Fałszywi przyjaciele są jak ciemna strona księżyca. Na początku pociągają nas swoim urokiem i życzliwością, a potem pokazują się z tej drugiej, gorszej strony i pojawia się rozczarowanie. Nie każda przyjaźń przynosi nam samo dobro, wsparcie i poczucie zrozumienia.
7 typów toksycznych przyjaciół
1. Wspinacz społeczny
Jednym z pierwszych fałszywych przyjaciół, których spotykamy na początku życia, jest „społeczny alpinista”. Znajdziemy go w szkole podstawowej, na uczelni, w liceum, no i oczywiście w naszych zawodowych środowiskach.
Wspinacze społeczni to ci, którzy tworzą więzy przyjaźni tylko z jednego powodu: wspiąć się jak najwyżej po drabinie społecznej. Już w szkole szukają bliskości z najbardziej „popularnymi” uczniami lub tymi, którzy mają najlepsze oceny. Później, w kontekście zawodowym, nie mają żadnych skrupułów, by upokarzać innych i manipulować nimi, aby dopiąć swego celu. Brrr…
2. Przyjaciel, który jest przy tobie w dobrych czasach i znika w tych złych
Mowa o tych ludziach, którzy są zawsze obecni w czasach naszych sukcesów i dobrego samopoczucia. Jednak gdy pojawia się problem lub doświadczamy jakiejś złej sytuacji, wtedy, kiedy chcielibyśmy otrzymać wsparcie i zainteresowanie, znikają.
3. Ten, kto stale szuka błędów i potknięć i stale cię osądza
Prawdziwy przyjaciel sprawia, że czujemy się dobrze w jego obecności. Po spotkaniu z toksycznym przyjacielem, zazwyczaj boli cię głowa… To on stale uświadamia ci, jak daleko ci do doskonałości, podważa twoje decyzje i krytykuje wybory.
4. Zazdrośnik
„Zawsze robisz wszystko dobrze”, „te rzeczy nigdy ci się nie przydarzają”, „zawsze masz szczęście” … Twój przyjaciel nie tylko jest zazdrosny, ale ma również bardzo niską samoocenę, co sprawia, że jego interakcje z innymi są niezdrowe.
5. Ten, który chce, żeby ci się dobrze powodziło, ale nie lepiej niż jemu
To taki typ przyjaciela, który motywuje nas do prześcignięcia samych siebie w celu odniesienia sukcesu, ale kiedy już docieramy do wymarzonego celu, zamiast czuć się szczęśliwym z powodu naszego szczęścia, dystansuje się lub obraża na amen.
6. Rywal przebrany za „najlepszego przyjaciela”
Zawsze chce mieć coś lepszego niż ty, zawsze musi być „oczko wyżej”. Jest jak twój cień.
7. Manipulator
Manipulujący przyjaciel to ten dyskretny, ale nieubłagany okaz, który prawie bez naszej wiedzy przywiązuje do nas kukiełkowe druty, aby mógł przez jakiś czas robić to, co chce. Czasami ucieknie się do obwiniania, emocjonalnego szantażu lub oszustwa. Krótko mówiąc, użyje on nieskończonej liczby makiawelicznych strategii, aby dotrzeć do ciebie i osiągnąć to, czego chce, w każdej chwili.
Na podstawie: nospensees.fr