Go to content

Typy manipulatorów, których spotykasz w codziennym życiu. Zgadza się?

Wszyscy chcemy, aby nasze potrzeby zostały zaspokojone. Ale są wśród nas i tacy, którzy będą się starali dodatkowo manipulować innymi, aby uzyskać to, czego chcą. Często taki emocjonalny wpływ jest skrzętnie ukryty i ma przypominać miły gest. Ale jeśli nauczysz się rozpoznawać główne metody manipulacji, nigdy nie staniesz się marionetką w rękach toksycznego znajomego.

9 typów manipulatorów, których spotykasz w codziennym życiu

 „Bezradny”

Tacy ludzie udają, że są bezradni, aby inni ludzie radzili sobie z ich obowiązkami. W wielu przypadkach to panie wybierają tę rolę i wykorzystują tak zwaną „słabość”. Ale panowie również potrafią udawać „ofiary losu”.

Zadaj sobie pytanie, czy jesteś gotów zmarnować swój czas i wysiłek na ludzi, którzy chcą cię wykorzystać.

„Gracz słowami”

Zręczni manipulatorzy powiedzą coś celowo w określony sposób, tak, aby nie można było ich pociągnąć do odpowiedzialności ich działanie. A kiedy widzą twoją reakcję, przekręcają wszystko tal, że wydaje ci się, że to ty popełniłeś błąd. Twierdzą również, że nigdy niczego nie obiecywali.

Zawsze przypominaj manipulatorom o ich obietnicach

Pan „obiecaj mi wszystko”

Czy pamiętasz, jak często pod presją składałeś pochopne obietnice? Manipulatorzy sprawiają, że od razu się na wszystko zgodzisz, a potem denerwujesz się, że to zrobiłeś.

Jeśli już coś obiecałeś, dotrzymaj słowa, ale następnym razem zastanów się dwa razy, zanim podejmiesz dodatkową odpowiedzialność.

Rodzicielska manipulacja

Czasami może być bardzo trudno zrozumieć, że nasi rodzice są zdolni do manipulacji. Ale potem zdajemy sobie sprawę z tego jak często narzucają nam własne opinie, kontrolują nasze działania i ingerują w nasze prywatne życie.

Trzeba wiedzieć jak bronić swoich poglądów i nie pozwalać najbliższym kontrolować naszego życia. 

Rodzice manipulujący twoim związkiem

Jest to prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych typów manipulatorów. Rodzice myślą, że robią wszystko, aby ich dzieci były szczęśliwe i nie rozumieją, że ich wtrącanie się często kończy się rujnowaniem szczęśliwych małżeństw. Oni uważają, że wiedzą lepiej, jak powinien wyglądać twój partner.

Wyjaśnij rodzicom, że twoja rodzina to ty, twój partner i wasze dzieci.

Winni niewinni

Są ludzie, którzy całkowicie lekceważą decyzje, opinię i działania innych, nawet przyjaciół i rodziny. Reagują zbyt szybko i z reguły żałują swoich zachowań. Mają też zwyczaj obwiniać wszystkich wokół siebie za nawet własne błędy.

Nie bój się  wskazać prawdziwych przyczyn ich zachowania.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

1/1 Manipulatorzy

Koszt przebaczenia

Sprzeczki są raczej nieodłączną częścią każdego związku. Manipulator próbuje kupić przebaczenie swojego partnera. Każdy prezent zamienia się w łapówkę, ponieważ dana osoba dosłownie manipuluje swoją wdzięcznością.

Jeśli jesteś zdenerwowany, nie przyjmuj prezentów.

Rodzina jest najważniejsza

Jest to jeden z najczęstszych rodzajów manipulacji w rodzinach. Manipulator próbuje cię przekonać, że dziecko jest głównym elementem zdrowego związku. Podkreśla znaczenie więzi rodzinnych, manipuluje uczuciami i chce zastąpić wartości rodzinne własnymi.

Zastanów się, czy jesteś gotowy na takie zmiany, czy nie. Jeśli potrzebujesz czasu, powiadom o tym swojego partnera. Ale nie podejmuj pochopnych decyzji.

Dorosłe dziecko

Czasami człowiek nie może zaakceptować życia takim, jakim jest, a jego rodzice robią wszystko za niego i w jego imieniu. Opiekują się nim tak, jakby nadal był dzieckiem. Tacy rodzice spłacają długi i tłumaczą swoje dziecko przed wszystkimi, by je ochronić.

Naucz się, że nie jesteś odpowiedzialny za swoje dorosłe dziecko.


Na podstawie: brightside.me