Go to content

Jak co roku obawiasz się Dnia Matki? Dlaczego dziś ze swoim rodzicem nie czujesz się komfortowo?

Fot. iStock/Xesai

Czy Dzień Matki zawsze jest dla ciebie udany? A może przeciwnie – masz wyrzuty sumienia, bo co roku wydarza się coś, co go psuje? Może trudno ci to nazwać? Po prostu nagle pojawia się napięcie, podskórna irytacja, którą za wszelką cenę próbujesz powstrzymać, bo kochasz mamę. To przecież jedna z najbliższych ci osób. A jednak obie czujecie niepokój, rozmowa się wam nie klei i masz wrażenie, że jesteście o krok od sprzeczki. Dlaczego?

Mamo, czemu między nami jest źle?

„Zawsze z entuzjazmem podchodzę do Dnia Matki. Cieszę się i planuję, jak wspaniale spędzimy razem ten czas. Zabiorę mamę na spacer. I do restauracji… A potem okazuje się, że to były jakieś mrzonki. Rośnie między nami dziwne napięcie. Nie mogę patrzeć jej w oczy. Kiedy mnie dotyka, nawet lekko muśnie ręką, czuję elektryczny prąd przeszywający moje ciało, które jakby instynktownie broni się, bo nie lubi tego dotyku. Tu nie chodzi o to, że moja mama robi coś złego. Ona nie jest jedną z tych kobiet, które w dniu swojego święta zadręczają dzieci nieprzyjemnymi komentarzami czy niedyskretnymi pytaniami. Po prostu… jest między nami niemiła atmosfera. Jakaś energia, która pojawia się ni stąd, ni zowąd, która nie pozwala nam się przy sobie dobrze swobodnie poczuć. Po spędzonych z mamą dwóch godzinach wychodzę sfrustrowana i cieszę się, że to już koniec. Do następnego razu, kiedy znów będę miała nadzieję, że uda nam się miło spędzić ze sobą czas”, opowiada Patrycja.

„Kupuję jej kwiaty, a ona, że po co wydałam tyle pieniędzy na coś, co za chwilę zwiędnie. Mam dla niej czekoladki, a ona mówi, że się odchudza i stawia je ze skrzywioną miną na jakiejś półce. Nawet ich nie rozpakuje. Nikogo nie poczęstuje. Przynoszę jej szal, a ona swoje, że ma ich w szafie dziesięć. Jak jej dogodzić? Jak spędzić ten czas, by nie ranić siebie? Może powinnam sobie odpuścić, bo siedzę u mamy jak na szpilkach i czuję, jak żołądek skręca mi się w supeł. Po co rok w rok robić taki teatr, że niby wszystko z nami jest okey? Może już lepiej nie przychodzić, jak się jej nic nie podoba?”, pyta Basia.

„Najpierw jest miło. Naprawdę fajna atmosfera. Widać, że mama bardzo czekała na mnie i na kwiaty, które kupuję zawsze w jej ulubionym kolorze. A potem? Jak zwykle pada jakieś słowo, zwykle drobiazg, który przypomina mi coś z dzieciństwa. Rok temu poszłyśmy z mamą z psem na spacer i ona wszystkich wokoło przepraszała, że moja suczka podbiegła i zamerdała ogonem, że chciała kogoś polizać. Była pełna napięcia i poczucia winy za wszystko, co zrobił mój pies. Najpierw jej tłumaczyłam spokojnie: „Mamo, to ja jestem właścicielem. Ja jestem odpowiedzialna i ja będę przepraszać, jeśli uznam to za stosowne”. Ale ona nie mogła się powstrzymać. Natychmiast przypomniało mi się, że tak właśnie robiła w dzieciństwie. Nauczyła mnie przepraszać ludzi, że żyję, że oddycham. Była i nadal jest pełna lęku. Nie wytrzymałam i ofuknęłam ją nieprzyjemnie. A potem wracałam do domu z poczuciem winy, bo widziałam w jej oczach łzy. Przestała się do mnie ostentacyjnie odzywać. Zawsze tak było między nami”, mówi Beata.

Co na to specjalista?

Psycholożka Jonice Webb twierdzi, że takie przypadki nie są rzadkie i że w gabinecie terapeuty często słyszy podobne historie. Ciekawe, że wcale nie dotyczą złych i bardzo toksycznych rodziców. Stąd też mieszane uczucia u dorosłych dzieci. Pada pytanie – dlaczego tak się czuję z mamą, choć nie wspominam dzieciństwa jak pasma strasznych wydarzeń? Przecież nie byłam bita, ani molestowana, a rodzice nie nadużywali alkoholu. Niczego w sumie mi nie brakowało. A jednak dziś ze starzejącymi rodzicami nie potrafię poczuć się beztrosko, komfortowo, swobodnie. Nawet w ważnym dniu ich święta?
Być może chodzi o to, że byliśmy w jakiejś mierze dziećmi zaniedbywanymi emocjonalnie. Ale co to może znaczyć?

Czym jest zaniedbanie emocjonalne?

Zaniedbanie emocjonalne ma miejsce, gdy rodzice nie zauważali lub nie reagowali wystarczająco na twoje uczucia. Zaniedbujące emocjonalnie mamy mogą być bardzo różne. Może twoja co drugi dzień woziła cię na lekcje pianina i pracowała na ¾ etatu, by mieć dla ciebie czas? A może była ekstremalnie zmęczona, bo musiała pracować na dwóch etatach, by starczyło pieniędzy na utrzymanie rodziny?

„Tak naprawdę nie chodzi o ilość czasu, którą z tobą spędzała, ani o ilość rzeczy, które dla ciebie zrobiła. Kluczowe pytanie brzmi: czy zauważała, co czujesz? Czy wydawało ci się, że obchodziło ją to, co czułaś, czego chciałaś lub czego potrzebowałaś, abyś była szczęśliwa i silna emocjonalnie?”, twierdzi Webb.

Nawet jeśli twoja mama bardzo się starała, by o godzinie 16.00 codziennie czekał na ciebie obiad z dwóch dań na stole i byś miała wyprasowane ubrania i spała w wykrochmalonej pościeli, mogła nieumyślnie ignorować twoje potrzeby emocjonalne. Może nie dostrzegała, że bałaś się, kiedy zostawiała cię samą w domu na kilka godzin i wychodziła do sklepu? Może, kiedy płakałaś, ona złościła się, bo brakowało jej czasu na rozmowę z tobą i czuła się zirytowana, bo twój kłopot dla niej był absolutną błahostką. Albo, kiedy się złościłaś, zamykała cię za karę w łazience i pozwalała z niej wyjść, gdy się sama uspokoiłaś, bo nie miała cierpliwości? Jeśli tak było, to nie czyni z niej złej mamy. Ale nie zmienia też faktu, że po prostu byłaś emocjonalnie zaniedbywana.

„Zaniedbujące emocjonalnie matki, ponieważ nie są wystarczająco dostrojone do świata uczuć dzieci, dostarczają im wyjątkowego rodzaju miłości. To oczywiście prawdziwa i szczera miłość, ale czegoś jej brakuje. Brakuje bliskości, akceptacji, spokoju, czyli właśnie emocjonalnego dostrojenia”, twierdzi Weeb.

 

Większość rodziców chce dla swoich córek i synów tego, co najlepsze. Starają się i wychowując swoje pociechy, naprawiają na swój sposób różne błędy własnych rodziców. Ale niestety często to nie wystarcza. Dostrojona emocjonalnie matka potrafi instynktownie odróżnić, czy jej niemowlę płacze z głodu, czy boli go brzuch, czy jest niespokojne i nie potrafi zasnąć, bo wokoło jest zbyt wiele bodźców. Zasłoni okno, wyłączy radio, albo poda mleko – w odpowiednim momencie. Można powiedzieć kolokwialnie, że dzięki swojej intuicji jest w stanie poczuć to, co jej dziecko.

Jeśli twoja matka robiła wszystkie te rzeczy, gdy byłeś dzieckiem, jest duża szansa, że nadal to robi, teraz, gdy jesteś dorosła. Jeśli jednak miała zbyt dużo rzeczy na głowie, jeśli nikt jej nie pomagał w wychowywaniu dzieci, albo sama miała chłodnych emocjonalnie rodziców, mogła reagować nieadekwatnie. Kiedy płakałaś, nie pytała dlaczego, tylko kazała przestać. Kiedy bolał cię brzuch, bo miesiączkowałaś, nie pozwalała odpocząć, tylko wymagała, byś jej pomogła i poszła na zakupy. Kiedy nieszczęśliwie się zakochałaś i leżałaś godzinami w łóżku, była na ciebie wściekła i obwiniała cię o lenistwo, bo nie potrafiła zrozumieć, że dla ciebie to był naprawdę ważny problem.

Webb twierdzi, że dorastanie bez bycia głęboko emocjonalnie widzianym, rozumianym przez matkę może i najprawdopodobniej ma negatywny wpływ na twój związek z nią. Musisz liczyć się z tym, że już zawsze będziecie czuć na jakimś trudnym do nazwania poziomie, że czegoś między wami brakuje lub że coś jest nie do końca w porządku.

Oczywiście tak być nie musi. Nasi rodzice z wiekiem mają mniej obowiązków, stają się spokojniejsi, dysponują czasem i większą cierpliwością. Często potrafią już ofiarować swoją empatię wnukom. Nie czują się tak odpowiedzialni za ich wychowanie, potrafią więc być bardziej czuli, rozpieszczający i wrażliwi na ich emocje. Trudniej dziadkom jednak dogadać się z własnymi dziećmi. Dlatego nie dziw się, gdy twoje dziecko nie może zasnąć, babcia chętnie czyta mu bajeczkę i gładzi po włosach, choć ty nigdy od niej tego nie doświadczyłaś.

Jak przetrwać ten dzień z mamą, która w dzieciństwie nie potrafiła dostroić się do twoich emocji?

1. Nie wymagaj od niej dziś zbyt wiele. Jest duże prawdopodobieństwo, że ona nie potrafi być blisko ciebie emocjonalnie również i teraz. Weź na to poprawkę i staraj się już nie traktować jej tak serio. Siedemdziesięcioletnią kobietę trudno zmienić.

2. Za żadne skarby świata nie przeprowadzaj z mamą poważnych rozmów, które zahaczają o wasze problemy z dawnych czasów. Jeśli zależy ci na dobrej atmosferę w Dzień Matki, to teraz postaw na neutralne tematy. Rozliczenia pozostaw na inny termin.

3. Tego dnia zrób coś dobrego nie tylko dla mamy. Jeśli kupujesz jej kwiaty, poproś o jeden bukiet więcej. Dla siebie!

4. Choć to trudna sztuka i choć twoja mama tego nie potrafiła robić dla ciebie, postaraj się dziś dostroić się do jej emocji. Ale w granicach rozsądku. Może ona teraz lubi robić wszystko powoli. Trzy razy wolniej niż ty i w dodatku w ciszy i skupieniu. Spróbuj pobyć z nią… na takich wibracjach.

5. Jednak jeśli twoja mama zalewa cię toksycznymi rozmowami na temat swoich własnych smutków, pretensji, rozlicznych dolegliwości i chorób, kłótni z ojcem czy przyjaciółkami, masz prawo jej przerwać i powiedzieć: „Mamo, czy możemy zmienić temat na bardziej przyjemny?”

6. Jeśli czujesz, że ciebie nagle zalewa fala złości, postaraj się wziąć kilka głębokich oddechów, wyjdź na chwilę do drugiego pokoju albo na balkon. Spróbuj zmienić temat! Zwykle w takich sytuacjach sprawdza się wspólne oglądanie rodzinnych zdjęć albo prośba, by mama opowiedziała o czymś ze swojej przeszłości. Najlepiej o momencie, kiedy była szczęśliwa.

7. Jeśli ona nie słucha i stawia na stole potrawkę z kurczaka, choć od kilku lat mówisz, że nie jesz mięsa, nie musisz jej jeść. Nie rób rzeczy, które znów poważnie naruszają twoje granice. Weź jabłko i powiedz, że ono jest dla ciebie okey. Jeśli mama się dąsa, trudno. Starość nie jest dla niej alibi, że może dziś robić, co chce i wymagać od ciebie niemożliwego.

8. Zaproponuj, że zmyjesz naczynia, by się nie przemęczała. Ale jak mama będzie zachowywała się w sposób, który powoduje u ciebie duży dyskomfort np. zacznie ci z byle powodu dokuczać, wyśmiewać, że nie masz męża, wbijać w poczucie winy, krytykować, po prostu wyjdź! Masz prawo chronić siebie i być dla siebie tym, kim ona nigdy nie potrafiła. Zatroszcz się o siebie tak, jakbyś była empatycznym i wsłuchanym we własne emocje rodzicem.


Z okazji Dnia Matki zapraszamy Was do wspólnego pochylenia się nad więzią matka-córka. Zapraszamy do pisania listów, najczulsze nagrodzimy wspaniałymi nagrodami od naszych Partnerów: C&A, L’oreal, Dermena, Gatta i Dekoria. Szczegóły poniżej.

Choć słowa są też bardzo ważne i dają moc, dlatego zapraszamy Was z okazji Dnia Mamy do udziału w akcji #CZUŁE WIĘZI (matki i córki). Zapraszamy zarówno mamy, jak i córki, by pisały do nas o swoich najważniejszych relacjach, nie pomijając tych trudnych, najtrudniejszych, które przeżywamy, czy których doświadczyłyśmy.

Zbyt często brakuje nam słów. Zbyt często odkładamy prawdziwe życie na później. Dziś nie odkładaj już niczego. Usiądź i napisz do niej list. Wyjątkowy.

Najpiękniejsze, najczulsze, pełne emocji listy zostaną opublikowane na łamach Oh!Me i nagrodzone przez Partnerów akcji.

Na Wasze listy czekamy pod adresem kontakt@ohme.pl

Regulamin znajdziecie TUTAJ.

MAMY DLA WAS WSPANIAŁE NAGRODY od C&A, Dekorii, L’oreal, Gatta i Dermeny

 5 kart podarunkowych o wartości 400 zł od C&A

Karty podarunkowe C&A są bezterminowe i do realizacji w każdym sklepie stacjonarnym C&A w Polsce.

C&A to znana marka odzieżowa, która inspiruje i ubiera Klientów, zgodnie z modą na dziś, ale z myślą o jutrze. C&A to doskonały wybór dla osób kochających życie, autentycznych, nowoczesnych, różnorodnych, ceniących sobie bliskie relacje i kierujących się wartościami – dla których zrównoważony rozwój to coś więcej niż kolejny trend. Wear the Change stanowi główne przesłanie C&A  i łączy wszystkie te aspekty, otwierając lepsze perspektywy na teraźniejszość – i na przyszłość.

C&A to główny partner naszej akcji konkursowej #CzułeWięzi.

Więcej informacji można znaleźć: www.c-a.com  C&A na FacebookuC&A na Instagramie

 

5 zestawów kosmetyków BIOTHERM od L’oreal

Produkt w składzie zawiera najwyższe stężenie Planktonu Termalnego, który ma kompleksowe działanie. Składniki aktywne chronią, wzmacniają i regenerują skórę. Poprawa kondycji cery dostrzegalna jest już po 8 dniach, dlatego już dziś rozpocznij walkę o zatrzymanie młodszego wyglądu i promiennego blasku!

W skład zestawu wchodzą:

LIFE PLANKTON™ ELIXIR – Serum regenerujące 30 ml/50 ml/75 ml

BLUE THERAPY AMBER ALGAE Revitalize day – Rewitalizujący krem na dzień -50ml

BLUE THERAPY AMBER ALGAE Revitalize night – Rewitalizujący krem na noc – 50ml

Więcej:

3 poduszki dekoracyjne z pikiem Dekoria

Dekoria to sklep internetowy z wyposażeniem wnętrz. Przede wszystkim producent rolet rzymskich, zasłon i firan szytych na miarę jak również oferujący produkty dekoracyjne typu: lampy, lustra, obrazy, wazony, meble jak również wiele innych.

Więcej:

5 zestawów dermokosmetyków Dermena

W skład 1 zestawu będzie wchodzić szampon, odżywka i mgiełka ochronna dermena® SUN PROTECT oraz suplement diety dermena® COMPLEX.

dermena® hair care to specjalistyczna linia dermokosmetyków kompleksowo podchodzących do pielęgnacji włosów. Nasze preparaty stymulują odrastanie włosów, hamują wypadanie oraz poprawiają ich kondycję, zapewniając im zdrowy wygląd i naturalną gęstość.

Zawierają innowacyjną i unikalną molekułę REGEN7 – substancję pochodzenia witaminowego, która poprawia mikrokrążenie skóry głowy i wzmacnia mieszki włosowe.

Więcej o produktach i marce:

 

 

3 zestawy dresów Gatta z najnowszej kolekcji ekologicznej CAREU, dostępne w rozmiarach: S, M, L

Ekologiczne surowce, klasyczne fasony to pierwsza, odzieżowa eko-kolekcja marki Gatta na sezon wiosna-lato 2022. Ubrania przygotowane zostały w trosce o środowisko naturalne z wysokiej jakości bawełny oraz poliestru recyklingowanego. To kolekcja stworzona tak, by swobodnie móc zestawiać ze sobą pojedyncze elementy, a także tworzyć zestawy, które idealnie sprawdzą się na wiosnę.

Więcej:

5 zestawów od Trefl

Ponad 35 lat wspólnych emocji i zabawy
Trefl SA to dynamicznie rozwijająca się rodzinna firma, obecna na rynku od 1985 roku. Tworzymy nasze produkty z myślą o dzieciach, młodzieży i całych rodzinach. Chcemy, by nasze bezpieczne i często tradycyjne zabawki dostarczały pomysłów na wspólne i ciekawe spędzanie czasu oraz wspierały poznawanie i zrozumienie otaczającego świata. Dynamiczna interakcja, wspólny śmiech, indywidualne lub zespołowe rozwiązywanie łamigłówek czy układnie puzzli to przykładowe aktywności z użyciem naszych produktów. Wierzymy, że nasi Klienci sięgają po nasze produkty, bo w coraz bardziej wirtualnym świecie wspierają one tradycyjną komunikację i edukację bazującą na realnym słowie i geście.

W skład zestawu wchodzą:

  1. https://www.trefl.com/teczowe-motyle-20159
  2. https://www.trefl.com/hello-morning-10694
  3. https://www.trefl.com/sorter-do-puzzli-90816

 

Więcej na: