Lifestyle

Wesele ma być z wódką, mięsiwem i bójkami nad ranem? Mity ślubne obala… samo życie

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
2 lutego 2022
 

Niby prawdy ślubne wciąż dobrze się mają, coraz odważniej jednak państwo młodzi się do nich nie stosują. Na przykład, że do welonu prawo ma panna będąca dziewicą. Że tylko ślub kościelny ma znaczenie. Że wesele ma być z wódką, mięsiwem i bójkami nad ranem. Otóż życie pokazuje, że ślub to święto, które powinno mieć taki styl i charakter, jaki jest bliski stylowi życia i przekonaniom państwa młodych.

Oczywiście istnieje tradycja, ślub i wesela mają określone zasady, ale zasady te niczym puzzle można dowolnie układać w zależności od stylu życia, przekonań, potrzeb i możliwości przyszłych małżonków. – Zwłaszcza ostatnie dwa lata pokazały, jak wiele oczekiwań i presji wywieranych na młodych przez rodziny łatwo i z korzyścią dla budżetów ślubnych oraz samopoczucia przyszłych małżonków da się pominąć – potwierdza Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.

Bo nie wypada nie zaprosić

Na przykład zapraszanie na ślub i wesele osób z dalekiej rodziny, którzy nigdy w życiu panny lub pana młodego się nie pojawiali, nigdy w nim nie uczestniczyli, nie interesowali się ich losem.

-Pandemia stanowi dobry pretekst do tego, aby młodzi zdecydowali się zaprosić tylko te osoby, na obecności których naprawdę im zależy – mówi nasza ekspertka. – Wydaje się, że to już będzie normą, i nawet po pandemii przestanie zadziwiać rodziców, dziadków czy wujostwo – to najczęściej oni nalegali na zapraszanie dalekich krewnych i znajomych „bo nie wypada ich nie zaprosić” – dodaje Karolina Dokić-Pietuszko.

Dobrym i chętnie wykorzystywanym przez pary młode sposobem na podzielenie się swoją radością jest przesłanie dalszym krewnym i znajomym zdjęć lub filmików z uroczystości; przecież dzisiejsze technologie dają możliwość „podpięcia” pod jednym linkiem ogromnej liczby zdjęć czy multimediów. Jednym kliknięciem nawet najmniej zaradna w tej dziedzinie osoba może obejrzeć relację ze ślubu i wesela. Młodzi chętnie korzystają także z możliwości stworzenia zamkniętych grup na Facebooku, aby na bieżąco relacjonować przebieg ślubu i wesela.

Ślub kościelny albo żaden

Nawet w samym Kościele katolickim coraz częściej słychać, że lepiej nie decydować się na ślub kościelny zbyt pochopnie lub „dla świętego spokoju”, niż w późniejszym życiu mieć problem z zawarciem bardziej dojrzałego związku. Ślub kościelny to przecież nie tylko tradycja, nie tylko możliwość wystąpienia w sukni z welonem, ale przede wszystkim sakrament stanowiący obietnicę i zobowiązanie. Jak kapłaństwo czy śluby zakonne jest przypieczętowaniem decyzji o życiowym powołaniu. Dlatego coraz częściej sami księża mówią, że ze ślubem kościelnym lepiej poczekać do czasu, kiedy decyzja jest dojrzała, a przede wszystkim poparta szczerą relacją państwa młodych z Bogiem. Jeśli tego nie ma, sam ślub staje się ukłonem wobec rodziców i krewnych, a to nie jest jego istotą w rozumieniu Kościoła. Na szczęście wiele par młodych decyduje się wyłącznie na ślub cywilny lub humanistyczny, czując „zgrzyt” i swoistą… hipokryzję w stawaniu przed ołtarzem jedynie z powodu presji rodziny.

Huczne wesele ma być

Zwłaszcza w miastach modne staje się wyprawianie dwóch bardziej kameralnych przyjęć w zupełnie różnych stylach. Dla rodziny i krewnych – bardziej tradycyjne, dla przyjaciół i znajomych – w innym terminie i stylu… dowolnym. W pubie, w plenerze, w wiejskiej chacie czy wynajętym lofcie. Może mieć wówczas charakter zbliżony do ślubu humanistycznego, kiedy młodzi ponawiają przysięgę małżeńską, ale słowami przez siebie przygotowanymi. Taka uroczystość pozwala zgromadzonym symbolicznie uczestniczyć w tak doniosłym przeżyciu państwa młodych.

– To także coraz bardziej popularna za sprawą pandemii forma planowania wesel w Polsce – przyznaje Karolina Dokić-Pietuszko. – Wesela obowiązkowo huczne, to znaczy na przynajmniej 200 osób odchodzą do przeszłości. Oczywiście bywają rodziny nie wyobrażające sobie innych, ale nie jest to już wstyd, jeśli zaproszeni stanowią bardziej kameralne grono lub jeśli młodzi decydują się na dwa przyjęcia dla swoich gości. Pandemia delikatnie przyspieszyła zmianę obyczajów – pointuje ekspertka.
——————-

PlanujemyWesele.pl to portal ślubny i katalog posiadający w swojej bazie ponad 17 tysięcy usługodawców z branży ślubno-weselnej z każdego regionu Polski. Portal to także porady
ekspertów, inspiracje, reportaże ze ślubów czytelników i piękne sesje plenerowe. Każdego miesiąca PlanujemyWesele.pl inspiruje i łączy z usługodawcami ponad 140 tysięcy par młodych. W tym roku firma obchodzi swoje 14. urodziny, osiągając oglądalność serwisu na poziomie 1,5 mln odsłon.


Lifestyle

Jak zasadzić i uprawiać ananasa w doniczce? To prostsze niż myślisz

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
2 lutego 2022
Kobieta sadzi ananas w doniczce
Fot. iStock
 

Ananas w doniczce to jeden z pomysłów na to, by nieco roślinnej egzotyki wprowadzić do domu. Możesz kupić taką roślinę, lub w prosty sposób zasadzić i uprawiać. Przy właściwej pielęgnacji można doczekać się nawet owoców. Jakich warunków potrzebuje ananas w doniczce?

Ogromną popularnością cieszą się porady typu: jak wyhodować rośliny owocowe z pestki. Szczególnym powodzeniem cieszy się uprawa awokado z pestki, ale ciekawość internautów na tym nie poprzestaje. Inną egzotyczną rośliną, którą można samodzielnie zasadzić i uprawiać na domowym parapecie jest ananas w doniczce. Miłośnikom roślin domowych, którym szczególną radość sprawia obserwowanie wzrostu roślin, ten pomysł z pewnością się spodoba.

Zobacz również: 7 egzotycznych roślin, które wyhodujesz z pestki. Proste sposoby na niebanalne żywe ozdoby w domu

W naturze ananasy rosną na obszarach tropikalnych. Najlepiej czują się w miejscach, w których mają dużą ilość rozproszonego światła. Rośliny te dorastają do wysokości ok. 120-150 cm, wytwarzając długie i sztywne liście oraz kwiat. Z kwiatu wykształca się owoc, który potrzebuje około dwóch lat, by dojrzeć. Co ciekawe, każda roślina owocuje tylko jeden raz. Ananas w doniczce osiąga mniejszy rozmiar, do 50 cm, ale również, przy odrobinie szczęścia, można doczekać się owocu. Podobnie jak rosnące w naturalnych warunkach okazy, również tworzy rozetę długich liści.

Ananas w doniczce

Fot. iStock/Ananas w doniczce 

A od czego zacząć, by zasadzić ananasa w doniczce? Oczywiście od zakupów — koniecznie trzeba wybrać ładny okaz ananasa, bez śladów pleśni czy uszkodzeń. Jego słodki, soczysty miąższ z pewnością się nie zmarnuje.

Jak zasadzić ananas w doniczce?

Wierzchołek z liśćmi (ok. 1-2 cm) odetnij od owocu. Oczyścić go z miąższu tak, aby został tylko nagi fragment pędu ananasa. Jeśli pęd ma już małe korzonki, możesz od razu zasadzić roślinę w doniczce. Jeśli pęd korzonków nie ma, odłóż go na 2-3 dni, aby nieco obsechł, co ograniczy ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Następnie umieść go w lekkim (mieszanka torfu i piasku), wilgotnym podłożu. Okryj sadzonkę folią z dziurkami, by mogła oddychać, i odstaw doniczkę w bardzo jasnym miejscu, ale nienarażonym na bezpośrednie słońce miejscu. Aby pojawiły się korzenie, ananas w doniczce musi mieć ciepło, czyli temperatura nie powinna spadać poniżej 20C°, a optymalna oscyluje w granicach 26 C°.

Zobacz również: 8 roślin doniczkowych dla zapominalskich. Trzeba bardzo się postarać, by zrobić im krzywdę

Ananas w doniczce

Fot. iStock

Po czym poznać, że ananas w doniczce się ukorzenił?

Wyraźnym sygnałem mówiącym o tym, że ananas w doniczce się ukorzenił, jest pojawienie się nowych liści. Zazwyczaj trzeba poczekać na to około 2 tygodni. Gdy młode listki będą już widoczne, zdejmij folię i umieść sadzonkę w większej doniczce (średnica ok. 8-10 cm). Wypełnij ją  ziemią wymieszaną z piaskiem w proporcji 1:1.

Jakiej pielęgnacji wymaga ananas w doniczce?

Aby ukorzeniona roślina rosła zdrowo, przez cały czas potrzebuje dostępu do dużej ilości światła rozproszonego. Jeśli w pomieszczeniu do dyspozycji jest jedynie mocno nasłonecznione okno skierowane na południe, postaw doniczkę z ananasem nieco dalej od niego, ponieważ istnieje spore ryzyko poparzenia liści rośliny.

Ananas w doniczce dobrze czuje się w temperaturze pokojowej — latem ok. 22-28°C, zimą ok. 20°C, ale nie mniej niż 18 °C. Roślina wymaga odpowiedniego podlewania. Latem  należy pamiętać o podlewaniu 2-3 razy w tygodniu, a zimą średnio raz w tygodniu. Woda powinna być miękka, odstana. Można ją wlewać bezpośrednio do rozety liściowej. Warto też spryskiwać liście miękką wodą ze spryskiwacza.

Ananasy nie wymagają intensywnego nawożenia. Wystarczy stosować mocno rozcieńczone dawki nawozu  raz na kilka tygodni. Gdy ananas będzie potrzebował nowej doniczki, przesadzenie należy wykonać latem. Niestety minusem ananasa uprawianego w doniczce jest to, że jest dość krótkowieczny i po upływie kilku lat przestaje się ładnie prezentować i w tym przypadku, warto pomyśleć o wyhodowaniu nowej rośliny.

Fot. iStock/Ananas w doniczce 

Zobacz również: Zamiokulkas – „żelazna roślina” odporna na błędy początkujących. Jak go pielęgnować, by stał się wyjątkową ozdobą domu?

Jak sprawić, by ananas zakwitł i wydał owoc?

Aby zwiększyć szansę na zakwitnięcie ananasa w doniczce, warto przekrojone na pół dojrzałe jabłko położyć płasko odciętą częścią na ziemię w doniczce. Drugi kawałek jabłka trzeba umieścić na rozecie liściowej. Cały ananas w doniczce należy następnie nakryć przezroczystym workiem foliowym. Jabłko uwalnia etylen, który powinien przyspieszyć wypuszczenie kwiatów, podobnie jak przyspiesza dojrzewanie zakupionych w sklepie ananasów. Po upływie 2-4 tygodni mogą pojawić się pierwsze kwiaty, i wtedy należy usunąć folię i jabłko. Roślina powinna w pełni zakwitnąć po ok. 4-6 miesiącach, a następnie (przy dużym nasłonecznieniu) wydać owoc.


źródło: poradnikogrodniczy.pl 

Lifestyle

Adidas – czołowy producent obuwia

Redakcja
Redakcja
2 lutego 2022

Marka Adidas jest dziś znana na całym świecie nie tylko miłośnikom sportu, ale i osobom ceniącym ponadprzeciętną jakość i komfort. Produkty wywierają ogromny wpływ na społeczeństwo. Marka jest znana do tego stopnia, że jej nazwą określa się wygodne obuwie sportowe każdego rodzaju. Jak wygląda historia kultowego giganta?

W cieniu rodzinnych konfliktów

Historia marki Adidas rozpoczyna się w 1924 roku w niemieckim miasteczku niedaleko Norymbergi. Tam swoją działalność otwierają dwa bracia – Rudolf i Adolf Dassler, którzy wykorzystując pralnię swojej matki, otworzyli warsztat obuwniczy. Niewielka działalność już na samym początku przynosiła spore zyski – obuwie było użytkowane przez żołnierzy Wermachtu. Bracia planowali powiększyć asortyment, by znalazła się w niej również odzież męska Adidas. Plany zostały jednak pokrzyżowane przez narastający konflikt w rodzinie.

Różne charaktery?

Prawdziwe przyczyny rozłamu firmy nie do końca są znane. Adolf, słynący z oszczędności, bardzo dokładnie przyglądał się firmowym finansom, wyliczając fundusze na kampanie reklamowe. Eskalację między braćmi wywołał prawdopodobnie Rudolf, wdając się w romans z żoną brata. Odmienne zdania i niewyjaśnione sprawy prywatne sprawiły, że po 20 latach wspólnej pracy, rodzinne drogi rozeszły się.

Trzy paski miarą sukcesu

Powstanie samodzielnej marki Adidas datuje się na rok 1948. W tym samym czasie konkurencyjną firmę zakłada brat Adolfa, decydując się na nazwę Puma. Niewiele osób wie, że te dwa popularne dziś koncerny odzieżowe są efektem rodzinnych kłótni.

Nazwa Adidas pochodzi od pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela marki. Początkowo produkcja skupiała się wyłącznie na obuwiu, a odzież męska Adidas pojawiła się w sprzedaży dopiero wiele lat później. Markowe obuwie widywano na nogach gwiazd olimpijskich przez wiele lat. Trzy paski stały się znakiem rozpoznawczym marki, choć początkowo stosowano je w celu wzmocnienia butów. Skórzane elementy miały zapobiegać zniekształceniom spowodowanym intensywnym użytkowaniem.

Z czasem w logo marki pojawiła się koniczyna. Miała ona symbolizować zjednoczenie się trzech kontynentów, a także ducha igrzysk olimpijskich. Logo w niezmiennej postaci do dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie.

Gigant rosnący w siłę

Obecnie w asortymencie marki znajduje się odzież męska Adidas, doskonałej jakości ciuchy damskie i dziecięce, a także obuwie i akcesoria. Należy dodać, że kultowa marka odzieży sportowej sprzedaje swoje produkty również pod innym szyldem. W 2006 roku firma przejęła brand Reebok, a także Rockport i Taylor Made.

Z czasem postawiono na personalizację produktów. W sprzedaży pojawiły się białe buty wraz z kompletem markerów. Użytkownicy mogli swobodnie wyrażać swój styl, malując obuwie w różne wzory. Dziś w promocji marki biorą największe gwiazdy sceny muzycznej i świata sportu. To doskonale obrazuje, że Adidas nie jest wyłącznie marką dedykowaną sportowcom, ale przede wszystkim osobom, które stawiają na wyrazisty styl i wygodę.

Partnerem materiału jest Eastend – odzież męska Adidas.


Zobacz także

medycyna estetyczna

Poprawianie urody za pomocą preparatów medycyny estetycznej. Co dajemy sobie wstrzyknąć?

Akcesoria niezbędne do jazdy konnej. Co jest potrzebne, aby rozpocząć przygodę z hippiką?

Niewyleczone kompleksy i poczucie winy to dwie rzeczy, które niszczą ludzi