Wiele z nas goni za kolejnymi celami, nie zwracając uwagi na to, jak mijają nasze dni. Nierzadko zatracamy się w rutynie, nie zatrzymując się ani na chwilę, by wziąć głęboki oddech i docenić otaczający nas świat. A przecież to właśnie wtedy, gdy zatrzymujemy się w chwili obecnej, czujemy, że naprawdę żyjemy. Bycie naprawdę żywą to zanurzenie się w radości chwili obecnej — bez myślenia o przeszłości czy przyszłości, bez analizowania. Chodzi o to, by cieszyć się tym, co robisz, i kochać każdą cząstkę życia, bez względu na to, jak trudne może się wydawać.
40 sposobów na pełniejsze doświadczanie życia
Czy ty też masz wrażenie, że nie żyjesz pełnią życia? Codzienne wymówki stają się naszą rzeczywistością: „Byłam zbyt zajęta”, „Nie miałam wystarczająco dużo pieniędzy”, „Nie miałam czasu”, „Nie byłabym w tym wystarczająco dobra”. Te myśli, często nieświadome, powstrzymują nas przed doświadczaniem prawdziwej radości i satysfakcji. Boimy się wyjść poza swoją strefę komfortu, obawiamy się, że to, co nowe, może być nieprzyjemne, niewygodne lub nie przyniesie nam oczekiwanych rezultatów. W rezultacie omijamy okazje, które mogłyby wzbogacić nasze życie i dać nam poczucie głębszej satysfakcji. Czas przestać się ograniczać i zacząć naprawdę żyć – pełniej, świadomiej, w zgodzie ze sobą. Oto 40 sposobów na pełniejsze doświadczanie życia według portalu psychologicznego Tinybuddha.com.
Powiedz coś, co chciałaś powiedzieć
1. Powiedz komuś, co naprawdę do niego czujesz, zamiast czekać, bo się boisz.
2. Powiedz komuś, czego naprawdę chcesz i czego potrzebujesz, zamiast trzymać w sobie urazę.
3. Podziel się swoimi obawami publicznie, np. na blogu, i poproś społeczność, aby wspierała cię w ich przezwyciężaniu.
4. Opowiedz przyjacielowi o swoim największym marzeniu i poproś go, aby wspierał cię w jego dążeniu.
5. Przyznaj się przyjacielowi, co naprawdę myślisz o tym, jak spędzasz swój czas, a następnie wspólnie zastanówcie się, jak możecie to zmienić.
6. Przedstaw się komuś, kogo od dawna chciałaś poznać, nawet jeśli jesteś zdenerwowana.
7. Poproś o radę i zachętę kogoś, kto zrobił to, co ty chcesz zrobić.
8. Powiedz szefowi, co możesz zrobić, zamiast zastanawiać się, czy kiedykolwiek zrobisz postępy zawodowe.
9. Albo powiedz swojemu szefowi, że nie chcesz już dłużej tkwić w tej pracy, a potem zacznij wreszcie rozwijać swoją pasję.
10. Mów sobie prawdę, zamiast okłamywać siebie na temat zmian, które chcesz wprowadzić w swoim życiu.
Spróbuj czegoś, czego zawsze chciałaś spróbować
11. Zapisz się na zajęcia, aby nauczyć się umiejętności, która zawsze wydawała ci się fajna.
12. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na udział w zajęciach, poszukaj bezpłatnych wydarzeń związanych z twoimi zainteresowaniami.
13. Poproś przyjaciela, żeby nauczył cię czegoś, czego nie potrafisz i zaproponuj, że nauczysz go czegoś innego w zamian.
14. Zapisz się na nowe zajęcia na siłowni, zamiast martwić się, że nie dasz rady.
15. Kup nowy lub używany instrument i poszukaj filmów instruktażowych na YouTube.
16. Pomyśl o czymś, co chciałabyś stworzyć — koc, piosenkę lub mały mebel — a następnie poświęć trochę czasu na rozeznanie się w temacie, aby wykonać pierwszy krok w tym kierunku.
17. Napisz wpis na blogu lub zrób kilka zdjęć i prześlij je na swoją ulubioną stronę internetową.
18. Zaproś kilku znajomych do wspólnego uprawiania sportu, którego zawsze chciałaś spróbować, nawet jeśli obawiasz się, że będziesz postrzegana jako osoba o słabej koordynacji ruchowej.
19. Włącz swoją ulubioną piosenkę i spróbuj stylu tańca, który zawsze podziwiałaś.
20. Sporządź listę rzeczy, które sprawiają ci przyjemność, a następnie wybierz jedną, której nigdy nie robiłaś, żeby spróbować jej w ten weekend.
Wybierz się w miejsce, do którego zawsze chciałaś pojechać
21. Zaplanuj wakacje w miejscu, które zawsze chciałaś odwiedzić.
22. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, poszukaj tanich sposobów podróżowania — na przykład noclegu w hostelu, wolontariatu za granicą.
23. Wyrób sobie „bilet na całe życie”. Według Jamiego Hoanga, współpracownika portalu Tiny Buddha, znajdujemy sposoby na opłacenie biletów, gdy je otrzymujemy, ponieważ musimy. Pomyśl o podróżowaniu w ten sam sposób — i bądź pomysłowa, aby to się stało.
24. Wybierz się na weekendową wycieczkę do miejsca, które zawsze chciałaś odwiedzić.
25. Zapisz trzy swoje ulubione hobby i dla każdego z nich miejsce, które zawsze chciałaś odwiedzić (np. piękna plaża oddalona o godzinę drogi, idealna do pływania). Zaplanuj wyjazd w ten weekend.
26. Zaproś znajomych do restauracji, baru lub innego lokalu, który chciałaś wypróbować, ale unikałeś go. (Kiedy zaprosisz innych ludzi, będziesz mniej skłonna do zmiany zdania w ostatniej chwili!).
27. Jeśli unikasz pójścia w nowe miejsce, bo jest drogie, zacznij już dziś gromadzić oszczędności na „noc zabawy” i potraktuj priorytetowo wizytę w tym miejscu.
28. Sporządź listę pomysłów na jednodniowe wycieczki w twojej okolicy. Zaplanuj co najmniej dwie z nich na następny miesiąc.
29. Jeśli jest jakaś konferencja, w której zawsze chciałaś wziąć udział, zarezerwuj bilet na przyszły rok lub sprawdź, czy możesz zgłosić się na wolontariat, aby skorzystać z bezpłatnego lub tańszego wstępu.
30. Zaplanuj jakiś projekt podróży napędzany kreatywnością – raz w tygodniu lub nawet miesiącu rób zdjęcia, rysuj lub pisz w nowym miejscu, które chciałaś odwiedzić
Zrób coś, o czym myślałaś, że nie potrafisz
31. Zanotuj trzy cechy, które chciałabyś posiadać, a następnie trzy wybory lub aktywności, które z nimi współgrają (np.: przygodowe — rafting). Stwórz plan, aby to zrobić.
32. Poproś przyjaciela o pomoc w stawieniu czoła lękom, niezależnie od tego, czy chodzi o rzucenie pracy, czy skok ze spadochronem.
33. Stwórz pozytywne afirmacje, aby zastąpić ograniczające przekonanie (np. powiedz sobie: „Czuję się pewnie w towarzystwie nowych osób” zamiast: „Nie mogę poznawać nowych osób — jestem zbyt zdenerwowana”). Następnie użyj tego nowego przekonania, aby wyjść poza swoją strefę komfortu.
34. Pomyśl o kimś, kogo podziwiasz i zapisz trzy rzeczy, które on robi, a ty uważasz, że ty nie potrafisz. Teraz potraktuj to jako osobistą misję udowodnienia sobie, że się mylisz.
35. Pomyśl o czymś wielkim, co chciałaś zrobić, ale bałaś się, że nie dasz rady. Teraz zmniejsz to do czegoś mniejszego, ale powiązanego (np. wspinaczka na Mount Everest mogłaby zacząć się od zapisania się na ściankę wspinaczkową). Zrób tę mniejszą rzecz dzisiaj. To dobry początek!
36. Poproś przyjaciela, aby opisał twój potencjał. Znajdź rzeczy, które sprawiają, że twoje serce bije szybciej z ekscytacji, a następnie zrób jeden mały krok dzisiaj, aby pracować nad tą możliwością.
37. Postaw sobie 30-dniowe wyzwanie, np. pisz 5 stron dziennie, nie martwiąc się, czy ci to wyjdzie; po 30 dniach będziesz mieć pierwszy szkic 150-stronicowej powieści.
38. Zapytaj siebie: „Czego bym spróbowała, gdybym myślała, że nie poniosę porażki?”. Zrób dziś jeden mały krok w kierunku tego celu.
39. Poproś przyjaciela lub drugą połówkę o zaprojektowanie dla ciebie „wieczoru przeciwnego” – wieczoru, podczas którego oboje będziecie robić rzeczy zupełnie odwrotne od tych, które zwykle robicie.
40. Podziel się czymś, co chcesz zrobić, ale myślisz, że nie możesz, w sekcji komentarzy tutaj. Samo wypowiedzenie tego jest świetnym początkiem!