Okres świąteczny daje nam niezwykłe ciepło – tak go potrzebujemy w te zimowe dni. Nic dziwnego, że wiele z nas zaczyna przygotowania do świąt wcześniej. A wiele dużo, dużo wcześniej. I bardzo dobrze, bo zdaniem psychologów, świąteczna atmosfera daje nam po prostu szczęście. Dlaczego więc miałybyśmy sobie odmówić powieszenia na drzwiach pięknego wianka, wieczornego palenia świec o zapachu piernika, czy w końcu ubrania choinki z dużym wyprzedzeniem?
Powiesz, że to forma ucieczki od szarej rzeczywistości. Chociaż myślimy o „ucieczce” jako o formie unikania, czasem jest ona konieczna. Wszyscy zasługujemy na zatrzymanie się i ucieczkę od choć na chwilę. Wczesne dekorowanie może właśnie to zrobić!
Okazuje się, że świąteczne dekorowanie otoczenia działa na nas na poziomie neurologicznym, uwalniając hormony, które „wytwarzają” szczęście. Ludzie mają tendencję do odczuwania przygnębienia, gdy dni stają się krótsze i jest zimno, brak słońca może zakłócać zegar biologiczny. Dobrze jest szukać sposobów, żeby sobie z tym poradzić.
Psychologowie wskazują, że wszystko, co wyrywa nas z naszego normalnego przyzwyczajenia jest przetwarzane przez nasze zmysły, następni one oceniają, czy to przyjemne czy nie. A dekoracje świąteczne, co udowodnione, podnoszą poziom dopaminy, hormonu dobrego samopoczucia. Zasługujesz na to.
Ale przygotowania do świąt to coś więcej niż „tylko” zwiększanie poziomu szczęścia. Psychologowie przypisują nasze dobre samopoczucie nostalgii. Przecież wielu z nas dekorowanie domu kojarzy się z dzieciństwem, czyli niewinnością, beztroską i bezpieczeństwem. Powrót do tego stanu może być przyjemny. Pragniemy znów to poczuć, ponieważ im jesteśmy starsi, tym bardziej tracimy kontakt z naszym wewnętrznym dzieckiem. Wewnętrzne dziecko jest tą częścią twojej istoty, która pragnie być szczęśliwa, podekscytowana i przypomina ci o prostszych chwilach z dzieciństwa. Uruchomienie go oznacza powrót do stanu bycia, który jest wolny od uwarunkowań społecznych. Pragniesz uwolnić się od wszelkich doświadczeń, które dały ci ponurą perspektywę i osąd.
Okazuje się, że migoczące światełka i zapach sosny mogą uaktywnić ten stan.
Wolniej i uważniej. 22 dobre rzeczy, na które właśnie nadszedł czas
Korzyści z wczesnego dekorowania domu nie kończą się na tym. Oprócz tego, że jest to droga powrotna do dzieciństwa, badania pokazują również, że może to być ciepły gest w stronę sąsiadów. „Journal of Environmental Psychology” chciał przeprowadzić rzeczywiste badanie, aby sprawdzić, czy ta teza jest słuszna. Poproszono uczestników badania, aby spojrzeli na domy pokryte świątecznymi dekoracjami i na te, które dekoracji nie miały. Następnie przeprowadzili z nimi wywiad na temat ich przemyśleń. Wynik? Badani przyznali, że domy z dekoracjami postrzegali jako bardziej „przyjazne i spójne”. Być może więc dzięki twoim dekoracjom temu radosne i nostalgiczne uczucia dziecięcego podniecenia obejmą całe sąsiedztwo.
Święta jako jeden z najtrudniejszych emocjonalnie momentów w roku
Oczywiście święta to nie dla wszystkich czas szczęścia i miłej nostalgii. Amy Morin, psychoterapeutka i autorka bestsellerowej książki „13 rzeczy, których nie robią silni psychicznie ludzie” wyjaśnia, że nostalgia pomaga połączyć ludzi z ich przeszłością i pomaga zrozumieć ich tożsamość. To może być słodko-gorzkie uczucie. Być może święta służą jako przypomnienie o kimś, kogo już nie ma. A może patrzenie na choinkę przypomina komuś, jak wyglądało życie, kiedy jeszcze wierzył w Świętego Mikołaja.
Dla osób, które straciły ukochaną osobę, święta mogą służyć jako przypomnienie szczęśliwych chwil spędzonych z tą osobą w przeszłości. Wczesne dekorowanie może pomóc im poczuć się bardziej związanym z tą osobą. Może więc nadal być pozytywnym doświadczeniem powrotu do czasu sprzed straty, niezależnie od tego, czy była to utrata związku, osoby, pracy, domu, czy cokolwiek to było.