Go to content

Psychologiczne powody, dla których inteligentne kobiety tkwią w niezdrowych związkach

fot. Cottonbro/Pexels

Wyobraź ją sobie. Ma wszystko, od urody po sukces. Ciężko pracuje, również nad związkiem, który nie zasługuje na jej wysiłki. Albo ją znasz ze słyszenia, albo sama nią jesteś. Kobiety, które pozostają w niezdrowych związkach, nie robią tego, ponieważ nie są inteligentne lub nie wiedzą nic lepszego na horyzoncie. Wiedzą w głębi duszy, że ich związek nie jest tym, czym powinien być. Jednak nawet jako inteligentne, mądre i pewne siebie kobiety, tkwią w nim. Istnieją głębokie psychologiczne powody, które utrzymują takie kobiety w niezdrowych związkach.

Wiedz, kiedy odejść. W każdym związku zawsze patrz na to, jak się czujesz i zadaj sobie pytanie: czy ta osoba sprawia, że kochasz siebie bardziej? Czy chcesz się z nimi zestarzeć? Może to pomóc w ustaleniu, czy nadszedł czas, aby odejść.

Nierozwiązane problemy z dzieciństwa

Nie można zaprzeczyć, że im bezpieczniejsze, stabilne i zdrowsze są nasze relacje z rodzicami, tym lepsze są również nasze dorosłe relacje romantyczne. Tworzymy nasze pierwsze zrozumienie miłości, komunikacji i zaufania poprzez interakcję z naszymi rodzicami właśnie. Dla młodej dziewczyny więź, którą buduje z ojcem, może zaważyć na relacjach, jakie później będzie miała z mężczyznami. Na przykład nieobecny ojciec może powodować uczucie porzucenia, które jego córka później wypełnia poprzez współzależny związek, nie zdając sobie z tego sprawy. Dziewczęta mogą również nauczyć się normalizować złe zachowania, wierząc, że jeśli ich ojciec może być zły i nadal je kochać, to powinny pozwolić na to samo swojemu partnerowi.

Nuda stabilności bez wyzwań

W idealnym świecie chcemy po prostu czuć się kochane i bezpieczne, ale świat nie jest idealny. Jesteśmy przyzwyczajone do poczucia pośpiechu i pilności w osiąganiu kolejnych celów. Jesteśmy uwarunkowane, aby pracować tak ciężko, jak to tylko możliwe, aby osiągnąć wyższy standard życia i sukcesu. Inteligentna kobieta uczy się, że aby odnieść sukces, będzie musiała stawiać sobie wyzwania i niestrudzenie pracować, aby je osiągnąć. Trudno jest oddzielić tę mentalność od relacji. Kiedy taka kobieta znajduje się w stabilnym i wygodnym związku, może uznać to za nudne lub onieśmielające, ponieważ nie stanowi to dla niej wyzwania. Może czuć, że na to nie zasłużyła, że jest to nierealistyczne lub trudno jej uwierzyć, że to potrwa dłużej. Potrzeba dużo czasu, aby przeprogramować tę mentalność i zdobyć zaufanie do zdrowego, stałego związku.

Brak miłości własnej

Niestety, wiele kobiet, które odczuwają pociąg do niezdrowych związków, to kobiety, które nie czują się dobrze ze sobą. Mamy tendencję do projekcji naszej niepewności na innych. Nie oznacza to, że kobiety kończą z mężczyznami, którzy odzwierciedlają wady, których się boją. Oznacza to, że akceptują miłość, na którą uważają, że zasługują. Nawet inteligentne kobiety mogą fałszywie przekonać siebie, że nie są wystarczająco kochane ze względu na swój charakter, albo dlatego, że nie można pokochać osoby z nadwagą, albo dlatego, że ich sukces odstrasza mężczyzn. Może to utrudnić im uwierzenie, że ktoś może je pokochać.

córki mojego męża

fot. Molnar Balint/Unsplash

Strach przed samotnością

Wiele kobiet żyje w śmiertelnym strachu, że nigdy nie znajdą swojej „drugiej połówki”. Istnieje egzystencjalne przekonanie, że ludzie przychodzą na świat sami, ale są przerażeni wizją odchodzenia z niego w ten sam sposób, więc spędzają całe życie próbując oszukać śmierć, wypełniając pustkę partnerem. Nawet inteligentne kobiety czują się samotne. W ich naturze leży kochanie i pragnienie bycia kochaną. Jednak to pragnienie może być tak przytłaczające, że popycha je do związku lub sprawia, że pozostają w czymś, co nie jest dla nich dobre, ponieważ myślą, że nadal jest to lepsze niż brak.

Znormalizowane warunki toksyczne

Im bardziej powtarza się jakiś wzorzec zachowania, tym bardziej staje się znormalizowany. Aż w końcu dochodzi do punktu, w którym nawet inteligentne kobiety nie widzą już, co jest nie tak. To dlatego, że niezdrowe relacje nie zawsze zaczynają się od oczywistych znaków. Z biegiem czasu nawet inteligentna kobieta trzyma się nadziei na lepszą przyszłość, potencjału, który widzi w swoim partnerze lub wspomnień z lepszych czasów. Jest to taktyka przetrwania, którą ludzie na ogół stosują w mrocznych czasach, aby nie tracić nadziei, dopóki nie znajdą czegoś lepszego.

Wyścigi

Kobiety stoją w obliczu dużej presji. Są uwarunkowane od najmłodszych lat, aby wierzyć, że jednym z ich celów, jeśli nie ich głównym celem, jest małżeństwo i posiadanie dzieci. Jednak mówi się im również, że muszą to zrobić przed pewnym wiekiem, gdy są jeszcze młode, pożądane i płodne. Może to sprawić, że poczują się tak, jakby ścigały się z czasem. Nawet inteligentne kobiety nie chcą być wykluczone i podlegają tej presji.