Macierzyństwo

27 dobrych nawyków, które warto zaszczepić dzieciom dla ich i naszego dobra

Redakcja
Redakcja
16 września 2021
fot. visualspace/iStock
 

Dzieci każdego dnia stają przed wyzwaniami. Nowości chłoną jak gąbka (również te, których byśmy nie chcieli, żeby posiadły). Dlatego tak ważne jest, żeby jak najwcześniej wpajać im zdrowe i dobre nawyki. Posiadanie dobrego nawyku jest jak posiadanie bardzo ważnej życiowej umiejętności. Dobre nawyki odnoszą się do zachowań, które są korzystne dla rozwoju zdrowia fizycznego lub psychicznego człowieka. Często wiąże się to z wysokim poziomem dyscypliny i samokontroli. Te nawyki pomagają człowiekowi w różnych aspektach życia. Dobre nawyki pomagają nam w rozwoju, pomagają osiągać cele. Dobre nawyki to pierwsze kroki do sukcesu. 

Jak rozwijać dobre nawyki wśród dzieci?

Dzieci uczą się od rodziców i starszych. Kiedy dorastają, ich mózg przechowuje każdy pozytywny i negatywny incydent, którego były świadkami. Dlatego dorośli muszą zachować szczególną ostrożność, ucząc swoje dzieci dobrych nawyków. Jednak przy odrobinie wysiłku ze strony rodziców i starszych dzieci mogą nauczyć się dobrego nawyku w prosty i szybki sposób.

 • Zrób pierwszy krok. Jednym z najlepszych sposobów rozwijania dobrych nawyków u dzieci jest dawanie dobrego przykładu
 • Nauczanie dobrych manier: Zachęcanie dzieci do używania „magicznych” słów, do cieszenia się aktywnością fizyczną i do brania udziału w aktywnościach, które rozwijają ich zdolności umysłowe, takich jak czytanie książek
 • Zachęcaj do tworzenia więzi rodzinnych: Spraw, aby Twoje dziecko poczuło się częścią rodziny. Zaplanuj czas dla wszystkich członków rodziny na pikniki lub wieczorne spacery
 • Ustal zasady: Stwórz regularną rutynę i harmonogram dla swojego dziecka. Musi w nim być trochę czasu na każdą czynność
 • Nagradzaj dziecko za jego dobre zachowanie: To podtrzymuje motywację dziecka i pomaga mu trwać w dobrych nawykach
 • Bądź zaangażowana: Bardzo ważne jest, aby być na bieżąco z życiem dziecka. Pomoże Ci to zrozumieć jego emocje
 • Bądź realistką: Dzieci będą popełniać błędy. Rodzice muszą zachęcać je do uczenia się na własnych błędach, jednocześnie wyznaczając realistyczne cele
 • Posłuchaj swojego dziecka: Dzieciństwo to czas nauki i oczywiste jest, że dziecko będzie pytać, szukać, odkrywać. Dlatego ważne jest, aby słuchać i zrozumieć je i jego problemy.

Ogólne dobre nawyki dla dzieci

Wieczorna rutyna. Dla dzieci zawsze zaleca się co najmniej 8 godzin snu. Muszą wstawać wcześnie i unikać późnego spania.

Prace domowe. Dzieci nigdy nie są za małe, aby pomagać w pracach domowych. Zaangażuj je we wszystkie codzienne czynności (dopasowując je do wieku). Dzięki temu szybko się ich nauczą.

Zachowanie w miejscach publicznych. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na drogach, szacunek do drugiego człowieka – kelnera, sklepikarza, nieniszczenie budynków publicznych i pomników itp.

Codzienne czytanie. Dzieci muszą pielęgnować nawyk codziennego czytania. Pomoże im to poprawić umiejętności komunikacyjne, słownictwo i wyobraźnię. Jest to również niezbędne dla ich sukcesów w szkole.

Zarządzanie pieniędzmi. Pomaga im poznać istotę odpowiedzialności finansowej i zapobiega impulsywnym wydatkom. Dawaj im kieszonkowe i proś o regularne rejestrowanie tego, jak wydają pieniądze.

Wdzięczność. Naucz swoje dziecko, aby witało wszystkich z szacunkiem. Dzieci muszą być zachęcane do regularnego używania słów takich jak proszę, dziękuję i przepraszam. Trzeba je nauczyć, jak skutecznie komunikować się z różnymi ludźmi.

Mówienie prawdy. Dzieci muszą być uczone mówienia prawdy. Kłamstwo to zły nawyk i należy zrobić wszystko, by go w sobie nie wyrobiły.

Naucz odpowiedzialności. Każda osoba jest odpowiedzialna za swoje czyny. Dzieci muszą być przesiąknięte tym ważnym nawykiem dla ich własnego dobra.

Nie krzywdź zwierząt. Dzieci powinny być edukowane, że zwierzęta są żywymi stworzeniami. Komunikują się na swój własny sposób i potrafią wchodzić z nami w relacje. Nie powinno się ich krzywdzić. 

Wartość czasu. Musimy uświadomić dzieciom znaczenie zwrotów „czas to pieniądz” i „to, co minęło już nie wróci”. Dzieci należy uczyć właściwego wykorzystywania czasu i punktualności.

Maniery przy stole. Oprócz zdrowych nawyków żywieniowych rodzice muszą również uczyć dzieci podstawowych manier przy stole. Dzieci należy uczyć, aby nie sprawiały, że ludzie wokół nich czują się niekomfortowo swoimi działaniami i zajęciami.


Zdrowe nawyki

Nie można zaprzeczyć, że dzieci stoją dziś w obliczu wielu potencjalnych zagrożeń dla zdrowia. Dzieje się tak z powodu niezdrowego odżywiania, braku snu, braku ruchu i tak dalej. Aby zapobiec takim problemom, ważne jest, aby rodzice wspólnie z dziećmi wypracowali zdrowe nawyki.

Higiena osobista. Ponieważ małe dzieci bawią się przez długie godziny, szanse na kontakt z zarazkami i bakteriami są naprawdę spore. Rodzice muszą zadbać, by dzieci nauczyły się pilnować higieny swoich dzieci.

Mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie. Dzieci muszą przyzwyczaić się do regularnego mycia zębów. To pomoże im utrzymać zęby czyste i wolne od próchnicy. Ten nawyk MUSI WEJŚĆ IM W KREW JAK NAJSZYBCIEJ. W naszym konkursie możecie wygrać zestaw od Orbit, który pomoże dzieciom w ciągu dnia dbać o zęby. Weź udział!

Mycie rąk przed i po posiłku. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się przeziębienia, grypy i innych infekcji wśród dzieci.

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Zabawa jest tak samo ważna jak nauka. Dlatego zachęcajmy dzieci do spędzania co najmniej 1 do 1,5 godziny dziennie na aktywności fizycznej na podwórku.

Zdrowe jedzenie. Dobra i zdrowa dieta musi być nawykiem. Dzieci należy zachęcać do spożywania świeżej żywności, takiej jak owoce i unikania tłustych i słodkich przekąsek.

Zdrowe śniadanie. Prawie wszyscy dietetycy dziecięcy zachęcają do zdrowego śniadania. Uważane jest ono za najważniejszy posiłek dnia, który dostarcza nam maksimum energii. Rodzice muszą zapewnić dzieciom zdrowe i smaczne śniadanie przed pójściem do szkoły.

Picie wody. Woda przenosi wszystkie niezbędne składniki odżywcze do komórek i, co najważniejsze, pomaga usuwać produkty przemiany materii z naszych narządów. Ponieważ dzieci pozostają aktywne przez cały dzień, należy je zachęcać do picia dużej ilości wody.

Utrzymywanie swojego pokoju w czystości i porządku. Dzieci należy zachęcać do ścielenia łóżek i ogarniania swojego pokoju rano, zanim wyjdą się do szkoły. Muszą nauczyć się, że czystość jest niezwykle ważna.

Chodzenie pieszo. Spacery to jedno z najprzyjemniejszych zajęć rodzinnych. Daje rodzicom więcej czasu na zrozumienie swoich dzieci, a także daje im szansę na zachowanie dobrej formy fizycznej.


Dobre nawyki w szkole i klasie

Szkoły i sale lekcyjne to miejsca, w których dziecko spędza większość czasu w ciągu dnia. Wyrobienie dobrego nawyku w klasie ma kluczowe znaczenie dla sukcesu dzieci.

Dzielenie się jest dbaniem o innych. Bardzo małe dzieci są bardzo egocentryczne. Trzeba je zachęcać do dzielenia się swoimi rzeczami i pomagania innym w potrzebie.

Sala lekcyjna jest uważana za „święte” miejsce, w którym można się kształcić i zdobywać umiejętności. Dlatego należy nauczyć dziecko, że niszczenie mienia szkoły i sal lekcyjnych jest złe. Należy zachęcać uczniów do korzystania z każdego elementu wyposażenia w taki sposób, jakby był ich własnym.

Nie zastraszać innych. Trzeba nauczyć dzieci, że zastraszanie i gnębienie innych jest dużym problemem w naszym społeczeństwie. Należy je zawsze uczyć doceniać i szanować innych. Nie pozwólcie swoim dzieciom dokuczać innym.

Uczyć się codziennie. Bardzo ważne jest, aby dzieci zrozumiały znaczenie codziennej, regularnej nauki. Zaleca się co najmniej dwie godziny codziennej nauki i powtarzania materiału. Pomoże to uczniom lepiej zrozumieć materiał.

Terminowe wykonywanie zadań. Dzieci należy zachęcać do regularnego odrabiania wszystkich prac domowych i zadań na czas. Muszą zrozumieć wartość dotrzymywania terminów.

Wyrabianie nawyku słuchania. Aby zrozumieć, czego uczy się w klasie, ważne jest, aby dziecko zwracało uwagę i uważnie słuchało. Bycie tylko fizycznie obecnym jest bezużyteczne. Uczeń musi być nauczony koncentrowania się.

 

 

 


 


Macierzyństwo

Pięć ekspresowych, ciepłych śniadań na jesień dla dzieci przed wyjściem do szkoły wg Moniki Mrozowskiej

Redakcja
Redakcja
17 września 2021
Fot. Archiwum prywatne
 

Nie masz pomysłu na śniadanie dla dzieci? Masz dość robienia nudnych kanapek z serem żółtym i pomidorem? Chcesz, by twoje dzieci w chłodne jesienne dni przed wyjściem do szkoły zjadły coś naprawdę zdrowego, co da im energię na dłużej.

Kto może znać się na śniadaniach dla dzieci lepiej niż ona. Monika Mrozowska – mama czwórki dzieci: Karoliny, Jagody, Józka i malutkiego Lucjana. Wszyscy pamiętamy ją z hitowego serialu „Rodzina zastępcza”. Ale Mrozowska to nie tylko aktorka. Dziś jest popularną instagramerką, wegetarianką, autorką książek kulinarnych i propagatorką zdrowego stylu życia i kuchni. Przepisy na smacznie śniadania znaleźliśmy w jej najnowszej książce pt. „Zdrowa rodzinna kuchnia”, Wydawnictwo Zwierciadło. Monika jest jedną z najlepiej zorganizowanych kobiet, jakie znamy. Do tego bardzo kreatywną. Jej patent na szybkie śniadania to często blender, w którym błyskawicznie miksuje pasty, albo masę na omlet. Jej niebanalne i zdrowe przepisy wykonasz w maksimum 20 minut.

1. Cukinia z komosą i masłem orzechowym

 

SKŁADNIKI:

 • ½ cukinii
 • 100 g komosy ryżowej
 • 1,5 szklanki wody
 • 2 łyżki masła orzechowego
 • 1 łyżka koncentratu pomidorowego
 • 2 łyżeczki serka mascarpone
 • 1 łyżka sosu sojowego
 • sól do smaku

Przygotowanie:

Cukinię ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Do garnka wlewamy wodę, dorzucamy startą cukinię, komosę ryżową i odrobinę soli. Gotujemy przez około 15 minut. Pod koniec gotowania dodajemy koncentrat i sos sojowy. Zdejmujemy z gazu, dokładamy kolejne składniki: mascarpone oraz masło orzechowe, a i całość dokładnie mieszamy.

Może ten przepis wygląda jak pomysł na szybki obiad (i faktycznie obiadem też może być), ale to idealne, jednogarnkowe śniadanie. Pod warunkiem, że lubicie śniadania na słono. Ja uwielbiam. Przygotowuje się je dosłownie w kwadrans, a „daje kopa” na długie godziny. Komosa dostarcza wapnia, a masło orzechowe to zdrowy tłuszcz oraz doskonałe źródło energii, która przyda się w ciągu długiego dnia zarówno dzieciakom, jak i rodzicom.

2. Kanapki z pastą z pieczarek

 

SKŁADNIKI:

 • 4 żytnie kajzerki
 • 8 dużych pieczarek
 • ¼ średniej czerwonej cebuli
 • 2 łyżki masła klarowanego
 • 1 łyżeczka tahini
 • 1 ząbek czosnku
 • sól do smaku

Przygotowanie:

Cebulę kroimy w kostkę, a pieczarki ścieramy na tarce o grubych oczkach. Na rozgrzanym maśle klarowanym podsmażamy cebulę na złocisty kolor przez około 5 minut. Następnie dorzucamy pieczarki, solimy do smaku i dusimy przez kolejne 10 minut na małym ogniu, pod pokrywką. Zdejmujemy z ognia, odstawiamy do przestygnięcia i miksujemy na jednolitą pastę. Dodajemy łyżeczkę tahini i całość bardzo dokładnie mieszamy.

Pasta rewelacyjnie łączy się z pieczonymi szparagami i sadzonym jajkiem, ale na kromce ulubionego pieczywa też smakuje wybornie. Zwłaszcza gdy spieszymy się rano do pracy, szkoły lub przedszkola.

3. Owsianka ze śliwkami

SKŁADNIKI:

 • ½ kg śliwek węgierek
 • ½ szklanki soku jabłkowego
 • 2 szklanki płatków owsianych górskich
 • 3 płaskie łyżki masła klarowanego
 • 1 płaska łyżka cukru trzcinowego
 • 2 goździki

Przygotowanie:

Do garnuszka wrzucamy pokrojone na pół śliwki bez pestek. Zalewamy sokiem jabłkowym, dodajemy goździki i gotujemy na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu, aż śliwki staną się zupełnie miękkie i będą się rozpadać. Na patelni na rozgrzane masło klarowane wrzucamy płatki owsiane. Smażymy, ciągle mieszając, aż się przyrumienią. Pod koniec dodajemy cukier i smażymy jeszcze przez 2–3 minuty, aż się rozpuści. Przyrumienione płatki mieszamy w miseczkach z gorącymi śliwkami.

4. Rzodkiewkowy omlet

 

SKŁADNIKI:

 • 2 jajka
 • 4 rzodkiewki
 • ¼ średniej czerwonej cebuli
 • 1 łyżka masła klarowanego
 • 1 szczypta soli

DODATKI:

 • 1 awokado
 • 1 papryka
 • kiełki soczewicy
 • parmezan

Przygotowanie:

Cebulę szatkujemy, a rzodkiewki kroimy na pół. Do blendera wrzucamy jajka, cebulę, rzodkiewki i szczyptę soli. Miksujemy na jednolitą masę. Wylewamy na patelnię z rozgrzanym masłem klarowanym i smażymy na małym ogniu przez około 5 minut, aż omlet się zetnie. Delikatnie przerzucamy omlet na drugą stronę i smażymy jeszcze przez 2–3 minuty. Gotowe omlety ozdabiamy ulubionymi warzywami. U nas najczęściej jest to awokado, ale do tego omletu super pasuje też cienko pokrojony parmezan, kiełki soczewicy i papryka.

5. Zielony omlet

SKŁADNIKI:

 • 1 jajko
 • 1 mały pęczek pietruszki
 • 2 łyżki mąki orkiszowej
 • 2 łyżki płatków owsianych
 • ¼ szklanki wody
 • 1 łyżeczka masła klarowanego
 • ¼ łyżeczki czosnku w proszku
 • 1 szczypta soli

DODATKI:

 • awokado
 • pomidor
 • oliwki
 • oliwa truflowa

Przygotowanie:

Natkę kroimy na mniejsze kawałki i wrzucamy do blendera. Dodajemy jajko, mąkę, płatki, wodę, sól oraz czosnek i całość dokładnie miksujemy na jednolitą masę. Na patelni rozgrzewamy masło klarowane, a następnie wylewamy całą zieloną masę. Smażymy pod pokrywką, na małym ogniu przez około 5 minut z jednej strony, aż się zetnie, a następnie delikatnie przekładamy na drugą i smażymy przez kolejne kilka minut. Podajemy z ulubionymi warzywami. Na koniec skrapiamy kilkoma kroplami oliwy truflowej.


Macierzyństwo

Bliznowiec (keloid) – jak można pozbyć się szpecących zmian? To warto wiedzieć

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
16 września 2021
Bliznowiec (keloid)
Fot. iStock

Bliznowiec (keloid) to zmiana skórna, która często przybiera formę widocznej i nieestetycznej pamiątki po zabiegach czy urazach. Keloidy są  niełatwe do usunięcia i często zdarza się, że nawracają jeszcze większe. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by zwiększyć szansę na skuteczne pozbycie się problemu. Czym jest bliznowiec i jak można z nim walczyć?

Blizny są nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Nietrudno o ich powstanie, szczęśliwie proces gojenia zazwyczaj przebiega dość szybko. Składają się na niego poszczególne etapy:

 • pierwsza faza reakcji zapalnej powoduje migrację komórek takich jak: makrofagi, granulocyty i monocyty;
 • druga faza proliferacji i angiogenezy, polega na przekształceniu migrujących komórek w fibroblasty wytwarzające włókna kolagenowe oraz dochodzi do namnażania włośniczek i tworzenia się naczyń krwionośnych;
 • trzecia faza modelowania i przebudowy trwa do 12 miesięcy i w tym czasie tworzy się finalnie blizna.

Nie zawsze jednak proces odbywa się bez zakłóceń. Czasem blizna rośnie, twardnieje i wygląda nieestetycznie. Dochodzi wtedy do przerostu blizny lub tworzenia się bliznowców.

Bliznowiec (keloid)

Fot. iStock

Czym jest bliznowiec?

Bliznowiec (keloid) to charakterystyczna zmiana skórna wynikająca z nieswoistego i łagodnego rozrostu skóry poza obręb jej uszkodzenia. Keloidy cechują się gładką i lśniącą powierzchnię, a w wielu przypadkach posiadają także wypustki przechodzące poza pierwotny obszar uszkodzenia.

Bliznowiec może utworzyć się na skórze w każdym wieku. Statystyki jednak pokazują, że najczęściej pojawia się u młodych osób między 10. a 30. rokiem życia. Z powodu bliznowców do lekarza częściej zgłaszają się kobiety niż mężczyźni. Bliznowce nie ustępują samodzielnie.

Bliznowiec po operacji tarczycy

Szczególnie często pojawiają się bliznowce po operacji tarczycy, w miejscu cięcia chirurgicznego poprowadzonego poprzecznie. Sprzyja temu wzmożone napięcie skóry, na którym bliznowce tworzą się częściej niż w innych lokalizacjach. Poza tym bliznowce wykazują większe tendencje do pojawiania się w okolicy pępka, ramion, czy mostka.

Bliznowiec a blizna przerostowa

Bliznowiec różni się od blizny przerostowej tym, że blizna przerostowa tworzy się dokładnie w granicach uszkodzenia skóry, a bliznowiec ją przerasta. Blizna przerostowa ma tendencję do jaśnienia i zmniejszania się. Bliznowiec, początkowo o sinoczerwonym kolorze, może się rozrastać jeszcze długo po urazie i nigdy samoistnie się nie cofa.

Bliznowiec (keloid)

Fot. iStock/Bliznowiec (keloid)

Bliznowiec — przyczyny powstawania zmian

Przyczyna rozwoju bliznowców nie jest znana, wiadomo natomiast, że może się przyczyniać do tego ciemna karnacja skóry. Prawdopodobnie wynika to z wpływu hormonu stymulującego melanocyty (MSH) na metabolizm tkanki łącznej. Istnieją także inne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia bliznowców. Należą do nic m.in.:
 • oparzenia;
 • uszkodzenie skóry podczas zabiegów chirurgicznych, zabiegów dermabrazji i szczepień;
 • ukąszenia owadów;
 • wykonywanie i usuwanie tatuaży;
 • przejście trądziku bliznowaciejącego;
 • choroby takie jak: półpasiec, ospa wietrznej, zapalenie mieszków włosowych, progeria, sklerodermia, wrodzona łamliwość kości, zespół Ehlersa-Danlosa, osteopoikilia, zespół Rubinsteina-Teabi.

Kiedy udać się z bliznowcem do lekarza?

Zazwyczaj keloidy nie wymagają interwencji lekarskiej, choć wiele zależy od ich lokalizacji i wyglądu. Widoczne bliznowce mogą wpływać na obniżenie samopoczucia spowodowanego szpecącą zmianą w widocznym miejscu. Z kolei szybki rozrost bliznowca może być objawem złośliwienia zmiany, dlatego ważna jest kontrola lekarska u dermatologa lub chirurga.

Bliznowiec — leczenie

Bliznowce można usuwać z ciała, ale nie zawsze jest to proste i przynoszące pożądane efekty zadanie. Można jednak próbować różnych sposobów walki z bliznowcami.

Bliznowiec (keloid)

Fot. iStock/Bliznowiec (keloid)

Bliznowce można leczyć przy zastosowaniu następujących metod:

 • chirurgiczne wycięcie — odchodzi się stosowania wyłącznie tej metody, ze względu na duże ryzyko jeszcze większego rozrostu. Usunięcie zmiany sprawi, że powstanie nowa rana, a organizm będzie dążył do zagojenia jej, przy czym może się okazać, że w efekcie powstał kolejny keloid, czasem jeszcze większy od pierwotnego. Większe szanse na powodzenie tej metody daje połączenie jej z zastosowaniem opatrunków silikonowych lub uciskowych, leczenia sterydami lub radioterapią;
 • krioterapia — wymrażanie zmienionej tkanki ciekłym azotem, który powoduje niszczenie naczyń krwionośnych a w efekcie zaburzenie przepływu krwi. To z kolei skutkuje niedokrwieniem i niedotlenieniem tkanek bliznowatych. Metodę tę stosuje się jedynie w przypadku małych blizn;
 • terapia radiacyjna (radioterapia) — metoda leczenia za pomocą promieniowania jonizującego, które wpływa na zahamowanie rozrostu fibroblastów wytwarzających włókna kolagenowe;
 • leczenie laserowe — najlepsze efekty przynosi zastosowanie lasera węglowotlenowego CO2. Wiązka promieni laserowych skierowana na bliznowiec hamuje produkcję kolagenu, jednocześnie wspiera wzrost kolagenazy (enzymu rozkładającego kolagen). To w efekcie nasila proces rozpadu kolagenu i wpływa na uczucie zmniejszenia napięcia tkanek;
 • opatrunki uciskowe przy poparzeniach;
 • kortykosteroidy — podaje się je miejscowo w postaci wstrzyknięć;
 • zastrzyki interferonu gamma — jego działanie polega na hamowaniu powstawania kolagenu i procesu włóknienia;
 • olejki i maści nawilżające —  w składzie powinny mieć wyciągi z roślin, alantoinę, heparynę, silikon. Aby przyniosły jak najlepsze efekty, należy stosować je od momentu zagojenia rany.

źródło:  www.poradnikzdrowie.pl, www.czytelniamedyczna.pl 

Zobacz także

Kobiecy biznes, dziewczęce marzenia i przyjaźń od kołyski. Historia dwóch przyjaciółek pachnąca cukierkami

Zabierają kobietom na działalności nie oferując nic w zamian. Nowe naliczanie zasiłku macierzyńskiego

Marzy ci się być idealną matką? Oto kilka praktycznych porad. Spróbuj, może ci się uda!