Go to content

Kiedy miłość przeradza się w obsesję, pojawia się szaleństwo i niebezpieczeństwo

Fot. iStock/pecaphoto77

Miłość bywa uczuciem tak intensywnym, że czasami wymyka się nam spod kontroli i staje się obsesją, która nas dominuje i prowadzi do autodestrukcji. Nie jest łatwo odróżnić obsesję od prawdziwej, namiętnej miłości. Poniżej krótki przewodnik, który pozwoli nam wyłapać kilka sygnałów alarmowych.

Mam cię na wyłączność

Kiedy mamy obsesję na punkcie pewnej osoby, budujemy rodzaj muru wokół związku, w efekcie ograniczając jakiekolwiek pole do manewru – i sobie i ukochanego partnera.

Ta „ekskluzywność” wyczerpuje nas, ponieważ w większości przypadków kontrolujemy wszystko i pogrążamy się w nieufności, zamiast odpoczywać i cieszyć się relacją.

Czysta, prawdziwa miłość cieszy się natomiast takim zaangażowaniem, w którym wyłączność nie jest normą, to wzajemna wiara w uczciwość nadaje wartość relacji.

Obsesja i niska samoocena

Kiedy pojawi się obsesja, musi istnieć jakiś związek z niską samooceną. Czegoś nam brakuje, czegoś, czego potrzebujemy i czego nie mamy. Uważamy, że tylko dzięki drugiej osobie jesteśmy kompletni, jesteśmy kimś. Ale kiedy mówimy o miłości, nie szukamy kogoś, kto nas dopełnia, nie obciążamy go odpowiedzialnością za zmiany.

W miłości jest akceptacja

W momencie, gdy związek się rozpada, zawsze pojawia się etap żałoby, który trzeba przetrwać, ale który prędzej czy później powoduje akceptację trudnej rzeczywistości. Ale w przypadku obsesji tak nie jest. Nie potrafimy wydostać się z etapu żałoby. Pozostajemy zablokowani, „związani” uczuciem i akceptacja nie nastąpi, dopóki nie podejmiemy terapii.

Twój partnera to odrębna istota ludzka

To może być oczywiste. Jednak w przypadku obsesji druga osoba jest jak własność, która należy do nas, aby dać nam to, czego nam brakuje. Kiedy mowa o miłości, uznajemy za naturalne, że nasz partner może cieszyć się zarówno swoimi prawami, jak i wolnością.

Manipulacja

Czasami w związkach pojawiają się momenty, gdy nie wykazujemy zainteresowania drugą osobą. Jeśli odczuwamy prawdziwą miłość, to nas to zasmuca, zdajemy sobie sprawę z dynamiki relacji uczuciowej. Jeśli tak się nie dzieje, nie tylko nie potrafimy tego zaakceptować, ale również używamy tego jako broni przeciwko partnerowi. Tak więc próbujemy sprowokować poczucie winy.

Znaczenie komunikacji

W każdym zdrowym związku komunikacja i empatia są podstawą udanej relacji. Jednak w związkach, w których to obsesja bierze górę nad uczuciem, komunikacja jest nieobecna, ponieważ przeważa w nas obawa, że ​​druga osoba może od nas uciec opuścić nas. Postępujemy tak, jakby nic się nie wydarzyło i udajemy, że wszystko jest w porządku, aby nie dostrzec istoty problemu.

Jeśli obawiasz się, że ty lub twój partner wpadliście w sidła obsesji, trzeba jak najszybciej reagować, nie pozwolić tej niekontrolowanej sile zniszczyć nas, ani naszej relacji.


Na podstawie: amelioretasante.com