Psychologia

Wszystko, co daje ci miłość do siebie samej

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 grudnia 2019
Fot. iStock/macniak
 

Miłość do siebie samej i troska o siebie dają nam wewnętrzną moc, ale też pomagają być uważnymi i otwartymi na innych. Miłość własna jest też szczególnie ważna dla naszego związku – dobrze pojęta i pielęgnowana sprawia, że jesteśmy lepszymi partnerkami, przyjaciółkami, matkami i córkami.  Jest niezbędna byśmy miały szczęśliwe i zdrowe życie. Przekonajcie się same.

Wszystko, co daje ci miłość do siebie samej

1. Akceptacja

Przestajemy porównywać się z innymi i rywalizować.

2. Obniżenie ryzyka depresji

Obniżamy ryzyko depresji, lęku, nadciśnienia, zawałów i innych problemów związanych z prawidłową pracą serca.

3. Realne podejście

Tylko wtedy, gdy będziemy mogli realnie podejść do swojej sytuacji, uda nam się rozwiązać problem i stworzyć plan działania, który popchnie nas do przodu.

4. Znalezienie odpowiedniego partnera

Aby otrzymać miłość, musimy najpierw być w stanie dawać miłość. Akt miłości zaczyna się w nas samych.

5. Umiejętność doceniania

Kochając siebie, nie skupiamy się na niedostatkach, ale na tym, co mamy. Umiemy to docenić i być za to wdzięcznymi.

6. Rozwój wewnętrzny

Im bardziej się rozwijamy, tym bardziej szerzymy miłość i radość. Nie możemy dzielić się pozytywnymi przesłaniami, dopóki najpierw całkowicie nie uwierzymy w siebie.

7. Wewnętrzne wzmocnienie

Miłość własna daje nam siłę, by pokonywać życiowe trudności. Czujemy się silne, bo znamy swoje mocne i słabe strony, wiemy na co nas stać.

8. Przyjazń

Kochając siebie, stajesz się swoją najlepszą przyjaciółką. Potrafisz dać sobie wsparcie w trudnych momentach, szanujesz się i lubisz w sobie wiele rzeczy.

9. Otwarty umysł

Miłość własna uświadamia ci, że ludzie mają różne historie, różne problemy, mierzą się z niewyobrażalnym. Nie oceniasz, rozumiesz.

10. Wybaczenie

Wiesz, że masz prawo do błędów. Nie rozpatrujesz w nieskończoność, nie żałujesz ciągle. Potrafisz sobie wybaczyć i iść dalej.

11. Poczucie wartości

Ponieważ miłość do siebie zwiększa pewność siebie, wiemy, że nasze znaczenie nie zależy od tego, co osiągnęliśmy, ale jak  ważną rolę odgrywamy w życiu tych, którzy nas kochają.

Jesteś inspiracją dla innych, ważnych osób w twoim życiu, jeśli potrafisz pokazać, że kochasz siebie, że umiesz o siebie zadbać. Naucz tego swoją córkę, przypomnij o tym swojej mamie lub przyjaciółce. I nigdy siebie nie zaniedbuj.

 
Zobacz także

Nie oszukujcie się, że wy będziecie inni. Kłóćmy się, dyskutujmy, spierajmy, ale zawsze z happy endem – nic tak nie zbliża

"Mój mąż ma romans, chcę go odzyskać". Do czego zdolna jest kobieta, która walczy

„Mój mąż ma romans, chcę go odzyskać”. Do czego zdolna jest kobieta, która walczy

Co robimy nieświadomie, by zyskać aprobatę innych