Psychologia

Kolejny rzadki typ osobowości – ma go zaledwie 3 proc. z nas – odnajdujesz tu siebie? [Osobowość INTP, Logik]

Redakcja
Redakcja
4 sierpnia 2021
fot. fot. illustration/iStock
 

Carl Gustav Jung wyodrębnił aż 16 typów osobowości. To dużo bardziej szczegółowy podział, w którym dużo łatwiej się nam odnaleźć. Jakie to typy? ESTJ, ISTJ, ENTJ, INTJ, ESTP, ISTP, ENTP, INTP, ESFJ, ISFJ, ENFJ, INFJ, ESFP, ISFP, ENFP, INFP. Postaramy się przybliżyć Wam każdy z nich. Czas na INTP, czyli Logika.

Logik jest jednym z czterech typów osobowości w kategorii Analitycy. Pozostałe to Architekt, Dyskutant i Dowódca.

Mocne strony Logika

Umiejętność analizowania – Logicy analizują wszystko, z czym się spotykają, od danych badawczych po zachowanie otaczających ich ludzi. Daje im to umiejętność dostrzegania nieoczekiwanych wzorców i powiązań, które inne typy osobowości mogą przeoczyć.

Oryginalność – Dzięki swojej niezwykłej wyobraźni, Logicy mogą wymyślać kreatywne, sprzeczne z intuicją rzeczy, które nie przyszłyby do głowy większości ludzi. Oczywiście nie wszystkie są możliwe do zrealizowania, ale gotowość Logików do nieszablonowego myślenia może być przyczynkiem do niezwykłych innowacji.

Otwartość i ciekawość świata – Logikami kieruje ciekawość i ciągłe pragnienie nauczenia się… dosłownie wszystkiego. Osoby o tym typie osobowości są otwarte na nowe pomysły i innowacyjne działa – o ile jest to poparte zdrowym rozumowaniem, oczywiście. Zawsze szukają nowych zajęć, hobby i obszarów badań. Jednego tygodnia mogą mieć obsesję na punkcie geofizyki, a następnego mogą zatracić się w filmikach o budowaniu gitary. Kiedy pojawia się natchnienie, Logicy angażują się w swoje nowo odkryte zainteresowania, ucząc się wszystkiego, co mogą.

Słabe strony Logika

Niewrażliwy – Osoby o tym typie osobowości postrzegają racjonalność jako klucz do lepszego, szczęśliwszego świata. Czasami mogą nie doceniać znaczenia takich irracjonalnych (ich zdaniem) wartości, jak emocje, współczucie, etykieta i tradycja. W rezultacie mogą nieumyślnie wydawać się niewrażliwe lub nieuprzejme, nawet jeśli ich intencje są ogólnie dobre.

Niezadowolony – Logicy nie mogą się powstrzymać przed wyobrażaniem sobie, jak mogłoby być lepiej niż jest. Te osobowości nieustannie poszukują problemów do rozwiązania, tematów do nauczenia się i nowych sposobów podejścia do rzeczy. Posuwając się zbyt daleko, ten sposób myślenia może stać się przytłaczający, ponieważ logicy nieustannie próbują wymyślać koło na nowo, zamiast rzetelnie odpowiadać na swoje potrzeby i obowiązki.

Niecierpliwy – Jeśli ich rozmówca nie nadąża za nimi lub nie wydaje się wystarczająco zainteresowany, Logicy mogą zrezygnować z kontaktu z lekceważącym „nieważne”.

Perfekcjonista — Czasami mogą być tak zagubieni w analizie różnych opcji, że nigdy nie podejmą decyzji. Mogą również zrezygnować z projektów, które nie pasują do idealnej wizji w ich umyśle.


Psychologia

Bonding zębów – nieinwazyjny sposób na piękny uśmiech. Jakie są zalety i wady tej metody?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
4 sierpnia 2021
Bonding zębów - zalety, wady i efekt zabiegu
Fot. iStock
 

Bonding zębów to nieinwazyjna metoda na szybką poprawę jakości uśmiechu. Jest ona chętnie stosowana przez stomatologów, ponieważ ma wiele zalet, przy niewielkiej ilości wad. Na czym polega bonding zębów, jak wygląda zabieg i jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Czym jest bonding zębów?

Bonding zębów jest nieinwazyjnym zabiegiem często stosowanym w ramach stomatologii estetycznej. Polega on na odbudowie zęba lub likwidacji widocznych przebarwień, bez ingerencji w jego tkanki, za pomocą nowoczesnych żywic kompozytowych. Bonding to chętnie stosowany sposób na natychmiastową poprawę wyglądu uzębienia, ze względu na dobre dopasowanie koloru żywicy do odcienia szkliwa. Już na jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym można uzyskać piękny uśmiech. Zalet bondingu jest znacznie więcej, przy stosunkowo niewielkiej ilości wad.

Bonding zębów - zalety, wady i efekt zabiegu

Fot. iStock 

Kiedy warto wykonać bonding zębów?

Bonding zębów jest świetną metodą na poprawę uśmiechu, jeśli problemy z uzębieniem nie są zbyt duże. Można go zastosować u pacjentów skarżących się na diastemę, zniekształcenie lub ukruszenie, pęknięcie czy złamanie korony zęba. Poradzi sobie również przy wyrównywaniu niewielkich dysproporcji w długości poszczególnych zębów. W efekcie wszelkie widoczne niedoskonałości można ukryć na długi czas.

Przebieg zabiegu

Bonding zębów nie jest skomplikowany ani specjalnie czasochłonny. Można przeprowadzić go z powodzeniem już na jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym. Dokładny czas trwania zabiegu uzależniony jest od zakresu poprawek i doświadczenia stomatologa. Czasem wystarczy mniej niż godzina spędzona w fotelu stomatologicznym, by wrócić do domu z odmienionym uśmiechem.

Przy bondingu bywa konieczne nieznaczne zmniejszenie powierzchni zęba. Następnie szkliwo wytrawia się specjalnym kwasem, po czym stomatolog nakłada na tak przygotowaną powierzchnię zębów żywicę kompozytową oraz warstwę właściwego kompozytu. Aby utwardzić nowo nałożoną warstwę, konieczne jest naświetlenie jej przy pomocy lampy stomatologicznej.

Bonding zębów - zalety, wady i efekt zabiegu

Fot. iStock/Bonding zębów

Czy bonding zębów boli?

Na szczęście cały zabieg nie tylko nie wymaga spędzenia wielu godzin na fotelu dentystycznym, ale nie wymaga również podania znieczulenia. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, co jest zdecydowaną zaletą, szczególnie dla osób obawiających się przykrych odczuć w trakcie zabiegów stomatologicznych.

Jakich efektów można się spodziewać po bondingu zębów?

Jeśli kolor wypełnienia został dobrze dobrany do pozostałych zębów, efekt pięknego i naturalnego uśmiechu zostanie osiągnięty. Dobrze wykonany bonding zębów pozwala ukryć przebarwienia i drobne ubytki, pęknięcia w szkliwie zęba. Przeprowadzona korekta długości, szerokości czy kształtu zęba daje natychmiastowy i zauważalny efekt, wpływając na estetykę całego uśmiechu.

Zalety bondingu zębów

Zabieg jest chętnie stosowany przez stomatologów, ponieważ ma wiele zalet, i niewiele wad:

  • nie narusza struktury zęba — zabieg jest mało inwazyjny i odwracalny. Jest to bardzo ważne, szczególnie gdy pacjent w przyszłości planuje np. założenie licówek porcelanowych;
  • krótki czas trwania zabiegu (od 30 do 60 minut) w przypadku pojedynczego zęba i zamknięcie poprawek już na jednej wizycie;
  • nie powoduje bólu, nie wymaga wstrzyknięcia znieczulenia;
  • pozwala na osiągnięciu natychmiastowego efektu ładniejszego uśmiechu, bez przebarwień i różnych uszczerbków;
  • generuje niski koszt —  cena za bonding zębów jest zdecydowanie niższa w porównaniu z trwalszymi metodami, takimi jak np. wstawienie licówek porcelanowych.
Bonding zębów - zalety, wady i efekt zabiegu

Fot. iStock

Wady bondingu zębów

  • określona wytrzymałość materiału – zazwyczaj kompozyt utrzymuje się na zębach do mniej więcej 4-5 lat, choć może się wcześniej się przytrafić, że kruszy się on i konieczne są wcześniejsze poprawki;
  • nie jest odporny na ewentualne przebarwienia. Osiągnięty efekt mogą popsuć przebarwienia, jeśli w codziennej diecie nie brakuje dużych ilości mocnej kawy, dużej ilości kawy, herbaty czy czerwonego wina. Szkodzi również palenie tytoniu. Uchronić przed skutkami wypijania barwiących napojów i pokarmów może regularne polerowanie kompozytów i piaskowanie przeprowadzone przez stomatologa.

Bonding zębów — jak długo można cieszyć się efektem?

Jeśli bonding zębów przeprowadzono prawidłowo, efekt pracy specjalisty utrzyma się na zębach ok. 4-5 lat. Wpływ na to mają nie tylko umiejętności stomatologa, ale także jakość wykorzystanych materiałów oraz zwyczaje higieniczne i żywieniowe osoby, u której przeprowadzono zabieg. Aby efekt bondingu cieszył przez maksymalny okres trwałości, ważne jest odpowiednie zachowanie higieny. Obowiązkowe należy szczotkować zęby, usuwać resztki pokarmu przy pomocy nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej.

Cena — ile kosztuje bonding zębów?

Cena za bonding zębów uzależniona jest od kilku czynników. Na koszt zabiegu wpływa wielość miejscowości, indywidualny cennik i renoma oraz doświadczenie stomatologa, całokształt i ilość wprowadzonych poprawek. Koszt pojedynczego zęba poddanego bondingowi może wynosić tyle, co koszt założenia wypełnienia, ale w przypadku szerzej zakrojonych poprawek, może sięgnąć kwoty ponad 1000 zł, w zależności od nakładu czasu i pracy koniecznej do osiągnięcia efektu.


źródło: www.zatokapiekna.pl 

Psychologia

„We were on a break!” Obsada „Przyjaciół” w wyjątkowej akcji charytatywnej

Redakcja
Redakcja
4 sierpnia 2021

Kolejne spotkanie obsady „Przyjaciół” w tym roku, po słynnym odcinku specjalnym, emitowanym w HBO.  Jennifer Aniston, David Schwimmer, Courteney Cox, Matt LeBlanc, Lisa Kudrow i Matthew Perry ponownie połączyli siły, ym razem, aby zebrać pieniądze na cel charytatywny. 🥰

Gwiazdy „Przyjaciół” opracowują nową, limitowaną serię gadżetów dla każdego z ich indywidualnych celów.

Każdy przedmiot zawiera ukochany cytat (napisany czcionką z serialu) lub moment z serialu, w tym kultową już kwestię Rossa Gellera „Mieliśmy przerwę” i szkic kreskówkowy każdej z postaci.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Matthew Perry (@mattyperry4)

Każdy z aktorów na własnych kanałach w mediach społecznościowych pokazuje się w wybranych przez siebie modelach. Jennifer Aniston wybrała bluzę przedstawiającą kreskówkową Monikę i hasło, które powtarzała niezwykle często „I know!”. Do tego ma baseballówkę z napisem „We were so not on a break!” – odpowiedzią na słowa Rossa. 🙂

Courtney Cox nosi koszulkę z tekstem piosenki z czołówki serialu „I’ll be there for you” i ilustracją całej szóstki przyjaciół przy czołówkowej fontannie.

David Shwimmer ma na sobie t-shirt z jedną z ulubionych scen fanów serialu – romantycznego pocałunku Rossa i Rachel – i napisem „Lobsters”. Pamiętacie, Phoebe mówiła, że są swoimi homarami. 🙂

Odtwórca roli Chandlera ma na sobie oczywiście koszulkę z Chandlerem i jedną z jego sarkastycznych uwag.

Phoebe, czyli Lisa Kudrow, dumnie prezentuje czarną koszulkę z hasłem „We were on a break!”.

Matt Le Blanc natomiast ma kubek z postacią Joeya ze słynnej sceny, w której założył na siebie wszystkie ubrania Chandlera i słowami, które wtedy wypowiedział: Could I be wearing any more clothes?

Limitowana seria gadżetów jest dostępna tylko przez cztery tygodnie za pośrednictwem serwisu Represent.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez David Schwimmer (@_schwim_)


Zobacz także

Kiedy widzę lęk i depresję, widzę te sześć rzeczy. Jak sobie pomóc?

Gdzie się podział żal? Zniknął. Bo magię Świąt można poczuć w pojedynkę… O samotności bez samotności

12 najczęstszych kłamstw socjopatów i narcyzów, które usłysz, gdy będą się tłumaczyć. Zdziwisz się, ile razy to słyszałaś…