Lifestyle Psychologia

Zrób w końcu porządek ze swoim życiem. Jak ono będzie wyglądać, zależy tylko od ciebie!

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
17 listopada 2018
Fot. iStock/AleksandarNakic
 

Jak odpowiadasz, gdy ktoś cię pyta: „Co słychać?”. Mówisz, że wszystko w porządku, że jest okej, czy może, że nie jest tak źle, jakoś ujdzie, stara bieda?

A co by się stało, gdybyś powiedziała: „Nie mogłoby być lepiej!”? Kiedy ludzie pytają, co słychać, tak naprawdę niewiele ich to obchodzi, pytają z grzeczności, ale to jak ty reagujesz, odpowiadasz nie zostaje bez znaczenia. Przyjrzyj się sobie, być może potrzebujesz naprawić swoje życie, trochę je odgruzować i zadbać o poczucie własnej wartości?

Zrób to w kilku prostych krokach.

Przestań się użalać nad sobą

Łatwo cię irytują ludzie i sytuacje? Szybko też znajdujesz kogoś, kogo można obwinić, gdy coś ci nie wychodzi i czujesz się rozczarowana? Twoje nieszczęścia są zawsze czyjąś winą? A to szefa w pracy, a to niekompetentnego współpracownika, dzieci, męża, rodziców?

Prawda jednak jest taka, że to ty jesteś twórcą swojego doświadczenia. Jasne, nie zawsze możesz mieć kontrolę nad sytuacją, ale możesz wybrać sposób, w jaki na nią zareagujesz. Może czasami warto przestać reagować, odpuścić?

Przestań szukać afirmacji u innych

Zamiast samodzielnie podejmować decyzje ufając własnemu instynktowi, rutynowo pytasz innych o opinię na temat pomysłów i planów, które chcesz zrealizować. Lubisz, gdy inni podejmują decyzje za ciebie. Unikasz odpowiedzialność, gdyby coś poszło nie tak. To wyraźny znak, że nie ufasz sobie, a twoja pewność siebie wymaga wzmocnienia.

Zacznij skupiać się na sobie

Konsekwentnie robisz wszystko, aby ci, których znasz, byli szczęśliwi, nawet kosztem twojego własnego szczęścia i powodzenia. Z przyjemnością porzucasz czas, który postanowiłaś poświęcić sobie, by pomóc przyjacielowi, bo na tym właśnie twoim zdaniem opiera się przyjaźń. Prawda jest jednak taka, że dobry przyjaciel nie odciągałby cię od twoich zajęć z tak błahymi rzeczami, jak na przykład zapewnienie mu transportu, czy zrobienie zakupów tu i teraz czy pomoc w przeprowadzce. To wszystko mogłoby poczekać.

Naucz się odmawiać i przestań zaspokajać potrzeby innych, gdy nie myślisz w ogóle o własnych.

Nie porównuj siebie z innymi

Odpuść sobie, przestań się mierzyć z każdym, kogo spotykasz. Nie porównuj się, to nic nie da. Problem polega na tym, że jesteś zbyt zajęta obserwowaniem innych, by skoncentrować się na sobie i na ulepszaniu siebie.

Kiedy jesteś poza domem, odkrywasz, że patrzysz na innych i oceniasz, jak się do nich zbliża, jak wyglądają, z kim są, co robią i / lub co mają.

Widzisz atrakcyjnego faceta i widzisz, z kim jest, i myślisz: „Co on z nią robi?”

Nie wchodź w złe relacje

Twoje związku zwykle kończą się w ten sam sposób? On cię zdradził albo znęcał się nad tobą, zaniedbywał cię? Spotykasz fajnego faceta, który na życie okazuje się być złym wyborem? Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego tak się dzieje, dlaczego pozwalasz się w ten sposób traktować? Może czas najwyższy popracować nad poczuciem własnej wartości, której miarą z pewnością nie jest facet u twojego boku.

Nie zmienimy naszego życia, jeśli nie podejmiemy radykalnych działań, jeśli nie przyjrzymy się sobie i nie zaczniemy nad sobą mocno pracować. Chcesz zmarnować życie na wieczne użalanie się, na pesymizm, na założeniu, że nic dobrego cię nie spotka? Jeśli chcesz – droga wolna, ale pamiętaj, to jest zawsze tylko i wyłącznie twój wybór, jak chcesz żyć.


Lifestyle Psychologia

Australijka pisze zakazy dla męża i publikuje je w Internecie. Serio, nawet my mu współczujemy

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
17 listopada 2018
Fot. iStock / max-kegfire
 

„To negocjacje o zakładnika, a nie małżeństwo!”  Pewna australijska żona spisała bardzo ścisłą listę zasad, które mają obowiązywać jej męża. Kobieta opublikowała ową listę w Internecie. W sieci zawrzało. Sami zobaczcie, dlaczego…

W pewnej grupie na Facebooku, kobieta szczegółowo opisała dziesięć zasad, których musi przestrzegać jej mąż, prosząc znajomych o opinię i porady, w jaki sposób powinna „uzupełnić” owe reguły. Zasady dotyczą prawie każdego aspektu życia osobistego i społecznego, burząc wszelkie granice osobistej przestrzeni. Zresztą przestrzeni to w tym związku chyba w ogóle nie ma…

Australijka wprowadziła następujące nakazy i zakazy 

  • brak znajomych płci żeńskiej
  • alkohol jedynie dwa razy w roku (pod warunkiem, że mąż się nie upije)
  • zakaz oglądania filmów pornograficznych
  • praca co najmniej 50 godzin w tygodniu
  • zakaz korzystania z mediów społecznościowych
  • zakaz palenia
  • zakaz przyjaźni z mężczyznami, którzy mają partnerki, dozwolona jedynie przyjaźń z samotnymi facetami
  • zakaz Playstation i innych gier
  • nakaz utrzymywania całego domu w czystości cały czas
  • zakaz wyjść w pojedynkę

My już współczujemy. Bardziej niż partnerski związek, ta relacja przypomina więzienie. A wy co myślicie o tak „jasno postawionych” wymaganiach wobec małżonka? 😉


Na podstawie: dailymail.co.u


Lifestyle Psychologia

8 rzeczy, których uczysz się po śmierci bliskiej osoby

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
15 listopada 2018
Fot. iStock/oneinchpunch

Śmierć bliskiej osoby jest przeżyciem niezwykle trudnym. To jedno z najbardziej bolesnych rzeczy, jakich może doświadczyć człowiek. Intensywność bólu i cierpienia bywa nie do opisania słowami. Nie każdy radzi sobie dobrze z tak wielką stratą i smutek może przygniatać swoim ciężarem.

I choć trudno to zauważyć od początku, utrata kogoś bliskiego uczy nas wielu cennych rzeczy.

8 rzeczy, których uczysz się po stracie bliskiej osoby

1. Doceniać swoje życie

W normalnych warunkach to, co mamy, wydaje się nam takie zwyczajne, normalne, i dopiero utrata bliskiej osoby powoduje inne spojrzenie na codzienność. Z czasem zdajemy sobie sprawę, że życie jest za krótkie żeby zamiast marnować czas. Każdego dnia warto budować coś dobrego dla siebie i innych.

2. Wbrew wszystkiemu iść dalej

Czasem wydaje się, że cierpienie po stracie bliskiej osoby sięga każdego dnia apogeum i ukojenie w bólu nigdy nie przyjdzie. Dopiero z czasem zrozumiesz, że świat nadal trwa, mimo twojego głębokiego żalu.  Z czasem przychodzi stopniowy powrót nadziei na przyszłość, bo mimo smutku nadal będziesz doświadczać dobrych zdarzeń i emocji.

3. Rozumieć swoją siłę

Podnieść się po utracie kogoś bliskiego jest niewiarygodnie ciężko. Jest to wysiłek heroiczny, bo za każdym razem, kiedy świadomość starty uderza ponownie, wydaje się, że świat rozpada się na nowo. Jednak to może pomóc znaleźć wewnętrzną siłę, by nauczyć się nowych rzeczy o samym sobie.

4. Zmienić coś w życiu 

Po utracie ukochanej osoby przychodzi kryzys i po głowie tłucze się tysiące pytań. Kiedy zaczniesz nad nimi rozmyślać, zrozumiesz, że czas podążać za głosem serca, zmieniając krok po kroku niewygodne rzeczy w twoim życiu. Dokonywanie drobnych, ale dobrych zmian pozwala ukoić ból.

5.  Wzmocnić relacje z bliskimi

Odczuwając palącą pustkę po utracie bliskiej osoby, skupiasz większą uwagę na jakości relacji z tymi, których masz wokół siebie. Poświęcasz im więcej czasu i uwagi, co wzmacnia więzi.

6. Zacząć żyć na nowo

Z czasem, po przeżytej żałobie, otwiera się możliwość  budowania nowego życia. Możesz to potraktować jako drugą szansę, aby zacząć wszystko od nowa, pielęgnując pamięć o utraconej osobie.

7. Docenić drobne radości

Zaczniesz zauważać i doceniać drobne rzeczy, które wcześniej były mało istotne. Większa uważność, skupienie się na tym, co jest tu i teraz, pozwala kłaść nowy grunt pod lepsze życie w przyszłości. Nigdy nie wiadomo, ile tych dobrych momentów zostanie nam podarowane przez życie.

8. Dzielić miłość

Zaczniesz bardziej koncentrować się na okazaniu uczucia bliskim.  Jeśli czujesz ciężar słów niewypowiedzianych za życia bliskiej osoby, nauczysz się rozmawiać z bliskimi. To nie pozwoli pozostawiać nierozwiązanych sytuacji, które mogłyby negatywnie wpłynąć na relacje.

źródło:  www.powerofpositivity.com 


Zobacz także

10 powodów, dla których warto na nowo zakochać się w swoim partnerze

Psycholog: dla dzieci obrazy sadystycznie torturowanych ludzi są po prostu OK i oznaczają, że tak można

Pokaż mi swój tatuaż, a powiem ci, jaka jesteś. Oto, co można wyczytać ze wzoru i miejsca rysunku na skórze