uczy nas, kim naprawdę jesteśmy, ponieważ próbując utrzymać związek, poświęcamy wiele własnych wartości.  Boli nie dlatego, że ta osoba doszła, ale dlatego, że nigdy nie będziemy w stanie zrealizować związanych z nią planów, czyli tego, do czego nasz umysł przywykł.

Odejście od bliskiej osoby

Gdy dobrowolnie kogoś puszczamy, ponieważ uznajemy, że nie jest to dla nas dobra relacja, taka decyzja bierze się z prawdziwej samoświadomości i osobistej ścieżki rozwoju wewnętrznego. Jest to separacja, którą sami inicjujemy, dla naszego własnego dobra i poczucia harmonii.  To oznaka dojrzałości, priorytetowego traktowania własnych potrzeb (w dobrym tego słowa znaczeniu)

Taka postawa uczy nas, jak kochać siebie. Uczy nas, jak być odpornym. To największy przejaw miłości własnej. Oderwanie się od związku, gdy wiemy, że jest on niewłaściwy, jest oznaką, że nie polegamy już na innych, jeśli chodzi o nasze poczucie stabilizacji emocjonalnej i siebie, i często jest to pierwszy znak, że jesteśmy silniejsi psychicznie i bardziej wolni emocjonalnie niż kiedykolwiek wcześniej.

 


Zobacz także

Zaplanuj pokój dziecięcy, by rósł z twoją pociechą

Boskie kosmetyki pod choinkę. Mikołaj wie, co dobre! Prezentownik Oh!me 2018

3 inspiracje na niezwykle proste walentynkowe DIY