Go to content

Jak nadać życiu sens. Kilka wskazówek, które mogą ci pomóc

Fot. iStock / Choreograph

Łatwo jest przejść przez labirynt życia, nie zastanawiając się nad jego znaczeniem. Ale czy nie piękniej jest żyć, wiedząc, gdzie leży sens naszej wędrówki? Wierząc, że to, co robimy ma głębszy sens? Łatwiej wtedy radzić sobie z przeciwnościami losu.Poczucie, że twoje działanie ma prawdziwy cel sprawia, że rano łatwiej jest wstać, że chętniej rozpoczynamy pracę na sobą i chętniej angażujemy się w relacje z innymi, bo jesteśmy ich bardziej ciekawi.

Ale jak możemy kultywować bardziej sensowne życie? Warto wziąć sobie do serca te kilka wskazówek:

1. Pamiętaj, co jest ważne

Zapisz 5 najważniejszych rzeczy, które według ciebie są istotą tego, jak chcesz żyć. To może być czas spędzony z rodziną, życie w zgodzie ze sobą, uczciwość czy prostota – wszystko, co się dla ciebie liczy. Dobrze jest mieć świadomość tego, co jest naszym priorytetem.

2. Kontynuuj rozwijanie swoich pasji

Każdy powinien w życiu realizować swoją pasję . To nadaje naszej egzystencji prawdziwe znaczenie i cel. Za każdym razem, gdy pracujesz nad czymś, co kochasz, odczuwasz radość, jesteś zmotywowany.

3. Odkrywaj cel swojego życia

Gdybyś musiał określić swój powód do życia, co by to było? Czy jest to pomaganie innym? Czy inspirowanie ich? A może żyjesz jedynie dla siebie, próbując odzyskać harmonię i poszukując ataraksji? Może twoim celem jest rozwijanie kariery zawodowej, stałe doskonalenie swoich umiejętności?

4. Bądź samoświadomy

Upewnij się, że żyjesz zgodnie ze swoimi zasadami, celem twojego życia i zgodnie z tym, co kochasz. Doskonałym narzędziem jest tutaj medytacja.

5. Skupiaj się na konkretnych zadaniach

Kieruj swoją energię na jedną, konkretną rzecz, a nie kilka na raz. Zmniejszysz stres związany z próbą poradzenia sobie z wieloma zadaniami i wykonasz je lepiej.

6. Wydawaj pieniądze „na ludzi” bardziej niż „na rzeczy”

Uważnie zastanów się nad tym, co kupujesz. Zastanawianie się nad tym, co możesz podarować innym od siebie nadaje głębsze znaczenie naszemu życiu, pozwalając skupić się raczej na relacjach z bliskimi, a nie na materialnym bogactwie.

7. Żyj z empatią

Zarówno dla siebie, jak i dla innych. Empatia wzbogaca nas i niesamowicie rozwija wewnętrznie.

 


Na podstawie: lifehack.org