Psychologia

Techniki manipulacji. Pozwalać się kochać czy dać się znienawidzić?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
30 grudnia 2018
Fot. istock/CSA-Printstock
 

Istnieją różne sposoby, by skłonić kogoś do zrobienia czegoś, czego od niego chcemy lub oczekujemy.  Innymi słowy, do manipulowania kimś. Wpływanie na innych ludzi może być znacznie prostsze niż się nam wydaje. Wystarczy spojrzenie, gest lub kilka słów, aby inna osoba mogła dosłownie oddać się do naszej dyspozycji. Jednak manipulacja to również podsycanie strachu lub szantaż. Istnieje wiele technik manipulacyjnych.

Zasadniczo rozróżnia się dwa sposoby manipulowania lub wpływania na innych. Jedna opiera się na narzucaniu, a druga na zgodności. Te dwie formy są bardzo różne i mają swoje zalety i wady. Wykorzystanie jednej lub drugiej techniki zależy od umiejętności interpersonalnych osoby, która ich używa, osoby, na którą chce się wpłynąć, oraz środowiska.

Techniki narzucania, oparte na lęku wobec jednej ze stron dla drugiej

Posłuszeństwo oznacza poddanie się woli i władzy innej osoby. Ale nie tylko jesteśmy posłuszni danej osobie, ale także słuchamy jej idei, doktryn i ideologii. Nieposłuszeństwo oznacza, że ​​będziemy musieli zapłacić cenę, albo w formie kary, albo wycofania nagrody. Mechanizm ten jest szeroko stosowany w wychowywaniu dzieci, aby zachowywały się tak, jak chcą dorośli. „Jestem twoją matką, więc musisz mnie słuchać, koniec, kropka”.

Uległość polega na wykonaniu wszystkiego, o co nas poproszono. Poddanie różni się od posłuszeństwa, ponieważ w tym przypadku istnieje całkowita zależność. Niezgodność nie jest tutaj możliwa.

Techniki zgodności, oparte na miłości jednej ze stron do drugiej

Perswazja to użycie słów do przekazywania informacji, wyrażania uczuć lub podawania powodów. Próbujemy poprzez słowa zmienić nastawienie, uczucia lub działania innych ludzi. Aby manipulować kimś przez perswazję, trzeba znać tę osobę, jej przekonania, zainteresowania i potrzeby. W oparciu o tę wiedzę, perswazja wykorzystuje logikę, retorykę, emocje, język ciała i wiele innych technik.

Uwodzenie jest procesem, w którym jedna osoba przekonuje do siebie lub emocjonalnie osacza drugą osobę. Ale nie wprost! Jednym z najbardziej znanych mechanizmów uwodzenia jest tak zwana „gra pośrednia”. Polega ona na stworzeniu wrażenia przyciągania bez bezpośredniego pokazywania, że nam na kimś zależy. Odtąd wzrasta zainteresowanie i atrakcyjność manipulatora, a druga osoba jest tą, która robi pierwszy krok.

Wymiana polega na pewnego rodzaju niespisanej umowie. Jeśli chcemy, aby ktoś coś zrobił, dobrym początkiem jest zrobienie czegoś dla niego. Jest naturalną techniką stosowaną tam, gdzie panuje sympatia i szacunek.


Na podstawie: nospensees.fr


Psychologia

Dlaczego silne kobiety rozczarowują się związkami?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
30 grudnia 2018
Fot. iStock/undrey
 

Bycie z kimś w związku, tworzenie wspólnego świata, wymaga od obojga partnerów pewnych ustępstw, nauki kompromisu.  Z tego powodu może się wydawać, że kobiety silne, samodzielne, mogą nie chcieć komplikować swojego życia. Dlaczego „Zosie-Samosie” niekiedy unikają wchodzenie w poważne relacje?

Silne kobiety mogą mieć trudniej

To, że silna kobieta jest szczęśliwa sama ze sobą nie oznacza, że tej miłości od drugiego człowieka nie pragnie. Niezależna kobieta także pragnie stworzyć satysfakcjonujący związek, choć może mieć nieco pod górkę, ponieważ trudno jej zrezygnować z pewnej części siebie. Ona doskonale wie, czego oczekuje od partnera, a nie każdy facet jest w stanie sprostać jej pragnieniom. W takim przypadku dość sybko odczuwa silny stres i zniechęcenie, spowodowane rozczarowaniem postawą drugiej osoby.

Niezależna kobieta przywykła do samodzielnego ustalania zasad i najczęściej wymaga, by mężczyzna się do niej dostosował. Inną rzeczą jest to, że współczesne siłaczki mogą brać na siebie odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale wręcz ubezwłasnowalniają partnera. Matkują mu, decydują i planują za niego. Niestety nie otrzymują wiele w zamian, bo albo mężczyzna tego nie umie im dać, albo nie widzi takiej potrzeby. Poza tym można odnieść wrażenie, że faceci częściowo rozleniwili się w staraniach, bo kobiety odbierają im kolejne przymioty silnych i odpowiedzialnych partnerów.

Samotność lepsza od porażki?

Dominująca kobieta jest na tyle wyrazista, że mężczyzna może nawet nie próbować swoich sił w obawie przed klęską. Siłaczka może zaś traktować związek jako inwestycję, a że nie lubi marnować swojej energii, chce mieć pewność, że jej wybór jest dobry. Gdy to się nie udaje raz czy drugi, kolejnej porażki nie chce już zaryzykować. A to dodatkowy powód, który sprawia, że niezależne kobiety z większym wysiłkiem tworzą nowe, udane relacje.

źródło: themindsjournal.com

 


Psychologia

10 zmian, za które twój żołądek ci podziękuje

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
30 grudnia 2018
10 zmian, za które twój żołądek ci podziękuję
Fot. iStock/PeopleImages

Żołądek to narząd, który bardzo intensywnie pracuje. Pokarm, który do niego wpada jest do pewnego stopnia rozkładany — w kwasie solnym trawią się białka i częściowo lipidy, a następnie trafia on do dwunastnicy i dalej. Dzięki temu organizm otrzymuje energię i substancje niezbędne do tego, by zdrowo funkcjonować.

Żołądek ma trudną pracę i choć został do niej stworzony, trzeba dbać, by cały czas był on w najlepszej formie. Zaniedbania skutkują nie tylko problemami trawiennymi czy zgagą, ale powstaniem znacznie poważniejszych stanów zapalnych, nadżerek, wrzodów, a nawet nowotworu. Codzienny stres, sięganie po alkohol i niezdrowe produkty, jedzenie w pośpiechu, a także inne grzeszki utrudniają zadanie żołądkowi. A wystarczy naprawdę niewiele, by wszystko było w jak najlepszym porządku.

10 zmian, które doceni twój żołądek

1. Sięgaj po pokarmy bogate w błonnik

Błonnik jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania całego układu pokarmowego. Przyspiesza jego pracę, pomaga pozbyć się toksyn i wspiera usuwanie tłuszczu z żołądka i jelit. W błonnik obfitują owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste, więc nie ma żadnego problemu, by dostarczyć do organizmu wystarczającą jego ilość.

2. Polub papaję

Papaja zawiera papainę, czyli enzym, który rozkłada białka i usuwa z jelit szkodliwe substancje. Warto sięgać po papaję i dla smaku i dla zdrowego żołądka.

3. Dodawaj do posiłków zioła

Zioła doskonale wpływają na proces trawienia i wpływają łagodząco nie tylko na żołądek, ale i cały układ trawienia. Dodawaj do potraw lub zaparzaj i popijaj takie zioła jak: rumianek, mięta, tymianek, oregano, kora dębu, szałwia, dziurawiec, babka lancetowata, pięciornik, wężownik, przywrotnik pospolity, kwiat lipy, cynamon.

4. Owoce jedz osobno

Owoców najlepiej nie łączyć z warzywami i białkami, ponieważ żołądek, aby strawić te składniki, musi wydzielać różne enzymy, wykonując cięższą i mniej dokładną pracą. Takie mieszanie składników może powodować problemy trawienne. Owoce najlepiej jeść albo przed albo jakiś czas po posiłku, aby nie zalegały i nie fermentowały one w jelitach.

5. Odpuść alkohol

Żołądek styka się z toksycznym działaniem etanolu. Regularne spożywanie mocnych trunków uszkadza i powoduje przewlekłe stany zapalne błony śluzowej żołądka.

6. Ostrożnie przyjmuj leki

Przyjmowanie leków w pewnych przypadkach może skutkować uszkadzaniem błony śluzowej żołądka. Szczególnie szkodzić mogą nadużywane leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, ketoprofen, naproksen, diklofenak, aspiryna. Najlepiej sięgać po dopiero wtedy, gdy naprawdę nie ma innego wyjścia. I zawsze należy przestrzegać zasad opisanych w ulotce dołączonej do opakowania leku. Nigdy nie wolno łączyć leków z alkoholem.

7. Odpoczywaj po posiłku

Ruch jest bardzo potrzebny dla prawidłowej pracy układu pokarmowego, bo przyspiesza m.in. krążenie krwi i ruchy jelit. Jednak intensywny wysiłek po posiłku nie jest wskazany, ponieważ wtedy krew, zamiast do żołądka, trafia do mięśni, które potrzebują energii. To wpływa na opóźnienie procesu trawienia.

8. Nie jedz w pospiechu

Szybkie wrzucanie w siebie posiłków i ich niedokładne przeżuwanie skutkuje utrudnieniem pracy żołądka. Pokarm jest trawiony wolniej i mniej dokładnie — żołądek boli, a zjedzony w biegu posiłek powoduje dyskomfort.

9. Sięgaj po mniejsze porcje

Żołądek potrafi się mocno rozciągać, jednak nie warto testować jego możliwości. Mniejsze porcje oznaczają łatwiejszą pracę żołądka i brak uczucia ciężkości po posiłku.

10. Nie pij kawy na pusty żołądek

Kawa nie służy żołądkowi. Wzmaga produkcję kwasu żołądkowego, który wydzielany na czczo, zamiast jedzenia, może nadtrawiać błonę śluzową żołądka. To zaś prowadzi do powstawania wrzodów. Kawę najzdrowiej jest pić między posiłkami.

źródło:  www.hellozdrowie.pl 


Zobacz także

Wytrenuj swój mózg do… miłości!

To, jak trzymacie się za ręce wiele mówi o twoim związku

Lęk przed ciążą

Lęk przed ciążą: jak sobie z nim poradzić?