Psychologia

7 cech toksycznych dziadków. Jak rozmawiać z nimi o ich zachowaniu?

Redakcja
Redakcja
14 stycznia 2022
fot. RapidEye/iStock
 

Co robić, jeśli zachowanie dziadków twoich dzieci wprowadza do twojego domu stres i negatywną energię? Rozpoznanie w babci i dziadku „toksyczności” może być trudne. Po pierwsze, twoja rodzina może być jedynym miejscem, w którym ta toksyczność się objawia. Jak zauważa nowojorska terapeutka Natalie Capano, niektórzy dziadkowie są toksyczni tylko wtedy, gdy są dziadkami. „Toksyczny dziadek może angażować się w toksyczne wzorce, szczególnie wokół swojej roli lub ogólnie może być toksyczną osobą, która akurat jest dziadkiem”.

Co więcej, mogą być przypadkowo toksyczni, nieświadomi wpływu swoich działań i sposobu komunikacji na rodzinę. Mogą nieświadomie angażować się w toksyczne zachowania poprzez wyrażanie swojej dezaprobaty wobec wnuków.

Ponieważ dobrze jest wiedzieć, co się dzieje, oto niektóre z najczęstszych znaków ostrzegawczych, że masz do czynienia z toksycznymi dziadkami, a także kilka porad, jak rozwiązać te problemy.

Osoba toksyczna zastrasza

Ciągłe zastraszanie jest wyraźną oznaką toksycznego zachowania. Ale nie każde zastraszanie jest oczywiste. Znęcanie się często kojarzy nam się z podnoszeniem głosu i fizyczną dominacją. Istnieją jednak bardziej subtelne formy zastraszania i metody kontroli, takie jak utrzymywanie stałego strumienia osądów. Mogą celowo próbować cię obrażać i sprawiać, że czujesz się niekomfortowo, bez względu na to, czy robią to subtelnie, czy nie.

Osoba toksyczna skłóca ludzi

Dobrzy dziadkowie wspierają więzi w rodzinach i zbliżają ludzi. Toksyczni dziadkowie woleliby, aby ich rodziny walczyły przeciwko sobie. Toksyczny dziadek może próbować zwrócić wnuka przeciwko rodzicom lub innym członkom rodziny.

Toksyczna osoba buduje lojalność poprzez manipulację

Kiedy już skłócili się z członkami rodziny, toksyczni dziadkowie często stosują taktyki manipulacji, aby skłonić członków rodziny do konkurowania ze sobą. Toksyczni ludzie lubią mieć innych po swojej stronie i traktują życie jak grę. Ostatecznym celem tych wojowniczych gier jest zwiększenie kontroli nad wszystkimi ludźmi wokół nich i uzyskanie większej lojalności od członków rodziny, którzy w ich grze „wygrywają”.

Toksyczna osoba faworyzuje swojego ulubieńca

Toksyczni dziadkowie często wybierają jednego wnuka i to nad nim rozpościerają parasol ochronny. I nie wstydzą się swoich preferencji ani opinii. Mają też w zwyczaju chwalić się właśnie swoim ulubieńcem, nawet jeśli akurat są w towarzystwie innych wnucząt.

Toksyczna osoba lekceważy granice

Toksyczni dziadkowie nie rozumieją, że rodzice potrzebują przestrzeni. Dla nich nie ma granic. Może to obejmować niezapowiedziane zjawianie się, naleganie, aby wszystkie święta były z nimi, obwinianie wnuków o to, że nie dawały im uścisków i całusów.

Toksyczni dziadkowie podważają władzę rodzicielską

Dobrzy dziadkowie pozwalają rodzicom wychowywać dzieci. Toksyczni upierają się i zawsze narzucają swoją wolę. Co zaskakujące, może to być nieświadome zachowanie, u którego podłoża są dobre intencje. Niektórzy dziadkowie tak przytłaczają miłością do swoich wnuków, że nie zdają sobie sprawy z konieczności przestrzegania zasad.

Osoba toksyczna niechętnie zmienia swoje zachowanie

Sposób, w jaki dziadkowie reagują na krytykę, może być świetnym papierkiem lakmusowym toksyczności. Może się okazać, że byli zupełnie nieświadomi i będą ciężko pracować, aby rozwiązać ten problem. Jeśli jednak nadal się tak zachowują i celowo robią wszystko, aby sprzeciwić się życzeniom rodziców, mogą skręcać na toksyczne terytorium. Nie zawsze możemy wytłumaczyć toksycznym ludziom, że są toksyczni. Jeśli znajdziesz się w towarzystwie toksycznego dziadka, zacznij od rozmowy i podejmij kroki w zależności od tego, jak zareaguje.

Jak reagować na toksyczne zachowania dziadków?

Poruszenie pojawiających się problemów może być trudne. Ale kluczem jest klarowność w krytyce, używanie zaimka „ja” i wyjaśnianie, dlaczego mówisz to, co mówisz.

Jeśli toksycznym dziadkiem jest twoja teściowa lub teść, przekonanie współmałżonka o ich toksyczności jest z pewnością trudne. Nie można nikogo przekonać, że ktoś, kogo znają i kochają jest toksyczny, jeśli nie chcą w to uwierzyć. Tak więc, kiedy przedstawiasz swoją sprawę, postaraj się odsunąć emocje na bok. Mów obiektywnie, mając pod ręką fakty i przykłady. Możesz wskazać przypadki, w których dziadek użył protekcjonalnego lub nieodpowiedniego języka w stosunku do kogoś, gdy został poproszony, aby tego nie robił. Albo użyj przykładów, kiedy poproszono go o przestrzeganie granic lub zasad, a on celowo się sprzeciwił.

Mówi się, że granice są kluczowe w kontaktach z toksycznymi ludźmi. Niestety może to być trudne. Jak wspomnieliśmy powyżej, granice często niewiele dla nich znaczą. „

Zazwyczaj musimy ustalać granice, aby chronić się przed ludźmi, którzy ich nie szanują, więc powtarzanie czegoś kilka razy może być naprawdę trudne i wyczerpujące.


Psychologia

Suszone morele na zdrowy wzrok, skórę i mocne kości. Zdziwisz się, ile dobrego mają w sobie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
14 stycznia 2022
Fot. iStock
 

Suszone morele to przekąska, która szczególnie polecana jest osobom pracującym umysłowo i sportowcom. Warto po nie sięgać, ponieważ zawierają wiele cennych dla zdrowia substancji, których nie powinno zabraknąć w zdrowej diecie. Morele to owoce pełne smaku i zdrowia, a suszone nie tylko są wartościowe, ale w pewnych aspektach nawet zdrowsze niż świeże owoce. Co trzeba o nich wiedzieć?

Dodawane do świątecznych wypieków i deserów, oraz do tradycyjnego wigilijnego kompotu, wykorzystywane jako farsz do pieczonego mięsa, w końcu uważane za szybką i zdrową przekąskę — suszone morele znalazły swoje miejsce w kuchni. Warto więc świadomie korzystać z ich potencjału.

Morela to odżywczy owoc bogaty w witaminy i składniki mineralne. Świeże zawierają witaminy A, C, E, witaminy z grupy B, oraz potas, żelazo i wapń. Znajduje się w nich również sporo przeciwutleniaczy, takich jak: beta-karotenu i zeaksantyna. Świeża morela w 100 gramach dostarcza ok. 48 kcal (owoc o średniej wielkości waży ok. 55 g), natomiast indeks glikemiczny równy 30, więc mogą po nią sięgać osoby cierpiące z powodu cukrzycy. Nieco inaczej rzecz się ma w przypadku suszonych owoców.

Fot. iStock

Co kryją w sobie suszone morele?

Suszone morele cenione są za wysoką zawartość witaminy A, witaminy C, witamin E oraz B1 i B2, oraz witaminy PP. Nie brakuje w nich  wapnia, fosforu, żelaza, potasu, miedzi oraz manganu. Są bardzo zdrowe, ale kaloryczne —  100 g suszonych moreli zawiera aż 300 kcal! Jednak to zdrowe kalorie, z którymi w parze idą składniki odżywcze, witaminy, minerały i antyoksydanty. Z kolei indeks glikemiczny suszonych moreli jest równy 30-32, co zależy od konkretnej odmiany moreli.

Suszenie polega na obniżeniu ilości wody np. w owocach przez jej odparowanie. Obniżenie ilości wody w morelach do 20-25% pozwala na uniknięcie rozwoju szkodliwych drobnoustrojów, dzięki czemu odpowiednio przechowywane suszone owoce nie ulegają przez długi czas popsuciu. Suszenie ma także jedną zaletę — niektóre związki obecne w owocach podczas tego procesu ulegają zagęszczeniu. Suszone owoce zawierają więcej węglowodanów i białka, są bardziej kaloryczne, dzięki czemu szybko dodają zdrowej energii, zawierają również więcej błonnika, który dba o właściwą pracę układu pokarmowego i jest cennym wsparciem przy zaparciach. Suszone morele zawierają więcej witamin, minerałów oraz beta-karotenu. Wystarczy wspomnieć, że już 10 sztuk suszonych moreli uzupełnia dzienne zapotrzebowanie na witaminę A.

Suszone morele — właściwości dla zdrowia

Suszone morele zalecane są w diecie sportowców jako źródło łatwo dostępnej energii. Potas i witaminy z grupy B są niezbędne dla pracy układu nerwowego, co warto docenić przy pracy umysłowej oraz w trakcie nauki. Potas wpływa na regulację ciśnienia krwi, prawidłową pracę mięśni oraz nerek.

Witaminy i antyoksydanty zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry oraz chronią ją przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Obecność witaminy C wzmacnia działanie układu odpornościowego, wzmacnia naczynia krwionośne, oraz wspiera wytwarzanie kolagenu, dzięki czemu skóra jest jędrna i wygląda młodo. A to nie wszystkie z zalet, jakie kryją w sobie suszone morele.

Fot. iStock

Suszone morele na dobry wzrok

Duże ilości wspomnianej powyżej witaminy A jest ważna dla zdrowego wzroku. Jej odpowiedni poziom w organizmie pozwala zapobiegać pojawieniu się zwyrodnieniom plamki żółtej i tzw. kurzej ślepocie. Równie istotna jest tu witamina E oraz antyoksydanty takie jak beta-karoten, luteina i zeaksantyna, które skutecznie chronią wzrok przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dodatkowo antyoksydanty obniżają ryzyko rozwoju nowotworów, cukrzycy i chorób serca.

Suszone morele dla mocnych kości

Suszone morele zawierają bor, który zapobiega utracie wapnia, oraz sam wapń, który wchodzi w skład kości i zębów, reguluje pracę układu nerwowego oraz mięśni. Z tego powodu powinny być one obecne w diecie kobiet po menopauzie, które są szczególnie narażone na osteoporozę.

Zasadotwórcze działanie suszonych moreli

Suszone morele poleca się w diecie osób cierpiących na nadkwasotę, oraz spożywających duże ilości mięsa, jako produkt zasadotwórczy. Zjedzone po treningu wpływają na szybsze przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.

Fot. iStock

Dwutlenek siarki w suszonych morelach 

Suszone morele mimo wielu zalet, nie są pozbawione także pewnych wad — w tym przypadku jest to konserwacja przy użyciu dwutlenku siarki. Dwutlenek siarki dodaje się do moreli, alby nie zmieniały koloru z jasnozłotego na ciemny. Po prostu jasne morele wyglądają bardziej apetycznie. Morele bez dodatku dwutlenku siarki przybierają ciemniejsze, wręcz brązowe zabarwienie. Ponadto dwutlenek siarki obniża straty witaminy C oraz beta-karotenu. Odstrasza również owady, niszczy bakterie, wirusy itp.

Warto również wiedzieć, że dwutlenek siarki może drażnić drogi oddechowe, jest również silnym alergenem. Wywołuje podrażnienia skórne, drażni żołądek, wywołuje bóle brzucha, biegunkę. U osób cierpiących na astmę dwutlenek siarki może spowodować wstrząs anafilaktyczny.

Aby usunąć ten konserwant z moreli, należy namoczyć owoce przez ok. 20 minut w ciepłej wodzie. Jeśli moczenie moreli za każdym razem jest kłopotliwe, warto czytać etykiety, by kupić morele bez dwutlenku siarki (bez konserwantów lub także pod nazwą niesiarkowane).


źródło:  dietetycy.org.pl

Psychologia

Związek na odległość? Oto 3 oznaki możliwej niewierności partnera

Redakcja
Redakcja
14 stycznia 2022
fot. StefaNikolic/iStock

Związki na odległość to nie bułka z masłem. Są niesamowicie trudne. Każdy z nas jest inny, nic więc dziwnego, że kiedy zderzamy się ze sobą… pojawia się zupełnie nowy świat komplikacji, w którym musimy nauczyć się poruszać. Ale wszyscy przez to przechodzimy, niezależnie od rodzaju związku. Jednakże bycie w związkach na odległość to zupełnie inna para kaloszy.

Żeby taki związek miał rację w ogóle zaistnieć, musicie NAPRAWDĘ ufać sobie nawzajem. Jednak, jeśli martwisz się, czy twój partner cię zdradza, nie miej z tego powodu wyrzutów sumienia. To bardzo normalny rodzaj niepokoju, zwłaszcza gdy weźmiesz pod uwagę, że nie ma cię fizycznie przy nim. Musisz wziąć pod uwagę takie czynniki, jak odległość, sprzeczne harmonogramy i różnice czasowe, które naprawdę utrudniają bycie na bieżąco ze swoimi sprawami. Tak, technologia nieco ułatwiła wam komunikację, ale nic nie zastąpi rozmowy twarzą w twarz.

Oczywiście ważne jest, abyś nigdy nie wyciągała pochopnych wniosków, gdy nie masz żadnych dowodów. Nie powinnaś się tak naprawdę martwić, dopóki nie masz się czym martwić. Kiedy próbujesz porozmawiać ze swoim partnerem o swoich wątpliwościach, upewnij się, że nie przyjmujesz automatycznie żadnych założeń, bo to szybki sposób, aby druga strona poczuła się zaatakowana.

Najprawdopodobniej, jeśli coś faktycznie się dzieje, twój partner nie od razu zdobędzie się na odwagę, aby powiedzieć ci prawdę. I dlatego musisz zwracać uwagę na znaki. Badania wykazały, że istnieją pewne subtelne sygnały ostrzegawcze, że twój partner naprawdę cię okłamuje w związku na odległość. Twój instynkt może podpowiadać ci, że coś jest nie tak? Podejdź do tego tematu w możliwie spokojny sposób. Nie możesz wchodzić w tę rozmowę z postawą bojową i konfrontacyjną. ZAWSZE staraj się unikać oskarżeń tak długo, jak to możliwe. Najpierw musisz ustalić, czy istnieje wystarczający powód, abyś miała podejrzenia. Wszystko sprowadza się do znaków.

Oto kilka oznak, że twój partner w twoim związku na odległość prawdopodobnie cię zdradza.

1. Masz wrażenie, że cię unika

Pierwszą oznaką, na którą musisz uważać, jest to, czy twój partner cię unika, czy nie. Kiedy jesteś w stabilnym związku na odległość, prawdopodobnie oboje macie jakąś rutynę, której oboje nadal przestrzegacie, aby wchodzić ze sobą w interakcje. Jeśli jednak czujesz, że wasze kontakty nieco odbiegają od rutyny, możesz mieć rację – coś się dzieje niedobrego.

Logicznym powodem, dla którego Cię unika, jest to, że (być może) spędza więcej czasu z kimś innym, albo boi się, że podczas kontaktu coś chlapnie i prawda wyjdzie na jaw. Może pomyśleć, że im więcej czasu spędza rozmawiając z tobą, tym większe są szanse, że zostanie złapany.

2. Nie wpuszcza cię do swojego życia

Tak naprawdę nie chce ci już tyle opowiadać o szczegółach swojego życia. Nie chcą ci mówić, dokąd możecie pojechać na weekend. Nie chce ci mówić, z kim jest, nie chce ci mówić, co robił. Wiesz, że jest coś, co desperacko próbuje ukryć. I wiesz, że dzieje się coś dziwnego.

3. Coś się podziało z komunikacją

I wreszcie ostatnia czerwona lampka to dramatyczna zmiana dynamiki komunikacji. Jeśli twój partner nie stara się już tak bardzo komunikować z tobą, wiedz, że twój związek jest zagrożony.


Zobacz także

Przestań przepraszać, zacznij dziękować. Ta taktyka pozwoli ci być naprawdę szczęśliwą

Źle myślisz o sobie? Boisz się swoich uczuć? Być może jesteś dorosłym, który doświadczył zaniedbania emocjonalnego w dzieciństwie

Jak brak ojca wpływa na życie seksualne kobiet? Bardzo szybko zaczynają szukać partnera