Psychologia

9 typów manipulatorów, których spotykasz w codziennym życiu

Redakcja
Redakcja
21 maja 2018
Następny

Wszyscy chcemy, aby nasze potrzeby zostały zaspokojone. Ale są wśród nas i tacy, którzy będą się starali dodatkowo manipulować innymi, aby uzyskać to, czego chcą. Często taki emocjonalny wpływ jest skrzętnie ukryty i ma przypominać miły gest. Ale jeśli nauczysz się rozpoznawać główne metody manipulacji, nigdy nie staniesz się marionetką w rękach toksycznego znajomego.

9 typów manipulatorów, których spotykasz w codziennym życiu

 „Bezradny”

Tacy ludzie udają, że są bezradni, aby inni ludzie radzili sobie z ich obowiązkami. W wielu przypadkach to panie wybierają tę rolę i wykorzystują tak zwaną „słabość”. Ale panowie również potrafią udawać „ofiary losu”.

Zadaj sobie pytanie, czy jesteś gotów zmarnować swój czas i wysiłek na ludzi, którzy chcą cię wykorzystać.

„Gracz słowami”

Zręczni manipulatorzy powiedzą coś celowo w określony sposób, tak, aby nie można było ich pociągnąć do odpowiedzialności ich działanie. A kiedy widzą twoją reakcję, przekręcają wszystko tal, że wydaje ci się, że to ty popełniłeś błąd. Twierdzą również, że nigdy niczego nie obiecywali.

Zawsze przypominaj manipulatorom o ich obietnicach

Pan „obiecaj mi wszystko”

Czy pamiętasz, jak często pod presją składałeś pochopne obietnice? Manipulatorzy sprawiają, że od razu się na wszystko zgodzisz, a potem denerwujesz się, że to zrobiłeś.

Jeśli już coś obiecałeś, dotrzymaj słowa, ale następnym razem sastanów się dwa razy, zanim podejmiesz dodatkową odpowiedzialność.

Rodzicielska manipulacja

Czasami może być bardzo trudno zrozumieć, że nasi rodzice są zdolni do manipulacji. Ale potem zdajemy sobie sprawę z tego jak często narzucają nam własne opinie, kontrolują nasze działania i ingerują w nasze prywatne życie.

Trzeba wiedzieć jak bronić swoich poglądów i nie pozwalać najbliższym kontrolować naszego życia. 

Rodzice manipulujący twoim związkiem

Jest to prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych typów manipulatorów. Rodzice myślą, że robią wszystko, aby ich dzieci były szczęśliwe i nie rozumieją, że ich wtrącanie się często kończy się rujnowaniem szczęśliwych małżeństw. Oni uważają, że wiedzą lepiej, jak powinien wyglądać twój partner.

Wyjaśnij rodzicom, że twoja rodzina to ty, twój partner i wasze dzieci.

Winni niewinni

Są ludzie, którzy całkowicie lekceważą decyzje, opinię i działania innych, nawet przyjaciół i rodziny. Reagują zbyt szybko i z reguły żałują swoich zachowań. Mają też zwyczaj obwiniać wszystkich wokół siebie za nawet własne błędy.

Nie bój się  wskazać prawdziwych przyczyn ich zachowania.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia

Dojrzały czy nie? Jak rozpoznać osobę niestabilną emocjonalnie?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 maja 2018
10 cech dojrzałości w związku. A czy ty jesteś już dojrzałą kobietą, taką która...
Fot. iStock / RyanJLane
 

Brak pewności siebie jest jedną z najważniejszych rzeczy, które wpływają na nasz wizerunek, poziom  zadowolenia z życia i stabilność emocjonalną. Wypływa bezpośrednio z naszej dojrzałości, ta natomiast jest cechą bardzo indywidualną, którą nie każdy z nas jest w stanie rozwinąć. Jak rozpoznać osobę dojrzałą i stabilną emocjonalnie?

Pragnienie akceptacji

Osoba dojrzała szuka akceptacji przede wszystkim w sobie. Osoba niedojrzała pragnie wiedzieć, że jest akceptowana w pierwszej kolejności przez otoczenie i wtedy budować swoje poczucie wartości.

Wątpliwości co do wyglądu

Dojrzałość przynosi nam świadomość, że wygląd jest tylko niewielką częścią tego, czym jesteśmy naprawdę. Że najważniejsze i najbardziej cenne jest to, co sobą reprezentujemy a nie to, jak wyglądamy. Osoby niedojrzałe nie tylko przywiązują nadmierną wagę do swojej własnej powierzchowności, ale również w pierwszej kolejności szukają walorów fizycznych u osób, które są dla nich ważne w życiu.

Przywiązywanie wagi do opinii innych

Osoby dojrzałe noszą w sobie swoisty kompas własnych wartości. Według niego postępują. Kierują się w życiu własnymi zasadami, nierzadko podejmując decyzje, które nie podobają się innym. Osoby niedojrzałe nie mają na tyle pewności siebie, tyle wiary w to, że potrafią podjąć słuszną decyzję, że mają dostateczną wiedzę, by wybierać, że przywiązują ogromną wagę do tego, co pomyślą/powiedzą inni. Dlatego właśnie rzadko udaje im się wiele w życiu osiągnąć.

Reakcja na krytykę

Dojrzała osoba rozumie, czym jest konstruktywna krytyka i czemu służy. Potrafi również rozpoznać krytykę bezzasadną i nie przejmować się nią. Osoba niedojrzała obraża się i traktuje osobę krytykującą jak najgorzego wroga. Nie potrafi wyciągnąć wniosków z krytyki i uważa ją z reguły za osobisty atak.

Zaufanie

Osoba dojrzała wie, jak ważną rolę odgrywa zaufanie w najważniejszych relacjach w jej życiu. Stara się je okazywać partnerowi i bliskim i oczekuje tego samego. Niedojrzali ludzie mają ogromny problem z zaufaniem. Są podejrzliwi i wolą wierzyć we wszystko, co najgorsze niż uwierzyć, że ktoś jest wobec nich uczciwy.


Na podstawie: brightside.me

 


Psychologia

Depresja ma wiele twarzy. 16 depresyjnych zachowań, które pomogą ci zrozumieć tę chorobę

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
21 maja 2018
Fot. iStock/AleksandarNakic
Następny

Smutek, lęk, poczucie winy, drażliwość, lekkomyślność lub bezwartościowość… Tym, którzy żyją z depresją, niezwykle trudno jest wyjaśnić, czego doświadczają. Co więcej – depresja, jako choroba psychiczna przez wiele lat była stygmatyzowana. Przecież o wiele łatwiej jest zadzwonić do szefa z prośbą o dzień wolnego z powodu grypy żołądkowej niż przyznać, że jesteś w słabszej formie i potrzebujesz czasu, żeby uporać się ze swoim zdrowiem psychicznym…

Ostatnio dobra znajoma mojej przyjaciółki popełniła samobójstwo – wygrała depresja, z którą walczyła przez wiele lat. Zostawiła najbliższych z poczuciem winy, straty, którzy tak bardzo chcieli zrozumieć, jaki wpływa ta choroba może mieć na zwykłą codzienność. I chociaż istnieje lista wspólnych symptomów, to jednak depresji nie da się zamknąć pod jednym mianownikiem. Specjaliści podają ogólną definicję: depresja wywołuje uczucie smutku i/lub utraty zainteresowania rzeczami, które wcześniej sprawiały radość; może to prowadzić do problemów emocjonalnych i fizycznych oraz może zmniejszyć zdolność osoby do funkcjonowania w pracy i w domu.

Gdyby to było takie proste, prawda? Tymczasem depresja ma wiele twarzy. Gregg Henriques dyrektor badań klinicznych, psycholog wyróżnia wiele zachowań depresyjnych. I chociaż niektóre z nich nie są uważane za oficjalne, to jednak pomagają nam – na co dzień obcującym z cierpiącymi na depresje, lepiej zrozumieć tę chorobę.

16 zachowań depresyjnych, które pomogą ci lepiej zrozumieć tę chorobę

Problem z dostosowaniem się

To chyba jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych przyczyn depresji, którą wywołuje zmiana w życiu, do której ciężko się przystosować. Może to być przeprowadzka do innego miasta, zdrada, rozwód. Ci, którzy doświadczają depresji nie mogą pogodzić się z obecnym stanem rzeczy, chcą, by wróciło to, co było kiedyś.

Dwubiegunowość

I nie chodzi tu o chorobę dwubiegunową. W ten sposób najłatwiej określić doświadczenie chorującego – doświadcza on bowiem dwóch bardzo różnych skrajności w emocjach – od ekstremalnego szczęścia po kompletną beznadziejność. To intensywna huśtawka nastrojów, która w jednym momencie pozwala się czuć, jakbyśmy stali na szczucie świata, by zaraz w kolejnej spaść głową w dół.

Żałoba/strata

Kiedy cierpimy z powodu straty kogoś w swoim życiu, powoduje to zrozumiałe uczucie smutku i przygnębienia. Jeśli jednak osobą, która odeszła była jedną z najważniejszych w naszym życiu, poczucie straty może być zdecydowanie silniejsze, co sprawia, że proces żałoby, przejście przez nią i jej zakończenie wydaje się niemożliwe do zrealizowania.

Zubożenie

Aby czuć się szczęśliwym potrzebujemy nieustannie nowych doświadczeń, które dostarczają nam poczucie spełnienia i zaangażowania. Ich brak może spowodować wyrwę w naszym życiu, sprawić, że nie mamy namacalnego dowodu, by poczuć radość i szczęście.

Choroba

Czasami depresja może być wynikiem choroby lub jej objawów, zmianami w gospodrace hormonalnej organizmu. Specjaliści zajmujący się depresją odkryli jej związek z niedoczynnością tarczycy sugerując, że ci, którzy dzisiaj biorą leki przeciwdepresyjne, tak naprawdę powinni wyleczyć tarczycę.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Chwila nieuwagi, a całkiem się wypalisz!

A walnij dziecko w tyłek, co będziesz z nim rozmawiać

5 śladów emocjonalnych, które noszą w sobie dzieci alkoholików

Niczego się nie obawiam. Potrzebuje tylko ramienia. Twojego.