Psychologia

Jak kontrolować gniew? 18 wskazówek, które pomogą ci zachować spokój

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
5 marca 2019
Jak kontrolować gniew? 18 wskazówek, które pomogą ci zachować spokój
Fot. iStock / fizkes – Jak kontrolować gniew? 18 wskazówek, które pomogą ci zachować spokój
 

Gniew jest zupełnie naturalnym uczuciem i może nieść za sobą pozytywy, zwłaszcza gdy pomaga ci przezwyciężyć problemy w pracy czy w domu. Wiemy jednak, że częściej niż pozytywną, miewa negatywną sławę. Prowadzi do agresji, wybuchów, pozbawionych sensu kłótni. Jak kontrolować gniew?

Kontrola nad gniewem jest o tyle ważne, bo pomaga nam uniknąć mówienia albo robienia czegoś, czego możemy żałować. Dlatego nim po raz kolejny wybuchniesz i powiesz o dwa słowa za dużo, wykorzystaj jedna z naszych wskazówek panowania nad tą niszczycielską czasami emocją. Sprawdź, jak kontrolować gniew i żyć lżej.

Jak kontrolować gniew?

Odliczaj

Licz od dziesięciu w dół. Jeśli jesteś naprawdę wściekła, zacznij od stu. Kiedy liczysz, twoje tętno zwalnia, a gniew odpuszcza.

Odetchnij

Oddychasz szybciej i płytko, gdy jesteś zła. Odwróć to przez głęboki oddech – skup się na wzięciu oddechy przez nos i wydychaniu powietrza przez usta.

Przejdź się

Ćwiczenia mogą pomóc uspokoić nerwy i zmniejszyć gniew. Wybierz się na spacer, przejdź się w pracy po schodach, zrób pajacyki w biurze. Każda aktywność jest dobra dla twojego umysłu i ciała.

Rozluźnij mięśnie

Stopniowe rozluźnienie mięśni wymaga od ciebie napinania i powolnego rozluźniania różnych grup mięśni w twoim ciele. Wypróbuj, to naprawdę pomaga i przy okazji uspokaja twój oddech.

Powtarzaj mantrę

Znajdź słowo lub frazę, które pomogą ci się uspokoić i ponownie skupić. Powtarzaj to słowo raz za razem, gdy jesteś zdenerwowana. „Relaks”, „Uspokój się” i „Wszystko będzie w porządku” to dobre przykłady.

Uciekaj myślami

Znajdź ustronne miejsce, zamknij oczy i ćwicz wizualizację siebie w relaksującej sytuacji. Skoncentruj się na szczegółach: jakiego koloru jest woda? Jak wysokie są góry? Jak słyszysz ćwierkające ptaki? Ta praktyka może pomóc ci odnaleźć spokój w gniewie.

Włącz muzykę

Załóż słuchawki i włącz swoja ulubioną muzykę, unikaj raczej heavy metalu. Nie bez kozery mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje.

Przestań mówić

Jeśli jesteś zła i czujesz, że gniew zaczyna cię nakręcać i tobą rządzić, wyobraź sobie, że masz zaklejone usta. Przestań mówić, nim powiesz za dużo, zwłaszcza w kłótni z kimś, kto jest ci bliski i kogo nie chcesz zranić.

Daj sobie czas

Nie reaguj impulsywnie. Jeśli narasta w tobie gniew, zrób sobie przerwę. Usiądź z dala od innych. Czasami wystarczy pięć minut, by zapanować nad emocjami.

Działaj

Wiesz, że gniew można przekuć na coś pozytywnego? Zrób coś, podpisz petycję, napisze odkładane pismo do zarządcy wspólnoty, zadziałaj na rzecz kogoś innego.

Zapisz, co chcesz zrobić

Weź kartkę papieru i przeleję na nią swoją złość. Napisz, co czujesz, jak chcesz zareagować. Spisanie wszystkiego pomaga się uspokoić i ponownie ocenić to, co się stało.

Wyobraź sobie znak stopu

Niech rozbłyśnie w twojej głowie, kiedy tylko dajesz się ponieść swojej złości. To szybki i prosty sposób na zatrzymanie się i spojrzenia na sytuację z pewnej perspektywy.

Zmień rutynę

Jeśli w twoim życiu są rzeczy, które notorycznie wyprowadzają cię z równowagi, zrób coś, żeby to zmienić. Możesz z czegoś zrezygnować, na co innego zwracać uwagę, może z czegoś zrezygnować. Szkoda nerwów na taką złość. 😉

Rozmawiaj

Nie duś w sobie złości. Jeśli coś cię wkurza, denerwuje, porozmawiaj o tym z kimś, komu ufasz – przyjaciółką, partnerem, siostrą. Oni pomogą ci znaleźć nową perspektywę.

Śmiej się

Nic nie zburzy złego nastroju tak, jak dobry. Zatem rozładuj swój gniew, szukając powodów do śmiechu, obojętne czy to będą wygłupy z dziećmi, czy obejrzenie skeczu twojego ulubionego kabaretu, czy oglądanie memów, każdy powód jest dobry, żeby się uśmiechnąć.

Ćwicz wdzięczność

Poświęć chwilę, aby skupić się na tym, co jest w twoim życiu dobre, gdy wszystko idzie nie tak. Uświadomienie sobie, ile dobrych rzeczy masz w swoim życiu może pomóc ci zneutralizować gniew.

Ćwicz empatię

Zamiast się wściekać, spróbuj na chwilę założyć buty drugiej osoby, by mieć ogląd sytuacji z jej perspektywy. Próba zrozumienia zachowań innych może sprawić, że twój gniew stanie się mniejszy.

Wyraź swoją złość

Nie chodzi o to, żeby się nie złościć. Gniew jest nam do czegoś potrzebny, ale niech nie będzie dla nas destrukcyjny. Wybuchy nie rozwiązują problemów, ale dojrzała rozmowa pomaga zmniejszyć stres i złagodzić gniew, a co więcej, zapobiec przyszłym nieporozumieniom.


źródło: HealthLine


Psychologia

5 niezbitych dowodów na to, że idealne miejsca do wypoczynku istnieją

Agnieszka Żukowska
Agnieszka Żukowska
6 marca 2019
Blue Diamond, Rzeszów
Fot. Materiały prasowe – Blue Diamond, Rzeszów
 

Gdzie się wybierasz z dziećmi na ferie? – moja przyjaciółka dwukrotnie powtórzyła pytanie, jakby nie usłyszała, że już raz odpowiedziałam. – Blue Diamond, Rzeszów. Brzmiało być może dosyć osobliwie dla kogoś, kto jeszcze nie wypuścił się w rejony podkarpacia, a już na pewno dla kogoś, kto sobie do tej pory nie wyobrażał, że w hotelu, z dziećmi można spędzić naprawdę fajnych kilka dni.

Zdecydowanie Blue Diamond, usytuowany kilkanaście kilometrów pod Rzeszowem, w Nowej Wsi, do takich miejsc, które warto odwiedzić z rodziną , należy. Mam na to 5 niezbitych, konkretnych dowodów.

Dowód nr 1

To idealna baza noclegowa dla tych, którzy kochają Podkarpacie i każdego dnia lubią być w innym miejscu tego urokliwego regionu. My odwiedziliśmy: Zamek w Łańcucie, Muzeum Dobranocek w Rzeszowie i do dzisiaj wspominamy jedną z najpiękniejszych w Polsce pijalnię czekolady w Korczynie, w którym rynek pachnie wanilią, mlekiem i prawdziwą czekoladą… A syn uczył się jeździć na nartach na pobliskich stokach, oddalonych od hotelu zaledwie 40 km.

Blue Diamond, Rzeszów

Fot. Materiały prasowe

Dowód nr 2

Znakomita infrastruktura dla gości. Trzeba przyznać, że pomijając imponujący basen wewnętrzny, hotel posiada również świetny punkt wodny na zewnątrz, z podgrzewaną wodą. Spektakularny bar wokół którego rozpościerał się hotelowy basen był niezłą frajdą dla dzieci. Już sam widok z windy na taką atrakcję był imponujący. Dzieci zgodnie orzekły zresztą, że to jeden z najładniejszych hoteli jakie widzieli. A przyznaję, trochę się już nazwiedzali. Kto podróżuje z nastolatkami, ten wie, że zawsze szukać będą … siłowni. I boiska do piłki nożnej. Nie pogardzą stołem do tenisa. Z radością odkryliśmy wszystkie atrybuty tak niezbędne podczas wolnego czasu. Hasło: „zostajemy w hotelu” nabiera tu zdecydowanie pozytywnego znaczenia.

Dowód nr 3

Absolutnie genialna kuchnia. Niewątpliwym atutem hotelu, obok SPA (patrz dowód numer 4), pozostaje – kuchnia! Niestety nawet kilka nocy to za mało, żeby spróbować tak różnorodnych, hotelowych smaków. Hotel stawia na jakość proponowanych dań, które układają się w menu jak najsmaczniejsza podróż po zakątkach świata. Jest więc i zupa tajska, i stek z mięsa od lokalnych, wyselekcjonowanych dostawców, jest i kaczka w zalewie o jakiej świat nie słyszał, desery podawane, jak na królewskich dworach. Niespotykana dbałość o wygląd talerza, estetyka podania rzeczywiście wzbudzała nasz zachwyt. Najbardziej jednak rozczulały nas śniadania, ponieważ wybór pośród propozycji graniczył z cudem, a skutkował obżarstwem i niezbędną, godzinną sjestą. Absolutny plus za bardzo dobre i pomysłowe propozycje dla dzieci, w tym największych niejadków.

Dowód nr 4

SPA. Przyznaję, że to jeden z nielicznych hoteli, w których skorzystałam z wybranych zabiegów. Tu czas naprawdę zatrzymuje się konkretnie. Szczególnie kiedy ktoś wybiera sobie masaże…Śmiało zaryzykuję stwierdzenie, że to jedno z najlepszych pod tym względem SPA w Polsce. Trudno sobie wyobrazić, ale w Blue Diamond można skorzystać z prawie 100. różnorodnych zabiegów pielęgnacyjnych na twarz i ciało, kompleksowych rytuałów oraz specjalistycznych kuracji wyszczuplających i ujędrniających, i to z pomocą sprzętu nie byle jakiego! Hotel jest znakomitym miejscem zwłaszcza na weekendowe wypady, kiedy trzeba się natychmiast zregenerować. Nie wspominałam o łaźniach i saunach, a stanowią kolejny atut tego miejsca.

Blue Diamond, Rzeszów

Fot. Archiwum prywatne

Dowód nr 5

Atmosfera i opieka nad gośćmi. Do hotelu przyjeżdża się jak do znajomego, u którego nocuje się czasem, bo jest po drodze naszej podróży. Taka refleksja towarzyszyła nam po wyjeździe z Blue Diamond. Rzeczywiście panuje tutaj wyjątkowa atmosfera i może trudno to wytłumaczyć, ale nawet jak przyjeżdża się pierwszy raz, towarzyszy temu poczucie, że wszystkie kąty dobrze znamy. W tym dowodzie również umieszczam ogromny plus za standardy pokoi, ponieważ one również zasługują na szczególne wyróżnienie. Piękne, przestrzenne, designerskie a jednocześnie przytulne i bardzo komfortowe.

Pięć niezbitych dowodów na istnienie miejsca idealnego? Z całą pewnością tak.

Blue Diamond, Rzeszów

Fot. Archiwum prywatne

Blue Diamond, Rzeszów

Fot. Archiwum prywatne

Blue Diamond, Rzeszów

Fot. Archiwum prywatne

Blue Diamond, Rzeszów

Fot. Materiały prasowew


Psychologia

Smutne cytaty, które pomogą ci wyrazić dokładnie to, co czujesz

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
5 marca 2019
Smutne cytaty o miłości, które pomogą ci wyrazić dokładnie to, co czujesz
Fot. iStock

Smutne cytaty o miłości zranionej, smutne cytaty o życiu, śmierci, przyjaźni czy rozstaniu… Jest ich całkiem sporo. Smutek nie jest zły, te cytaty pomogą ci wyrazić trudne emocje.

Smutku trzeba się nauczyć – a dokładnie nauczyć się rozumieć tę emocję. Pozwolić na nią. To nie jest łatwe – nikt nie lubi smutku, zupełnie jakby był zaraźliwy. Chcemy jak najszybciej od niego uciec. A przecież nawet smutek jest nam potrzebny. Potrzeba czasu, aby dać sobie pewne rzeczy przeżyć.

Smutek cytaty

Smutek nie jest jednowymiarową emocją i ma warstwy, które warto zrozumieć. 

Smutek, daje ci czas, którego wcześniej nie miałeś. Pozwala odizolować od nadmiaru bodźców, wycofać się do wewnątrz siebie, aby móc być z własnymi myślami. Możesz przeżyć to, co sprawiło, że odczuwamy niepokój czy załamanie.

Smutek przekierowuje energię. Bernard Thierry, biolog i fizjolog, znawca negatywnych emocji, uważa, że smutek wywołuje wewnątrz nas swoisty stan hibernacji.  Przestajesz koncentrować się na zwykłych codziennych czynnościach. Taka apatia po prostu chroni energię i nadaje priorytety sprawom, które są w danym momencie najbardziej dla nas istotne.

Smutek bywa potrzebny. Łatwiej jest rozwiązywać kłopoty, gdy istnieje świadomość prawdziwych potrzeb. Smutek uczy nas czasem najwięcej o nas samych.

Smutek jest tęsknotą. Przewlekły smutek bywa bardzo niebezpieczny, zwłaszcza, że lubi się za nim ukryć depresja.  Ale smutek bywa również twórczy, bo w danej chwili pozwala tworzyć sztukę, muzykę, pisać osobiste teksty, aby w ten sposób przerobić i nazwać towarzyszące nam uczucia.

Smutek wzmacnia. Ludzie, którzy nie potrafią zrozumieć swojego smutku i nie podejmują żadnych działań, mają tendencję do pozostawiania swoich potrzeb w rękach innych ludzi. Ci, którzy potrafią radzić sobie ze smutkiem i są  aktywni, łatwiej decydują o sobie i wzmacniają swoją psychikę.

cytaty

Kto wie, że popełnił błąd i nie próbuje go naprawić, popełnia drugi błąd .
Konfucjusz

cytaty

Najważniejszym powodem, dla którego ludzie nie osiągają tego, czego chcą, jest to, że sami nie wiedzą, czego chcą.
Harv Eker

cytaty

Największym błędem, jaki człowiek może popełnić, jest strach przed popełnieniem błędu.
Elbert Green Hubbard

cytaty

Dziewięćdziesiąt procent naszych zmartwień dotyczy spraw, które nigdy się nie zdarzą.
Margaret Thatcher

cytaty

Wiesz… gdy się jest bardzo smutnym, lubi się zachody słońca…
Antoine de Saint-Exupéry

cytaty

Człowiek miewa w życiu takie chwile, że lubi otaczać się przedmiotami, które przypominają smutek.
Bolesław Prus

cytaty

Ja też nie lubię, gdy płaczę i ktoś się przyczepia. Już sobie idę. Płakać trzeba w spokoju. Tylko wtedy ma się z tego radość…
Janusz Leon Wiśniewski

cytaty

Smutek to najdziwniejsze z uczuć; czyni nas bezradnymi. Jest jak okno otwarte wbrew naszej woli – przy nim można wyłącznie dygotać z zimna. Z czasem jednak otwiera się coraz rzadziej i rzadziej, aż wreszcie całkowicie stapia się z murem.
Arthur Golden

Smutne cytaty o miłości

cytaty

Kobieta wybaczy Ci wszystko, oprócz jednego: że jej nie kochasz.
Musset

cytaty

Jest taka miłość, która nie umiera, choć zakochani od siebie odejdą.
Jan Twardowski

cytaty

Bywa, że pierwszej miłości się nie zapomina, ale ona zawsze się kończy.
Paulo Coelho

cytaty

Miłość jest mgłą, która wytwarza się w głowie. Jeśli owa mgła opada na dół – na serce – następuje pogoda życia; jeśli pozostaje w głowie – pada deszcz łez.
Henryk Sienkiewicz

cytaty

Umieć kochać – do tego trzeba ukończyć szkołę cierpienia.
Claude Lelouch

cytatynie kocham Cię wcale
tylko moja dusza jakaś taka smutna
kiedy przechodzisz obok
obojętnie.
Krzysztof Kamil Baczyński

Smutne cytaty o życiu

cytaty

Nie poddawaj się. Znieś cierpienie dzisiaj i żyj do końca życia jako mistrz.
Muhammad Ali

cytaty

W życiu nie chodzi o czekanie, aż burza minie. Chodzi o to by, nauczyć się tańczyć w deszczu.
Vivian Green

cytaty

Na najważniejszych skrzyżowaniach życiowych nie stoją żadne drogowskazy.
Charlie Chaplin

cytaty

Największa chlubą nie jest to, aby się nie potknąć, ale to aby po każdym upadku dźwignąć się na nogi.
Przysłowie chińskie

cytaty

Cierpienie i ból są nieodłączne od rozległej świadomości i głębokiego serca. Myślę, że ludzie naprawdę wielcy zawsze muszą odczuwać na świecie wielki smutek..
Fiodor Dostojewski

cytaty

Nie zna smaku prawdziwego życia, kto przez tunel samotności się nie przeczołgał.
Edward Stachura

cytaty

To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy, tak pełni wątpliwości.
Bertrand Russell

cytaty

– Jak się nazywa to uczucie w głowie, uczucie tęsknego żalu, że rzeczy są takie, jakie najwyraźniej są?
– Chyba smutek, panie.
Terry Pratchett

Smutne cytaty, które pomogą ci wyrazić dokładnie to, co czujesz

Fot. iStock

Smutne cytaty o przyjaźni

cytaty

Nie ufam tym, którzy są przekonani, że mają wielu przyjaciół. To znak, iż ni znają ludzi.
Carlos Ruiz Zafón, Gra anioła

cytaty

Przyjaźń jest niewątpliwie najskuteczniejszym lekiem na cierpienia zawiedzionej miłości.
Jane Austen

cytaty

Człowiek naraża się na łzy, gdy raz pozwoli się oswoić.
Antoine de Saint-Exupéry

cytaty

Zazdrość rodzi się z pożądania cudzej własności. Natomiast smutek – z utraty tego, co się już raz posiadało.
Jodi Picoult

Smutne cytaty o śmierci

cytaty

Jedną z najsmutniejszych rzeczy w życiu jest dotrzeć do jego kresu, obejrzeć się z żalem za siebie i stwierdzić, że mogłeś być kimś lepszym, dokonać więcej i mieć więcej.
Robin Sharma

cytaty

Każdy człowiek umiera, nie każdy naprawdę żyje.
William Wallace

cytaty

Nie powiem: nie płaczcie, bo nie wszystkie łzy są złe.
J.R.R. Tolkien

cytaty

Umrę ci kiedyś.
Oczy mi zamkniesz.
I wtedy — swoje
Smutne, zdziwione,
Bardzo otworzysz.
Julian Tuwim

cytaty

Żadna prawda nie może uleczyć smutku po stracie ukochanej osoby. Nie może go uleczyć żadna prawda, żadna uczciwość, żadna siła, żadna dobroć. Przeżywszy ten smutek w pełni, możemy się jedynie czegoś z niego nauczyć, lecz to, czego się nauczymy, wcale nam się nie przyda, kiedy nadejdzie następny, niemożliwy do przewidzenia smutek.
Haruki Murakami

Smutne cytaty o rozstaniu

cytatyW chwili, kiedy zaczynasz zastanawiać się, czy kochasz kogoś, przestałeś go już kochać na zawsze.
Carlos Ruíz Zafón

cytaty

Dlaczego kochamy najmocniej wtedy, gdy miłość umiera?
Jerzy Andrzejewski

cytaty

Kto naprawdę kocha, prawie nigdy nie pozna, kiedy ten drugi przestał kochać.
François de La Rochefoucaul

cytaty

Żeby zdobyć się na takie poświęcenie, na zniknięcie z życia drugiej osoby dla jej dobra, musisz ją kochać naprawdę.
Milena Agus

cytaty

Bo wierz mi, łatwiej wyrzucić tysiące rubli z kieszeni aniżeli jedno przywiązanie serca.
Bolesław Prus

cytaty

Nigdy nie była tak rzetelnie przeświadczona, że mogłaby go pokochać, jak teraz, kiedy wszelka miłość musiała być daremna.
Jane Austen

 

Smutne cytaty, które pomogą ci wyrazić dokładnie to, co czujesz

Fot. iStock

Smutne cytaty z piosenek

cytaty

Co nam zostało z tych lat
Dawne dni, czułe dni, wonią bzów przepojone
Wiosna we krwi, szumiał złoty nasz śpiew
Dziś jesień łka, lecą dziś zwiędłe liście z drzew
I bolesny sen mi się śni – z nocy i dni minionych.
Co nam zostało z tych lat miłości pierwszej
Zeschnięte liście i kwiat w tomiku wierszy
Wspomnienia czułe i szept i jasne łzy co nie schną
I anioł smutku co wszedł i tylko westchnął.
W jeden cień, w jeden dźwięk, w jedną pieśń melancholii
Złączył nas los – płyńmy razem w tą dal!
Czy szczęście to, czy śmierć, czy serdeczny żal
To na zawsze nasze już jest, nasze już jest choć boli.
Co nam zostało z tych
Julian Tuwim

cytatySamotność to taka straszna trwoga
Dżem

cytaty

Teraz jest zbyt wcześnie, żeby wybaczyć
Jutro będzie za późno, żeby zapomnieć
Dzisiaj jest za późno, żeby wybaczyć
Jutro będzie zbyt trudno siebie odnaleźć
Hunter

cytatyJedną mam prośbę, może ostatnią
pierwszą od wielu lat,
daj mi tę jedną niedzielę,
ostatnia niedzielę,
a potem niech wali się świat.

(…) Będziesz jeszcze dość tych niedziel miała,
a co ze mną będzie – któż to wie…
Jerzy Petersburski

cytatyKiedy umierasz – spokój gasi ich łzy
Lecz z odejściem twoim wkrótce nadchodzą złe sny
Koniec prawie zawsze jest początkiem…
Hunter

Smutne cytaty o miłości zranionej

cytaty

Wszystkie bitwy naszego życia czegoś nas uczą, nawet te, które przegraliśmy.
Paulo Coelho

cytaty

Miłość poznaje się po cierpieniu.
Zofia Nałkowska

cytaty

Seks jest dla wszystkich, ale wzajemna miłość po nim tylko dla zakochanych.
Harlan Coben

cytaty

Jeśli kogoś kochasz, to jeszcze nie znaczy, że Bóg ma w swoich planach, żebyście byli razem.
Jodi Picoult

cytaty

Zawód miłosny może zmienić ludzi w potwory przepełnione smutkiem.
Mathias Malzieu

Odwiedź nas na Facebooku


Zobacz także

Wszystko, co daje ci miłość do siebie samej

Magdalena Chorzewska: „Każda nowa znajomość zazwyczaj zaczyna się cudownie. Bez emocji można zobaczyć o wiele więcej”

Ostre cięcie. Żyć i umierać na dwie zmiany. My, dziewczyny z OIOM-u

Ostre cięcie. Żyć i umierać na dwie zmiany. My, dziewczyny z OIOM-u