Go to content

7 sposobów, na które ktoś tobą manipuluje, a ty o tym nie wiesz

Fot. iStock/stock-eye

Wszyscy chcemy, w ten czy inny sposób, wpływać na zachowanie innych. Czasami jednak dochodzimy do skrajności, w której nie szukamy już wpływu, ale kontrolujemy. Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, kiedy padasz ofiarą manipulacji. Te mechanizmy nie są złożone. Dla większości z nich odpowiadają codziennym zachowaniem, które pozostają niezauważone. Dlatego są tak problematyczne: istnieją, ale ich nie wyczuwasz, nie widzisz.

„Podstawowym narzędziem do manipulowania rzeczywistością jest manipulacja słowami. Jeśli potrafisz kontrolować znaczenie słów, możesz kontrolować ludzi, którzy używają tych słów”.

W prawie wszystkich tych mechanizmach prowokowane są podstawowe emocje, takie jak strach, gniew lub współczucie. Jesteś manipulowany poprzez budzenie w tobie tych uczuć i emocji, bez rzeczywistego powodu. Dlatego dobrze jest znać te strategie i je identyfikować.

1. Poczuj się winny, forma cichej manipulacji

Wina jest emocją, która może stać się bardzo intensywna. Stwarza to nieprzyjemne uczucie, ponieważ konfrontuje daną osobę z kodeksem etyki lub obyczajów, które ona akceptuje i które uważa za ważne. Innymi słowy, stawia ją twarzą w twarz z samą sobą i pobudza w niej wątpliwości co do własnego postępowania.

2. Sprawianie, że jesteś niepewny siebie

Niepewność jest kolejnym z tych uczuć, którego inni często używają do manipulowania tobą. Zdarza się to w sytuacjach, w których druga osoba wykrywa słabości twoich przekonań lub poczucia własnej wartości i postanawia to wykorzystać. Negatywna krytyka tego, co robisz lub mówisz, ośmieszanie lub oczernianie, to sprawdzone sposoby na manipulowanie brakiem pewności siebie.

3. Budzenie współczucia

Niektórzy ludzie pokazują się nam, często nieświadomie, jako słabi i potrzebujący pomocy. Starają się obudzić współczucie drugiego i stworzyć w nim poczucie winy. Pozycjonowanie siebie jako kogoś, kto ma ciągłą potrzebę pomocy i uwagi innych, jest sposobem na manipulowanie tobą bez twojej świadomości. Wpadłeś w pułapkę.

4. Odżywianie jego/jej narcyzmu

Nie zawsze wierz ślepo w komplementy, którymi ktoś cię obsypuje. Czasami intencją ludzi nie jest podkreślanie twoich pozytywnych cech, ale zyskanie twojej przychylności, a zatem –  przewagi nad tobą.

5. Zastraszanie (w subtelny sposób)

Aby zastraszyć innych, nie trzeba na nich krzyczeć ani grozić im. Manipulatorzy są w tym mocni. Przedstawią ci sytuację w taki sposób, że sam zrezygnujesz z podjętych przez siebie decyzji, ze strachu.

6. Tworzenie fałszywego wrażenia, że robisz coś „nie tak”

Tacy manipulatorzy sprawiają, że każda, najmniejsza rzecz staje się źródłem konfliktu. Uważają, że muszą być traktowani w szczególny sposób. Obrażają się dosłownie z byle powodu.

7. Udawanie „idioty”

Ludzie udający głupszych niż są manipulują tobą, gdy próbują przekonać cię, że nie rozumieją tego, co mówisz, że nie rozumieją skutków swoich działań lub że nie czują się zaangażowani w problem. Dlatego też wykorzystują innych, prawie zawsze bezkarnie. Wszystkie te sposoby obchodzenia się z tobą są szkodliwe zarówno dla ciebie, jak i dla tych, którzy z nich korzystają. Prowadzi to tylko do nadużyć i fałszywych zależności.


Na podstawie: nospensees.fr