Lifestyle Związek

Jeśli wątpisz w swój związek i w uczucie twojego partnera, musisz to przeczytać

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
17 października 2018
Fot. iStock/South_agency
 

Kiedy kochasz kogoś szaleńczo, ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz jest zadowolenie się jedynie swoim własnym uczuciem. Chcesz wzajemności. Nie chcesz kwestionować, zastanawiać się, męczyć się myślami o tym, że ten związek nie ma szans, jeśli ty odpuścisz . Kwestionowanie uczucia wydaje się być sprzeczne z zaangażowaniem.

Kiedy jesteś już na pewnym etapie związku, po osiągnięciu pewnego punktu nie chcesz gdybać, wątpić. Jeśli wątpisz, rzuca się to cieniem na twoją relację. Trudne pytania trafią prosto w twoje serce i zasieją niepokój, cierpienie, niepewność. Będziesz inaczej patrzeć na tego, kogo kochasz. Możesz bać się tego, że kochasz.

Niepewność kiełkuje w nas czasem bez powodu. Zatruwa naszą podświadomość. Najważniejsze to znaleźć jej przyczynę, zrozumieć czego tak naprawdę się obawiamy, skąd biorą się nasze wątpliwości.

Możesz mieć powód, by wątpić w swój związek, ale może być i tak, że twoje wątpliwości są bezpodstawne.  Możesz obudzić się rano z ogromnym lękiem o przyszłość twojego związku. I co teraz?

Po pierwsze, uważnie siebie wysłuchaj siebie. Nie ignoruj ​​swoich wewnętrznych głosów, ale nie stań się ofiarą własnych spekulacji. Bądź tak rozsądny, jak pozwalają ci na to twoje emocje. Szukaj wsparcia od  znajomych i członków rodziny, ale nie zakładaj, że ich spostrzeżenia są dokładniejsze niż twoje.

Nie wybielaj się.  Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za porażki i sukcesy w naszych związkach. Oznacza to, że powinieneś starannie dobierać słowa, zwłaszcza gdy rozmawiasz z osobą, którą kochasz. Miłość bywa bolesna, myląca, wyczerpująca, frustrująca i przytłaczająco niesamowita. Prowadzi nas do miejsc, które cenimy i do miejsc, w których brzydzimy się być. Wydobywa absolutnie najlepsze i najgorsze w nas. Miłość wymaga brania ostrych zakrętów, wspinania się po stromych wzgórzach. Musisz wiedzieć, a nie gdybać, stawiać hipotezy. Ale musisz również mieć świadomość swoich błędów.

Jeśli masz wątpliwości, uspokój serce, zbadaj przyczynę swojego niepokoju. Nie bój się tego, czego się dowiesz. Tam, gdzie jest uczucie jest chęć walki o siebie nawzajem, chęć pracy nad sobą. Nie odpuszczaj, zadawaj pytania i szukaj odpowiedzi. Miłość znajdzie drogę.


Lifestyle Związek

Kobiece nowotwory – co warto o nich wiedzieć?

Redakcja
Redakcja
17 października 2018
Fot. Materiały prasowe
 

Rak piersi i rak jajnika to jedne z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet w Polsce. Około 30-40% przypadków ma charakter dziedziczny, zwykle odpowiada za nie mutacja w genie BRCA1, rzadziej BRCA2.

Każdego roku odnotowuje się około 14 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi, a 5 tysięcy kobiet umiera. Ta postać raka charakteryzuje się długą fazą przedkliniczną
i zazwyczaj ujawnia się po latach utajonego wzrostu.

Rak jajnika jest na 4 miejscu według częstości zgonów na nowotwory wśród kobiet na świecie. Najczęściej nowotwory jajnika obserwuje się u kobiet między 50. a 59. rokiem życia. Ponad 60% zachorowań i prawie 50% zgonów na nowotwory jajnika przypada przed osiągnięciem 65. roku życia.

Fot. Materiały prasowe

Jak wyjaśnia dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Synevo: „Brak charakterystycznych objawów i umiejscowienia anatomicznego sprawia, że rak jajnika jest najgorzej rokującym nowotworem ginekologicznym. Główną przyczyną umieralności z powodu nowotworów jajnika jest jego bezobjawowy przebieg aż do późnych stadiów zaawansowania oraz brak metod wczesnego wykrywania choroby. Pacjentki zgłaszają się do ginekologa najczęściej z powodu bólów podbrzusza.

Mogą to być także niecharakterystyczne objawy, takie jak niestrawność, wzdęcia czy brak apetytu. Bezwzględnym wskazaniem do dalszej diagnostyki jest wystąpienie bolesnego parcia na pęcherz, ból przy oddawaniu moczu, krwawienie z pochwy. W stadiach zaawansowanych dodatkowo można obserwować nudności, wymioty, zaparcia, a także wodobrzusze oraz obrzęki kończyn dolnych”.

U kobiet, u których chorowały bliskie krewne ryzyko wystąpienia raka jest większe. Ponadto zaobserwowano, że kobiety, które stosują co najmniej przez 5 lat antykoncepcję hormonalną i/lub rodziły, rzadziej chorują na raka jajnika. Natomiast u kobiet, które nie rodziły wzrasta ryzyko zachorowania.

Znane jest około 3000 mutacji genów BRCA1 i BRCA2.  Nosicielki mutacji mają podwyższone ryzyko zachorowania na nowotwory, w szczególności w młodym wieku. Szacuje się,  że ok. 150 tysięcy Polek jest nosicielkami tych mutacji. Dziedziczny rak piersi na ogół jest u nich rozpoznawany przed menopauzą (42-45 lat), a rak jajnika w okresie menopauzalnym (po 55-60 roku życia). Obserwuje się jednak wzrost zachorowalności wśród znacznie młodszych kobiet. Około 1% przypadków raka piersi dotyczy mężczyzn i mutacje mogą być także przez nich przekazywane kolejnym pokoleniom.

Fot. Materiały prasowe

Mutacje w tych genach mogą powodować także nowotwory innych narządów: rak żołądka (5-krotnie zwiększone ryzyko zachorowania), rak prostaty (7-krotnie zwiększone ryzyko zachorowania), rzadziej rak trzustki, jelita grubego, pęcherzyka żółciowego oraz czerniak.

Mutację genu, która zwiększa ryzyko zachorowania, można zbadać robiąc odpowiednie testy we krwi. Test należy szczególnie zalecić kobietom, które:

 • miały w rodzinie przypadki zachorowania na raka piersi przed 50-tym rokiem życia (co najmniej 2-3 przypadki) lub raka jajnika niezależnie od wieku;
 • miały zdiagnozowane niezłośliwe zmiany, takie jak np. torbiele w piersiach lub jajnikach, a zamierzają wprowadzić hormonalną terapię zastępczą;
 • same zachorowały lub mają krewne z rakiem jajnika (niezależnie od wieku),
 • doświadczyły nietypowej postaci choroby (rak obustronny, wczesny czy rak piersi u spokrewnionego mężczyzny),
 • mają stwierdzoną histologiczną postać raka rdzeniastego,
 • oprócz raka piersi miały krewnych z rakiem prostaty, krtani lub czerniakiem,
 • mają w rodzinie osoby, u których rozpoznano mutację genów BRCA1 lub BRCA 2,
 • planują rozpoczęcie doustnej antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej
 • rozpoczęły stosowanie antykoncepcji hormonalnej i zamierzają ją kontynuować.

Fot. Materiały prasowe

Wykrycie mutacji genu BRCA1 i BRCA2 u krewnej z rakiem piersi lub jajnika jest wskazaniem do badania u wszystkich bliskich członków rodziny po 20-30 roku życia, nawet jeśli nie występują żadne objawy kliniczne.

Właściwe postępowanie u nosicielek tych mutacji zmniejsza ryzyko zgonu z powodu raka piersi do około 10% i raka jajnika do około 5%.

U tych kobiet zaleca się:

 • wczesne urodzenia dziecka,
 • karmienie piersią przez co najmniej 6 miesięcy,
 • rezygnacja z hormonalnej antykoncepcji, a w okresie menopauzy – z hormonalnej terapii zastępczej,
 • zmiana stylu życia – aktywność fizyczna, zdrowa dieta,
 • niepalenie papierosów.

„Pamiętajmy o  badaniach profilaktycznych. Każda kobieta powinna regularnie wykonywać USG piersi, zaczynając przed 30 rokiem życia i mammografię po ukończeniu 40 lat. Poza tym podstawowe badania laboratoryjne, a wśród nich ważne we wczesnej diagnostyce raka jajnika markery nowotworowe – CA 125 i HE4 oraz wyliczenie algorytmu ROMA” – radzi dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Synevo.

U kobiet nosicielek sprzyjającym nowotworom mutacji zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zaleca się:

 • comiesięczną samokontrolę piersi,
 • badanie palpacyjne wykonane przez lekarza co 6 miesięcy (20 – 25 rok życia),
 • badanie obrazowe piersi co 6 miesięcy (od 25 roku życia – USG, rezonans magnetyczny, od 35 roku życia – mammografia),
 • badanie ginekologiczne co 6 miesięcy (od 30 rok życia),
 • USG przezpochwowe co 6 miesięcy (od 30 rok życia),
 • oznaczanie markera CA 125 co 6 miesięcy (od 30 roku życia).

Więcej na ten temat na: www.synevo.pl/czy-masz-mutacje-genu-brca1-i-brca2

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z Synevo


Lifestyle Związek

Cytaty. Najpiękniejsze cytaty o miłości, o życiu i wszystkim tym, co ważne

Redakcja
Redakcja
16 października 2018
Cytaty. Najpiękniejsze cytaty o miłości, o życiu i wszystkim tym, co ważne
Fot. iStock / Nomad

Czasem wieszamy je na lodówce, wpisujemy ulubionym kolorem w kalendarz, powtarzamy jak mantry. Innym razem boimy się ich tajemniczej mocy i mówimy, że to stek banałów… Cytaty. O miłości, o życiu, wpisane w kartkę urodzinową i poprawiające humor. Zmuszające nas do zrozumienia świata w zupełnie inny, „cudzy” sposób i dające prawdziwego kopa do działania. Słowa, które, jeśli im tylko na to pozwolić, mają niesamowitą moc.

Specjalnie dla was, wybór tych najpiękniejszych, na wiele okazji i po prostu na życie.

Najpiękniejsze cytaty o miłości

Czasem trudno jest mówić o miłości, trudno powiedzieć „kocham cię” tak, by wyrazić to, co się naprawdę czuje. Na szczęście, niektórym artystom, poetom, muzykom i beznadziejnym romantykom (takim jak my sami) to się udało.

Najpiękniejsze cytaty o miłości, które wyrażają dokładnie to, co czujesz, gdy kochasz

12 miłosnych cytatów Disneya, które zmiękczą twoje serce (i kolana)

Najpiękniejsze cytaty o miłości – idealne na Walentynki

Nikt tak, jak ona nie mówił o miłości… „Kwiatki Marii Czubaszek”

Najpiękniejsze cytaty o życiu

Bywa tak, że gdzieś dostrzeżone zdanie, cytat zmusza nas do chwili refleksji, do zatrzymania się i zastanowienia nad sobą, nad tym, co nas spotyka. Niby nic, kilka słów. Ale wryją się nam gdzieś w głowę i wracają czasami w najmniej spodziewanych momentach. Stają się naszymi życiowymi dewizami, mottem, którym staramy się kierować na co dzień.

15 cytatów o życiu i miłości, które dodają skrzydeł

Siedem cytatów wartych przemyślenia, czyli Tom Hanks „na życie”

Inspirujące cytaty psychologiczne

Cytaty są jak obrazy lub rzeźby. Chociaż słowa mają swoje oczywiste znaczenie, zmieniają się, gdy spojrzymy na nie ze swojej własnej perspektywy. Gdy ty widzisz w tych słowach, coś oczywistego, ktoś inny może właśnie odkrywać w nich bramę do lepszego jutra. Słuchajmy i czytajmy duszą, każdy z nas potrafi w słowach znaleźć swój bilet do rozwoju.

Cztery inspirujące cytaty psychologiczne, które zmieniają prawie wszystko… jeśli im tylko na to pozwolisz

Cztery inspirujące cytaty psychologiczne, które zmieniają prawie wszystko… jeśli im tylko na to pozwolisz

Docenić własną siłę i odkryć drzemiący w nas potencjał, to tylko część sukcesu. Prawdziwie trudną i cenną umiejętnością jest zaakceptować siebie. Jeśli wydaje się wam to niemożliwe, przeczytajcie kilka cytatów Carla Junga, ucznia i następcy Freuda.

25 cytatów Carla Junga, ucznia Freuda, które pomogą ci docenić siłę, którą w sobie nosisz

Jeśli szukacie recepty na szczęście, to wszędzie przeczytacie, że aby być szczęśliwym w relacjach z innymi ludźmi czy też w związku, najpierw musimy zadbać o miłość do siebie. Bo dzięki tej miłości będziemy trzymać w ryzach nasze niepewności i nie pozwolimy, by miłość nas zniewoliła.

Niezależność emocjonalna – 20 cytatów, które pomogą ci o nią zadbać i o niej pamiętać

Cytaty o podróżowaniu

Nie każdy potrafi podróżować. To niezwykle cenna umiejętność, bo podróżowanie, ba, już wewnętrzna gotowość do wyruszenia w podróż, to swego rodzaju sygnał gotowości do życia.

10 cytatów, dzięki którym pomyślisz inaczej o podróżowaniu

Cytaty motywacyjne

Słowa mają moc, a umiejętnie wykorzystane potrafią postawić na nogi po najgorszych życiowych dolinach i upadkach. I choć czasem z cynicznym uśmiechem patrzymy na słynne powiedzonka tzw. „ludzi sukcesu”, odrobinę zazdrościmy im magii, którą potrafią wokół siebie roztaczać. A gdyby tak zamiast gderać i rozprawiać nad tym, czy jeden slogan może zmienić czyjeś życie,  spróbować znaleźć w słowach swoją małą motywację?

„Nie bój się wielkiego kroku. Nie pokonasz przepaści dwoma małymi…”. 10 cytatów, które dadzą ci kopa, by ruszyć do przodu!

Jak żyć?! 46 motywacyjnych cytatów o życiu, prosto od… Alberta Einsteina!

15 motywujących myśli od 15 wspaniałych kobiet. Kiedy następnym razem, życie kopnie cię w kostkę, przeczytaj 💗

Cytaty, które dają kopa do działania cz.1 | Koncentracja

Cytaty o rodzicielstwie

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak kochać dziecko, a dokładniej, jak kochać je mądrze, dobrą i szczerą miłością, pora zajrzeć do źródła… Nie ma chyba na świecie osoby, która lepiej oddałaby istotę uczciwości, miłości i akceptacji w wychowaniu niż Janusz Korczak.

Dajmy naszym dzieciom wszystko to, na co zasługują. To, co sami chcielibyśmy otrzymać.

„Nie ma dzieci – są ludzie”. 12 myśli Korczaka, które sprawiają, że zaczynamy widzieć więcej

O byciu rodzicem powiedziano już chyba wszystko. W księgarni znajdziecie mnóstwo poradników dotyczących wychowywania dzieci, w Internecie powstało tysiące blogów parentingowych. W sprawie dzieci (zwłaszcza cudzych), każdy ma swoje zdanie, pomysły i metody

Czemu zatem nie sięgnąć po kilka myśli o rodzicielstwie autorstwa uznanych pisarzy?

12 cytatów o rodzicielstwie, autorstwa wybitnych pisarzy

Cytaty znanych autorów

„Bo ja jestem, proszę pana, na zakręcie”. 10 najpiękniejszych cytatów z tekstów Agnieszki Osieckiej

„Miłość spłaca się na raty. Kłopot w tym, że zwykle miłość się kończy, a pozostają jeszcze raty do spłacenia”. 15 złotych myśli od Coco Chanel

Wojciech Młynarski, piosenkarz i poeta, satyryk i kompozytor. Wspominamy dziś jego kultowe już teksty i utwory.

Zatrzymajcie się dziś na chwilę, włączcie sobie którąś z piosenek pana Wojciecha i zachwyćcie się tym, jak bardzo jest ona o nas…

Róbmy swoje póki jeszcze w zielone gramy… Najpiękniejsze cytaty z piosenek Wojciecha Młynarskiego

Miarą społeczeństwa jest to, jak traktuje ono swoje kobiety i dziewczynki. 10 cytatów, za które kochamy Michelle Obama

„Teraz już takich nie robią” – narzekają jedni, a drudzy po prostu, od czasu do czasu wyciągają ze zgromadzonej na półce bogatej kolekcji zakurzone DVD i oglądają je, na poprawę humoru. Kultowych polskich komedii, tych, które reżyserował Stanisław Bareja, czy Sylwester Chęciński, tych, do których dialogi pisał Stanisław Tym, nie obejrzysz z obcokrajowcem, ani z osobą z dużo młodszego pokolenia. Żarty z absurdalnej, PRL-owskiej rzeczywistości nie będą dla nich zrozumiałe. Ale niektóre zdania, które w nich padły, weszły na stałe do języka polskiego. Dziś wam je przypomnimy.

„Klient w krawacie jest mniej awanturujący się”, czyli 10 cytatów z kultowych polskich komedii. Które są waszymi ulubionymi?

„Zostaw za sobą oczekiwania świata. Nie spełniaj marzeń kogoś innego”. Najpiękniejsze cytaty o tym, jak uczynić niemożliwe możliwym

„Nic dwa razy się zdarza…” i Ona też już się nam nie zdarzy. 10 najpiękniejszych cytatów z wierszy Wisławy Szymborskiej

Jane Austen bardziej współczesna niż myślisz. 15 myśli i cytatów, pod którymi podpiszesz się również dziś

Lewis Carroll, twórca dobrze znanej Alicji, był matematykiem. Na kartach swojej powieści sprytnie zawoalował wiele odniesień do swoich prywatnych przyjaciół i wrogów. Bez względu na to, jakie intencje mu przyświecały, jedno jest pewne – bez względu na to, czy do oryginalnej Krainy Dziwów wybierają się duzi czy mali, znajdą tam coś zupełnie innego i… z każdym powrotem będą odkrywali coraz więcej.

„Jak długo trwa wieczność? Czasami tylko sekundę”. Najpiękniejsze cytaty z Alicji w Krainie Czarów

Najpiękniejsze cytaty o przyjaźni

Przyjaciół cenimy ponad wszystko – tych prawdziwych oczywiście. Jednak raz na jakiś czas, zwiedzeni potrzebą wejścia w tę wyjątkową relację, padamy ofiarami przyjaciół na niby. I po każdym takim spotkaniu jeszcze lepiej wiemy, że nie ma na świecie większej wartości od szczerej przyjaźni.

Ta prawdziwa jest ponad naszymi słabościami.

7 cytatów o przyjaźni, do których czasem dobrze wrócić

 

 


Zobacz także

Co 40 sekund, milion, co trzecia… Te liczby szokują. A teraz policz, ile kobiet, które znasz za nimi stoi…

Ta mama może być dla wszystkich przykładem! Zobacz ten poruszający list do nowej macochy jej córki

„Drogie panie, pewnie wiecie, że mamy coś takiego jak jądra. Ucisku one nie lubią”. Faceci oburzeni zakazem rozsiadania się