Lifestyle Psychologia

Granice osobiste. Z czym mamy największy problem i dlaczego?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
1 października 2018
Granice osobiste
Fot. iStock
 

Granice osobiste. Każdy ich potrzebuje – i nie ma tutaj żadnych wyjątków, bo to, czy nauczymy się je stawiać i respektować, warunkuje jakość naszego życia. Choć teoretycznie każdy się z tym stwierdzeniem zgodzi, praktyka wychodzi nam znacznie gorzej. Nie szanujemy granic – ani własnych ani cudzych. Te prywatne przesuwamy w nieskończoność, budząc się pewnego dnia w miejscu, które napawa nas lekiem, przepełnienie wyuczoną bezradnością i smutkiem, że tak potoczyło się nasze życie. A przecież tak wiele złego moglibyśmy uniknąć, gdybyśmy tych granic nie deprecjonowali.

Największe problemy, które ludzie mają z granicami osobistymi

Po pierwsze, pamiętaj, jaki cel ma stawianie granic: chronić siebie i nie naruszać innych. A więc najważniejsze problemy związane są właśnie z tymi celami.

Najczęściej problem z stawianiem i szanowanie granic wynika z przeżyć z dzieciństwa. Często osoby, które mają trudne lub traumatyczne doświadczenia, nie potrafią poradzić sobie z ustaleniem i utrzymaniem granic.

Jeśli twoje relacje z rodzicami lub opiekunami i innymi osobami wokół ciebie, były dysfunkcjonalne i nigdy tak naprawdę nie myślałeś o tych rzeczach, to to, czego się nauczyłeś, nie jest normalne i zdrowe.

Na przykład, jeśli ludzie złośliwie wyśmiewali się z ciebie w dzieciństwie, nauczyłeś się wyśmiewać innych, nawet jeśli nie czujesz się z tym dobrze, znajdziesz wymówki, żeby takie zachowanie sobie usprawiedliwić i uzasadnić.  „To tylko żart”, „Nie powinienem być tak wrażliwy”, „Jesteś za miękki” i tak dalej, i tak dalej. Brzmi znajomo?

Co dodatkowo pogarsza sprawę? Większość ludzi dorasta w wysoce dysfunkcyjnych środowiskach i nawet tego nie rozpoznaje. W rezultacie wiele z tych niezdrowych granic i zachowań, zostaje znormalizowane i uznane za „zdrowe”.

Z powodu tej normalizacji wiele osób nie postrzega ich jako dysfunkcyjnych.

Dwa główne problemy związane z granicami są następujące:

1.     Akceptacja niezdrowej postawy wobec innych i siebie

Znaki charakterystyczne:

 • przyjmowanie obelżywych lub w inny sposób toksycznych zachowań do porządku dziennego,
 • bycie człowiekiem zadowolonym, nawet, gdy doświadcza się wykorzystywania i przemocy,
 • trudności w mówieniu „nie”,
 • niskie poczucie własnej wartości,
 • podatność na wpływy innych i manipulację,
 • często zmieniające przekonania lub opinie, aby pasowały do oczekiwań innych osób,
 • ​​nadmiernie dotknięte emocjami innych osób,
 • próby ratowania wszystkich wokół i rozwiązywania ich problemów,
 • nadmierna i niezdrowa potrzeba akceptacji przez otoczenie.

2. Zachowywanie się niezdrowo wobec innych

Znaki charakterystyczne:

2. Zachowywanie się niezdrowo wobec innych

 • molestowanie fizyczne lub seksualne,
 • kłamstwo,
 • wprowadzanie w błąd,
 • zastraszanie,
 • manipulowanie,
 • kradzież,
 • oszukiwanie,
 • wykorzystywanie lub ranienie innych.

Zasadniczo wszystko, co inicjuje agresję.

Ważne jest, aby pamiętać, że reakcja na agresję nie jest taka sama jak inicjacja z agresji. Takie pojęcia jak samoobrona  lub samoopieka nie są równoznaczne z agresją, choć mogą zawierać nieprzyjemne konsekwencje. Ludzie, których granice osobiste były często naruszane i którzy mają problemy z samodzielnym ich utrzymaniem, często mylą te dwie rzeczy. To dlatego, że zostali zaprogramowani na myślenie, że muszą uszczęśliwiać innych, a jeśli ci nie są szczęśliwi, to zawsze twoja wina.

Tak więc, gdy taka osoba próbuje ustawić zdrowsze granice, czuje się, jakby naruszała cudze granice i krzywdziła innych. To oczywiści nieprawda! Nie ma znaczenia, czy „zawsze tak było”, czy „ale są moimi rodzicami” lub „ale on(a) mnie kocha”. Nie daj się ponieść toksycznemu sposobowi myślenia!

Co możesz zrobić, aby rozwijać zdrowsze granice osobiste? Teoretyczne zrozumienie + świadoma praktyka

Granice w teorii

Znajdź kilka książek lub artykułów na temat granic, obejrzyj filmy wideo lub wykłady na ten temat, weź udział w dobrym seminarium na ten temat i tak dalej. Wszystko to zapewni solidne teoretyczne zrozumienie granic. Mimo że nauka teorii bardzo pomaga, to nigdy nie wystarczy, aby rozwiązać problem

Granice w życiu

Ćwiczenie granic jest łatwiejsze, jeśli masz już przynajmniej podstawowe pojęcie o tym, czym są prawdziwe granice osobiste. Musisz ćwiczyć ustalanie zdrowszych granic dla siebie i szanowanie tych cudzych. Próbować zaszczepiać je w swoim życiu, małymi kroczkami. Pamiętaj, że to wymaga czasu.


źródło: psychcentral.com


Lifestyle Psychologia

Komu może zaszkodzić aspiryna

Redakcja
Redakcja
1 października 2018
Fot. iStock/GMint
 

Aspiryna na ból głowy, na przeziębienie. Przecież to lek, który zaszkodzić nie powinien. A jednak.

Naukowcy z Uniwersytetu Monash w Australii zarejestrowali przebadali niemal 20 tysięcy osób w wieku  65 lat i starszych losowo podając im dzienną dawkę aspiryny zawierającej kwas acetylosalicylowy lub placebo. Okazało się, że wśród tych, którzy przyjmowali aspirynę nieznacznie podwyższyło się ryzyko zgonu w porównaniu z drugą grupą.

Kwas acetylosalicylowy zalecany jest dla osób, które przeszły zawał serca lub uda mózgu, ponieważ rozrzedza krew i minimalizuje ryzyko powstawania jej zakrzepów. Przepisywany jest chorym po zawale serca i niedokrwiennym udarze mózgu.  Prawdopodobnie zmniejsza również ryzyko niektórych nowotworów złośliwych, w tym raka jelita grubego.

Warto pamiętać, że aspiryna rozrzedza krew, dlatego lekarze rodzinni nie zalecają brania tego leku starszym osobom, którzy wcześniej nie miały problemów sercowo-naczyniowych. Okazało się jednak, że dostępna bez recepty aspiryna jest często wykorzystywana do radzenia sobie z różnymi dolegliwościami. Badania pokazują i przestrzegają – zażywanie aspiryny może przynieść więcej szkody niż pożytku.


źródło: telegraph


Lifestyle Psychologia

Jak utrzymać porządek w domu bez większego wysiłku? Wystarczy zastosować siedem prostych zasad

Redakcja
Redakcja
1 października 2018
Fot. iStock

Czasami myślimy: „Pierdzielę, nie będę sprzątać, moje życie nie będzie się kręcić wokół porządków”. Okej, rozumiem, że nie chcemy non stop jeździć na przysłowiowej szmacie, ale też nie chcielibyśmy znaleźć się w sytuacji, gdy wpadają do nas niezapowiedziani goście, a my czerwienimy się na myśl o tym, jak wygląda nasza łazienka. 

Jak utrzymać porządek w domu bez większego wysiłku? Wystarczy zastosować siedem prostych zasad.

Pościel łóżko

Zanim opuścisz dom rano (lub jeszcze lepiej, zanim opuścisz sypialnię), pościel swoje łóżko. Nie musisz się jakoś specjalnie starać, po prostu ułóż kołdrę, wygładź i gotowe. To bardzo proste, a pozostawia poczucie porządku w sypialni.

Opróżnij rano zmywarkę

Nim zrobi ci się kawa, opróżnij zmywarkę. Robiąc to rano mamy przestrzeń na zbieranie przez cały dzień brudnych naczyń, zamiast trzymać je w zlewie.

Rób codziennie pranie

Nie odkładaj na weekend, nie odwlekaj. Masz kosz brudnych ubrań – wstaw pranie i miej to z głowy, poza tym rano nie będziesz słyszeć: „Mamo, wyprałaś moją bluzę?”, „Mamo, skończyły mi się skarpetki”.

Nie odwlekaj

Wracasz z zakupami, rozpakowujesz różne rzeczy – od razu wyrzucaj zbędne opakowania, zaoszczędzisz miejsce i czas.

Zbieraj ubrania

Oczywiście, że największa pokusa, to rzucenie ciuchów na podłogę. Warto jednak w domu ustalić jedno miejsce – najlepiej duży kosz, do którego trafiają ubrania. Dzięki temu twoje mieszkanie od razu będzie wyglądało na czystsze.

Wykorzystuj czas

Warto sprzątać w trakcie robienia innych czynności. Właśnie – rozpakowanie zmywarki, kiedy robi się kawa, mycie sztućców, deski do krojenia, podczas gdy „dochodzi” nam obiad. Pomaga to zminimalizować bałagan i np. ogarnięcie kuchni w trakcie robienia posiłku.

Nie chodź spać z brudną kuchnią

Często nam się już nie chce, machamy ręką i mówimy: „jutro”. Ale jutro zastaje nas z zaschniętymi brudem naczyniami, średnio przyjemnym zapachem i brakiem czasu, żeby ogarnąć wszystko tak, jak byśmy chcieli. Dlatego naprawdę warto przezwyciężyć niechęć i posprzątać kuchnię jeszcze wieczorem. O ile przyjemniej będzie się nam wstawać.

 


Zobacz także

Twój prywatny język miłości własnej. Czy robisz te wszystkie rzeczy?

Jak rozbroić manipulatora? Bądź gotowy na to, że w życiu pewne osoby pojawiają się tylko na chwilę

Najważniejsze są chwile, to one budują nasze życia. 3 sposoby, żeby ich niechcący nie zgubić. Akcja #rodzINKA. Tydzień II, wyzwanie 14