Lifestyle

7 powodów, by choć raz w życiu wybrać się w podróż z przyjaciółką

Redakcja
Redakcja
1 maja 2017
Podróż, na którą zasługujesz... Wybierz się tam, gdzie czeka cię relaks
Fot. iStock / izf
 

Zarówno słowo przyjaźń, jak i podróż, wzbudzają w nas pozytywne odczucia. A podróż z przyjaciółką, to jest to, czego powinnaś doświadczyć choć raz w życiu. Nie czekaj do wakacji, każdy czas jest dobry, by zacieśnić więzy, doświadczyć nowych rzeczy i po prostu spędzić wyjątkowy czas razem.

7 powodów, by choć raz wyruszyć w podróż z przyjaciółką

1. Zaciśniecie więzy

Jeśli jesteście kobietami, które na co dzień pochłania mąż, dzieci i praca, a w dodatku mieszkacie w oddaleniu od siebie, nie spotykacie się często na kawie. Wspólna podróż to znakomita okazja do pobycia trochę razem i odświeżenia związku, który jest dla was cenny i wyjątkowy.

2. Odkurzycie pamięć

Z reguły przyjaźnie to związki trwające przez lata, rozpoczęte często w czasie liceum, czy studiów gdy było się młodym i szalonym. Z przyjaciółką popełniane głupstwa smakowały lepiej i na pewno macie co wspominać. Zatopienie się w miłe chwile z przeszłości, pozwoli się wam pośmiać i odkurzyć lekko wyblakłą pamięć.

3. Zdobędziecie wyjątkowe wspomnienia

Nie musicie mieć nawet aparatu, choć przyjaciółka wybitnie przyda się, by złapać cię w kadr. Wystarczy to, że obie macie własne uwagi, emocje i wspomnienia, dzięki czemu wasza relacja będzie pełniejsza i jedna drugiej dopowie to, co szczególnie zapamiętała.

4. Będziecie szczęśliwsze

Badania pokazują, że włączenie bliskiej osoby w przygotowania do wspólnej podróży dają większą satysfakcję, niż miałabyś działać w pojedynkę. Wiadomo, że w towarzystwie przyjaciółki szczęście smakuje lepiej.

5. Uzupełnicie się

Obie macie swoje mocne i słabsze strony. Jedna z was może mówić biegle po angielsku, a druga bez problemu dogada się po niemiecku. Gdy jedna czyta świetnie mapy, druga może wykazać się przygotowywaniem posiłku. Zobaczycie, jak doskonały duet tworzycie.

6. Wesprzecie się w trudnym czasie

Podróże to nie tylko przyjemność, bywają i mniej sympatyczne chwile. Nagłe zatrucie po spożyciu nieświeżego produktu, choroba lokomocyjna, czy tęsknota za bliskimi. Przyjaciółka podskoczy do apteki, przytrzyma włosy, gdy będą męczyć cię wymioty, przytuli, gdy będziesz tego po prostu potrzebowała.

7. Zdobędziecie pewność 

Że choćby nie wiadomo co się działo, jedna drugiej nie zostawi. Zgubiony bilet okaże się nie pretekstem do kłótni, ale wspólnego szukania rozwiązań. Po takim „chrzcie” doskonale będziecie wiedzieć, że w każdej innej sytuacji, możecie na siebie liczyć.


 

źródło: www.huffingtonpost.com


Lifestyle

Rak mózgu daje różne objawy. Nie wolno ich ignorować

Redakcja
Redakcja
1 maja 2017
Fot. iStock / MaximFesenko
 

O raku mózgu nie mówiło się do tej pory tak często, jak o raku piersi czy jajników u kobiet. A nowotwory mózgu są bardzo niebezpieczne, ze względu na trudność leczenia oraz możliwe powikłania. Problem polega również na tym, że rak tego narządu diagnozowany jest późno, ze względu na nietypowe objawy postępującej choroby.

Jednym z najczęściej diagnozowanych złośliwych nowotworów mózgu, jest glejak wielopostaciowy.

Glejak wielopostaciowy to najbardziej niebezpieczny rodzaj raka mózgu

Wyróżnia się dwa podtypy glejaka wielopostaciowego: olbrzymiokomórkowy i glejakomięsak. W większości przypadków chorych na tego typu nowotwór, nieznana jest przyczyna jego wystąpienia. Stwierdzono, że glejak wielopostaciowy był opisywany u chorych z dziedziczną skłonnością do rozwoju nowotworów – mutacje konstytutywne genu TP53, zespół Turcota typu 1.

Według statystyk Międzynarodowej Agencji badań nad Rakiem, Polska zajmuje 4 miejsce pod względem częstości występowania guzów mózgu. Guzy mózgu stanowią 9% nowotworów u dorosłych i aż 20% nowotworów u dzieci. Co roku blisko 3000 osób dowiaduje się o nowotworze złośliwym mózgu.

Umieralność na ten rodzaj nowotworu jest bardzo wysoka, komórki glejaka wielopostaciowego głęboko naciekają mózgowie. Większość osób, u których nie zastosowano leczenia, umiera w ciągu trzech miesięcy od zdiagnozowania. Odpowiednie leczenie chorego umożliwia przeżycie około 12 miesięcy, rzadko dłużej.

Objawy raka mózgu

Obecność guza w mózgu (nie tylko glejaka) powoduje dwa rodzaje objawów:

1. Nieswoiste – związane z nadciśnieniem wewnątrzczaszkowym:

  • bóle głowy —  z początku niewielkie, a ich występowanie przeplata się z okresami remisji trwającej wiele dni, a nawet tygodni. Zazwyczaj ból pojawia się nad ranem i jest wówczas silniejszy niż w innych porach dnia. Ból o charakterze miejscowym może wskazywać na umiejscowienie guza w mózgu. Chorzy skarżą się na bóle różnego rodzaju — oprócz tępego, rozlanego i pulsującego, pojawia się ból ograniczony, ostry, świdrujący, a niekiedy promieniujący do oka, skroni czy karku.
  • senność i zaburzenia świadomości —  bardzo różne, od niewielkich zaburzeń sprawności myślenia do wyraźnego upośledzenia świadomości,  u 2/3 wszystkich chorych można dostrzec obniżenie sprawności intelektualnej (upośledzenie pamięci, zdolności osądu, gorszego kojarzenia, trudności werbalnych),
  • pogorszenie widzenia — wynika z tarczy zastoinowej, widocznej w badaniu dna oka. Chorzy z nasilonym obrzękiem skarżą się na zamazane obrazy, widzenie jak przez mgłę, podwójne widzenie przy patrzeniu na oddalone obiekty,
  • nudności  i wymioty — ich przyczyną jest podrażnienie nerwu błędnego i często pojawiają się rano, gwałtowne i chlustające,
  • zaburzenia równowagi — towarzyszy im poczucie niepewności i niestabilności,
  • sztywność karku.

2. Ogniskowe objawy guza mózgu

Spowodowane miejscowym uszkodzeniem tkanki nerwowej przez rosnącego guza mózgu, są one uzależnione od konkretnego umiejscowienia nowotworu w czaszce. Guzy o różnym położeniu mogą być przyczyną zaburzeń mowy, ograniczenia pola widzenia, opadania powieki, bólów połowy twarzy, dźwięków i szumów w uchu. Jeśli guz pojawia się w sąsiedztwie kory mózgowej, mogą pojawić się napady padaczkowe — drugi, po bólach głowy, najczęściej spotykany objaw guzów mózgu. Mogą wystąpić drżenia całego ciała lub od drżenie, czy drętwienie jedynie palca lub dłoni. Nowotwór przy pniu mózgowym może prowadzić do asymetrii twarzy, krztuszenia się, czy nawet zaburzeń połykania. Nie da się jednoznacznie określić objawów, ponieważ  mogą to być bardzo różne objawy neurologiczne, o różnym stopniu nasilenia.

Diagnostyka i leczenie raka mózgu

Dla wykrywania guzów mózgu bardzo istotne są badania obrazowe:

  • tomografia komputerowa (TK),
  • rezonans magnetyczny (MR).

W leczeniu glejaków oraz innych guzów złośliwych stosuje się m.in. resekcję, radioterapię oraz chemioterapię. Szczególna uwaga kierowana jest w stronę metody bezinwazyjnego leczenia nowotworów mózgu, która nosi nazwę Gamma Knife. Polega ona na kierowaniu w stronę guza pojedynczych kobaltowych wiązek promieni gamma, które nie powodują uszkodzenia tkanki, przez którą przechodzą, skupiając się w jednym miejscu i niszcząc komórki nowotworowe. Ograniczeniem jest wielkość guza – zwykle do 4 cm średnicy.

Ostatecznie terapię dobiera się indywidualnie, uwzględniając ogólny stan zdrowia chorego oraz stopień złośliwości nowotworu. Wpływ na rokowanie ma nie tylko stopień złośliwości guza, ale także jego umiejscowienie w określonych obszarach mózgu.

źródło: glejak.com, www.czytelniamedyczna.pl, www.medonet.pl


Lifestyle

10 rzeczy, które rozumiemy dopiero po rozwodzie, a szkoda…

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
1 maja 2017
10 rzeczy, które rozumiemy dopiero po rozwodzie, a szkoda…
Fot. iStock/PeopleImages

Niestety w naszym życiu muszą zadziać się pewne rzeczy, abyśmy mogli z nich wyciągnąć wnioski i się czegoś mądrego o sobie i świecie dowiedzieć. Niestety, bo czasami są to trudne doświadczenia, których wolelibyśmy uniknąć… Ale cóż, mało kto jest w stanie nauczyć się na czyichś, a nie swoich błędach.

Tak samo jest w przypadku rozstań i rozwodów. Jak wiele rzeczy można zrozumieć, jakiej życiowej mądrości nabyć… Pozostaje jedynie wierzyć, że to, co zrozumieliśmy przekujemy na korzyści w dalszym życiu, że może uda się nam dzięki temu zbudować szczęśliwy, nowy związek.

10 rzeczy, które rozumiemy dopiero po rozwodzie

1. Znalezienie nowego partnera nie uczyni nas szczęśliwym

Nikt z nas nie jest doskonały, a trawa zawsze wydaje się bardziej zielona po drugiej stronie ogrodzenia. To złudne. Rozwód nie daje nam gwarancji na to, że kolejny związek będziesz idealny, a my w nim szczęśliwi. Nic nie dzieje się tak po prostu i każdy związek wymaga naszej pracy i zaangażowania, żeby był lepszym od poprzedniego.

2. Nie rezygnuj nigdy z pracy

To potwierdzi każda rozwiedziona kobieta – pracuj, nawet jeśli nie musisz, kształć się, rozwijaj swoją karierę zawodową. Pracuj nawet w niepełnym wymiarze godzin, ale rób wszystko, by mieć swoją niezależność finansową. O tym często zapominamy poświęcając się dzieciom i obowiązkom domowym.

3. Miłość nie zawsze jest prosta

Czasami kochanie naszego partnera zdaje się być ciężką pracą, nie ma w sobie nic z uniesień i motyli w brzuchu, bo on też ma swoje wady, nawyki, bo my mamy gorszy czas w swoim życiu. Ale trzeba pamiętać, że miłość to też wybór, nie tylko samo uczucie, że czasami musimy się od siebie oddalić, żeby znowu się zbliżyć…

4. Nie zapominaj, co sobie obiecaliście

Tak rzadko pamiętamy o słowach wypowiedzianych podczas ślubu, o tym, że na dobre i złe, że dopóki śmierć nas nie rozłączy. To często staje się utartym frazesem, nic dla nas nie znaczącym. A może właśnie warto do tych słów wracać, spisać je sobie, powtarzać co jakiś czas i zmierzyć się z odpowiedzialnością, która idzie za tą obietnicą…

5. Nie staraj się być lepszym

Żadne z was nie musi starać się być lepszym w związku. Najlepsze są te małżeństwa, w których partnerstwo jest autentyczne, kiedy praca, obowiązki obojga są tak samo ważne, a opinie i decyzje są cenione na równi.

6. Zdrada nie musi oznaczać końca

Zmieniamy się, zmieniają się nasze potrzeby zarówno seksualne i emocjonalne, co często staje się przyczyną zdrady. Po prostu w każdym związku istnieje taka możliwość. Ale zdrada wcale nie musi oznaczać końca, może stać się katalizatorem, może otworzyć w końcu zatkany kanał komunikacji, otworzyć nas na rozmowę, na siebie, na mówienie o własnych potrzebach. Przezwyciężenie kryzysu sprawia, że wychodzimy z tego mocniejsi, pewniejsi siebie.

7. Małżeństwo niczego nie naprawi

Jeśli jesteś nieszczęśliwa, jeśli uciekasz w małżeństwo przed problemami, od własnego domu, rodziny, nic z tego. Małżeństwo nie rozwiąże twoich problemów, nie naprawi ich jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Prędzej czy później będziesz musiała się z nimi zmierzyć.

8. Małżeństwo cię nie dopełni

Twój mąż, partner nie sprawi, że poczujesz się kompletna. Bajki o dwóch połówkach tej samej pomarańczy wsadź między książki. Ty musisz czuć się ze sobą dobrze, musisz rozumieć siebie, swoje potrzeby, by stworzyć szczęśliwy związek, w którym nie będziesz oczekiwać, że ktoś inny cię uszczęśliwi.

9. Nie zatracaj się w związku

Pamiętaj o sobie – zawsze. Nie oddaj małżeństwu całej siebie, nie zgub się w nim. Rozwijaj się, słuchaj swoich potrzeb niezależnie od związku, w którym jesteś. Pamiętaj o przyjaciołach, o spotkaniach z nimi, nie wyrzekaj się siebie.

10. Wina jest zawsze po obu stronach

Przyjmij odpowiedzialność za to, co się dzieje w twoim małżeństwie. Nie mów mu, że musi się zmienić, zobacz też, jak ty możesz się zmienić. Czasami to zmiana w nas samych wywołuje zmiany w naszym partnerze. Nie zawsze winna jest tylko jedna strona, nie zapominaj o tym.


Zobacz także

To nie tak miało być. Co roku coraz bardziej boję się tej chwili, gdy przyjdzie nam złożyć sobie życzenia

Rozwiązanie konkursu „Zainspirujmy się nawzajem”

Dlaczego kochamy? Jak się okazuje – często za nieoczywiste rzeczy. Obejrzyjcie koniecznie