Go to content

Wolno i niepewnie czy szybko i dynamicznie? Sposób chodzenia zdradza twój charakter

Fot. iStock/bee32

Sposób, w jaki chodzimy, bardzo wiele mówi o naszym zdrowiu i kondycji fizycznej. Szczególnie, gdy mamy wadę postawy lub kończyn dolnych. Bez problemu potrafimy w tłumie ludzi wskazać kogoś, kto może mieć problemy ze zdrowiem, obserwując tylko i wyłącznie jego chód. Tymczasem okazuje się, że sposób, w jaki się poruszamy, bardzo wiele mówi także o naszej osobowości.

Każdy z nas z pewnością zna kogoś, kogo trudno dogonić, a spacer w jego towarzystwie to prawdziwy trening. Bez problemu znajdziemy też kogoś, kto wlecze się i jakby od niechcenia przebiera nogami. Fizjoterapeuci wyróżniają aż 26 rodzajów chodu. Psychologowie również mają w tej kwestii coś do powiedzenia, ponieważ sposób chodzenia wiąże się także z charakterem człowieka.

Ekstrawertyk chodzi szybciej

Naukowcy z Uniwersytetu w Montpellier i Uniwersytetu Stanowego Florydy postanowili sprawdzić zależność między tempem chodzenia, a charakterem. Badacze oparli się na tzw. Wielkiej Piątce. Chodzi o pięć typów osobowości: ekstrawertycznej, neurotycznej, otwartej na nowe doświadczenia, ugodowej i sumiennej. Grupa eksperymentalna została poddana testom, mającym wykazać ich cechy osobowości. Ponadto sprawdzono tempo poruszania się każdej z osób.

Okazało się, że ekstrawertycy chodzą średnio o 6 cm na sekundę szybciej niż introwertycy. Osoby, które poruszają się wolniej wykazują cechy neurotyczne, niski poziom ekstrawersji, a także wykazują się mniejszą otwartością i sumiennością. Przeciwne cechy mają natomiast ci, którzy chodzą szybko.

Ekstrawertyk żyje dłużej?

W badaniu okazało się, że osoby, które poruszają się dynamicznie, cieszą się lepszym zdrowiem i zdolnościami poznawczymi. Najprawdopodobniej ma to związek z większą aktywnością fizyczną. Ekstrawertycy są otwarci na świat i częściej się ruszają, dlatego też ich zazwyczaj bywa szybki i dynamiczny. Dla porównania, osoby z przewagą cech neurotycznych i introwertycznych z reguły nie chcą zwracać na siebie uwagi, czują się niepewnie i są mniej ciekawi świata. Świadczą o tym badania z 2016 roku, które również opierały się na modelu tzw. Wielkiej Piątki.


 

Źródło: Hello Zdrowie