Psychologia

Za co na pewno twoje dziecko kiedyś ci NIE podziękuje?

Avatar
Karolina Ciak-Wasielewska
1 czerwca 2021
 

Dziecko obserwuje cię każdego dnia – pokaż mu jak być dobrym, odpowiedzialnym, szczęśliwym i samodzielnym człowiekiem. Twoją rolą jest wzmacniać poczucie bezpieczeństwa, pewność siebie oraz dawać przestrzeń na własne pomysły, pasję i przyjaciół. I za taką wolność dziecko ci w przyszłości podziękuje!

A za co na pewno nigdy nie podziękuje?

Za to, że nie słuchasz

Ile razy zdarzyło ci się „potakiwać”, gdy dziecko opowiadało ci coś z wypiekami na twarzy, choć byłaś zajęta czymś innym i prawdę mówiąc wcale nie słuchałaś? A ile razy nie brałaś pod uwagę zdania swojego dziecka, bo wydawało ci się, że wiesz lepiej?

Kiedy ignorujesz dziecko pokazujesz mu, że jest mało ważne, a jego zdanie się nie liczy. Przez to czuje się odrzucone, a z czasem nabiera dystansu – najpierw do najbliższych, a potem także do rówieśników. W pewnym momencie może też posunąć się do skrajnych zachowań, tylko po to, żeby przyciągnąć twoją uwagę. Narzucając swoją wolę zabijasz kreatywność i ambicje, a przez to twoje dziecko uczy się podporządkowywać innym.

Za porównywanie lub faworyzowanie

Ile razy zdarzyło ci się to robić? „Antoś tak dobrze uczy się w szkole, a ty nie!”, „Kasia ma zawsze porządek w pokoju, a u ciebie znów bałagan”, „Maja umie już zawiązać buty, a ja nadal muszę ci w tym pomagać” – takie podejście rodzi ogromny ból, a nawet żal. Potem dorośli ludzie całe życie borykają się z tym, że czują się niewystarczający.

Jeszcze gorsze niż porównywanie, jest faworyzowanie jednego z rodzeństwa. Czasem to naturalne, że bliżej nam emocjonalnie do jednego z dzieci, szczególnie gdy jedno przeżywa bunt i nas rani, a drugie jest spokojniejsze. Warto jednak przepracowywać każdą z takich sytuacji i nigdy nie okazywać tego, co czujemy. Jeśli to zrobimy, nasze dziecko poczuje się odrzucone, a w przyszłości będzie miało niskie poczucie własnej wartości, ciągle też będzie porównywać się z innymi.

Za obsesyjna kontrolę

Owszem – jesteśmy odpowiedzialni za nasze dzieci, ich zachowanie oraz bezpieczeństwo. Jednak obsesyjnie kontrolując, nie dajemy wolności ani przestrzeni na popełnianie błędów. Im później to zrozumiemy – tym trudniej będzie im się usamodzielnić i radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Za zmuszanie do nauki

Nie da się być dobrym we wszystkim. Jeśli twoje dziecko ma problemy z matematyką, zaproponuj wsparcie, dowiedz się też w czym jest dobre i te umiejętności pomóż mu szlifować. Zamiast zmuszać dziecko do nauki tego, czego nie lubi, zainspiruj, dopinguj, wspieraj. I tak, za takie podejście twoje dziecko będzie ci w przyszłości wdzięczne

Za wzmacnianie stereotypów

Mama z córką lub ze starszym rodzeństwem nakrywa do stołu, gotuje i sprząta, kiedy tata z synem lub młodszym rodzeństwem siedzi przed telewizorem i czeka? Znasz taki obrazek? Nie….Żadna osoba w rodzinie nie powinna czuć się gorsza, zaniedbana czy mniej znacząca. Podział obowiązków powinien być równy. Takie zachowanie jak bycie bardziej pobłażliwym, hojnym czy bardziej wymagającym wobec jednego z rodzeństwa może sprawiać ból. Nie powinno się wiecznie pomagać temu młodszemu czy słabszemu, mając pewność, że dziecko „alfa” i tak sobie poradzi. Takie podejście budzi frustrację, rozżalenie, a czasami nawet nienawiść wobec drugiego dziecka lub rodziców i za to na pewno nie usłyszysz nigdy słowa „dziękuję”.

Za to, że jesteś nadopiekuńczy

Oczywiście powinniśmy być opiekuńczy i poświęcać dziecku czas, ale ważne, żeby ustalić pewne granice. Kiedy jesteś z dzieckiem na placu zabaw – nie musisz z nim siedzieć w piaskownicy i bawić się na drabinkach, kiedy obok są rówieśnicy, z którymi mógłby się pobawić. Kiedy ono potrafi już samo jeść – nie ma potrzeby karmić go sztućcami i liczyć każdego łyczka. Jeśli wiesz, że umie już włożyć buty czy kapcie w przedszkolu, daj mu to zrobić, nie wyręczaj. Dzięki temu wychowasz zaradnego, niezależnego człowieka, który nie będzie musiał polegać na innych, żeby osiągnąć sukces.

Za zbyt intymne zwierzenia

Przyjacielska relacja z dzieckiem jest bardzo istotna. Ważne, aby twoje dziecko widziało w tobie nie tylko rodzica, ale też wspierającego przyjaciela, któremu może powiedzieć o wszystkim. Jednak to nie działa w dwie strony. Owszem – warto rozmawiać, opowiadać o tym jak minął dzień, ale zbyt intymne zwierzenia mogą obciążać psychikę twojego dziecka i sprawiać, że będzie się czuło odpowiedzialne za ciebie, twoje emocje i problemy. Powinno się unikać  narzekania na drugiego rodzica, opowiadania o problemach łóżkowych z kolejnymi partnerami czy trudnych emocjach. Takie tematy zostawmy na rozmowę z przyjaciółką.

Za to, że się nie rozwodzisz

Chyba najgorszą sytuacją, jaka może spotkać dziecko to dorastanie w domu bez miłości. Dramatem jest widok zapłakanej mamy, która zawsze mówi „że nic się nie stało i coś jej wpadło do oka”. Dramatem jest także pasywność i obojętność ojca. Widok wiecznie kłócących się rodziców, którzy się wzajemnie nie szanują sprawi, że dziecko będzie żyć w przeświadczeniu, że miłość nie jest czymś dobrym, a złem koniecznym.

Znacznie lepiej zdecydować się na rozwód i być szczęśliwym samotnym rodzicem. Starsze pokolenia żyły w przeświadczeniu, że ślub to konieczność i wspólne życie trwa „aż śmierć nas nie rozłączy”. Często i nas, młodszych, zmuszają się do bycia razem „dla dobra dziecka”.

Serio? Twoje dziecko na pewno nie podziękuję ci za to, że byłaś dzielną, silną kobietą, że umiałaś otrzeć łzy, a pod makijażem ukryć spuchnięte oczy – dziecko zapamięta cię jako smutną, wiecznie nieszczęśliwą osobę.

Autorka: Karolina Ciak


Psychologia

Olej sezamowy dla zdrowia i urody. Jak wykorzystać jego właściwości?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
1 czerwca 2021
olej sezamowy na twarz i włosy
Fot. iStock
 

Olej sezamowy zdobył popularność ze względu na swój łagodny orzechowy smak i aromat. Wykorzystuje się go nie tylko w gastronomii, ale również w kosmetyce. Regularnie stosowany poprawia kondycję włosów i skóry, warto więc skorzystać z jego właściwości pielęgnacyjnych i prozdrowotnych.

Olej sezamowy 

Olej pozyskuje się z nasion sezamu, w procesie tłoczenia na zimno. Może on przybierać barwę od jasnożółtej, po ciemniejszą, co zależy od jakości wykorzystanych nasion. Olej sezamowy charakteryzuje się nieco orzechowym smakiem i zapachem. Największą popularność zdobył w kuchni azjatyckiej, jako element potraw zarówno wytrawnych, jak i słodkich, z kolei w Europie najchętniej dodawany jest do sałatek i sosów. Nie należy smażyć na oleju sezamowym, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury zmienia smak na gorzki. Innym przeciwskazaniem do tego jest fakt, że kwasy tłuszczowe z oleju pod wpływem temperatury przekształcają się w szkodliwe tłuszcze trans.

olej sezamowy na twarz i włosy

Fot. iSrock

Olej sezamowy — co zawiera?

Olej sezamowy zawiera przede wszystkim tłuszcze. Większość z nich stanową kwasy tłuszczowe wielonienasycone (42 g) i  kwasy tłuszczowe jednonienasycone (40g), a także kwasy tłuszczowe nasycone (14g) Znajdziemy w nim także witaminę: B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (niacyna), B9 (kwasu foliowy), witaminy A i E. Dostarcza także wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas i cynk. Oprócz tego olej sezamowy zawiera lecytnę i sezaminę, dwa silne przeciwutleniacze.

Olej sezamowy — właściwości 

Olej sezamowy włączony do diety pomaga chronić układ sercowo-naczyniowy m.in. przed zawałem serca, m.in.ze względu na działanie roślinnych fitesteroli. Wynika to również z faktu, że obecny w oleju z ziaren sezamu fosfor i magnez wpływają na prawidłową pracę serca, z kolei sezamina i wapń regulują ciśnienie krwi oraz wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.

Wspomniana sezamina jest silnie działającym antyoksydantem, który wpływa na wyhamowanie tempa tworzenia się tkanki tłuszczowej. Z tego powodu olej z nasion sezamu może być składnikiem diet odchudzających. Olej z sezamu może także załagodzić problemy z nawracającymi zaparciami. Można go dodawać do sałatek, lub wypijać z kubkiem ciepłej wody i odrobiną miodu, aby pobudzić perystaltykę jelit. Ponadto oczyszcza on organizm z toksyn i poprawia gęstość kości. Pomaga także w oczyszczeniu dróg oddechowych z lepkiej wydzieliny w przypadku męczącego mokrego kaszlu. Jego wykrztuśne działanie znane jest w ludowej medycynie od dawna.

Ze względu na bardzo niski indeks glikemiczny po olej sezamowy śmiało mogą sięgać diabetycy.

olej sezamowy na twarz i włosy

Fot. iStock

Olej sezamowy na twarz

Olej z ziaren sezamu jest chętnie stosowany w kosmetyce, do pielęgnacji skóry i włosów. Wygładza i poprawia koloryt skóry, odżywia ją, regeneruje i chroni przed uszkodzeniami. Olej z nasion sezamu może być stosowany do różnych typów cery, także do cery trądzikowej, ponieważ wykazuje działanie oczyszczające pory i regulujące pracę gruczołów łojowych. Ponadto ma działanie łagodzące pieczenie i świąd skóry. Stosuje się go również jako naturalny, łagodny filtr przeciwsłoneczny.

Jak stosować olej sezamowy na twarz?

Olej z ziaren sezamu sprawdzi się jako samodzielny kosmetyk nakładany wprost na skórę twarzy, lub na jego bazie można utworzyć domowe kosmetyki. Można go mieszać z innym odżywczym olejkiem, dodać niewielką ilość do kremu do twarzy lub balsamu do ciała. Kilka kropel oleju sezamowego można dodać do odżywczej kąpieli. Na bazie olejku można także przygotować domowe peelingi dla gładkiej skóry.

Fot. iStock

Olej sezamowy na włosy

Olej z ziaren sezamu działa także na poprawę kondycji włosów, odżywiając je od samych cebulek i regenerując, przywracając blask i zdrowy wygląd. Wsmarowany w skórę głowy wzmaga porost włosów i wzmacnia rosnące już kosmyki. Jego stosowanie sprawia, że włosy są nawilżone, a ich kolor bardziej intensywny.

Jak stosować olej sezamowy na włosy?

Olejek sezamowy nadaje się zarówno do wsmarowania w przesuszone końcówki włosów, jak i olejowanie ich na całej długości. Można go wykorzystać jako dodatek do szamponów, odżywek i maseczek wzmacniających włosy. Rozsmarowanie kilku kropel olejku sezamowego w dłoni i przejechanie ją po długości włosów ujarzmi puszące się kosmyki. Należy jedynie uważać, by nie użyć zbyt dużo oleju, ponieważ włosy mogą stać się przyklapnięte, wyglądać na nieświeże.


źródło: www.zdrowy-olej.pl, oliwka24.pl

 Zobacz także

Jak różnice w wychowaniu dziecka mogą rozbić małżeństwo. Na szczycie rodzinnej hierarchii jesteście oboje

9 lęków, które musisz pokonać wychodząc ze swojej strefy komfortu

Jeśli mówią ci, że jesteś zbyt wrażliwa...

13 problemów wysoko wrażliwych osób. Nie wpadnij w pułapkę bycia „zbyt miłym”