Ci, którzy mają wysokie IQ najczęściej kojarzą się nam z ludźmi posiadającymi ogromną wiedzę, obytych w świecie, którzy nienagannie się zachowują. Ostatnio jednak te przekonania zostały wywrócone do góry nogami. Bo nagle dowiadujemy się o tym, jakim Einstein był człowiekiem – z pewnością daleko mu było od naszej wizji kogoś niezwykle inteligentnego. A Doda? Której poziom IQ jest podobno sporo wyższy niż przeciętny?
Trochę nie chce nam się wierzyć, że ktoś, kto się awanturuje, ma niewyparzony język i zawsze mówi to, co myśli, może górować nad innymi inteligencją. A jednak! Zresztą podobnie myślimy o sobie, czujemy, że gdzieś w nas tkwi potencjał, ale w siły naszego IQ już niekoniecznie jesteśmy pewni. Tymczasem inteligencja to nie tylko wiedza i obycie, to także zestaw często całkiem nieoczywistych cech.
Ciekawość świata
Albert Einstein powiedział: „Nie mam specjalnych talentów, jestem tylko namiętnie ciekawy”. Ta namiętna ciekawość świata może być jednym z kluczy do inteligencji, być może dlatego, że inteligentni ludzie potrafią zafascynować się tym, co inni uważają za zupełnie oczywiste. Dobra wiadomość jest taka, że tę ciekawość możemy rozwijać w sobie nieustannie w codziennym życiu.
Elastyczność
Ostatnie badania psychologów wskazują, że inteligencja polega na możliwości zmiany własnych zachowań tak, aby skuteczniej radzić sobie w życiu lub wprowadzać do niego zmiany. Inteligentni ludzie pokazują, co można zrobić bez względu na komplikację lub ograniczenia. Zawsze szukają i znajdują rozwiązania nawet najtrudniejszych sytuacji.
Pokora
I chodzi tu o pokorę wobec wiedzy. Inteligencję cechuje przede wszystkim przyznanie się, że czegoś nie wiem, a nie wywyższanie się wiedzą, którą posiadam i udawanie mądrzejszego niż w rzeczywistości jestem.
Empatia
Inteligencja to niezwykła umiejętność wchodzenia w sytuację innych ludzi, współodczuwanie emocji i ich zrozumienie. Ludzie inteligentni rozpoznają potrzeby drugiego człowieka, próbują mu pomóc nie oczekując niczego w zamian. Ponadto nNiektórzy psychologowie twierdzą, że empatia, dostrojenie się do potrzeb i uczuć innych i działanie w sposób wrażliwy na te potrzeby, jest podstawowym składnikiem inteligencji emocjonalnej. Osoby inteligentne emocjonalnie są zazwyczaj bardzo zainteresowane drugim człowiekiem, wyrażają olbrzymią chęć poznania go.
Otwartość
Ludzie z wysokim IQ nie zamykają się w ciasnych schematach swoich głów. Wręcz przeciwnie – są skłonni zaakceptować i rozważyć poglądy innych, nie zamykają się uważając, że oni wiedzą lepiej. Inteligencja to otwartość na alternatywne, czasami wydawałoby się szalone i o dużym ryzyku, rozwiązania.
Przyjaźń
Inteligencja nie jest samotna, ale też nie przyjaźni się z wszystkimi. Ci, którzy są inteligentni bardzo ostrożnie używają słowa „przyjaciel” i nie nazywają tak większości swoich znajomych, tylko wybrane osoby. Jeśli się przyjaźnią, to do końca życia.