Go to content

Jak się kłócić, by związek na tym nie ucierpiał? 6 żelaznych zasad, których warto przestrzegać

Jak się kłócić
Fot. iStock

Jak się kłócić to pytanie, które prędzej czy później zadaje sobie wiele par. Kiedy z nosa spadają różowe okulary, a codzienność nie szczędzi powodów do starć, nawet najbardziej zgrana para może ulec emocjom i się pokłócić. Na szczęście wcale nie musi świadczyć to o kryzysie. Co więcej, także kłótnie w związku mogą mieć dobre strony. Ale jak się kłócić z partnerem, by nie zaszkodzić relacji?

Komu potrzebne są kłótnie w związku?

Można tu zaryzykować stwierdzenia, że kłótnie z partnerem są potrzebne każdemu. Co prawda w pierwszym odruchu mało kto się ucieszy na myśl o tym, ale nawet tak wątpliwie przyjemne doświadczenie jak sprzeczka, a może nawet i karczemna awantura, może mieć pozytywne skutki.

Przede wszystkim kłótnie pozwalają na rozwiązanie napiętej sytuacji między dwojgiem ludzi. Oczywiście najlepiej by było, gdyby każdy siadał z uśmiechem do stołu i pokojowo rozwiązywał problemy, ale nie zawsze tak się da. Jesteśmy tylko ludźmi i czasem to emocje biorą górę. Kłótnia może być okazją do tego, by wszystkie kumulowane dotychczas emocje ujrzały światło dzienne. Wtedy, zamiast ignorować nawarstwiające się problemy, można wyłożyć kawę na ławę i pozbyć się tego, co gniotło najbardziej.

Kłótnie w związku mogą także świadczyć o … emocjonalnym zaangażowaniu partnerów. Bo przecież kłócimy się o to, co jest ważne. Gdyby było wszystko jedno, nikt by się nie starał przekonać drugą osobę do swoich racji. A dla związku nie ma nic gorszego, niż obojętność i powolne wygasanie miłości.

Jak się kłócić z partnerem, by nie zaszkodzić związkowi? 6 żelaznych zasad

Warto czasem spojrzeć na kłótnie w związku w pozytywnym świetle, ale trzeba przy tym wiedzieć, jak się kłócić, by nie skrzywdzić drugiej osoby i nie zaszkodzić relacji. Poniższe wskazówki dotyczą konstruktywnej kłótni, która wyjaśnieni nieporozumienia, przy obopólnej chęci do osiągnięcia porozumienia.

Jak się kłócić

Fot. iStock

Jak się kłócić mądrze? Bądź obecna 

Zaangażuj się. Choć brzmi to jak zachęta do głośniejszego krzyku i rzucania talerzami, to jednak nie ten kierunek. Mądra kłótnia powinna objąć skupienie uwagi na drugiej osobie. Nie składaj prania, nie patrz w telewizor czy telefon, nie ignoruj tego, co mówi do ciebie partner. Zwróć uwagę na to, co chce ci przekazać. Nie tylko słowa się liczą, ale i wyrażane gestem czy mimiką emocje

Jak się kłócić mądrze? Nie przerywaj

Jeśli często cię korci, by natychmiast odbić piłeczkę i dorzucić „do pieca” coś od siebie, nie rób tego. Ciągłe wchodzenie w słowo partnerowi spowoduje tylko tyle, że nie poznasz tego, co siedzi w jego głowie, bo nie pozwolisz mu wyartykułować myśli. Warto podkreślić, że w mądrej kłótni nie chodzi o to, by wygrać, ale o to, by bez zbędnych ofiar wypracować porozumienie.

Jak się kłócić mądrze? Nie narzucaj swojego zdania

Konstruktywna kłótnia powinna umożliwić wyjaśnienie różnych punktów widzenia. Nigdy nie zakładaj, że dobrze wiesz, co on myśli i czuje, zanim sam tego nie wyjaśni. Jeśli masz tendencję do przekrzykiwania partnera, staraj się to kontrolować. Nie jest to łatwe, ale tylko konfrontacja własnych potrzeb z potrzebami partnera pozwoli na wypracowanie kompromisu, czego nie można powiedzieć o narzuceniu drugiej stronie swojego „widzimisię”. Każdy ma prawo do własnych emocji, i choć to bywa frustrujące, nikt nie powinien przekonywać na siłę drugiej strony. Trzeba umieć uszanować odmienne zdanie.

Jak się kłócić mądrze? Nie wywlekaj przeszłości

Koniecznie powstrzymaj się od wyciągania z zakamarków pamięci wszystkich wcześniejszych błędów partnera. Wywlekanie tego, co było dawno temu nie pomoże rozwiązać bieżącego problemu, a tylko go zaogni. Zapomnij przy okazji o sformułowaniach „ty zawsze”, albo „ty nigdy”. Trzymaj się problemu, którego dotyczy kłótnia i zawsze mów o konkretnych sytuacjach, a nie ogólnikach.

Fot. iStock

Jak się kłócić mądrze? Skorzystaj z przerwy 

Kiedy czujesz, że emocje za chwilę eksplodują, ochłoń. Po prostu skorzystaj z przerwy. Nie obracaj się obrażona na pięcie, tylko powiedz, że potrzebujesz chwili, by złapać oddech, wyciszyć się i dopiero odsuń się/wyjdź z pomieszczenia, jeśli masz taką potrzebę. Pamiętaj, by przy tym oddychać powoli, licząc wdechy i wydechy. Gdy powróci do ciebie spokój, będziesz mogła dokończyć to, co zostało przerwane.

Jak się kłócić mądrze? Przepraszaj i przyjmuj przeprosiny

Przeprosiny i wybaczanie są bardzo ważnymi elementami kończącymi kłótnie. Umiejętność powiedzenia „przepraszam”, jak i przyjmowania przeprosin, pozwala postawić kropkę nad i, oraz definitywnie zakończyć spór. Wybaczanie sobie nawzajem pozwala pójść dalej, bez niesienia zbędnego balastu i chęci do rozgrzebywania tego, co było.

I na koniec warto zapamiętać, że powyższe rady dotyczą OBU stron kłótni.

Kiedy kłótnia wymyka się spod kontroli

Dobra kłótnia doprowadzi do porozumienia, natomiast toksyczna spowoduje, że napięcie sięgnie zenitu, i nie tylko nie rozwiązuje problemu, a nawet dokłada kolejny niewłaściwym zachowaniem. Jeśli świadomość tego, jak się kłócić mądrze, nie powstrzymuje pary przed eskalacją konfliktu, problem może być poważniejszy, niż się wydaje. Jeszcze gorzej się dzieje, gdy podczas kłótni dochodzi do przemocy fizycznej czy emocjonalnej, np. zastraszania, obrażania, czy wyśmiewania drugiej osoby. W tej sytuacji trudno o mówić o zdrowych emocjach i budującym porozumieniu. Trzeba uznać taką sytuację za sygnał alarmowy, którego nie należy ignorować. Przy poważnych zaburzeniach w relacji często jedynie gruntowne przepracowanie problemów pary z terapeutą może przynieść pozytywne rozwiązanie.


źródło:  www.psychologytoday.com