Lifestyle Psychologia

9 rzeczy, które według terapeutów, powstrzymają cię przed załamaniem nerwowym

Redakcja
Redakcja
23 lutego 2018
Fot. iStock / sankai
Następny

Zdarzają się sytuacje, które chwieją naszym stabilnym światem i trudno jest sobie poradzić z nadmiarem problemów. Wtedy też przychodzi kryzys, który często wystawia na próbę siłę naszego charakteru. 

Kryzys psychiczny — niełatwa reakcja

Kryzys psychiczny to nie choroba, ale nasza naturalna reakcja na trudną sytuację. Stres jest jednym z głównych czynników, które często doprowadzają nas do załamań nerwowych: relacje z otoczeniem, stres finansowy, stres w pracy, stres spowodowany sytuacją rodzinną, mogą przyczynić się do tego, że ktoś poczuje się przytłoczony. Często towarzyszą nam emocje, których nie da się dłużej ignorować. Pojawia się niepokój, dokuczliwe napięcie, poczucie bezsilności, które czasem przynoszą ataki paniki i chęć natychmiastowej ucieczki. A mimo to, zbieramy w sobie siły, podejmujemy potrzebne decyzje i opracowujemy plan działania, który ma nas dźwignąć z kryzysu.

Co nam daje kryzys psychiczny?

Nawet i w takich trudnych chwilach można zyskać. Dzięki sytuacjom kryzysowym wykształcamy nowe umiejętności, testujemy naszą wytrzymałość i czerpiemy doświadczenia na przyszłość. Każdy przeżywa to na swój sposób — jedni samodzielnie, a inni wolą, gdy pomaga im bliska osoba. Najważniejsze jest, by nie spychać problemów, ale przepracować wszystkie bolączki, by więcej nam nie szkodziły. Wg terapeutów istnieją zachowania, które mogą pomóc ludziom, kiedy ci czują, że ich życie jest pełne zbytniego stresu. To one pomagają powstrzymać wiele osób przed załamaniem nerwowym.

9 rzeczy, które według terapeutów, powstrzymają cię przed załamaniem nerwowym

1. Zaakceptuj to, czego nie możesz zmienić

Jeśli masz na coś realny wpływ, korzystaj z niego. Kiedy włożysz energię w to, co możesz kontrolować, będziesz znacznie skuteczniejsza. Ale sytuacje, których nie możesz cofnąć lub zmienić, powinny takie pozostać. Nie trać cennej energii na niepotrzebne, bezowocne działania.

2. Skup się na dobrych rzeczach

Skupiaj się na tym, co dobrego spotkało cię w twoim życiu. Mogą to być i bliscy ludzie, jak i rzeczy materialne, z których jesteś dumna, czy które gwarantują ci poczucie satysfakcji i bezpieczeństwa. Skupienie się na pozytywach w czasach stresu przyniesie dobrą energię, która cię uzdrowi.

3. Zaakceptuj swój ból

Nie da się dotykać w życiu jedynie dobrych emocji. Czasem i ból jest potrzebny, by uświadomić nam pewne rzeczy. Akceptując ból, nauczysz się większego zrozumienia i współczucia dla siebie i innych.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle Psychologia

Chcesz wychować geniusza? Karm go tym

Redakcja
Redakcja
23 lutego 2018
Fot. iStock/SolStock
Następny

Słodycze, żywność wysokoprzetworzona, fast-foody, słodkie napoje – wszyscy wiemy, czym nie należy karmić dzieci. Specjaliści trąbią o tym na każdym kroku. Wiemy, że dieta dziecka ma być pełnowartościowa i zbilansowana, czyli po prostu zdrowa. Dzięki temu można uchronić dziecko przed problemami z wagą i zapewnić mu odpowiedni rozwój. Ale czy jedzenie ma wpływ także na inteligencję? Okazuje się, że tak. Jeśli będziesz odpowiednio karmić swoje dziecko, możesz wychować… geniusza. A przynajmniej ułatwisz pracę jego szarym komórkom. Czego więc nie może zabraknąć w diecie dziecka?

Jagody

Dzieciaki uwielbiają owoce, więc z tym nie powinno być problemów. Ogólnie, im bardziej intensywny kolor, tym więcej składników odżywczych znajduje się w jagodach. Co ciekawe, nasiona jagód są także dobrym źródłem tłuszczów omega-3.  Mówiąc o jagodach, warto wspomnieć także o borówkach i malinach. Zawierają w sobie związki, które mogą poprawić funkcjonowanie pamięci. Dziecko, które ma dobrą pamięć, niewątpliwie lepiej sobie poradzi w szkole i w życiu. Jagody można dodawać do przeróżnych deserów, jogurtów, naleśników, a także jeść je ot tak, w formie przekąski.

Jabłka

Wszyscy wiemy, że jabłka są zdrowe i korzystnie wpływają na układ pokarmowy. Rzadko jednak mówi się o tym, że usprawniają pracę mózgu. Zawierają kwercetynę – przeciwutleniacz, który może zwalczyć spadek zdolności umysłowych dziecka. Innymi słowy, jabłka mogą chronić nas przed substancjami chemicznymi, które uszkadzają komórki mózgowe. Ważne, żeby jeść jabłka wraz ze skórką, ponieważ to właśnie bezpośrednio pod nią znajduje się najwięcej witamin i składników odżywczych.

Jajka

Jedne dzieci za nimi przepadają, inne niekoniecznie. Warto jednak wprowadzić je do diety. Sprawdzą się głównie rano, ponieważ są świetne na śniadanie w formie jajecznicy czy omletu. Jajka są dobrym źródłem składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Zawierają zdrową porcję kwasów omega-3, które chronią mózg, a także witaminę E, która może pomóc w walce z depresją lub zwykłym spadkiem nastroju.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle Psychologia

„Pisząc to płaczę, bo trochę wyrzucam z siebie to za czym tak tęsknię”. Akcja #ListdoNiego

Listy do redakcji
Listy do redakcji
23 lutego 2018

Kochany, za nami kilka lat pełnych miłości ale i pecha, czasem myślę, że 13-sty był pechowy bo wiele rzeczy nie układa się dla nas korzystnie. Ale twoja miłość  w tym wszystkim daje mi siłę. Po drodze moje problemy hormonalne i twoje kłopoty zdrowotne, to wszystko sprawiło, że po kilku latach małżeństwa dalej jesteśmy 1 plus 1, choć wiesz, jak marzę o dziecku razem  z Tobą.

Ostatni czas to dla nas sprawdzian naszej siły miłości. Jest ciężko, ale jak minie ten czas, który musimy wytrzymać bez swojej bliskości, zwyciężymy, damy rade. I wiesz, co myślę, że wtedy już będzie  z górki. Tak ciężko mi leżeć koło Ciebie i nie móc zrobić nic więcej niż pocałunki. Tak trudno powstrzymać się, gdy leży obok ktoś, kogo tak pragniesz. Wiesz, że nie raz zarzucałam Ci, że już Cię nie pociągam, że mnie nie kochasz. Sama wiem, że to nieprawda. Wiem za to, że jesteś najbardziej odpowiedzialnym mężczyzna świata, że myślisz i dbasz o mnie jak o największy skarb. Pisząc to płaczę, bo trochę wyrzucam  z siebie to, za czym tak tęsknię. Ale wiem, że zasługujemy na to wszystko o czym najbardziej marzymy i  w końcu to będzie nasze.

Uwielbiam w Tobie ten spokój ducha ale i zadziorność, to w jaki sposób mrużysz oczy i tak fajnie się uśmiechasz. Doceniam każdy miły gest  w moim kierunku i to poczucie bezpieczeństwa. Myślę, że przeciwności są chwilowe i tylko nas, wbrew pozorom, umocnią. Proszę tylko o więcej dni tylko dla nas, byśmy w tej naszej szarej codzienności nie zapomnieli, jak jesteśmy dla siebie ważni i jak bardzo się kochamy. Kocham Cię.

Nadziejka

Akcja #ListdoNiego

Napisz i wyślij do nas swój #ListdoNiego – i uwolnij słowa. Wybrane listy opublikujemy, a najlepsze wyznania nagrodzimy – a nagrody czekają bajeczne. 😉

Bądźcie z nami, oprócz waszych listów w ramach akcji ukażą się… różne miłosne sekrety. Gotowi na miłość?

Czekamy na wasze listy pod adresem: [email protected]w tytule wiadomości wpisujcie: #ListdoNiego. Koniecznie podpiszcie się imieniem i nazwiskiem, a jeśli życzycie sobie publikację pod pseudonimem – napiszcie nam o tym!

Prosimy o dołączenie do wiadomości poniższego oświadczenia:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me .
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora i Sponsora konkursu swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).
Wysłanie tekstu jest równoważne ze zgodą na jego publikację oraz kontakt ze strony Oh!me w celu odbioru nagrody. Tekst powinien być podpisany imieniem i nazwiskiem. Publikacja pojawi się pod wybranym przez autora pseudonimem bądź inicjałami. Prosimy o dołączenie informacji, jak chcecie zostać podpisani lub wyraźną informację, że chcecie by tekst pojawił się pod waszym imieniem i nazwiskiem.

Nagrody:

logo

2 x zaproszenie do Hotelu Afrodyta Business&SPA*

ohme konkurs karnet

*Do nagrody przypisana jest dodatkowa nagroda pieniężna, przeznaczona na poczet pokrycia podatku dochodowego od wygranej w Konkursie. Dodatkowa nagroda pieniężna nie podlega wypłacie zwycięzcy i zostanie potrącona przez Sponsora oraz przeznaczona na pokrycie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych od wygranej w Konkursie zgodnie z art. 41 ust. 4 i 7 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Karnet ważny do zrealizowania przez 3 miesiące od daty rejestracji (przyznania karnetu).

Kopia Panorama hotel z zewnątrz Afrodyta

Szampan&Sekrety_logo_beztła

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od poniedziałku do czwartku. W pakiecie Gold butelka wina, śniadanie dla dwojga i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 500 PLN.**

IMG_5628

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od piątku do niedzieli. W pakiecie Gold butelka wina, śniadanie dla dwojga i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 800 PLN.*, **

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od piątku do niedzieli. W pakiecie Platinum butelka szampana, śniadanie dla dwojga, zmysłowa niespodzianka i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 1200 PLN.*, **

*Do nagrody przypisana jest dodatkowa nagroda pieniężna, przeznaczona na poczet pokrycia podatku dochodowego od wygranej w Konkursie. Dodatkowa nagroda pieniężna nie podlega wypłacie zwycięzcy i zostanie potrącona przez Sponsora oraz przeznaczona na pokrycie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych od wygranej w Konkursie zgodnie z art. 41 ust. 4 i 7 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
** Realizacja bonu podarunkowego zgodnie z regulaminem „Bonu Podarunkowego Szampan i Sekrety”; regulamin zawierający informacje o sposobie zrealizowania wygranej zostanie przesłany laureatom

Hama - logo

3 x zestaw dobrej mocy dla dwojga od hama, składający się z:

 1. Hama Ładowarka bezprzewodowa „Magnetic Touch” do smartfonów (1 szt.)
  hama_magnetictoich2

  – Gwarantowana maksymalna szybkość ładowania dostosowana do urządzenia

  – Zoptymalizowany proces ładowania oszczędza akumulator i wydłuża jego trwałość

  – Ekskluzywne wzornictwo na wysoki połysk

  – Bezprzewodowe ładowanie smartfonów za pomocą technologii Qi

  – Obracany o 360° zacisk do mocowania na kratce wentylacyjnej w pozycji pionowej lub poziomej

 2. Hama Power Pack „Premium Alu”, 8000 mAh, antracytowy (1 szt.)

hama_premiumalu1

– Ładowarka Power Pack umożliwia mobilne zasilania energią

– Atestowane ogniwa gwarantują najwyższy standard bezpieczeństwa i najwyższą jakość

Akcja trwa od 05.02.2018 do 28.02.2018 roku.

Regulamin zabawy jest dostępny tutaj.

 


Zobacz także

25 lekcji życia

25 lekcji życia od stulatka. „To od ciebie zależy, co zrobisz ze swoim życiem. Masz prawo podjąć tę decyzję dla siebie”

Lepiej mieć siostrę czy brata? Naukowcy znają odpowiedź

„Mamo, nie jestem już dzieckiem”. Poznasz to po pokoju