“Poznanie siebie jest początkiem mądrości “ – te słowa przypisywane są Sokratesowi. Tylko, co dokładnie znaczy “poznanie siebie”. Może na początek odpowiedz sobie na pytanie, czy wiesz, kim naprawdę jesteś, czego chcesz, czy potrafisz w tym momencie zamknąć oczy i wymienić pięć potrzeb, które są ci niezbędne do osiągnięcia satysfakcji z własnego życia i bycia szczęśliwą?
Dlaczego tak ważne jest, aby poznać siebie?
- Szczęście. Będziesz szczęśliwsza, gdy będziesz mogła wyrazić, kim jesteś. Wyrażanie swoich pragnień zwiększy prawdopodobieństwo tego, że osiągniesz to, czego naprawdę chcesz.
- Mniej konfliktów wewnętrznych . Kiedy twoje zewnętrzne działania są zgodne z twoimi wewnętrznymi uczuciami i wartościami, doświadczysz mniej wewnętrznych konfliktów.
- Łatwiejsze podejmowanie decyzji . Znając siebie, możesz dokonywać lepszych dla ciebie wyborów we wszystkich obszarach swojego życia, od drobnych decyzji, takich jak wybór swetra, po ważne, jak np. wybór partnera, z którym spędzisz życie. Poznanie siebie da ci wskazówki, których będziesz mogła użyć rozwiązując różne problemy.
- Samokontrola . Znając siebie, rozumiesz, co motywuje cię do opierania się złym nawykom i rozwijania tych dobrych. Będziesz mieć wgląd w to, aby wiedzieć, które wartości i cele aktywują twoją silną wolę.
- Odporność na presję społeczną. Kiedy jesteś ugruntowana w swoich wartościach i preferencjach, rzadziej będziesz mówić “tak”, gdy wszystko w tobie krzyczy na “nie”.
- Tolerancja i zrozumienie innych. Twoja świadomość własnych słabości i zmagań może pomóc ci wczuć się w sytuację innych i mieć dla nich większe zrozumienie.
- Witalność i przyjemność . Bycie tym, kim naprawdę jesteś, pomaga ci poczuć, że naprawdę żyjesz, a twoje doświadczenia będą cię wzbogacać i staną się bardziej ekscytujące.
Nasze dobre samopoczucie jest ściśle związane z zaspokojeniem naszych potrzeb. Oczywiście czujemy się szczęśliwsi mając zaspokojone fizyczne potrzeby, takie jak pragnienie, głód, sen. Jednak wiele badań naukowych wykazało, że to samo dotyczy naszych potrzeb psychologicznych, w tym potrzeby satysfakcjonujących relacji, poczucia bycia dobrym w tym, co robimy oraz wolności w działaniu według własnego uznania. Wiele osób nie wie, co sprawia, że myślą, czują i działają w niezdrowy dla siebie sposób. Są często tak bardzo oderwani od swoich prawdziwych potrzeb, że nie nie wiedzą, kim są.
„Gdybym tylko…” najsmutniejsza zbitka słów. Wybory życiowe, których będziemy żałować
Poznanie i zrozumienie swoich potrzeb często przynosi ulgę, ponieważ nasze życie staje się dla nas bardziej przejrzyste – w końcu widzimy cel, do którego chcemy dążyć. To jak zdzieranie kolejnych warstw cebuli. Zacznij od zbadania, co kryje się na powierzchni twojego życia: jak się zachowujesz, jakie konkretne działania podejmujesz, aby sabotować swoje szczęście? Zobacz, za każdym razem, kiedy czujesz złość, nie zakładaj, że to prawdziwa emocja, której właśnie doświadczasz. Gniew jest zazwyczaj mechanizmem obronnym, chroni cię, krzyczy: hej, ktoś cię krzywdzi, ktoś przekracza twoje granice. Czy wiesz, gdzie masz je ustawione? Szukaj prawdziwej przyczyny swoich emocji, ich źródła, co pozwoli ci nazywać to, czego naprawdę potrzebujesz.
Jak zacząć dostrzegać swoje potrzeby?
Na naszą własną tożsamość i nasze potrzeby składa się sześć elementów. Są to: wartości, zainteresowania, temperament, aktywność, poczucie misji i nasze mocne strony.
Wartości
To wszystko to, czym się kierujesz w życiu, twoje priorytety, to co jest dla ciebie najważniejsze. To może być: pomaganie innym, bycie kreatywnym, zdrowie, rodzina, bezpieczeństwo finansowe itd. To one są przewodnikami przy podejmowaniu decyzji i motywatorami do osiągnięcia celów. Badania pokazują, że samo myślenie lub pisanie o swoich priorytetach może sprawić, że podejmiesz zdrowe działania. Motywacja zapewniana przez życiowe wartości może być twoją siłą napędową.
Zainteresowania
Zainteresowania obejmują twoje pasje, hobby i wszystko, co przyciąga Twoją uwagę na dłuższy okres czasu. Aby określić swoje zainteresowania, zadaj sobie następujące pytania: Na co zwracasz uwagę? Co cię ciekawi Co cię martwi? Co lubisz robić, co daje ci satysfakcję i radość? Mój znajomy po złamaniu nogi postanowił zostać ratownikiem medycznym, tak odnalazł swoją pasję… Oczywiście nikomu nie polecam łamania kończyn.
Temperament
Temperament opisuje twoje wrodzone preferencje. Czy jesteś introwetykiem, czy ekstrawertykiem, czy lubisz planować, czy brać to, co życie ci przynosi tu i teraz. Czy podejmujesz decyzje bardziej na podstawie uczuć, czy myśli i faktów? Wolisz skupiać się na detalach, czy wielkich pomysłach? Znajomość odpowiedzi na pytania dotyczące temperamentu, pomoże ci skierować się w stronę sytuacji, w których możesz się rozwijać i w nich wzrastać. Ale uwaga, nie ulegaj modom, bo podążanie wbrew własnej osobowości może okazać się bardzo trudnym zadaniem, które nie jest warte twojego wysiłku.
Aktywność
Co lubisz robić w ciągu dnia? Czy jesteś rannym ptaszkiem, czy może jednak masz naturę sowy. O jakiej porze dnia masz najwięcej energii do działania? Niezwykle ważne jest wsłuchanie się w swój biorytm, by nie zmuszać się do rzeczy, na które nie mamy ochoty ani energii.
Misja życiowa
Odpowiedz sobie szczerze na to jedno pytanie: “Jakie wydarzenie było najbardziej znaczące w Twoim życiu?”. To z pozoru niepozorne pytanie może dać ci odpowiedź na wiele pytań. Dlaczego ono było ważne, co czułaś? Być może twoja pamięć i emocje przechowujące to zdarzenie są twoim kierunkowskazem, który wskazuje ci twoją drogą.
10 trudnych prawd, których zrozumienie sprawi, że będzie nam łatwiej żyć
Mocne strony
Ten obszar obejmuje nie tylko zdolności, umiejętności i talenty, ale także mocne strony charakteru, takie jak lojalność, szacunek dla innych, zamiłowanie do nauki, inteligencja emocjonalna, uczciwość i wiele innych. Znajomość swoich mocnych stron jest jednym z fundamentów budowania pewności siebie. Niezauważanie swoich własnych supermocy prowadzi do niskiej samooceny, więc stań się osobą, która “przyjmuje dobro”, słuchając komplementów i dostrzegając to, w czym jesteś dobra.
Kiedy już określisz to, kim jesteś, zdecydowanie łatwiej będzie ci dostrzec swoje potrzeby. Często przeglądamy się w oczach innych, w ich oczekiwaniach, żyjemy według przygotowanego przez kogoś innego scenariusza. To wszystko powoduje, że gdzieś po drodze zatracamy siebie, stajemy się dla siebie niewidzialne. Patrzymy na odbicie w lustrze i tak naprawdę nie znamy osoby, którą w nim widzimy.
Dotarcie do prawdy o sobie nie jest łatwe.
Dostajemy od świata to, co mu dajemy. To dotyczy wszystkich obszarów naszego życia, za które tu i teraz naprawdę warto wziąć odpowiedzialność, by w końcu móc poczuć się szczęśliwą. Dlatego wsłuchaj się w siebie. Określ to, kim jesteś, co lubisz, co budzi twoje pozytywne emocje. Być może odpowiedzi na te pytania cię zaskoczą, ale kiedy szczerze i uczciwie powiesz sobie, czego potrzebujesz, rozleje się po tobie uczucie ulgi, a chwilę potem poczujesz moc działania i dążenia do tego, żeby nie tylko ty, ale i inni cię usłyszeli i wyszli temu naprzeciw. Powodzenia!