Nie jesteśmy wyrozumiali dla samotników. Wydaje nam się, że to nienaturalne, lubić samotność i dobrze się czuć w swoim własnym towarzystwie. Samotnikom przypina się łatkę dziwaków i stara się ich na siłę wciągnąć do towarzystwa. A co mówią o kochających samotność naukowcy?
Co to znaczy, jeśli lubisz być sam
1. Tak naprawdę lubisz ludzi, a twoje związki z nimi są „poważne”
Introwertycy (i inni „samotnicy”) lubią ludzi, jeśli mają dość czasu, aby starać się ich zrozumieć (i jeśli ludzie mają dla nich wystarczająco dużo czasu). Ich rozmowy są głębokie, tak jak ich relacje z bliskimi. Samotnik jako partner może być trudny i niezastąpiony jednocześnie.
2. Jesteś otwarty na innych
Choć stereotypowo uważa się samotników za osoby zamknięte w sobie. To błąd. Milczenie zazwyczaj oznacza u nich analizowanie, a nie dystans. Wielu samotników kocha ludzi i jest ich bardzo ciekawa, lubi być blisko, pozostając na uboczu i obserwując.
3. Nie jesteś neurotykiem
Większość samotników wcale nie jest neurotyczna. Neurotyzm uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie w kontekście społecznym. Ty nie masz na tym polu większych problemów.
4. Umiesz słuchać, kiedy trzeba
Samotnicy są świetnymi słuchaczami. To jedna z umiejętności godnych pozazdroszczenia w naszym bardzo głośnym świecie. Pomaga dotrzeć do odbiorców, niezależnie od tego, czy mówisz publicznie, bierzesz udział w spotkaniu, negocjujesz lub nawiązujesz kontakt z przyjacielem.
5. Bywasz nadpobudliwy
Wynika to z tego, jak funkcjonuje twój mózg, ale również z tego nagromadzenia myśli i uczuć, którymi zazwyczaj nie dzielisz się łatwo z innymi.
Samotniku, masz coś dla innych – umiejętność słuchania. Miej również coś dla siebie – naucz się mówić o swoich emocjach.
Na podstawie: powerofpositivity.com