Psychologia

5 śladów emocjonalnych, które noszą w sobie dzieci alkoholików

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
5 czerwca 2019
A walnij dziecko w tyłek, co będziesz z nim rozmawiać
Fot. iStock / Martin Dimitrov
 

Dzieciństwo w towarzystwie rodziców z problemem alkoholowym jest dzieciństwem naznaczonym smutkiem i niemym cierpieniem. Oczywiście, wpływ ten zależy od nasilenia nałogów i jego objawów, od działania drugiego rodzica i reszty rodziny oraz wielu innych czynników. Ale pewne emocjonalne ślady, które odcisną się piętnem na psychice dziecka podlegają uniwersalnym schematom.

Istnieją powszechne wzorce wśród dzieci rodziców alkoholików, różniące się jedynie intensywnością objawów. Dzieci te dorastają prawie zawsze w środowisku, w którym przeważa chaos. Ich sposób bycia i widzenia świata jest nasycony doświadczeniami alkoholizmu ich rodziców i wszystko to pozostawia ślad w ich sposobie pojmowania emocji.

5 śladów emocjonalnych, które noszą w sobie dzieci alkoholików

1. Dzieci alkoholików nie wiedzą, że to nienormalne zachowanie

Rodzic alkoholik jest przede wszystkim rodzicem. Dlatego reprezentuje on dla swoich dzieci model osoby dorosłej. Ale alkoholik jest nieprzewidywalny: pewnego dnia może być kochającym rodzicem, a następnego dnia zamienić się w dziwną istotę, która terroryzuje i przeraża swoje dziecko. Dzieci nigdy nie wiedzą, czego mogą od niego oczekiwać.

W rezultacie dzieci rodziców alkoholików mają trudności ze zrozumieniem, że nie jest to normalne zachowanie, że jest to zachowanie patologiczna. I dlatego mają niewiele narzędzi do zdefiniowania, na co mogą sobie pozwolić i czego nie mogą zrobić. Stale mają wątpliwości.

2 Stale walczą z niepewnością

Dzieci rodziców alkoholików są niepewne siebie. Ich dotychczasowe życie rozwinęło w nich wiele wątpliwości niepewności: nigdy nie wiedzą, jak zachowa się ich rodzic. Nigdy nie wiedzą, czego mogą się nauczyć od rodziny, świata lub od samych siebie. Wszystko może się zmienić w jednej chwili.

Ta niestabilność, niepokój i strach sprawiają, że ​​prawdopodobieństwo stania się osobą niestabilną jest bardzo silne. Dzieci alkoholików ciężko pracują nad realizacją swoich projektów. W rzeczywistości używają dużo swojej psychologicznej energii, aby spróbować zrozumieć i przezwyciężyć skrajną niepewność, która panuje nad ich życiem. Często bezskutecznie.

3. Oceniają się bez litości i mają problemy z odczuwaniem radości

Dziecko alkoholika niesie w sercu uczucie rozproszonego poczucia winy i niemocy, której nie jest w stanie zdefiniować. Poczucie winy wiąże się z tym, że nie wie, do jakiego stopnia jest odpowiedzialne za alkoholizm rodzica. Zastanawia się przez cały czas: czy powinienem coś z tym zrobić?

4. Są lojalne, nawet jeśli nie uważają, że mają jakąkolwiek wartość

Dzieci alkoholików odczuwają patologiczną lojalność. Widziały swego rodzica w strasznym stanie i boli je to, ale także przeraża. Często proszą, by nie mówić o swojej sytuacji rodzinnej.

Dlatego wiele z nich dorasta myśląc, że ślepa lojalność jest wartością, którą muszą praktykować, niezależnie od okoliczności. Czują, że muszą znosić wszystko, gdy są zaangażowane w trudną historię z kimś, kogo kochają.

5. Reagują nadmiernie i impulsywnie

Zmiany są zagrożeniem dla dzieci rodziców alkoholików. Przez całe życie trwały w niepewności. Jeśli więc uda im się osiągnąć niewielką stabilność, będą się obsesyjnie bronić. Czują, że wraz ze zmianami pojawi się chaos, którego tak bardzo się boją. Ponadto wykazują bardzo niewielką kontrolę nad swoimi emocjami.


Na podstawie: nospensees.fr


Psychologia

W czerwcu te 3 znaki zodiaku będą miały dużo szczęścia. Jesteś na liście?

Redakcja
Redakcja
5 czerwca 2019
Fot. iStock / bernardbodo
 

Horoskopy, horoskopy… Czytamy je bardziej dla zabawy i żartu… no chyba, że są dla nas wyjątkowo sprzyjające. Dlaczego nie? W czerwcu aż trzy astrologiczne znaki zodiaku mogą śmiało się podbudować się tym, co zapisane w gwiazdach! Sprawdźcie, czy czerwiec będzie dla was fantastyczny i szczęśliwy.

W czerwcu te 3 znaki zodiaku będą miały dużo szczęścia. Jesteś na liście?

Baran

W czerwcu Barany będą miały sporo sprzyjających znaków na niebie. We wzmacnianiu więzów rodzinnych pomoże energia księżyca. Ta energia przeniesie się również na inne strefy życia. Drogi Baranie, wykorzystaj dobrze ten przypływ mocy!

Ustawienie Marsa i Neptuna zaowocuje dla Baranów dodatkową gwiazdką z nieba w postaci lepszej intuicji i zdrowego rozsądku. Będzie wam łatwiej wybrnąć z trudnych sytuacji i podjąć dobre decyzje.

Jeśli spotkasz kogoś, kto wpadnie ci w oko – nie strać go z oczu, to twój moment!

Waga

W czerwcu Wagi odważą się zrobić krok w nieznane. To dobry czas na zmiany i wyjście ze swojej strefy komfortu. Choć gwiazdy wróżą Wagom wiele kłopotów i drogę „pod górę”, wszystkie te sytuacje zmuszę je do bardzo rozwojowych kroków. Nie będzie łatwo, ale wszystko, co zrobicie będzie dla was długofalowo dobrymi decyzjami i impulsem do życiowych zmian na lepsze. Według astrologów,  walka na pewno się opłaci!

Kiedy zostaniecie postawieni pod ścianą, zauważycie, że nie można zawsze wszystkich zadowolić i zacznie również dbać o własny rozwój.

Wodnik

Choć z pozoru czerwiec przyniesie Wodnikom sporo wyzwań, to doskonały czas na „spuszczenie powietrza” i zrewidowanie swoich celów. To własnie teraz Wodnik zacznie dostrzegać drobiazgi, które dotychczas mu umykały. Odkryje radość z małych i zwykłych rzeczy i zdecydowanie lepiej wykorzystany dany mu czas.

Czerwiec to dobry miesiąc na wzmacnianie więzi. Pamiętaj, podejmuj decyzje na spokojnie, wtedy nawet w najtrudniejszych sytuacjach dojrzysz dobre skutki i podsumowując miesiąc bedziesz miał sporo powodów do radości.


Na podstawie: magia.onet.pl, dzienniklodzki.pl, nto.pl

Psychologia

Przemoc psychiczna? Uciekaj, gdy rozpoznasz w nim tych kilka cech!

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
5 czerwca 2019
Fot. iStock / stock_colors

Przecież nie bije i nie pije – słyszą kobiety, dla których życie w związku jest dramatem, którego źródła nie potrafią nazwać. Czują się bezwartościowe, brzydkie, głupie, tracą swoją tożsamość, zamykają się w sobie, nawet w towarzystwie wycofują się. Czasami ktoś spyta, czy coś się stało, ale co się miało stać… Czy w ogóle jest powód do narzekań, w końcu mają taką ładną rodzinę, jak z obrazka, a jednak coś jest nie tak. Tylko co? Żyjąc w związku, w którym na co dzień gości przemoc psychiczna, trudno jest nam nazwać to, czego doświadczamy, ciężko pokazać emocjonalne siniaki, które nosimy w sobie.

Przemoc psychiczną niestety możemy spotkać wszędzie. W rodzinie, w małżeństwie, szkole, pracy, a nawet wśród naszych przyjaciół. Często nie potrafimy jej dostrzec i brniemy w relację, która z czasem zaczyna nas wyniszczać. Istnieje jednak pięć cech charakterystycznych dla osób stosujących przemoc psychiczną, warto je znać, by w porę zorientować się z kim mamy do czynienia.

Nietolerancja

Ten, kto stosuje przemoc psychiczną nie akceptuje żadnych różnicy, nie przywiązuje wago do tego, co czują inni ludzie. W swoich relacjach zawsze uważa się za lepszego. Toleruje jedynie tych, których poglądy są tożsame z jego. Często jest postrzegany jako ten, który dyskryminuje i nie szanuje innych.

Brak elastyczności

Sprawca myśli i działa tak, jakby posiadł całą prawdę tego świata. Nie dba o poglądy innych. Ma tendencję do narzucania innymi swoich pomysłów niezależnie od kontekstu, w którym się znajduje. Trudno zbudować z nim jakieś porozumienie, wypracować kompromis, bo uważa, że jego poglądy powinny być akceptowane. Ponadto uważa, że jest panem każdej sytuacji i zawsze ma rację, to inni się mylą. Jest negatywnym przywódcą, który zawsze chce się wyróżniać, manipulować i być w centrum uwagi.

Czarno – biały świat

Świat jest dla niego czarno-biały, inne odcienie w ogóle dla niego nie istnieją. Nie potrafi dostrzec niuansów zachowań, przez co nie jest w stanie rozpoznać także własnych błędów. Postrzega życie jako dwie skrajności. Dla niego wszystko jest albo dobre albo złe, istnieje tylko prawda i kłamstwo, albo wygrywasz albo przegrywasz, nie ma nic pomiędzy. Nigdy i nigdzie.

Nadwrażliwość

Tego typu przemocowiec nie ma przede wszystkim dystansu do siebie, nie przyjmuje żadnej krytyki i nie stać go na samokrytykę. Ma trudność w zarządzaniu swoimi emocjami. Wbrew pozorom osoba stosując przemoc psychiczną ma bardzo niską samoocenę, żyje więc w nieustającym lęku, że jego prawdziwe oblicze zostanie rozpoznane.

Urok i manipulacja

Dlaczego wchodzimy w związku z takimi facetami? Bo potrafią być niezwykle uroczy. Ba, przy pierwszym poznaniu zdają się być najmilszymi ludźmi na świecie, przez co trudno nam rozszyfrować i dostrzec jego prawdziwe intencje. I nawet, gdy już usuwają swoją maskę i zaczynają pokazywać, jacy naprawdę są, trudno nam w to uwierzyć. Co więcej, są kobiety, które nigdy nie zaakceptują bolesnej prawdy na temat swojego przemocowego partnera licząc na to, że za chwilę, za moment on będzie znowu tym uroczym facetem jak na początku.


Zobacz także

Matka, której nie ma. O emocjonalnie niedostępnych

Przestań dbać o innych, zacznij w końcu myśleć o sobie! Pięć powodów, dla których warto być egoistą

Pomoc

Ataki paniki