Psychologia

Przestań się usprawiedliwiać przed tymi, którzy rozumieją tylko tyle, ile chcą

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 czerwca 2018
Fot. iStock/m-gucci
 

Nie poświęcaj więcej energii i czasu na tłumaczenie innym każdego z twoich działań, każdej decyzji, to źródło niepotrzebnego stresu. Nie ma sensu usprawiedliwiać się, przed tymi, którzy cię osądzają, każdy z nas idzie swoją własną życiową ścieżką. Ci, którzy cię kochają, szanują cię, nawet jeśli nie rozumieją, zaakceptują twoje wybory. Ćwicz osobistą wolność i sztukę asertywności. Tylko ty sama masz prawo osądzać swoje działanie. Masz prawo powiedzieć wszystkim innym: „Nie, nie będę się przed tobą tłumaczyć, ta sprawa ciebie nie dotyczy”.  

Usprawiedliwianie się jest źródłem stresu

Artykuł opublikowany w Psychology Today mówi nam, że musimy nauczyć się radzić sobie z tymi wszystkimi ludźmi, którzy odważą się kwestionować ważne decyzje naszego życia. Ile razy usłyszałaś:

– Jak to się dzieje, że nadal nie jesteście małżeństwem?

– Kiedy zdecydujesz się znaleźć stabilną pracę?

– Dlaczego nie masz więcej dzieci?

Najbardziej skomplikowaną rzeczą w tych sytuacjach jest to, że „sędziowie”, którzy analizują nasze decyzje lub ich brak, są często naszymi najbliższymi krewnymi, stąd o wiele większa presja i stres.

Dlaczego się usprawiedliwiamy

Często dlatego, że bardzo potrzebujemy aprobaty bliskich osób. Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest fakt, że są wśród nas tacy, którzy sprawiają, że ich życie osobiste toczy się na „forum publicznym”. Wszyscy wszystko o nich wiedzą, więc roszczą sobie prawa do oceniania. Dzisiaj lęk przed „tym, co powiedzą inni” jest czymś bardzo powszechnym. Niektórzy odczuwają potrzebę usprawiedliwienia każdego ze swoich działań, aby nie „przełamać” tego cyklu kontroli, w którym, gdy ktoś działa bez usprawiedliwienia, jest piętnowany.

W swoim życiu zastosuj następującą zasadę: działaj zanim o tym powiesz, bo czyny mówią same za siebie i są oczywiste. Wszyscy możemy, a nawet powinniśmy mieć własne opinie i przekonania, a także prawo do oceniania i akceptowania naszych własnych uczuć i zachowań, i traktować je priorytetowo. Ostatecznie to my sami bierzemy odpowiedzialność za nasze decyzje, nikt inny. Naucz się ignorować „pustą” krytykę i nie stresuj się. Unikaj niepotrzebnego cierpienia.


Na podstawie: nospenees.fr

 


Psychologia

Babcine porady na wszystko. Jeśli nie możesz zasnąć – mrugaj

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 czerwca 2018
Fot. iStock / Massonstock
 

Babcie znajdą rozwiązanie na każdy problem… Pamiętacie jeszcze ich porady z waszego dzieciństwa? Przy czkawce wstrzymaj oddech albo pij z drugiej strony kubka. Na przeziębienie najlepszy syrop z cebuli… Dziś dorzucamy garść innych „babcinych” porad i wskazówek na przeróżne okazje. Dajcie znać, jeśli już je słyszeliście lub wypróbowaliście.

Jeśli masz atak niepowstrzymanego śmiechu, uszczypnij się, natychmiast przejdzie.

Jeśli masz migrenę, zanurz ręce w wodzie z lodem i zegnij palce, ból będzie bardziej znośny.

Jeśli leżysz w łóżku i kręci ci się w głowie, postaw jedną stopę na ziemi, w ten sposób twój mózg szybciej odnajdzie równowagę.

Jeśli czujesz się bardzo śpiący, wstrzymaj oddech jak najdłużej potrafisz, a potem wypuść powietrze.

Jeśli masz problem z zaśnięciem, mrugaj szybko przez minutę.

Jeśli masz zatkany nos, połóż sobie przy łóżku obraną cebulę.

Jeśli boli cię ząb, trzymaj kostkę lodu między kciukiem a palcem wskazującym, to zredukuje ból o około 50 %.

Jeśli chcesz powstrzymać kichnięcie mocno przyciśnij język do tyłu.

Jeśli się zakrztusiłeś, schowaj kciuk w dłoni i mocno go ściśnij.

Jeśli masz uczucie drapania w gardle, podrap się w … ucho.

Jeśli przeczytasz swój referat przed pójściem spać, będziesz go lepiej pamiętał rano.

Jeśli nie możesz się skupić, wysuń język mocno do góry, koncentracja wróci.

Kiedy bierzesz prysznic, na koniec polej się chłodną wodą, to zapobiega trądzikowi i zamyka pory.


Na podstawie: grandmausefultips.com

 


Psychologia

Jeśli posiadasz 8 z tych 10-ciu cech, prawdopodobnie możesz mieć psychopatyczną osobowość

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
21 czerwca 2018
Fot. iStock/AzmanJaka

Każdy z nas zna hollywoodzki portret stereotypowego psychopaty – zimnego i wyrachowanego seryjnego mordercy, w którego oczach błyska zło. Wydawałoby się, że zawsze, bez problemu rozpoznamy takiego człowieka w naszym życiu.

Czy wiecie, że eksperci podają, że około 1% populacji wykazuje cechy psychopatyczne, a nawet 3% to liderzy biznesu? Osobowość psychopatyczna może ukrywać się wśród naszych przyjaciół, członków rodziny, współpracowników, ba – sami możemy mieć jej cechy.

Oto 13 cech, które, jak sugerują eksperci, mogą wskazywać, że jesteś psychopatą…

# 1 – Rzadko zatrzymujesz się, by przemyśleć swoje działania, działasz impulsywnie

Kiedy czegoś chcesz, jesteś w stanie zdobyć to bez zastanawiania się nad ewentualnymi kosztami i konsekwencjami z tym związanymi. I odwrotnie – gdy coś ci nie pasuje, po prostu to porzucasz, odchodzisz bez chwili namysłu, choć wszyscy wokół twierdzą, że nie powinnaś tego robić.

# 2 – Regularnie podejmujesz duże ryzyko, zwłaszcza gdy dotyczy ono bardziej innych niż ciebie

Istnieją dwa powody, dla których psychopaci w dużej mierze akceptują koncepcję podejmowania ryzyka. Po pierwsze, wierzą, że mają zawsze rację, więc oczywiście sytuacja będzie działała na ich korzyść, gdy wszystko się uda, a oni po raz kolejny udowodnią, że ich podejście jest najlepsze. Po drugie, podejmowanie ryzyka jest jeszcze większe, gdy potencjalne skutki nie będą miały na nich wpływu. Nie liczą się z innymi, najważniejsze, by w razie zagrożenia, oni wyszli z sytuacji cało.

# 3 – Kłamstwo i nieuczciwość są dla ciebie naturalne i wygodne

Podczas gdy większość ludzi po kłamstwie zmaga się z poczuciem winy lub dyskomfortu, to nie dotyczy to ciebie. Jesteś mistrzem w wymyślaniu kłamstw i przekonywania innych, że mówisz prawdę. Nawet ci, którzy są wyczuleni na kłamstwo mogą nie wyczytać cienia nieuczciwości w twojej twarzy.

# 4 – Jeśli chodzi o seks, jesteś otwarty na wszystko

Kochasz seks i nie ma w nim niczego, czego nie chcesz odkrywać, jeśli ci się podoba. Nie martwisz się o moralność związaną z seksem, chcesz się nim po prostu cieszyć i bawić.

# 5 – Lubisz łamać zasady

Doskonale wiesz, że wieloma rzeczami rządzą pewne zasady, choćby te niepisane, ale panujące w społeczeństwie. Bywa, że się ich pilnujesz, ale równie często kompletnie je ignorujesz i działasz pod prąd, nieważne, że przeciwko komuś lub czemuś.

# 6 – Potrafisz być urocza

Urok to dla ciebie narzędzie, które włączasz w razie potrzeby, aby upewnić się, że dostaniesz to, czego chcesz. Niezależnie od tego, o co zabiegasz, o czym rozmawiasz, twój urok potrafi zdobyć nawet najtwardsze serce.

# 7 – Przeżywasz swoje życie zgodnie z zasadą, że albo coś jest po twojej myśli, albo się tym nie zajmujesz

Głęboko wierzysz, że wiesz, jakie podejście jest najlepsze w każdej życiowej sytuacji, nawet jeśli inni mogą mieć większe doświadczenie lub wiedzę od ciebie. Dlatego też wymagasz od innych, by szli twoją drogą, a jeśli się z tobą nie zgadzają, by z niej zeszli. W końcu nie pozwolisz nikomu powstrzymać cię od zrobienia rzeczy, które działają na twoją korzyść.

# 8 – Jesteś w stanie zracjonalizować wszystkie swoje działania, dzięki czemu unikasz poczucia winy

Nie jesteś osobą, która czuje się winna z powodu podejmowanych decyzji lub rzeczy, które robisz, ponieważ wszystko jesteś w stanie zracjonalizować i usprawiedliwić. Pewnie przekręcasz trochę rzeczywistość, może kogoś po drodze zraniłaś, ale nie spędza ci to snu z powiek. Brak prawdziwego zrozumienia, dlaczego to, co zrobiłeś, mogło być moralnie złe, wynika z faktu, że nie pozwalasz sobie na przejmowanie się poczuciem winy.

# 9 – Nie postrzegasz niezdrowego egoizmu samolubstwa jako problemu

W pełni zdajesz sobie sprawę, że priorytetowo traktujesz przede wszystkim siebie. Podczas gdy inni mogą postrzegać egoizm jako negatywną cechę, ty masz zupełnie inny pogląd na tę sytuację. Uważasz za całkowicie naturalne skupienie się na własnych interesach i dobrym samopoczuciu, stawiając siebie na pierwszym miejscu we wszystkich obszarach życia. Zbyt bardzo kochasz siebie, aby poświęcić się dla innych.

# 10 – Uważasz, że jesteś ważniejszy lub bardziej wartościowy niż ludzie wokół cienie

Ktoś o osobowości psychopatycznej ma zawyżone poczucie swojego potencjału, postrzega siebie jako bardziej utalentowanego, mądrzejszego i posiadającego większe umiejętności niż inni, którzy robią te same rzeczy czy są na wyższych stanowiskach. Idziesz do pracy i zastanawiasz się, jakim cudem to nie ty jesteś menadżerem w twojej firmie? Przecież wiesz wszystko lepiej!

I jak wypadacie w tym teście?


źródło: awarenessact.com

 


Zobacz także

„Pracuj ciężko i myśl o przyszłości”. Złe rady, które dajemy dzieciom każdego dnia

Sprawdź, czy jesteś empatą. Jak przestać chłonąć cudzy niepokój?

Faceci w mediach społecznościowych. Jakie zachowania powinny cię zaniepokoić?