Jej miłość oplata tak mocno, że z uścisku wyrwać się prawie nie można. Jedynym ratunkiem przed jej chęcią zapanowania nad twoim życiem zdaje się być terapia lub zerwanie więzi. W skrajnych przypadkach, po prostu musisz wybrać siebie, bo nigdy nie osiągniesz szczęścia ani dojrzałości emocjonalnej. Ona ci na to nie pozwoli. Kim są matki-bluszcze?
Toksyczne matki lub matki – bluszcze to kobiety, które żyją życiem swoich dzieci (lub jedynie jednego z nich), a właściwie starają się całkowicie przejąć kontrolę nad wszystkimi jego aspektami. Podejmują za dorosłe córki decyzje, ingerują w związki swoich dorosłych synów, sterują jak „szara eminencja” codziennością najbliższych i nie pozwalają im na samodzielność. Kiedy próbujesz wyrwać się z ich uścisku, używają emocjonalnego szantażu, żeby wzbudzić w tobie poczucie winy.
Żeby je rozpoznać, wystarczy wykonać szybki test. Odpowiedz na te siedem pytań („tak” lub „nie”) – więcej niż 4 odpowiedzi twierdzące oznaczają, że masz do czynienia z matką-bluszczem.
Czy twoja matka lub matka twojego partnera:
1. Regularnie ingeruje w wasz związek, przyczyniając się do konfliktów i nieporozumień?
2. Uważa, że ma prawo krytykować cię w obecności innych ludzi i wyjawiać im twoje osobiste problemy?
3. Jawnie sprzeciwia się twoim wyborom dotyczącym życiowego partnera i otwarcie go nie akceptuje, okazując mu niechęć, a tobie powtarzając, że powinnaś być z kimś innym?
4. Szantażuje cię (rzekomo zapada na zdrowiu, popada w depresję), próbując wymusić na tobie decyzje, których byś nie podjęła, przez co masz ciągłe poczucie winy oraz odczuwasz coraz bardziej sprzeczne emocje, masz poczucie zagubienia, gniewu i lęku, że możesz ją skrzywdzić, choć nie robisz nic złego?
5. Stawia cię w niezręcznych sytuacjach, podejmując za ciebie lub w twoim imieniu decyzje, których ty byś nie podjęła?
6. Uważa, że potrafi lepiej wychować twoje dzieci i na każdym kroku ci o tym przypomina (dzieciom również)?
7. Uważa, że ma pełne prawo być obecna w twoim życiu na większych prawach niż twój partner, regularnie stara się przejąć kontrolę nad twoim (waszym) życiem?
Pamiętaj, że pierwszym krokiem do zmiany tej niezywkle trudnej sytuacji jest szczera rozmowa. Najpierw z partnerem lub bliską osobą, potem – z mamą. Jeśli uznasz, że to nie przynosi oczekiwanego rezultatu, zasięgnij porady specjalisty – psychologa lub mediatora rodzinnego.
Na podstawie: „Antymatki” Grzegorz Łęcki, 2017