Go to content

Rozwój osobisty to nie samotna podróż. Relacje z ludźmi pomogą Ci w nim na 6 sposobów

Photo by Valiant Made on Unsplash

Rozwój osobisty sugeruje samotną podróż ku lepszej przyszłości. Ale tak naprawdę to relacje, w jakie wchodzimy z ludźmi, wydobywają z nas to, co najlepsze. 

Kiedy myślimy o rozwoju osobistym, często wyobrażamy sobie samotną wyprawę do samodoskonalenia. Zaleca się, abyśmy zwiększyli samokontrolę, stali się bardziej twardzi i zorientowani na cel. Tak więc zamykamy się (w sobie) i zaczynamy indywidualną lekcję zmiany naszych nawyków i zachowań.

A jednak ludzie, którzy wciąż się rozwijają, zwykle robią to z pomocą innych. Pomyśl: najlepsi sportowcy mają trenerów, lekarzy, psychologów, całą ekipę. Menedżerowie najwyższego szczebla mają mentorów, ale i zespoły ludzi, z którymi przecież pracują. Wspaniali rodzice mają blogi, książki i innych wspaniałych rodziców, od których mogą się uczyć. Nawet kontemplujący mnisi buddyjscy, którzy wydają się być na szczycie samotranscendencji, są prawie zawsze otoczeni przez innych transcendentnych mnichów.

Badania potwierdzają to, sugerując, że pozytywne relacje mogą pomóc nam odnieść sukces, rozwijać się i stać się lepszymi ludźmi. Partnerzy często zachęcają się nawzajem i wspierają w dążeniu do wspólnych celów. Kiedy rodzice są bardzo zaangażowani w szkołę, ich dzieci mają tendencję do dobrych wyników w nauce. A pozytywne wsparcie ze strony przyjaciół, szczególnie w okresie dojrzewania i wczesnej dorosłości, może zachęcić nas do większej empatii i pomocy wobec innych.

We wszystkich sferach naszego życia relacje mogą nie tylko pomóc nam czuć się dobrze, ale sprawiają, że jesteśmy lepszymi ludźmi.

Oto sześć prostych sposobów na wykorzystanie swoich relacji, aby napędzać swój własny rozwój:

1. Spędzaj czas z właściwymi ludźmi

Jednym z najbardziej podstawowych sposobów upewnienia się, że twoje relacje pomagają ci się rozwijać, jest otaczanie się odpowiednimi ludźmi. Niektóre związki nas frustrują, inne uszczęśliwiają, a inne stanowią dla nas wyzwanie (a niektóre dają nam wszystkie te trzy rzeczy!). Chociaż nie zawsze łatwo jest zatrzymać i nawiązać relacje, starajmy się spędzać jak najwięcej czasu z ludźmi, którzy nas inspirują i stymulują.

Im częściej stykamy się z różnymi modelami zachowań i widzimy ich pozytywne efekty, podobają nam się one, tym bardziej prawdopodobne jest, że sami ich spróbujemy — niezależnie od tego, czy jest to przyjaciółka, która zaczęła regularnie biegać i teraz kończy maratony, czy np. mąż, który pracuje nad zachowaniem spokoju w nerwowym czasie i dzięki temu udaje mu się rozbrajać rodzinne konflikty.

Uwaga, nie oznacza to, że musimy znaleźć kogoś (w naszym mniemaniu) lepszego od nas i próbować być lepsi niż on. Nie, nie. Zamiast tego zastanów się, w jaki sposób Twoje mocne strony mogą uzupełniać czyjeś. Może twoje rodzeństwo jest ułożone i zorganizowane, podczas gdy ty jesteś bardziej spontaniczna? Możesz uczyć się od innych, podczas gdy oni uczą się od ciebie.

2. Stawiaj wspólne z innymi cele 

Kto powiedział, że wyznaczać cele można tylko sobie? Kiedy dzielimy się naszymi celami z innymi, natychmiast mamy kogoś, kto będzie nas rozliczał. Jeśli powiem mężowi, że staram się trzymać z daleka od cukru, wystarczy, że spojrzy na mnie, gdy sięgam po pączka, aby przypomnieć mi o moim postanowieniu. Trudno jest cały czas trzymać się celu, ale jest łatwiej, jeśli mamy kogoś, kto pomoże nam pokonać przeszkodę lub podniesie nas, gdy upadniemy.

Jeśli pójdziemy o krok dalej, ustalając cele z innymi – jak wspólne bieganie w maratonie lub wspólne zajęcia, aby nauczyć się nowego języka – wtedy nie będziemy czuć się tak samotni, gdy po drodze będzie ciężko (a na pewno będzie). Wsparcie społeczne, które otrzymujemy od innych, jest niezwykle ważne, szczególnie w tych trudnych czasach. Kiedy presja jest wysoka, ci, którzy mają wyższy poziom wsparcia społecznego, zwykle doświadczają mniejszego stresu.

Gdy mamy wspólny cel, jesteśmy też bardziej zmotywowani. Nie lubimy przecież zawodzić innych, nie dotrzymywać słowa, czy sprawiać, że przez nas ktoś nie osiągnie swojego celu. Czasami też po prostu potrzebujemy kogoś, kto zainspiruje nas do bycia najlepszymi.

3. Proś o opinię

Zwykle to od nas zależy, w jakich obszarach chcemy się rozwijać. I chociaż ten proces autorefleksji jest ważny, czasami możemy źle oceniać własne umiejętności i predyspozycje. Zwykle zakładamy, że wiemy znacznie więcej, niż to jest w rzeczywistości. Dlaczego więc nie spojrzeć na nasze relacje jako na źródło informacji zwrotnej na temat tego, co możemy poprawić?

Informacja zwrotna jest kluczowa dla naszego rozwoju. Badania wykazały, że gdy poszukujemy informacji zwrotnych i wykorzystujemy je jako okazję do rozwoju, z czasem mamy większe szanse na poprawę. O ile szybszy byłby ten proces, gdybyśmy poprosili o informację zwrotną zamiast czekać, aż nadejdzie? Wyobraź sobie reakcję swojego partnera, gdybyś poprosiła o informację zwrotną na temat tego, co mogłaś zrobić inaczej po ostatniej kłótni lub jak zszokowana byłaby twoja nastoletnia córka, gdybyś zapytała, jak możesz być lepszym rodzicem.

Nasze pozytywne relacje stanowią dla nas bezpieczną przestrzeń do pracy nad sobą przy wsparciu osób, którym na nas zależy. Ale czasami musimy zrobić pierwszy krok i poprosić o wsparcie.

4. Korzystaj z szerszej sieci kontaktów

Podobnie jak kapitał finansowy, kapitał społeczny jest cennym zasobem, w który możemy inwestować dla własnego dobra. Im więcej mamy znaczących relacji, tym więcej zasobów społecznych staje się dla nas dostępnych. Często znajdujemy pracę lub ukochane hobby wśród znajomych, czy znajomych znajomych – poleca cię komuś przyjaciel żony twojego brata, który usłyszał o tej wspaniałej nowej pracy. Prawda?

Ma to zalety w domu i w pracy: na przykład pracownicy są bardziej zaangażowani, gdy spędzają więcej czasu na wykorzystaniu swoich mocnych stron. A nastolatki są szczęśliwsze i mniej zestresowane, gdy ich rodzice skupiają się na budowaniu swoich mocnych stron.

Jeśli nie wiesz, jak coś zrobić lub od czego zacząć z nowym celem, znajdź w swojej sieci kogoś, kto to wie.

5. Bądź wdzięczna

Wdzięczność od dawna jest promowana jako sposób na zwiększenie naszego szczęścia, ale także motywuje nas do samodoskonalenia. Jeśli chcesz prostego wzmocnienia swoich relacji, możesz zacząć właśnie od praktykowania wdzięczności. Akt wdzięczności może zwiększyć naszą pewność siebie i pchnąć nas do realizacji celów, być może dlatego, że sprawia, że ​​czujemy się bardziej związani z ludźmi.

Akt wdzięczności może zwiększyć naszą pewność siebie i zachęcić nas do pójścia naprzód. Pomyśl więc o kimś, kto bardzo Ci pomógł w przeszłości i skontaktuj się z nim, aby mu podziękować.

6. Inwestuj w innych

Jako ludzie kierujemy się wzajemnością. Kiedy otrzymujemy przysługę, często chcemy ją odwzajemnić (lub przekazać dalej). Chociaż wspieranie innych jest ważne samo w sobie, nie ma nic złego w tym, że czerpią z tego dwie strony. Pomagamy komuś innemu i zwykle czujemy się całkiem nieźle – a nawet możemy się czegoś nauczyć. To jeden z powodów, dla których mentoring stał się tak powszechny. Jest to wymiana, która przynosi korzyści obu stronom, ponieważ podopieczny zyskuje cenną mądrość, podczas gdy mentor może odświeżyć umiejętności i przyjrzeć się nowym perspektywom.