Go to content

Dlaczego lepiej być singlem niż żyć w toksycznym związku

Singielko, koniec z narzekaniem, głowa do góry! Masz przecież kilka powodów do radości
Fot. iStock/ Cristian Kerekes

Są tacy, którzy uważają, że bycie singlem jest najgorszą rzeczą, jaka może im się przydarzyć. Ale są i tacy, którzy woleliby być samotni niż być w złym związku. I chociaż samotność nie najlepszym, co może nas spotkać, istnieje wiele powodów, dla których pozostawanie w złym związku jest dla ciebie złe. 

Jasnym jest, że bycie w zdrowym związku jest satysfakcjonujące. Może wzmocnić układ odpornościowy, złagodzić stres, a nawet pomóc złagodzić objawy depresji. Jednak zadowalanie się toksycznym związkiem może być szkodliwe dla zdrowia.

W jednym z badań, określanych jako badanie Whitehall, naukowcy obserwowali ponad 10 000 osób przez 12 lat. Wśród uczestników byli zarówno mężczyźni, jak i kobiety w wieku od 35 do 55 lat.

W trakcie badania osoby były proszone o wypełnienie kwestionariuszy dotyczących ich najbliższych relacji. Chociaż były one ograniczone do czterech relacji, naukowcy ocenili je, aby zobaczyć, która z nich została uznana za najważniejszą. 64% najbliższych relacji uczestników stanowiły relacje małżeńskie. Celem badania było sprawdzenie, jak negatywne bliskie relacje wpływają na nas na poziomie fizycznym i emocjonalnym.

Okazało się, że uczestnicy, którzy doświadczyli bliskiego negatywnego związku, byli bardziej narażeni na choroby serca i idąc o krok dalej, byli bardziej narażeni na śmiertelne choroby sercowe niż ci, którzy nie mieli bliskiego negatywnego związku w swoim życiu.

Naukowcy doszli do wniosku, że toksyczne związki są nie tylko toksyczne dla naszego stanu emocjonalnego, ale także mogą być toksyczne dla naszego zdrowia serca.

Chociaż może wydawać się przerażające myślenie o samotności lub samotności, nie jest tak źle. Dostosowanie się wymaga czasu, zwłaszcza jeśli zawsze miałeś kogoś w swoim życiu, ale kiedy już się do tego przyzwyczaisz, samotny czas jest naprawdę miły. Ważne jest to, że jeśli jesteś otwarty na miłość, to ci się ona przydarzy. O wiele lepiej nie marnować czasu z kimś, kto jest nie tylko toksyczny dla twojego dobrego samopoczucia emocjonalnego, ale także dla twojego zdrowia fizycznego.

LIST DO REDAKCJI: 

Toksyczny związek jest jak jazda na rollercoasterze. Długo zajęło mi, zanim zrozumiałam ten mechanizm

Jak nie pozwolić sobie wpaść w pułapkę toksycznych związków? Należy nauczyć się jak najszybciej identyfikować zagrożenie.

10 alarmujących sygnałów w toksycznym związku:

 1. Od razu myślisz, że znalazłeś miłość swojego życia
 2. Za bardzo idealizujesz swojego partnera
 3. Zaniedbujesz przyjaciół, aby zadowolić swojego partnera
 4. Zapominasz o swoim hobby, o tym co wcześniej sprawiało ci radość, było dla ciebie ważne
 5. Przymykasz oczy na niepokojące sygnały (agresywne zachowania, kłamstwa)
 6. Bezgranicznie ufasz opinii swojego partnera
 7. Czujesz niekontrolowaną zazdrość z byle powodu
 8. Nie możesz znieść, gdy twój partner nie jest w pobliżu
 9. Usprawiedliwiasz negatywne zachowanie partnera
 10. Nie możesz mu po prostu powiedzieć „nie”.

Co zrobić, gdy czujesz się zaniepokojona, gdy emocje i uczucia cię przytłaczają

 1. Nie przenoś odpowiedzialności za swój stan emocjonalny na twojego partnera. Jesteś jedyną osobą odpowiedzialną za swoje emocje.
 2. Nie miej obsesji na punkcie tego, co robi twój ukochany, co powiedział, jak to rozumieć i interpretować. Nie dopuść, aby dręczyły Cię negatywne fantazje i spekulacje. Koncentruj się na „tu i teraz”.
 3. Spróbuj być swoim „wewnętrznym obserwatorem”. Obserwuj swoje emocje.
 4. Poszukaj innych zasobów: co może cię pocieszyć i odwrócić od obsesyjnych myśli o twoim partnerze? Filiżanka kawy, dobry film lub książka, ćwiczenia, gorąca kąpiel, rozmowa z przyjacielem? Jakikolwiek sposób na pozbycie się go na chwilę z twojej głowy jest dobry.