Go to content

3 emocjonalne błędy, które przeszkadzają nam być szczęśliwym

fot. IStock

Dobrostan, podobnie jak wewnętrzna równowaga, warunkuje naszą jakość życia, a także odgrywa istotną rolę w podejmowaniu przez nas decyzji i wyborów. Tak więc, mając to na uwadze, ważne jest, aby wiedzieć o tej serii emocjonalnych błędów, które znacznie ograniczają nasze szczęście.

Co najmniej 80% naszego sukcesu w życiu zależy od naszej zdolności do radzenia sobie z emocjami. Szczęście jest stanem wewnętrznym, który funkcjonuje trochę jak jak delikatny ogród. Chwasty muszą zostać wyplenione, niektóre nasiona muszą zostać zasiane, niektóre gałęzie muszą być przycięte, a innym powinniśmy pozwolić rosnąć. Ale najważniejszym jest zdawać sobie sprawę z tego, co w emocjach robimy źle.

Zaprzeczenie

Mimo, że cierpimy, że dzieje się nam krzywda, często odpowiadamy w ten sam sposób: nic mi nie jest, wszystko jest w porządku. Ukrywanie lub odrzucanie naszych uczuć jest dla wielu z nas normalną reakcją. I to prawdopodobnie jeden z najgorszych błędów emocjonalnych, które ograniczają naszą zdolność do bycia szczęśliwym, ponieważ tłumienie lub ukrywanie tego, co boli, nie wzmocni nas ani nie uczyni bardziej kompetentnymi. Wręcz przeciwnie, powoli nas złamie.

Uciekanie od niewygodnych uczuć

Są emocje, które nam się nie podobają. Uczucia, które są tak niewygodne, że je pomijamy, ponieważ nie tolerujemy ich w naszym życiu. Gniew, frustracja, rozczarowanie, udręka… Jesteśmy istotami emocjonalnymi, które pewnego dnia nauczyły się myśleć. Nie jesteśmy maszynami, które pewnego dnia zrozumiały, że mogą czuć. Dlatego akt dawania przestrzeni emocjom, pozwalania im na to, by były i odnalazły swoje miejsce jest sposobem na akceptację samego siebie.

Przekonanie, że musisz być szczęśliwy

Trzecim z naszych emocjonalnych błędów jest obsesja szczęścia. Szukamy szczęścia jako ten, który wyrusza w podróż bez celu. Jak ktoś, kto robi zakupy i nie wie, co kupić, jak ktoś, kto odczuwa ogromną lukę i nie wie, jak ją wypełnić. I ta udręka, ta intuicja, że ​​czegoś brakuje, często prowadzi nas do znajdowania sobie substytutów szczęścia, a nie tego, co naprawdę jest w stanie nam je dać.


Na podstawie: nospensees.fr