Go to content

27 dobrych nawyków, które warto zaszczepić dzieciom dla ich i naszego dobra

fot. visualspace/iStock

Dzieci każdego dnia stają przed wyzwaniami. Nowości chłoną jak gąbka (również te, których byśmy nie chcieli, żeby posiadły). Dlatego tak ważne jest, żeby jak najwcześniej wpajać im zdrowe i dobre nawyki. Posiadanie dobrego nawyku jest jak posiadanie bardzo ważnej życiowej umiejętności. Dobre nawyki odnoszą się do zachowań, które są korzystne dla rozwoju zdrowia fizycznego lub psychicznego człowieka. Często wiąże się to z wysokim poziomem dyscypliny i samokontroli. Te nawyki pomagają człowiekowi w różnych aspektach życia. Dobre nawyki pomagają nam w rozwoju, pomagają osiągać cele. Dobre nawyki to pierwsze kroki do sukcesu. 

Jak rozwijać dobre nawyki wśród dzieci?

Dzieci uczą się od rodziców i starszych. Kiedy dorastają, ich mózg przechowuje każdy pozytywny i negatywny incydent, którego były świadkami. Dlatego dorośli muszą zachować szczególną ostrożność, ucząc swoje dzieci dobrych nawyków. Jednak przy odrobinie wysiłku ze strony rodziców i starszych dzieci mogą nauczyć się dobrego nawyku w prosty i szybki sposób.

  • Zrób pierwszy krok. Jednym z najlepszych sposobów rozwijania dobrych nawyków u dzieci jest dawanie dobrego przykładu
  • Nauczanie dobrych manier: Zachęcanie dzieci do używania „magicznych” słów, do cieszenia się aktywnością fizyczną i do brania udziału w aktywnościach, które rozwijają ich zdolności umysłowe, takich jak czytanie książek
  • Zachęcaj do tworzenia więzi rodzinnych: Spraw, aby Twoje dziecko poczuło się częścią rodziny. Zaplanuj czas dla wszystkich członków rodziny na pikniki lub wieczorne spacery
  • Ustal zasady: Stwórz regularną rutynę i harmonogram dla swojego dziecka. Musi w nim być trochę czasu na każdą czynność
  • Nagradzaj dziecko za jego dobre zachowanie: To podtrzymuje motywację dziecka i pomaga mu trwać w dobrych nawykach
  • Bądź zaangażowana: Bardzo ważne jest, aby być na bieżąco z życiem dziecka. Pomoże Ci to zrozumieć jego emocje
  • Bądź realistką: Dzieci będą popełniać błędy. Rodzice muszą zachęcać je do uczenia się na własnych błędach, jednocześnie wyznaczając realistyczne cele
  • Posłuchaj swojego dziecka: Dzieciństwo to czas nauki i oczywiste jest, że dziecko będzie pytać, szukać, odkrywać. Dlatego ważne jest, aby słuchać i zrozumieć je i jego problemy.

Ogólne dobre nawyki dla dzieci

Wieczorna rutyna. Dla dzieci zawsze zaleca się co najmniej 8 godzin snu. Muszą wstawać wcześnie i unikać późnego spania.

Prace domowe. Dzieci nigdy nie są za małe, aby pomagać w pracach domowych. Zaangażuj je we wszystkie codzienne czynności (dopasowując je do wieku). Dzięki temu szybko się ich nauczą.

Zachowanie w miejscach publicznych. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na drogach, szacunek do drugiego człowieka – kelnera, sklepikarza, nieniszczenie budynków publicznych i pomników itp.

Codzienne czytanie. Dzieci muszą pielęgnować nawyk codziennego czytania. Pomoże im to poprawić umiejętności komunikacyjne, słownictwo i wyobraźnię. Jest to również niezbędne dla ich sukcesów w szkole.

Zarządzanie pieniędzmi. Pomaga im poznać istotę odpowiedzialności finansowej i zapobiega impulsywnym wydatkom. Dawaj im kieszonkowe i proś o regularne rejestrowanie tego, jak wydają pieniądze.

Wdzięczność. Naucz swoje dziecko, aby witało wszystkich z szacunkiem. Dzieci muszą być zachęcane do regularnego używania słów takich jak proszę, dziękuję i przepraszam. Trzeba je nauczyć, jak skutecznie komunikować się z różnymi ludźmi.

Mówienie prawdy. Dzieci muszą być uczone mówienia prawdy. Kłamstwo to zły nawyk i należy zrobić wszystko, by go w sobie nie wyrobiły.

Naucz odpowiedzialności. Każda osoba jest odpowiedzialna za swoje czyny. Dzieci muszą być przesiąknięte tym ważnym nawykiem dla ich własnego dobra.

Nie krzywdź zwierząt. Dzieci powinny być edukowane, że zwierzęta są żywymi stworzeniami. Komunikują się na swój własny sposób i potrafią wchodzić z nami w relacje. Nie powinno się ich krzywdzić. 

Wartość czasu. Musimy uświadomić dzieciom znaczenie zwrotów „czas to pieniądz” i „to, co minęło już nie wróci”. Dzieci należy uczyć właściwego wykorzystywania czasu i punktualności.

Maniery przy stole. Oprócz zdrowych nawyków żywieniowych rodzice muszą również uczyć dzieci podstawowych manier przy stole. Dzieci należy uczyć, aby nie sprawiały, że ludzie wokół nich czują się niekomfortowo swoimi działaniami i zajęciami.


Zdrowe nawyki

Nie można zaprzeczyć, że dzieci stoją dziś w obliczu wielu potencjalnych zagrożeń dla zdrowia. Dzieje się tak z powodu niezdrowego odżywiania, braku snu, braku ruchu i tak dalej. Aby zapobiec takim problemom, ważne jest, aby rodzice wspólnie z dziećmi wypracowali zdrowe nawyki.

Higiena osobista. Ponieważ małe dzieci bawią się przez długie godziny, szanse na kontakt z zarazkami i bakteriami są naprawdę spore. Rodzice muszą zadbać, by dzieci nauczyły się pilnować higieny swoich dzieci.

Mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie. Dzieci muszą przyzwyczaić się do regularnego mycia zębów. To pomoże im utrzymać zęby czyste i wolne od próchnicy. Ten nawyk MUSI WEJŚĆ IM W KREW JAK NAJSZYBCIEJ.

Mycie rąk przed i po posiłku. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się przeziębienia, grypy i innych infekcji wśród dzieci.

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Zabawa jest tak samo ważna jak nauka. Dlatego zachęcajmy dzieci do spędzania co najmniej 1 do 1,5 godziny dziennie na aktywności fizycznej na podwórku.

Zdrowe jedzenie. Dobra i zdrowa dieta musi być nawykiem. Dzieci należy zachęcać do spożywania świeżej żywności, takiej jak owoce i unikania tłustych i słodkich przekąsek.

Zdrowe śniadanie. Prawie wszyscy dietetycy dziecięcy zachęcają do zdrowego śniadania. Uważane jest ono za najważniejszy posiłek dnia, który dostarcza nam maksimum energii. Rodzice muszą zapewnić dzieciom zdrowe i smaczne śniadanie przed pójściem do szkoły.

Picie wody. Woda przenosi wszystkie niezbędne składniki odżywcze do komórek i, co najważniejsze, pomaga usuwać produkty przemiany materii z naszych narządów. Ponieważ dzieci pozostają aktywne przez cały dzień, należy je zachęcać do picia dużej ilości wody.

Utrzymywanie swojego pokoju w czystości i porządku. Dzieci należy zachęcać do ścielenia łóżek i ogarniania swojego pokoju rano, zanim wyjdą się do szkoły. Muszą nauczyć się, że czystość jest niezwykle ważna.

Chodzenie pieszo. Spacery to jedno z najprzyjemniejszych zajęć rodzinnych. Daje rodzicom więcej czasu na zrozumienie swoich dzieci, a także daje im szansę na zachowanie dobrej formy fizycznej.


Dobre nawyki w szkole i klasie

Szkoły i sale lekcyjne to miejsca, w których dziecko spędza większość czasu w ciągu dnia. Wyrobienie dobrego nawyku w klasie ma kluczowe znaczenie dla sukcesu dzieci.

Dzielenie się jest dbaniem o innych. Bardzo małe dzieci są bardzo egocentryczne. Trzeba je zachęcać do dzielenia się swoimi rzeczami i pomagania innym w potrzebie.

Sala lekcyjna jest uważana za „święte” miejsce, w którym można się kształcić i zdobywać umiejętności. Dlatego należy nauczyć dziecko, że niszczenie mienia szkoły i sal lekcyjnych jest złe. Należy zachęcać uczniów do korzystania z każdego elementu wyposażenia w taki sposób, jakby był ich własnym.

Nie zastraszać innych. Trzeba nauczyć dzieci, że zastraszanie i gnębienie innych jest dużym problemem w naszym społeczeństwie. Należy je zawsze uczyć doceniać i szanować innych. Nie pozwólcie swoim dzieciom dokuczać innym.

Uczyć się codziennie. Bardzo ważne jest, aby dzieci zrozumiały znaczenie codziennej, regularnej nauki. Zaleca się co najmniej dwie godziny codziennej nauki i powtarzania materiału. Pomoże to uczniom lepiej zrozumieć materiał.

Terminowe wykonywanie zadań. Dzieci należy zachęcać do regularnego odrabiania wszystkich prac domowych i zadań na czas. Muszą zrozumieć wartość dotrzymywania terminów.

Wyrabianie nawyku słuchania. Aby zrozumieć, czego uczy się w klasie, ważne jest, aby dziecko zwracało uwagę i uważnie słuchało. Bycie tylko fizycznie obecnym jest bezużyteczne. Uczeń musi być nauczony koncentrowania się.