Go to content

Zadowalając innych, tylko pogarszasz swoje życie. 8 skutków nadmiernej życzliwości

fot. Priscilla du Preez/Unsplash

Życzliwość może zmienić nasze życie na zawsze – może wywrócić je do góry nogami i sprawić, że stanie się lepsze. Jednak nadmierna życzliwość, nieustanne myślenie wyłącznie o innych a zapominanie o sobie, może doprowadzić do negatywnych konsekwencji. Oto najczęstsze z nich.

Nadmierna życzliwość może doprowadzić do pogorszenia samooceny. Kiedy nieustannie stawiasz innych na pierwszym miejscu, możesz zapomnieć o sobie. Swoich wartościach, potrzebach i celach. Tym samym możesz czuć się gorsza czy mniej wartościowa, co oczywiście nie jest prawdą.

Nadmierna życzliwość może nieść za sobą konsekwencje zdrowotne, do których zaliczymy np. stres, lęk czy depresję. Ważne, by pomagając innym, umieć wyznaczyć granice. Dzięki temu być może uda ci się uniknąć negatywnych konsekwencji.

Kolejną konsekwencją nieustannej życzliwości mogą być problemy finansowe. Jeśli wciąż kupujesz innym prezenty, obdarowujesz ich cennymi przedmiotami przy każdej nadarzającej się okazji, to możesz doprowadzić do sytuacji, w której zabraknie ci pieniędzy na własne potrzeby. Wpadniesz w błędne koło, z którego trudno może być ci się wydostać.

Kiedy wciąż pomagasz innym, możesz zaniedbać swoje zadania i obowiązki, co będzie skutkowało zmniejszoną produktywnością i wydajnością pracy. Przestaniesz dawać z siebie tyle, co wcześniej, co może niekorzystnie odbić się na twoim życiu zawodowym.

Zobacz także: Jeden przypadkowy akt serdeczności może wywołać efekt kuli śnieżnej! 41 pomysłów na okazanie życzliwości

Ludzie, który wciąż są mili, nadskakują innym i dbają wyłącznie o to, by zaspokoić ich potrzeby, mogą poczuć się zmęczeni, wyczerpani. Jeśli nie myślisz o sobie, bagatelizujesz sygnały, które wysyła ci organizm, możesz zmagać się z pogorszonym samopoczuciem i przytłoczeniem emocjonalnym.

Życzliwe osoby mogą czuć, że są wartościowe wyłącznie wtedy, gdy pomagają innym. Tylko wtedy, gdy w ich pobliżu pojawi się osoba, która zmaga się z trudnościami, nie potrafi odnaleźć własnej tożsamości i celu w żuciu. Takie podejście może doprowadzić do problemów emocjonalnych, z którymi nie będziesz sobie sama umiała poradzić.

Nadmierna życzliwość może doprowadzić do izolacji społecznej. Jeśli koncentrujesz się wyłącznie na dawaniu i zaspokajaniu potrzeb innych, możesz zaniedbywać swoje własne relacje i obowiązki społeczne. Ograniczanie spotkań z osobami, którym naprawdę na tobie zależy, może doprowadzić do tego, że koniec końców poczujesz się samotna.

Nadmierna życzliwość często bywa powiązana z utratą wszystkich granic. Kiedy jesteś życzliwa, serdeczna, uprzejma to jesteś bardziej podatna na wykorzystywanie, manipulację i niedopuszczalne zachowania ze strony innych osób.

Źródło: vocal-media.com