Go to content

5 śladów emocjonalnych, które noszą w sobie dzieci alkoholików

A walnij dziecko w tyłek, co będziesz z nim rozmawiać
Fot. iStock / Martin Dimitrov

Dzieciństwo w towarzystwie rodziców z problemem alkoholowym jest dzieciństwem naznaczonym smutkiem i niemym cierpieniem. Oczywiście, wpływ ten zależy od nasilenia nałogów i jego objawów, od działania drugiego rodzica i reszty rodziny oraz wielu innych czynników. Ale pewne emocjonalne ślady, które odcisną się piętnem na psychice dziecka podlegają uniwersalnym schematom.

Istnieją powszechne wzorce wśród dzieci rodziców alkoholików, różniące się jedynie intensywnością objawów. Dzieci te dorastają prawie zawsze w środowisku, w którym przeważa chaos. Ich sposób bycia i widzenia świata jest nasycony doświadczeniami alkoholizmu ich rodziców i wszystko to pozostawia ślad w ich sposobie pojmowania emocji.

5 śladów emocjonalnych, które noszą w sobie dzieci alkoholików

1. Dzieci alkoholików nie wiedzą, że to nienormalne zachowanie

Rodzic alkoholik jest przede wszystkim rodzicem. Dlatego reprezentuje on dla swoich dzieci model osoby dorosłej. Ale alkoholik jest nieprzewidywalny: pewnego dnia może być kochającym rodzicem, a następnego dnia zamienić się w dziwną istotę, która terroryzuje i przeraża swoje dziecko. Dzieci nigdy nie wiedzą, czego mogą od niego oczekiwać.

W rezultacie dzieci rodziców alkoholików mają trudności ze zrozumieniem, że nie jest to normalne zachowanie, że jest to zachowanie patologiczna. I dlatego mają niewiele narzędzi do zdefiniowania, na co mogą sobie pozwolić i czego nie mogą zrobić. Stale mają wątpliwości.

2 Stale walczą z niepewnością

Dzieci rodziców alkoholików są niepewne siebie. Ich dotychczasowe życie rozwinęło w nich wiele wątpliwości niepewności: nigdy nie wiedzą, jak zachowa się ich rodzic. Nigdy nie wiedzą, czego mogą się nauczyć od rodziny, świata lub od samych siebie. Wszystko może się zmienić w jednej chwili.

Ta niestabilność, niepokój i strach sprawiają, że ​​prawdopodobieństwo stania się osobą niestabilną jest bardzo silne. Dzieci alkoholików ciężko pracują nad realizacją swoich projektów. W rzeczywistości używają dużo swojej psychologicznej energii, aby spróbować zrozumieć i przezwyciężyć skrajną niepewność, która panuje nad ich życiem. Często bezskutecznie.

3. Oceniają się bez litości i mają problemy z odczuwaniem radości

Dziecko alkoholika niesie w sercu uczucie rozproszonego poczucia winy i niemocy, której nie jest w stanie zdefiniować. Poczucie winy wiąże się z tym, że nie wie, do jakiego stopnia jest odpowiedzialne za alkoholizm rodzica. Zastanawia się przez cały czas: czy powinienem coś z tym zrobić?

4. Są lojalne, nawet jeśli nie uważają, że mają jakąkolwiek wartość

Dzieci alkoholików odczuwają patologiczną lojalność. Widziały swego rodzica w strasznym stanie i boli je to, ale także przeraża. Często proszą, by nie mówić o swojej sytuacji rodzinnej.

Dlatego wiele z nich dorasta myśląc, że ślepa lojalność jest wartością, którą muszą praktykować, niezależnie od okoliczności. Czują, że muszą znosić wszystko, gdy są zaangażowane w trudną historię z kimś, kogo kochają.

5. Reagują nadmiernie i impulsywnie

Zmiany są zagrożeniem dla dzieci rodziców alkoholików. Przez całe życie trwały w niepewności. Jeśli więc uda im się osiągnąć niewielką stabilność, będą się obsesyjnie bronić. Czują, że wraz ze zmianami pojawi się chaos, którego tak bardzo się boją. Ponadto wykazują bardzo niewielką kontrolę nad swoimi emocjami.


Na podstawie: nospensees.fr