Psychologia

7 najczęstszych przyczyn lęku i depresji

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 kwietnia 2017
Fot. iStock / Martin Dimitrov
 

Większość osób, które cierpią z powodu lęku, czy depresji nie jest w stanie podać dokładnej, bezpośredniej przyczyny swoich dolegliwości. Jeśli nie są to oczywiste przeżycia, takie jak traumatyczne wydarzenie (wojna, śmierć bliskiej osoby), często daremnie próbujemy dociec, skąd biorą się te wszystkie niepokojące uczucia. Zazwyczaj ani depresja, ani lęk nie mają jednej, dominującej przyczyny, są mieszanką takich czynników jak na przykład skłonności genetyczne, doświadczenia z przeszłości, okoliczności.

7 najczęstszych przyczyn lęku i depresji

1. Nadużywanie używek/uzależnienie

Nadużywanie alkoholu czy narkotyków to nawyk, który zakłóca komunikację między naszymi neuroprzekaźnikami w mózgu, odpowiedzialnymi za kontrolowanie każdego doświadczenia: fizycznego i psychicznego. Osoby zażywające narkotyki i podatne na depresję oraz stany lękowe są bardziej narażone na rozwój choroby psychicznej.

2. Przepracowanie

Stan wyczerpania związany z przepracowaniem powoduje narastający stres. Większość z nas otwarcie przyznaje, że odczuwa co najmniej umiarkowany wpływ stresu spowodowanego pracą, na swoje życie, to normalne doświadczenie. Kiedy jednak nasz mózg jest narażony na przewlekły stres, to jego delikatna równowaga chemiczna zostaje zakłócona.

3. Smutek i trauma

Stres pourazowy pojawia się wtedy, kiedy jesteśmy świadkiem lub ofiarą przemocy. Uczucie żalu po śmierci bliskiej osoby lub znajomego, choć bardzo przykre, może ostatecznie przysłużyć się naszej psychice. Ale długotrwały smutek u osób podatnych na stany lękowe i depresje może powodować problemy ze zdrowiem psychicznym.

4. Stan zdrowia

Ludzie, u których zdiagnozowano nieuleczalne schorzenie, mogą być narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia depresji. Także choroby związane z wiekiem i choroby przewlekłe, takie jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, choroby układu krążenia czy nowotwory często wywołują uczucia paniki i bezsilności, które mogą objawiać się niepokojem i depresją.

5. Nagłe i stresujące zmiany

Podczas pamiętnego krachu na amerykańskim Wall Street w 1929 roku, 23 tysiące osób, które straciły olbrzymie majątki, popełniło samobójstwo – zanotowano wówczas największą liczbę samobójstw w ciągu jednego roku.

6. Małe poczucie wartości

Warto tutaj wspomnieć, że kobiety są bardziej niż mężczyźni, narażone na depresję spowodowaną problemami z niską samooceną. I nie można zapominać, że istnieje korelacja pomiędzy negatywnym obrazem siebie, a skłonnością do podejmowania prób samobójczych. Stale negatywny obraz samego siebie może również prowadzić do obsesyjnych wzorców myślowych dotyczących naszego wyglądu, sytuacji materialnej, reputacji itp.

7. Izolacja lub odrzucenie

Jako istoty społeczne potrzebujemy naturalnych interakcji z innymi, dla naszego dobrego zdrowia psychicznego. Izolacja, zamierzona lub niezamierzona, a także odrzucenie, odmowa akceptacji, są sprzeczne z naszą intuicją i mogą prowadzić do neurochemicznej nierównowagi, która przejawia się lękiem i depresją.

Bądzmy uważni na siebie i innych, nie pozwólmy by depresja zniszczyła życie nam i naszym bliskim.


Na podstawie: powerofpositivity.com

 


Psychologia

Ojciec Grzegorz Kramer: ” Czasem się zbuntujemy i powiemy, że Kościół czy Bóg jest głupi. Ale nic z tym nie robimy”

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
16 kwietnia 2017
Ojciec Grzegorz Kramer: " Czasem się zbuntujemy i powiemy, że Kościół czy Bóg jest głupi. Ale nic z tym nie robimy"
Fot. iStock / RafalStachura
 

„Religii nie zamkniemy w obowiązkach, nakazach, zakazach i prawach, które bezustannie będziemy odtwarzać” – mówi ojciec Grzegorz Kramer, jezuita. Czy dzisiaj wiemy jak znaleźć Boga? Czy w ogóle chcemy Go znaleźć? Jak często mówimy: „Nie chcę w tym uczestniczyć” czekając, kiedy kościół odetnie się od polityki. Ale czy to jest możliwe? Rozwijamy się we wszystkich obszarach naszego życia, dojrzewamy w związku, w relacjach, we własnej emocjonalności. Tymczasem w naszej religijności pozostajemy na poziomie przedszkola… Obu stronom jest z tym wygodnie – i nam i urzędnikom kościelnym…

Ewa Raczyńska: Podobno to co najważniejsze, najtrudniej znaleźć. Czego dzisiaj szukamy w Kościele?

o. Grzegorz Kramer: Pana Boga.

A czy Go znajdujemy?

Czasem tak, czasem nie. Wydaje mi się, że trudno tu o jednoznaczną odpowiedź, bo jest to zależne od wielu czynników.

Ale czy nie ma w nas coraz więcej wątpliwości? Czy nie odsuwamy się od Kościoła, bo zbyt blisko staje on politycznego świata, staje się bardzo zero-jedynkowy w swoich opiniach, z którymi niekoniecznie chcemy się zgodzić, nie chcemy słyszeć politycznych dywagacji podczas modlitwy?

Bardzo łatwo jest zwalić winę na kogoś lub obarczyć winą wszystkich, to jest bardzo wygodne. Ale wydaje mi się, że założenie, że jest czyjąś winą nasze odsunięcie się od Kościoła jest złym założeniem. Lepszym zdaje się być określenie, że mamy problem i wtedy zgodzę się, że jedna i druga strona w tej sytuacji problem ma.

A może my szukamy dzisiaj Kościoła uduchowionego, dalekiego od polityki?

Tylko jeśli rozważmy politykę, jako pracę dla dobra wspólnego, obojętnie czy jestem chrześcijaninem,czy buddystą, to moja wiara z tym, co robię musi się gdzieś w pewnym momencie spotkać. Nie da się inaczej. Każdy z nas ma swój światopogląd, nawet gdy jestem ateistą, to wyznawane przeze mnie wartości przekładają się na tak zwane decyzje polityczne Problem pojawia się wtedy, gdy dzieje się odwrotnie, gdy polityka próbuje wykorzystać religię, do swoich celów, to jest zupełnie inna kwestia. Jednak, gdy decyzje polityczne wynikają z mojego światopoglądu, to nie widzę w tym nic złego, ktoś może się wkurzać, ale to są moje zasady, nie mogę ich zmieniać pod wpływem innych.

Jak Boga dzisiaj szukać?

Myślę, że tak, jak zawsze. Bóg jest tak samo łatwym do znalezienia i tak samo trudno Go odszukać. Ale dzisiaj niewiele się zmieniło w porównaniu chociażby z czasem sprzed stu czy dwustu lat. Pewnie, że zmieniają się konteksty, nasze czasy, ale myślę, że trzeba sobie powiedzieć, że my nie żyjemy w żadnych szczególnych czasach, w czasach, w których napotykalibyśmy jakieś wyjątkowe trudności spotkania się z Panem Bogiem. Myślę, że tak nie jest. A jak szukać? Uważam, że to już każdego indywidualna sprawa i podejście.

Jednak czy nie jest tak, że obecnie brakuje nam drogowskazu, kogoś, kto nam pokaże, jak szukać, kto pokaże może trochę na nowo istotę naszej wiary. Kościół skupia się na dzisiejszych problemach często nie pokazując nam tego, co ważne. Rzadko słyszymy, że Bóg jest dobry, że przebaczanie, a nie jątrzenie powinno wyznaczać nasze relacje z innymi?

Wydaje mi się, że problem znalezienia tego, co istotne jest trochę szerszy, bo nie dotyczy jedynie religii i Pana Boga. Nam się dzisiaj wszystko kondensuje i to we wszystkich dziedzinach naszego życia. To prawda, że żyjemy w fajnych czasach, bo są media, bo jest dostęp do wielu informacji, wiele rzeczy mamy na wyciągnięcie ręki. Ale z drugiej strony jest to nasze przekleństwo, bo dostajemy tysiące wiadomości w ciągu godziny… Ta kondensacja, ta zwiększona ilość bodźców odczuwalna jest w różnych obszarach, czy to będą relacje z innymi ludźmi, związek, nasze pasje, również Pan Bóg… i to się cały czas nasila. W wielu kwestiach, chociażby gdy mówimy o rodzinie, czy pracy, widoczny jest bardzo element pewnego przymusu, że musimy koniecznie coś robić. Tyle tylko, że chyba kwestia wiary z racji tego, że dotyczy czegoś, co jest naszą wolnością, wolna jest od przymusu, więc może dlatego odkładamy ją gdzieś tam na potem. I być może właśnie w wyniku tego odkładania wiary na dalszy plan, tak trudno jest do Boga wrócić. Ale z drugiej strony, przecież – nawet kiedy patrzę na siebie, w naszym życiu napotykamy różne trudności. Co wówczas najczęściej robimy? Szukamy winnego, jakiegoś kozła ofiarnego, na którego możemy zwalić to, co się z nami dzieje. Tymczasem wydaje mi się, że my wszyscy zwalniamy się z szukania – to jest problem.

Rozumiem, że powinniśmy szukać sami, ale gdzie w tym wszystkim rola kapłana? Nie mamy w tym naszym poszukiwaniu Boga żadnego oparcia?

Wyszło, jakbym bronił księży, ale ja absolutnie nie bronię tu nikogo. Tylko, że wydaje mi się, iż punktem wyjścia również do znalezienia oparcia jest pewien rodzaju niepokoju, który w sobie noszę, może to być niezgoda, jakiś ból – jakkolwiek to nazwiemy. I to jest punkt wyjścia do tego, że szukam i oczywiście od razu pojawia się pytanie: jak długo szukać? A przecież nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, bo każdy ma swoją skalę, ktoś będzie szukał długo, a ktoś zniechęci się po pierwszy strzale.

Pisze Ojciec na swoim blogu, że nie powinniśmy szukać wielkich emocji w przeżywaniu Świąt Wielkiej Nocy, że powinniśmy być po prostu obecni…

To jest bardzo trudne, to jest trudne nie tylko w Wielkim Tygodniu. Kiedy rozmawiam z ludźmi, czy słucham ich podczas spowiedzi zauważam, że jednak większość z nas ma w sobie przekonanie, które nie wiem, skąd się bierze, że religijność powinno się traktować jak obowiązkową. Czyli jest paciorek, spowiedź na święta, msza w niedzielę, kolęda. I wydaje mi się, że w ten sposób idziemy trochę na łatwiznę z tą naszą religijnością. Bo przecież rozwijamy się w różnych dziedzinach naszego życia, zmieniamy pracę, poglądy polityczne, czasami mężów, czy żony – nazywamy to dojrzewaniem, bo dojrzewanie to fajna sprawa. Natomiast odnoszę wrażenie, że w kwestii Pana Boga, czy religijności w ogóle, zostajemy przez większość naszego życia w przedszkolu. To strasznie widać, kiedy się rozmawia z dorosłymi ludźmi, którzy przychodzą do spowiedzi i mówią, że paciorka nie odmówili, że nie słuchali swojej mamy. I to są autentyczne teksty. Dopiero, gdy zada się pomocnicze pytanie, to taki człowiek się budzi i mówi: „no faktycznie mogłem się mamusi nie słuchać, bo mam 40 lat”. Tyle, że wydaje mi się – nam jest wygodnie zostać w takim dyskursie, w takim myśleniu o religijności na poziomie dziecka. Czasem się zbuntujemy i powiemy, że Kościół czy Bóg jest głupi. Ale nic z tym nie robimy.

Ma Ojciec rację z tym dojrzewaniem w naszym życiu, w różnych jego obszarach, ale nikt nie mówi dojrzewaniu w wierze… Trochę tak, jakbyśmy pozostali z wiedzą z czasów Pierwszej Komunii Świętej o tym, jak być dobrym chrześcijaninem, czyli właśnie: chodzić na mszę, modlić się rano i wieczorem…

I kiedy jesteśmy dziećmi, nie ma w tym nic złego. Sama Pani jest mamą i wie, że dziecko potrzebuje granic, wskazówek: zawiąż sznurówki, umyj zęby. Na tym etapie to jest fajne i dobre. Tyle, że mam poczucie, iż potem właśnie ta dziedzina naszego życia, jaką jest wiara, zostaje w tyle. My idziemy do przodu, rozwijamy się, a tymczasem nasza religijność zatrzymała się dawno temu. To się od lat nie zmienia, bo prawda jest taka, że ta sytuacja pasuje obu stronom, jest na rękę urzędnikom kościelnym, jest wygodna, bo przecież dzieci nie zdają zbyt dużo pytań, a jeśli już zadają, to łatwo jest je zbyć jakąkolwiek odpowiedzią. To jest problem jednej i drugiej strony (choć nie cierpię określenia stron). Jednak, żeby to zmienić jednym i drugim musi zależeć na tej zmianie i trzeba cały czas tłuc im do głów, że my się musimy rozwijać, że duchowość ma swoją dynamikę i nie możemy tego ignorować. To, jak dziś postrzegamy naszą religijność, nie pozwala nam przeżywać naszej wiary świadomie.

Może dlatego tak płytko odbieramy wiarę, nie czytamy Ewangelii… Ale też nikt w nas tej potrzeby rozwoju nie budzi, nie pokazuje, że powinniśmy szukać, dojrzewać i że mamy prawo mieć wątpliwości.

Wątpliwości są wpisane w każdą dziedzinę życia, w związek, w małżeństwo, wszędzie mamy wątpliwości. Nie ma wyborów nie obarczonych wątpliwościami. Pytanie, jakie z tego wyciągniemy wnioski.

Wątpliwości rozwijają, bo każą stawiać pytania i szukać na nie odpowiedzi.

Powiedziałbym raczej, że wątpliwości mogą rozwijać, co nie zawsze się dzieje. Czasami wątpliwości do odejścia: jeśli ich nie przepracuję, to odejdę. To samo dzieje się z każdym innym kryzysem, nie tylko wiary – może on coś w nas zabić, a może być źródłem szansy, bo tylko pod jego wpływem jesteśmy w stanie coś zmienić.

Ale czy nie łatwiej odsunąć od Kościoła i powiedzieć: nie chcę w tym uczestniczyć niż znaleźć swoją drogę w tym wszystkim, szukać i być poza tym, co słyszymy, z czym trudno nam się zgodzić?

Na początek trzeba sobie powiedzieć że u podstaw takiej chęci powrotu do szukania swojej ścieżki znowu chodzi o Pana Boga. Tu nie chodzi o to, że ja sobie bardziej zgłębię religię. Bo przecież tak naprawdę chrześcijaństwo nie jest religią, jest drogą. Chrześcijaństwo to jest coś dynamicznego, to nie jest jakiś system. Religii nie zamkniemy w obowiązkach, nakazach, zakazach i prawach, które bezustannie będziemy odtwarzać. Całe chrześcijaństwo oparte jest na myśleniu drogi, a droga to dynamizm, ona się zmienia, nigdy nie jest jednostajna, czasami męczy, czasami cieszy, różne rzeczy się pod drodze dzieją. Problem polega na tym, że wielu z nas nie chce tak swojej wiary ugryźć, bo to jest niewygodne, bo każe im się ruszyć z miejsca i rozejrzeć się.

Żyjąc w takich wariackich czasach trudno się zatrzymać. Może ktoś powinien nas złapać za rękę i powiedzieć: pomyśl i poszukaj tego, o co ci naprawdę chodzi?

Dlatego kiedy spowiadam i słyszę, jak ktoś wyrzuca z siebie słowa, jak z karabinu, to często mówię: „Na pokutę idź na spacer, wyluzuj trochę”. I słyszę: ale jak to? No właśnie tak to. To nie jest niczym złym, tylko pokazuje w jakim stresie żyjemy, co się z nami dzieje A jeśli dasz sobie dziesięć świadomych minut przeżywania tego, co jest w tobie, to może być jakiś mały kamyczek, to może być wstęp do tego, że w końcu się zatrzymasz.

Święta to taki czas, żeby pomyśleć o Bogu, odszukać go w sobie, odrębnie od tego, co myślimy o kościele jako instytucji?

Te święta to jest taki hardkorowy dowód na to, że Bóg jest i że jest miłością. Nie da się bardziej pokazać miłości niż umierając za kogoś. Tylko znowu od lat zauważam, że większość z nas bez względu na to, czy jest praktykująca czy nie, w te dni świąteczne idzie w taki straszny aktywizm. Spędzamy w kuchni mnóstwo czasu, na sprzątaniu, co roku robimy to samo i co roku obiecujemy sobie, że następnym razem będzie inaczej, a potem ładujemy się w te same kanały. Wydaje mi się, że to dzieje się nie bez powodu. Mówimy sobie, że to jest tradycja, że tak musi być, bo zawsze tak było. Ale moim zdaniem, w ten sposób większość z nas podskórnie ucieka, bo my się boimy tej ciszy, takiego wyluzowania, tego czasu, żeby usiąść samemu ze sobą i zostać ze swoimi myślami. Bo jak to? Ja usiądę i będę siedzieć na fotelu? Boimy się, strasznie się tego boimy.

I chyba tu nie chodzi tylko o wiarę?

Oczywiście, że nie. Bo znowu – jak się rozmawia z ludźmi przy spowiedzi, zwłaszcza z kobietami, większość nie skupia się na grzechu, ale na emocjonalności, uczuciowości, bo ludzie mają 40 czy 50 lat i są rzuceni w największy wir, w którym nigdy się nie zatrzymują. I przez to w ogóle nie rozumieją, co się z nimi dzieje, dlaczego tak się czują, co przeżywają. Myślę, że to jest problem, że my się nie spotykamy ze sobą na poziomie ludzkim, już nie mówię o poziomie duchowości.

Z tyłu głowy mam też ciągle to słowo przewodnie naszej rozmowy – szukania także księdza, przewodnika, a przecież tacy ludzie są w Kościele, którzy pokazują, dają możliwość rozwoju. Być może jest ich za mało, żeby ludzie takich przewodników duchowych znajdowali, ale jaka liczba będzie wystarczająca? Ktoś znowu powie: jak będzie was więcej, to może ja się przekonam. I znowu znajdujemy pretekst, winnego i przesuwamy to, co moglibyśmy sami zrobić.

Czy dojdzie do momentu, kiedy Kościół i polityka nie będą tak bardzo tożsame?

Nie możemy zapomnieć o tym, że chrześcijaństwo zawsze będzie obecne w całej naszej życiowej przestrzeni. Nie da się zrobić chrześcijaństwa, które będzie pasować wszystkim. Mam wrażenie, że w dyskursie o tym mówimy, że Kościół jest nieprzyjazny, mam wrażenie, że chce się z niego zrobić jeszcze jedną instytucję, która nie wiem, przyjmuje wszystkich. Ale co to znaczy przyjąć wszystkich? To jest taki tworek, ale jak się o konkretach potem rozmawia, to nie da się powiedzieć, że wszystkich. Powinniśmy o tym pamiętać, że jeśli mówimy o prawdziwym chrześcijaństwie, to ono zawsze będzie dla kogoś pewnym znakiem sprzeciwu, buntu. Nam się wydaje, że jak powiemy że Bóg jest dobry i jest miłością, to możemy robić wszystko.

To drzwi zawsze będą dla nas otwarte…

Sęk w tym, że otwarte będą, bo na tym polega Jego miłosierdzie. Proszę pomyśleć – cokolwiek zrobiliby Pani synowie i tak będzie pani ich kochać, bo to miłość bezwarunkowa. Prawda? Ale to nie znaczy, że będzie pani akceptować każde ich zachowanie. To oczywiście taka analogia do chrześcijaństwa i Boga. Jego miłość jest bezwarunkowa, ale nie chodzi w niej o to, że przyjmuję każde twoje dziadostwo, które wymyślisz, bo ludzkość wymyślała różne głupoty.

To wolność wyboru, jeżeli wierzę, to postępuję zgodnie ze swoją wiarą.


 

Arch prywatne/ o. Grzegorz Kramer

Arch prywatne/ o. Grzegorz Kramer

Ojciec Grzegorz Kramer – jezuita – jak sam o sobie pisze: „Grzesznik, któremu przebaczono, ubogi w dobro. Idę przed siebie. Ani w prawo, ani w lewo”. W wieku 21 lat, dołączył do Towarzystwa Jezusowego. Od 2012 roku jest współpracownikiem (felietonistą i członkiem Rady programowej) jezuickiego portalu DEON.pl. Autor książki „Męskie serce. Z dziennika Banity”, której ukazało się II wydanie (rozszerzone) oraz audiobook o tym samym tytule.

Autor bloga www.grzegokramer.pl

 


Psychologia

Czy dobrze znasz swoje dziecko? 33 pytania, dzięki którym możesz to sprawdzić

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
16 kwietnia 2017
Fot. iStock / ideabug

Bycie rodzicem to bez wątpienia jedna z najważniejszych ról, jaką przychodzi nam w życiu pełnić. Pojawienie się na świecie maluszka (a nawet już na kilka miesięcy przed tym wydarzeniem) nasza codzienność zmienia się diametralnie, a w centrum staje szkrab potrzebujący troski, opieki i wychowania. Czy jednak opiekując się i dbając o dziecko pamiętamy o tym, że to  nie tylko wypełnianie rodzicielskich obowiązków, ale przede wszystkim poznanie, polubienie i zrozumienie małego człowieka?

Zapewne większość rodziców bez wahania odpowie, że dobrze zna swoje dziecko, wie o nim wszystko i nic nie jest w stanie go zaskoczyć. Jak jest naprawdę? Nie zawsze ich wyobrażenia są zgodne z rzeczywistością. W dzisiejszych czasach relacje i rodzinne więzi uległy rozluźnieniu, współczesne dzieciaki często mają więcej wspólnych tematów z nianią, babcią, opiekunem niż własnym rodzicem.  Jeśli chcecie przekonać się, jak dobrze znacie swoje dzieciaki, odpowiedzcie na poniższe 33 pytania – szczerze, odważnie i bez naciągania faktów.

 1. Jaki jest lubiony kolor twojego dziecka?

 2. Obiad, który zawsze zjada ze smakiem to…

 3. Jedzenie, którego za nic nie tknie to…

 4. Imię najlepszego przyjaciela z grupy/ klasy.

 5. Imię dziecka, za którym nie przepada.

 6. Miejsce, gdzie ma największe łaskotki.

 7. Czy twoja pociecha ma piegi na twarzy?

 8. Jak reaguje na upadek/ uderzenie?

 9. Co najlepiej uspokaja twoje dziecko, gdy płacze?

 10. Ulubiona zabawa na placu zabaw to…

 11. Rozmiar buta.

 12. Kim chce (aktualnie) zostać w przyszłości?

 13. Czego nie znosi robić?

 14. Co najszybciej denerwuje twoje dziecko?

 15. Co je zawstydza?

 16. Czego nie potrafi wykonać pomimo wielu prób?

 17. O czym często zapomina?

 18. Bajka, którą uwielbia to…

 19. Co rozśmiesza twoje dziecko?

 20. Co je zasmuca?

 21. Czego się boi?

 22. Jakie zwierzę najbardziej lubi?

 23. Jakie zwierzątko domowe chciałoby mieć?

 24. Jakie słowo wypowiada niepoprawnie?

 25. Ulubiony pluszak to…

 26. W jakiej pozycji zasypia najszybciej?

 27. Jaki lubi smak lodów?

 28. Jakie jest jego/ jej ulubione ubranie?

 29. Jaki lubi sport?

 30. Jaka jest (aktualnie) ulubiona piosenka?

 31. Jak reaguje na przegraną i porażkę?

 32. Co najchętniej i najczęściej rysuje?

 33. Co najczęściej robi zaraz po obudzeniu się?

Jeśli większość odpowiedzi jest dla ciebie tajemnicą…

Czas na nowe ustawienie priorytetów i przemyślenie swojego postępowania i roli w życiu własnego dziecka. Kariera, rozwój zawodowy i osobiste ambicje to ważne składniki naszego życia, ale jeśli czujesz, że coś ci umyka i masz wyrzuty sumienia z powodu swojej nieobecności i braku zaangażowania, najwyższa pora na wprowadzenie zmian. Więzi rodzinne i wzajemne zaufanie to coś, co buduje się latami, od samego początku i pierwszych dni twojej pociechy.  Nie czekaj, jeśli czujesz, że to nie jest właściwa droga, obierz nowy kierunek i ciesz się z bycia rodzicem i poznawania swoich latorośli.

Jeśli bez problemu odpowiadasz na połowę pytań…

Jesteś na dobrej drodze! Jeszcze kilka ważnych i cennych rozmów, kilka pytań, które warto zadać przed tobą. Ciesz się tą perspektywą i nie bój się poznawania swojej latorośli krok po kroku. Może nadchodzące święta będą świetną okazją do zacieśnienia więzi i spędzenia nieco większej ilości czasu wspólnie? Zaplanuj coś, co pozwoli wam na spokojne rozmowy, nieśpieszne bycie razem i sprawi, że poczujecie się naprawdę blisko.

Jeśli na większość/ wszystkie pytania znasz odpowiedź…

Trzymaj tak dalej! Jesteś rodzicem na medal, a twoje dziecko ma wielkie szczęście. Nie spoczywaj jednak na laurach – dzieci rosną, zmieniają się i rozwijają w mgnieniu oka. Bądź uważna, dostrzegaj momenty przełomowe w ich życiu i kolekcjonuj cenne wspomnienia. Upewnij się także, że ty nie jesteś tajemnicą dla swoich pociech – wymiana myśli i doświadczeń to kolejny ważny punkt na twojej rodzicielskiej liście.


Zobacz także

Zmień swoje myślenie, a zmieni się twoje życie. Sześć praktycznych sposobów

Listopadowe „porządki” i dobry start w Nowym Roku!

5 powodów, dla których warto czasem poddać się złemu nastrojowi