Go to content

24 rzeczy, które możesz wypróbować w nowym roku. Choć raz w życiu warto

Jak spełnić postanowienia noworoczne
Fot. iStock

Po noworocznych postanowieniach pewnie nie ma już śladu dlatego mamy coś innego – stworzyłyśmy coś innego – listę lekko przewrotnych rzeczy – które warto wypróbować (jeśli jeszcze ich nie robiłaś). Skorzystaj z niej w 2024 roku albo stwórz własną listę swoich nowości.

1. Wypróbuj potrawy, których nie jadłaś

Tajska, japońska, chińska, koreańska… Jest tyle modnych restauracji i smaków, których jeszcze nie znasz. Najlepiej idź do knajpy, w której nie byłaś i którą chwalą znajomi. Zamów coś, o czym nie masz bladego pojęcia. Nowe doświadczenia kulinarne zazwyczaj poprawiają humor.

2. Pojedź tam, gdzie brak zasięgu

Naprawdę istnieją takie miejsca bez zasięgu i internetu. Każdy, komu udało się je znaleźć, opowiadał, że było to dla niego interesujące doświadczenie. Ale ciekawe, co ty dzięki niemu odkryjesz?

3. Oglądaj całą noc serial i weź wolne

Oglądasz na Netflixie jakiś fantastyczny serial i w końcu myślisz: „Muszę wyłączyć, bo jutro idę do pracy!” A weź raz zaszalej i oglądaj do białego rana, a potem zadzwoń i do pracy i powiedz, że masz grypę żołądkową. Sprawdź, jak smakuje kłamstwo, gdy jeszcze wszyscy życzą ci: ”Powrotu do zdrowia”.

4. Zrób dla kogoś coś dobrego

Nie musisz oczywiście jednym kliknięciem przelewać całej wypłaty na rzecz jakiejś fundacji, ale poszukaj działania, które sprawi ci przyjemność. Odwiedź babcię i zabierz ją na spacer. Zawieź chorej przyjaciółce rosół lub cokolwiek innego.

5. Zaopiekuj się zwierzakiem

Choćby na weekend albo na kilka godzin. Możesz zaproponować sąsiadce, że zaopiekujesz się jej kotem, jak wyjedzie na wakacje. Albo idź do stadniny, wyjdź na spacer z psem ze schroniska. Kontakt ze zwierzakiem relaksuje. Zapominamy o tym, żyjąc w dużych miastach odcięci od natury.

6. Idź sama do kina lub do restauracji

Zamów kieliszek wina, popatrz przez okno… Jeśli czujesz się skrępowana, weź ze sobą książkę. Pozwól sobie na miłą chwilę z osobą, którą powinnaś kochać i opiekować się najbardziej. Czyli ze sobą!

7. Przestań obserwować  irytujące osoby

Zdarza ci się zaglądać na profil na Facebooku czy Instagramie kogoś, kto jest w twoim mniemaniu po prostu idiotą? Mówisz potem, że to poprawi ci humor? A może tak naprawdę to nie jest relaks, ale zwykła strata czasu?

8. Zapisz się na dodatkowe zajęcia

Joga, ceramika, malarstwo, nauka języka hiszpańskiego. W miastach można dziś znaleźć wszystko. Jeśli po głowie chodzi ci od dawna rozwijanie się, uczenie nowych rzeczy, to świetnie. Kto powiedział, że po szkole, czy po studiach już nie warto zdobywać kolejnych umiejętności? Nawet tych mniej praktycznych.

9. Świętuj drobne zwycięstwa

Podbiegłaś do autobusu i zdążyłaś. Hura! Znalazłaś czas, by pogadać z dawno niesłyszaną koleżanką przez telefon. Fajnie! Kupiłaś sobie mango i zrobisz na kolację ulubionego drinka. Wow!

10. Zrób coś, czego się boisz

Radość z pokonywania własnych lęków i słabości smakuje cudownie. Nie musisz od razu skakać ze spadochronem albo uczyć się surfingu. Ustalmy, że my czasem obawiamy się bardziej zwyczajnych rzeczy – takich jak powrót po latach do jeżdżenia samochodem czy rzucenie znienawidzonej pracy.

11. Zmoknij lub skacz po kałużach

Poczujesz się znów jak małe dziecko, a to jest naprawdę fajne uczucie.

12. Wydaj kasę bez sensu

Każda kobieta ma taką rzecz na oku, której sobie nie kupuje, bo wydaje jej się ekstremalnie niepotrzebna lub zabójczo droga. A więc do dzieła! Choć raz w życiu każdy musi sprawdzić, jakie to uczucie kupić drogo i niepraktycznie

13. Zjedz deser na śniadanie

Lody, kawałek szarlotki albo tortu urodzinowego? Próbowałaś kiedyś takiego śniadania zamiast klasycznej kanapki albo jajecznicy?! Obiecujemy, że poczujesz, że właśnie spełniasz zakazane marzenie z dzieciństwa. Smakuje słodko.

14. Wyrusz na przygodę z przyjaciółką

Podczas takiej wyprawy nie trzeba wciągać brzucha, można śmiać się z głupot i pogadać szczerze o swoich życiowych dylematach. Z przyjaciółką można robić wiele różnych rzeczy, które są trudniej dostępne w towarzystwie mieszanym, męskim oraz z dziećmi. Naprawdę warto!

15. Odłóż na dobę telefon i zapomnij

Wycisz go lub wyłącz i sprawdź, co się wtedy wydarzy. Najlepiej ten czas poświęcić sobie lub przyjaciołom.

16. Zaszalej u fryzjera

Byle u dobrego, któremu ufasz. Zmiana zwykle jest dobra. Wiele kobiet strzyże włosy, by symbolicznie pozbyć się przeszłości. Z krótszymi czujemy się lżejsze. A włosy, które zamiatane są do śmieci, wydają się nam wtedy jak te minione miesiące, o których chcemy zapomnieć.

17. Popływaj nago

Koniecznie musisz tego spróbować. To rodzaj manifestacji wolności i zmysłowej przyjemności. Atawistycznej, bo blisko natury.

18. Wyłącz telefon na spotkaniu

Nie będziesz się rozpraszać, a rozmowa popłynie swobodniej i zaprowadzi w was w ciekawsze rejony, jak za dawanych dobrych czasów. Skupienie i uważność – dziś są coraz bardziej w cenie.

19. Chodź boso po trawie i po śniegu

Zawsze w butach lub kapciach odcinamy się od bodźców. A przecież na stopach jest najwięcej receptorów. Korzysta z tego akupresura, która leczy rożne schorzenia. Dlatego fizjoterapeuci zalecają latem spacery po piasku na plaży.

20. Wróć do starej pasji

Robiłaś szaliki na drutach? Malowałaś akwarelami? Kochałaś chodzić na dodatkowe zajęcia koszykówki? A czemu nie miałabyś poszukać w swojej okolicy podobnych zapaleńców do siebie, by móc wymieniać się wiedzą. Powrót do tego, co kiedyś sprawiło przyjemność, zazwyczaj jest strzałem w dziesiątkę.

21. Olej sprzątanie

Masz ochotę iść do kina? Ale nieposprzątane. Na imprezę? Ale bałagan. Wyskoczyć ze znajomymi na weekend. Ale obiecałaś zrobić w końcu porządek w garderobie. Przestań być taką mieszczką. Pakuj walizki, rób makijaż i ruszaj…

22. Odezwij się, by się pogodzić

Jeśli gniewasz się na kogoś i czujesz, że mogłabyś już mu odpuścić, zrób to. Złap za telefon i spróbuj porozmawiać. A nóż ta osoba też się ucieszy?

23. Nie patrz po przebudzaniu w telefon

Nic się nie stanie, jeśli zrobisz to 15 minut później. A teraz stań ze szklanką kawy lub herbaty i spokojnie popatrz przez okno. Pomyśl sobie: „To będzie dobry dzień”.

24. Wyjedź na weekend tylko ze sobą

Cisza i niczym niezmącone myśli – to zwykle pozwala złapać lepszy kontakt z tym, co naprawdę czujemy. W samotności trudniej zagłuszyć głos intuicji.