Go to content

5 najbardziej kłótliwych osobowości. Z którymi już miałaś do czynienia?

Nie każdy musi być oazą cierpliwości i przykładu, jak z pokorą przyjmować wszystko to, co życie przynosi.Wyróżniamy się charakterami i temperamentem, w odmienny sposób patrzymy na świat i inaczej możemy reagować na różne bodźce. Jednak większość osób ma swoje granice i pewne wyczucie sytuacji, potrafi również powstrzymywać emocje na wodzy.

Zdarzają także ludzie, z którymi ciężko dojść do porozumienia, a każda próba wymiany odmiennych zdań, kończy się zwyczajną awanturą. Wtedy okazuje się, że każdy powód do rozpętania piekiełka jest dobry, a kłótliwa osoba jedynie czeka na sygnał do akcji. Zbyt długa kolejka, niedoprawiona potrawa czy nieodpowiadająca propozycja spędzenia czasu w niedzielne popołudnie — dosłownie wszystko może wyprowadzić z równowagi kłótliwą osobę.

Nie da się ukryć, że są miedzy nami ci, którym kompromis, czy wręcz tendencje do ustępowania w pewnych sytuacjach są obce. Co więcej, uważają oni, że wszyscy wokół ponoszą winę za daną sytuację, nie dostrzegając w tym żadnej własnej winy. Zdecydowanie lepiej unikać takiej konfrontacji, niż próbować dojść do porozumienia w spornych kwestiach.

Problem najczęściej dotyczy osób cierpiących na pewne zaburzenie osobowości, u których można zaobserwować długotrwałe, nieelastyczne i nie przystosowawcze wzorce lub cechy, które wpływają na określony sposób myślenia, reakcje emocjonalne, stosunki interpersonalne i panowanie nad impulsami. Niestety ciężko jest wziąć w ryzy zachowanie takiej osoby, na czym cierpią zarówno najbliżsi, jak i przypadkowe „ofiary” kłótliwej osoby.

5 najbardziej kłótliwych osobowości

1. Osobowość socjopatyczna 

Osobowość socjopatyczna cechuje się nieczułością wobec potrzeb i obojętnością na prawa innych ludzi. Perfekcyjnie posługuje się kłamstwami, mogą pojawić się kradzieże, oszustwa i inne złe zachowania. Tacy ludzie przejawiają tendencję do uroczego zachowania na pokaz, gdy w rzeczywistości idą po trupach do celu, krzywdząc innych bez poczucia winy i wyrzutów sumienia. Kłótnia jest dla nich jednym ze sposobów stawiania na swoim.

2. Osobowość borderline

To zaburzenie charakteryzuje się niestabilnością codziennego funkcjonowania w wielu aspektach życia — w związkach międzyludzkich, zachowaniu, nastroju i własnego wizerunku. Osoby cierpiące z powodu tego zaburzenia przejawiają skłonności samobójcze, częściej nadużywają środki odurzające, korzystają z niebezpiecznych stosunków seksualnych, samookaleczają się, budują intensywne emocjonalnie i niestabilne związki. Zachowanie osobowości borderline krąży pomiędzy stanami depresji, niepokoju i gniewu, stałych wahań nastroju, co przekłada się na traktowanie przez nich otoczenia. Przyklejają się do wybranych osób, oplątują się wokół nich, a następnie obarczają za wszelkie niepowodzenia.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/PeopleImages

1/1 5 najbardziej kłótliwych osobowości. Z którymi już miałaś do czynienia?

3. Osobowość narcystyczna 

Narcyz słusznie kojarzy się z umiłowaniem własnej osoby, stawianiem się na pierwszym miejscu w każdej sytuacji. Tego rodzaju osobowość charakteryzuje się ocenianiem własnej osoby zgodnie z zawyżonymi kryteriami, a innych osób zgodnie z zaniżonymi. Są kłótliwi, szczególnie gdy odpowiadają na krytykę i obojętność innych ludzi w stosunku do siebie. Brakuje im empatii, poniżają bliskie osoby jednocześnie oczekując od nich uwielbienia i atencji. Rozdmuchane, gniewne reakcje są wpisane w ich  charakter. Wg specjalistów za zachowaniem narcyzów może kryć się kruche poczucie własnej wartości oraz głęboko zakorzeniony lęk przed porażką.

4. Osobowość histrioniczna

Osoby z tym zaburzeniem nie przepuszczą żadnej okazji, aby zwrócić na siebie uwagę innych. To mistrzowie dramatu, którzy w teatralny sposób okazują swoje emocje, często wybuchając, prowokując kłótnie. Na pierwszy rzut oka są czarujące, ciepłe i towarzyskie, ale można zauważyć, że ich zachowanie jest reżyserowane, nieprawdziwe.

5. Osobowość paranoiczna

Taką osobę można określić mianem nadwrażliwej, z tendencjami do podejmowania prób udowodnienia wszystkim wokół, że celowo źle traktują daną osobę. Bardzo często są to osoby kłótliwe, stale spięte, bez poczucia humoru. Obwiniają innych za wszelkie porażki i nie chcą brać za nie na siebie odpowiedzialności.

Życie z osobami prezentującymi podobne zachowania nie należy do łatwych. Czasem lepiej jest odpuścić znajomość, niż próbować wpływać na postawę osoby wiecznie wykłócającej się o wszystko.

źródło: charaktery.euwww.badaniapsychologiczne.net