Go to content

Zrób w końcu porządek ze swoim życiem. Jak ono będzie wyglądać, zależy tylko od ciebie!

Fot. iStock/AleksandarNakic

Jak odpowiadasz, gdy ktoś cię pyta: „Co słychać?”. Mówisz, że wszystko w porządku, że jest okej, czy może, że nie jest tak źle, jakoś ujdzie, stara bieda?

A co by się stało, gdybyś powiedziała: „Nie mogłoby być lepiej!”? Kiedy ludzie pytają, co słychać, tak naprawdę niewiele ich to obchodzi, pytają z grzeczności, ale to jak ty reagujesz, odpowiadasz nie zostaje bez znaczenia. Przyjrzyj się sobie, być może potrzebujesz naprawić swoje życie, trochę je odgruzować i zadbać o poczucie własnej wartości?

Zrób to w kilku prostych krokach.

Przestań się użalać nad sobą

Łatwo cię irytują ludzie i sytuacje? Szybko też znajdujesz kogoś, kogo można obwinić, gdy coś ci nie wychodzi i czujesz się rozczarowana? Twoje nieszczęścia są zawsze czyjąś winą? A to szefa w pracy, a to niekompetentnego współpracownika, dzieci, męża, rodziców?

Prawda jednak jest taka, że to ty jesteś twórcą swojego doświadczenia. Jasne, nie zawsze możesz mieć kontrolę nad sytuacją, ale możesz wybrać sposób, w jaki na nią zareagujesz. Może czasami warto przestać reagować, odpuścić?

Przestań szukać afirmacji u innych

Zamiast samodzielnie podejmować decyzje ufając własnemu instynktowi, rutynowo pytasz innych o opinię na temat pomysłów i planów, które chcesz zrealizować. Lubisz, gdy inni podejmują decyzje za ciebie. Unikasz odpowiedzialność, gdyby coś poszło nie tak. To wyraźny znak, że nie ufasz sobie, a twoja pewność siebie wymaga wzmocnienia.

Zacznij skupiać się na sobie

Konsekwentnie robisz wszystko, aby ci, których znasz, byli szczęśliwi, nawet kosztem twojego własnego szczęścia i powodzenia. Z przyjemnością porzucasz czas, który postanowiłaś poświęcić sobie, by pomóc przyjacielowi, bo na tym właśnie twoim zdaniem opiera się przyjaźń. Prawda jest jednak taka, że dobry przyjaciel nie odciągałby cię od twoich zajęć z tak błahymi rzeczami, jak na przykład zapewnienie mu transportu, czy zrobienie zakupów tu i teraz czy pomoc w przeprowadzce. To wszystko mogłoby poczekać.

Naucz się odmawiać i przestań zaspokajać potrzeby innych, gdy nie myślisz w ogóle o własnych.

Nie porównuj siebie z innymi

Odpuść sobie, przestań się mierzyć z każdym, kogo spotykasz. Nie porównuj się, to nic nie da. Problem polega na tym, że jesteś zbyt zajęta obserwowaniem innych, by skoncentrować się na sobie i na ulepszaniu siebie.

Kiedy jesteś poza domem, odkrywasz, że patrzysz na innych i oceniasz, jak się do nich zbliża, jak wyglądają, z kim są, co robią i / lub co mają.

Widzisz atrakcyjnego faceta i widzisz, z kim jest, i myślisz: „Co on z nią robi?”

Nie wchodź w złe relacje

Twoje związku zwykle kończą się w ten sam sposób? On cię zdradził albo znęcał się nad tobą, zaniedbywał cię? Spotykasz fajnego faceta, który na życie okazuje się być złym wyborem? Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego tak się dzieje, dlaczego pozwalasz się w ten sposób traktować? Może czas najwyższy popracować nad poczuciem własnej wartości, której miarą z pewnością nie jest facet u twojego boku.

Nie zmienimy naszego życia, jeśli nie podejmiemy radykalnych działań, jeśli nie przyjrzymy się sobie i nie zaczniemy nad sobą mocno pracować. Chcesz zmarnować życie na wieczne użalanie się, na pesymizm, na założeniu, że nic dobrego cię nie spotka? Jeśli chcesz – droga wolna, ale pamiętaj, to jest zawsze tylko i wyłącznie twój wybór, jak chcesz żyć.