Go to content

23 oznaki „zdrowego związku”. Sprawdź, czy twoja relacja zmierza w dobrym kierunku

Pięć mądrości o małżeństwie, które można włożyć między bajki...
Fot. iStock/PeopleImages

Większość z nas chce być w szczęśliwym, zdrowym związku, w którym czujemy się kochani i szanowani. Jednak często nie jesteśmy pewni, jak znaleźć taką relację lub jak poprawić jakoś relacji, w której się już znajdujemy. Być możemy zastanawiamy się również, czy nasz związek jest wart ratowania. Sprawdź „listę kontrolną” dobrej relacji.

23 oznaki dobrego, „zdrowego związku”

 1. Wiesz, że wszystkie związki wymagają pracy. Zdajesz sobie sprawę, że należy twoją relację utrzymać. Każdy związek będzie miał swoje wyzwania, podobnie jak samo życie.
 2. Twój związek przynosi tobie i twojemu partnerowi więcej szczęścia niż stresu. Korzyści są znacznie większe niż jakiekolwiek trudności.
 3. Jesteś odpowiedzialny i przyznajesz się, gdy się mylisz lub popełnisz błąd. Przyjmujesz odpowiedzialność za własne zachowania, wybory i przekonania, zamiast obwiniać swojego partnera.
 4. Nie próbujesz zmieniać partnera, uznając, że nie jest to twój obowiązek. Możesz z szacunkiem wypowiadać się na temat tych aspektów charakteru partnera, które cię dotyczą bezpośrednio.
 5. Dbasz o siebie na wszelkie sposoby – fizycznie, emocjonalnie, psychicznie i duchowo. Zdajesz sobie sprawę, że twój partner nie może wytyczyć ścieżki twojego życia dla ciebie. Twoje poczucie własnej wartości leży w tobie – nie licz na swojego partnera, aby wzmocnić poczucie własnej wartości.
 6. Nie używasz zastraszających lub manipulujących taktyk w stosunku do twojego partnera. Wyrażasz się bez przemocy fizycznej i emocjonalnej. Oboje czujecie się bezpiecznie fizycznie i emocjonalnie. Nie obawiasz się, że zostaniesz wykorzystany przez swojego partnera.
 7. Komunikujesz się otwarcie, zgodnie z prawdą, życzliwie i regularnie.  Jesteś w stanie wyrazić się otwarcie o swoim życiu seksualnym, finansach i innych wrażliwych tematach.
 8. Przebaczacie sobie i sobie nawzajem, a jednocześnie staracie się wprowadzać zmiany i ulepszenia waszych zachowań i postaw w zależności od potrzeb.
 9. Zajmujecie się konfliktami w waszym związku, bez krytyki, defensywności, pogardy. Nie jesteś mściwy. Rozumiesz, że zdrowe relacje mogą obejmować także różnice zdań – kluczem jest sposób radzenia sobie z konfliktem.
 10. Wspieracie nawzajem swoje wybory. Jesteście wyrozumiali. Słuchacie siebie nie oceniając.  Cenisz opinie swojego partnera. Troszczycie się o siebie i kochacie.
 11. Jesteście pełni szacunku. Podziwiacie siebie nawzajem, nie zakładasz, że twój partner wie, jak się czujesz. Nie bierzesz partnera za pewnik.
 12. Prosisz o to, czego pragniesz, zamiast automatycznie oczekiwać, że twój partner spełni twoją prośbę.
 13. Akceptujesz kompromisy. Pamiętacie, że wy dwoje jesteście drużyną, a nie przeciwnikami.
 14. Akceptujesz zmianę w swoim związku, wiedząc, że jest ona naturalna i zdrowa.
 15. Podejmujesz ważne decyzje wspólnie, a nie na własną rękę.
 16. Tworzycie i pielęgnujecie rytuały, które pomagają zbudować więź z partnerem.
 17. Dzielicie się swoimi oczekiwaniami dotyczącymi różnych obszarów waszego życia i przyszłości. Rozumiesz jego życzenia i potrzeby.
 18. Ufajcie sobie nawzajem.
 19. Wspierasz swoją indywidualność. Zdajesz sobie sprawę, że możecie mieć różne zainteresowania i punkty widzenia. Zachowujecie oddzielne tożsamości. Nie musicie być cały czas razem.
 20. Oboje macie zarówno indywidualnych przyjaciół, jak i przyjaciół, z którymi spędzacie czas jako para. Utrzymujesz swoje relacje z rodziną i przyjaciółmi, nie pozwalając swoim relacjom z partnerem odizolować cię od innych.
 21. Jesteś ciekawy różnic między tobą a twoim partnerem, ale nie czujesz się zagrożony z ich powodu.
 22. Dobrze się razem bawicie
 23. Razem próbujecie nowych rzeczy. Unikacie rutyny. Nadal jesteś ciekawy swojego partnera i życia z nim , zdając sobie sprawę, że zawsze możesz się czegoś nauczyć.

 

Na podstawie: psychcentral.com