Go to content

Czym nie należy się przejmować w związku. O tym nie myśl wcale!

Fot. iStock/skynesher

W związku nie należy przesadnie analizować. Że on zachował się tak, a nie inaczej, że użył takiego słowa, a nie innego. I co to oznacza, jeśli nie oddzwonił od razu albo zareagował inaczej niż myślałaś. W większości sytuacji dopatrujemy się znaczeń, których w ogóle nie ma… A odbija się to dogłębnie na naszym związku i osobistym spokoju.

Czym nie należy się przejmować w związku

1. Nie powiedział/a „kocham cię, zanim się rozłączył/a

Czy to naprawdę takie ważne? Czy ty nie bywasz zamyślona rozmawiając z kimś przez telefon? Czy nie trapią cię czasem przejściowe kłopoty? Nie panikuj, nie dramatyzuj, nie żądaj tego wyznania za każdym razem. To, że go nie słyszysz co pięć minut nie oznacza, że miłość się skończyła, wypaliła i że potrzebujecie terapii. To już nie liceum, to normalne życie dwójki dorosłych ludzi, którzy mają pracę, obowiązki. Czasem bywają rozkojarzeni, zmęczeni, chorzy. Nieuważni. Nie czepiajmy się szczegółów, bo to może przynieść o wiele więcej złego…

2. Mija trzydzieści minut, a on/ona nadal nie odpowiedział/a na SMS

Czy uważasz, że bycie w związku polega właśnie na tym?… Każdy z nas potrzebuje trochę swobody i przestrzeni. Jeśli nie dzieje się nic ważnego albo wymagającego natychmiastowej reakcji, odpuść. Odpowie, kiedy będzie mógł, po prostu. Zajmij się swoimi obowiązkami, poczytaj książkę. Nie wymyślaj możliwych powodów.

3. Nie słyszysz co chwila, że wszystko jest w porządku

W związku z tym tworzysz w głowie scenariusze, z których jasno wynika, że nie jest. Odczytujesz każde spojrzenie, ton głosu, dobór słów. Wszystko wydaje ci się mieć znaczenie i potwierdzać twoją tezę: koniec miłości, zdrada, problemy finansowe, ukryty sekret z przeszłości… Wyobraźnia wyolbrzymia rzeczywistość i przerasta ją. Lepiej się już zatrzymaj.

4. Ktoś z jego/jej znajomych cię nie lubi

No cóż, nie jesteś zupą pomidorową… Nie staraj się przypodobać wszystkim, bądź sobą, znaj swoją wartość, uwierz w nią. Ważne, że między wami jest dobrze. Nie panikuj, nie snuj teorii spiskowych, nie żądaj zerwania znajomości. Póki brak sympatii ze trony znajomego nie odbija się na tobie lub na waszym związku, nie zawracaj sobie tym głowy.

5. Ktoś z jego/jej rodziny cię nie akceptuje

Najważniejsza jest reakcja twojej drugiej połówki. Na pewne rzeczy czasem nie mamy wpływu, na zachowanie członków naszej rodziny również. I znów, najważniejsze jest to jak w tej całej sytuacji zachowa się twój partner. Jeśli twoje szczęście i przyszłość waszego związku jest dla niego priorytetem – nie masz się czego obawiać.

Jeśli jesteś w związku z kimś, kto notorycznie potrzebuje zapewnienia o twoim uczuciu i uwadze, zadbaj o jego poczucie bezpieczeństwa, rozmawiaj z nim, pracujcie razem nad zaufaniem.