Psychologia

Ten typ osobowości ma zaledwie 2 proc. populacji – odnajdujesz tu siebie? [Osobowość INTJ, Architekt]

Redakcja
Redakcja
20 lipca 2021
fot. illustration/iStock
 

Carl Gustav Jung wyodrębnił aż 16 typów osobowości. To dużo bardziej szczegółowy podział, w którym dużo łatwiej się nam odnaleźć. Jakie to typy? ESTJ, ISTJ, ENTJ, INTJ, ESTP, ISTP, ENTP, INTP, ESFJ, ISFJ, ENFJ, INFJ, ESFP, ISFP, ENFP, INFP. Postaramy się przybliżyć Wam każdy z nich. Zaczniemy od INTJ, czyli Architekta.

Architekt jest jednym z czterech typów osobowości w kategorii Analitycy. Pozostałe to Logik, Dyskutant i Dowódca. Ten typ osobowości ma zaledwie 2 proc. populacji. Architektom często trudno znaleźć osoby myślące podobnie do nich. Mają bujną wyobraźnię, są zdecydowani, ambitni, cenią sobie prywatność, są niezwykle ciekawi świata, lecz nie marnują energii.

Mocne strony Architekta

Racjonalny

Jest dumny ze swojej wiedzy. W każdym wydarzeniu widzą okazję, by poszerzyć swoją wiedzę i udoskonalić umiejętności. To daje im zdolność rozwiązywania najtrudniejszych nawet problemów.

Dobrze poinformowany

Niewiele jest takich osób, które swoje osądy opierają na rzetelnej wiedzy. Architekt nie kieruje się przeczuciami czy założeniami. Daje mu to pewność siebie, której potrzebuje, aby móc obronić swoje opinie czy pomysły.

Niezależny

Ala osobowości INTJ konformizm jest mniej lub bardziej równoznaczny z przeciętnością. Kreatywni i zmotywowani Architekci starają się robić rzeczy po swojemu. Reguły i konwenanse raczej nie staną im na drodze do spełnienia.

Zdeterminowany

Jest ambitny i zorientowany na cel. Zwykle ma jasną wizje tego, co oznacza dla niego sukces i niewiele rzeczy może go powstrzymać od przekształcenia tych wizji w rzeczywistość.

Otwarty na nowości

Architekci są otwarci na nowe pomysły – o ile te pomysły są racjonalne i oparte na dowodach oczywiście. Z natury sceptyczni, są jednak skłonni zmienić zdanie, jeśli uda się udowodnić, że nie mają racji.

Wszechstronny

Wprost uwielbiają zagłębiać się w różnego rodzaju przedsięwzięcia i podejmować wyzwania. Ich ciekawość i determinacja to klucze do sukcesu na wielu płaszczyznach.

Słabe strony Architekta

Arogancki

Architekci mogą mieć wiedzę, ale nie są nieomylni. Ich pewność siebie może sprawić, że będą głusi na innych ludzi. Mogą również być zbyt surowi w walce o udowodnienie, że mają rację.

Odrzucający emocje

Najważniejsza jest racjonalność. Ale, jak wiadomo, kontekst emocjonalny często ma większe znaczenie niż ten oparty wyłącznie na rozumie. Architekci mogą wkurzać się na tych, którzy wyżej niż fakty naukowe stawiają uczucia.

Nadmiernie krytyczny

Są świetni w samokontroli. Za to, jeśli spotykają ludzi zupełnie odmiennych sobie, mogą mieć tendencje do nadmiernej krytyki, często niesprawiedliwej, bo opartej na narzuconych przez nich standardach.

Romantycznie bezradny

Niesamowicie racjonalni Architekci mogą popaść we frustrację z powodu… miłości. Szczególnie na wczesnych etapach związku mogą mieć trudności ze zrozumieniem, co się dzieje i jak się zachowywać. A jeśli ich związki rozpadają się z powodów, których nie rozumieją, mogą stać się cyniczni, a nawet kwestionować znaczenie miłości i związków.

TUTAJ możesz zrobić test osobowości!


Psychologia

Węgiel aktywny (aktywowany) w apteczce i kosmetykach. Jakie zalety ma węgiel aktywny, kiedy go stosować i jak przygotować z niego domowe kosmetyki?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
21 lipca 2021
Węgiel aktywny (aktywowany) - działanie, domowe kosmetyki
Fot. iStock
 

Węgiel aktywny (aktywowany, leczniczy) to specyfik, który stosowany jest przy zatruciach pokarmowych i biegunkach. Dzięki neutralizującym toksyny właściwościom znalazł on również zastosowanie w kosmetyce. Można go znaleźć np. w peelingach i maseczkach, nie tylko kupnych, ale i domowych. Jakie właściwości ma węgiel leczniczy i jak można go wykorzystać w domowej pielęgnacji?

Węgiel aktywny (aktywowany) — co to?

Węgiel aktywny, znany pod postacią niewielkich czarnych tabletek lub kapsułek, stał się obowiązkowym wyposażeniem apteczek w wielu domach. Powstaje on z miazgi drzewnej podgrzewanej do temperatury ok. 900°C, po czym aktywowany jest działaniem pary wodnej lub silnych kwasów, w celu uzyskania jak największej powierzchni adsorpcyjnej. Dzięki swojemu działaniu osuszającemu i neutralizującemu bakterie, węgiel leczniczy stosowany jest chętnie podczas zatruć pokarmowych różnego pochodzenia oraz biegunek. Zdolność do przyciągania i neutralizowania toksyn sprawia, że znalazł on zastosowanie także w pielęgnacji urody.

Węgiel aktywny (aktywowany) - działanie, domowe kosmetyki

Fot. iStock/Węgiel aktywowany

Węgiel aktywny to lek ugruntowany w naturalnej medycynie, choć kiedyś stosowano po prostu sproszkowany węgiel drzewny. Chroniono nim zranione miejsca przed rozwojem zakażenia oraz przyspieszano leczenie rany. Stosowano chętnie do neutralizacji toksyn po ukąszeniu jadowitych węży, pająków czy skorpionów. Po dziś dzień w podobny sposób wykorzystują go Aborygeni, rdzenni mieszkańcy Afryki, czy też Indianie. Obecnie węgiel aktywny można znaleźć w aptekach w postaci przeciwbakteryjnych opatrunków.

Węgiel aktywowany na biegunkę i zatrucia

Węgiel aktywny (leczniczy) ma silne właściwości adsorbujące (wiążące) szkodliwe substancje, m.in. bakterie i toksyny powodujące biegunkę. Związane przez węgiel substancje wydalane są wraz z kałem, a błona śluzowa przewodu pokarmowego zostaje pokryta warstwą ochronną. Węgiel stosowany jest także jako sposób na redukcję problemu nadmiaru gazów i wzdęć. Dodatkowo węgiel aktywny wspiera przemiany metaboliczne tłuszczów i reguluje ich poziom we krwi.

Węgiel aktywny jest skutecznym preparatem stosowanym pomocniczo również w zatruciach i przedawkowaniu leków oraz innych substancji.  A im szybciej jest podany, tym skuteczniejszy. Wskazane jest podanie węgla od kilku minut do maksymalnie 1 godziny po zatruciu lub przedawkowaniu, aby jego działanie było najbardziej skuteczne.

Mimo skutecznego i wszechstronnego działania węgiel nie jest wskazany w zatruciach następującymi substancjami:

 • ługami i kwasami;
 • alkoholem;
 • wybielaczami;
 • olejkami eterycznymi;
 • litem;
 • żelazem;
 • cyjankami;
 • pochodnymi ropy naftowej.
Węgiel aktywny (aktywowany) - działanie, domowe kosmetyki

Fot. iStock/ Węgiel aktywowany

Węgiel aktywny — dawkowanie i przeciwwskazania  

Odpowiednie dawkowanie dla osób dorosłych i dzieci w przypadku biegunek i zatruć lekami określa ulotka leku. Nie należy przyjmować preparatów węgla w czasie posiłków, ponieważ pokarm osłabia jego działanie.

Ponieważ węgiel aktywny wiążące inne substancje, w znacznym stopniu hamuje również wchłanianie leków i wpływa ich działanie. Z tego powodu należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach. Nie należy go stosować przy ostrym bólu brzucha, przy niedrożności jelit i rozstroju żołądka, oraz przy wrzodziejącym zapaleniu okrężnicy.

Podanie węgla aktywowanego może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia, niekiedy wymioty, zwłaszcza u dzieci.

Węgiel aktywny — stosowanie w ciąży i u niemowląt

Kobiety ciężarne mogą w razie konieczności korzystać z leczniczego działania węgla aktywnego po konsultacji lekarskiej. Przyszłe mamy nie powinny samodzielnie przyjmować żadnych preparatów. W przypadku węgla aktywnego nie są znane przeciwwskazania do stosowania preparatu w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią. Nie należy podawać na własną rękę węgla aktywowanego niemowlętom.

Węgiel aktywowany w kosmetyce

Węgiel aktywny jest częstym składnikiem kosmetyków. Znalazł on zastosowanie w pielęgnacji skóry z trądzikiem, zaskórnikami, czy przetłuszczającą się nadmiernie skórą głowy. Stosowanie węgla aktywnego na skórę pomaga usunąć zanieczyszczenia, toksyny i bakterie. Działa oczyszczająco i przeciwzapalnie, reguluje wydzielanie sebum i złuszcza martwy naskórek.

Węgiel aktywny (aktywowany) - działanie, domowe kosmetyki

Fot. iStock

Węgiel aktywny do zębów

Węgiel aktywny usuwa osad z zębów sprawiając, że stają się one jaśniejsze. Wysyp sproszkowany węgiel na szczoteczkę i wyczyścić nim zęby. Metodę stosuj raz nie częściej niż raz w tygodniu. Aby uniknąć odkładaniu się płytki bakteryjnej na zębach, wymieszaj sproszkowane dwie tabletki węgla z łyżką oleju kokosowego i tym specyfikiem myj zęby 2-3 razy w tygodniu. Po obu rodzajach zabiegów zęby umyj zwykłą pastą.

Maseczka z węglem aktywnym

Węgiel aktywny wpływa na uspokojenie pracy gruczołów łojowych, neutralizuje toksyny i poprawia kondycję skóry. Można wykorzystać go jako podstawę maseczki na twarz. Wystarczy zmieszać łyżeczkę proszku z węgla aktywnego z trzema łyżeczkami miodu lub jogurtu. Aby działanie oczyszczające było silniejsze, można rozrobić węgiel i glinkę w niewielkiej ilości wody i nałożyć pastę na twarz. Po 10-15 minut należy ją zmyć. Przed pokryciem maseczką całej twarzy sprawdź, czy nie masz uczulenia na któryś ze składników maseczki.

Oczyszczająco do skóry głowy

Aby oczyścić skórę głowy z nadmiaru sebum, martwego naskórka lub nadmiaru kosmetyków, wymieszaj porcję szamponu do włosów z zawartością  kapsułki lub rozkruszonego węgla i umyj tym włosy. Nie stosuj metody codziennie, ponieważ nadmiar węgla prowadzi do wysuszenia i podrażnienia skóry.

Kąpiel z węglem aktywnym

Wrzuć dwie tabletki węgla do wanny z ciepłą wodą i poleż chwilę w takiej kąpieli. Po tym weź prysznic i na koniec nasmaruj ciało odżywczym balsamem lub olejkiem do ciała.

Węgiel aktywny — cena

Cena za węgiel aktywny jest niska. Opakowanie zawierające 30 kapsułek można kupić za mniej niż 10 zł.


źródło: www.medonet.pl, www.mp.pl 

Psychologia

„Robimy was w konia, a wy się na to godzicie. Nieustannie dajecie nam szansę. Po co? Sorry, ale nie wiem”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
20 lipca 2021
fot. g-stockstudio/iStock

Mam 35 lat, jestem facetem i nie mogę patrzeć, jak kobiety same siebie oszukują. Wczoraj na kolację zaprosiliśmy kilka przyjaciółek mojej żony. Lał się alkohol, dziewczyny zaczęły się zwierzać, pytać o rady, ale jak próbowałem powiedzieć im prawdę, żona kopała mnie pod stołem, a w kuchni strofowała: „Nie możesz być taki brutalny i ostry”. Ale jak można nie być ostrym, jak Wy nie rozumiecie subtelności?

Zacznę od początku.

Pierwsza pani.

Jedna z przyjaciółek mojej żony od pół roku spotyka się z żonatym. Omijam aspekt moralny, bo nie o to tu chodzi. Jest zakochana, cierpiąca. Czeka. Koleżanki ją wspierają, pocieszają. A ja mam ochotę potrząsnąć tą kobietą. Czy ona jest szalona? On się do niej całymi dniami nie odzywa, a ona czeka? Potem przyjeżdża, bzyka, znika, a ona znów czeka? Bo on jej sprzedaje parę gładkich słówek? A potem mówi, że kocha żonę jak przyjaciela? Wywal na zbity pysk kolesia, który mówi Ci takie dyrdymały o swojej żonie.

Naprawdę rozumiem, że zdarzają się różne rzeczy w życiu, ludzie się w kimś niespodziewanie zakochują. Ale wtedy zostawiają swoich partnerów i budują życie z kimś innym. Koniec kropka. Tu mamy do czynienia z gogusiem, który kursuje między żoną a kochanką i robi w konia jedną i drugą. Dlaczego wy się na to godzicie? Nie rozumiem.

A jak się wam mówi wprost, że macie sobie darować, to mówicie: „Ale ty nie znasz dokładnie tej historii, to nie jest tak, jak myślisz”.
Aha, jasne.

Druga pani.

Randki z Tindera. Facet ewidentnie ją spuszcza, odpisuje lakonicznie, a ta myśli, że on jest zajęty. Zapracowany. I godzi się na bycie weekendową opcją, choć facet wyraźnie pokazuje, że nie chce się wiązać. Wciąż te same rozmowy. Co zrobić, żeby zadzwonił, dlaczego on się nie odzywa, a co ma na myśli. Jezu, on nic nie ma na myśli.

Trzecia pani.

Trzyletni związek. Partner wyraźnie wykorzystuje ją finansowo. My, jej przyjaciele doskonale to widzimy. Dlaczego ona nie widzi? Płaci za jego wyjazdy, bo on „później jej odda”, płaci w knajpach, bo on „zapłaci kolejnym razem”. Wyciąga od niej non stop pieniądze, chce pożyczać pieniądze od jej przyjaciół. Ale jak próbuję jej powiedzieć, że koleś jej używa, słyszę, że się nie znam i on jest inny. Czytaj: święty, cudowny, kochany. W końcu któryś interes mu się uda. Szczerze wątpię, a nawet jeśli, ona do tego czasu zostanie bankrutem. I to nie jest głupia dziewczyna. Wysokie stanowisko w banku, ścisły umysł, mocny charakter. Dała się omamić.

Wy potem nazywacie tych facetów narcyzami, debilami, manipulatorami. Ale przecież dajecie się na to wszystko nabierać. To dlaczego potem płaczecie?

Powiem wprost. Jak się zakochałem w mojej przyszłej żonie, nie była wolna. Nie była w związku małżeńskim, ale mieszkała z facetem od siedmiu lat. Ona chciała dziecka i stabilizacji, on nie chciał.

Dopóki jej nie spotkałem, nie myślałem o stałym związku, byłem tak samo niezdeklarowany, jak ci wyżej opisywani kolesie. Nie dlatego, że chciałem robić kobiety w konia, sam nie wiedziałem, czego chcę.

Z żoną poszło szybko. Poznaliśmy się w pracy, dałem jej do zrozumienia, że mi się podoba, ale nie wcinałem się w związek. Potrafiłem jednak przejechać 700 kilometrów jednego dnia, żeby ją widzieć przez godzinę. Bo pojechała z koleżanką nad morze, a ja tęskniłem. Codziennie dzwoniłem, od razu odpisywałem na wiadomości, a jak nie mogłem gadać, pisałem, że nie mogę i odezwę się później. Proste? Proste.

Nie kombinowałem, gdy skończyła swój związek, od razu razem zamieszkaliśmy. Chciałem z nią być. Tyle. I uwierzcie, jak facet chce z Wami być, dowiedziecie się o tym.

 • Jak on dłużej nie dzwoni, to widać nie chce.
 • Jak unika spotkań, to nie chce.
 • Jak wciąż jest zajęty, to nie chce.
 • Jak nie odpisuje godzinami i znika wieczorami, to nie chce.

Ile można Wam razy to tłumaczyć? To nie jest skomplikowane. Nasze mózgi nie są skomplikowane. Coś jest, albo tego nie ma.

Owszem, czasem się boimy, też nie wiemy, czy wyciągnąć rękę, jak coś zrobić. Ale w końcu to robimy. Nie mamy tak, że milczymy ileś miesięcy, ileś dni. Nie znam takich przypadków. A jeśli Ty go spotkałaś, to po co Ci niezdecydowany facet?

Nie bądźcie takimi frajerkami, bo potem płaczecie nie przez nas, facetów, a przez siebie. Jesteście mistrzyniami bagatelizowania oznak. Ktoś Wam pluje w twarz, a Wy mówicie, że to deszcz. Po co? Jesteście masochistkami, czy jak? Bo już sam nie wiem.

Pozdrawiam przyjaciółki mojej żony. Inaczej nie miałem jak Wam tego powiedzieć.

Zakochany w swojej żonie mąż.

 


Zobacz także

Praca, dzieci, zakupy, życie. Jestem wyjątkowa, że tak dobrze sobie ze wszystkim radzę. Dlaczego wcześniej tego nie widziałam?

Pocieszać też trzeba umieć. Co robić, by nie pogorszyć czyjegoś smutku?

Smutek nie jest jednowymiarowy. Poznaj 5 warstw smutku

Osobowość narcystyczna – istnieją jej trzy różne rodzaje. Jak je rozpoznać?