Wielu z nas potrzebuje profesjonalnej pomocy terapeuty, ale broni się przed pójściem na terapię. Co nas powstrzymuje najczęściej? Lęk przed byciem ocenianym, lęk przed tym, co rozmowa z terapeutą mogłaby nam pomóc odkryć oraz wiele stereotypów, które mamy w głowie. Pora rozprawić się z mitami i odważyć się sięgnąć po pomoc specjalisty. Zdrowie psychiczne jest równie ważne jak zdrowie fizyczne.
Każdy z nas, w pewnym momencie swojego życia będzie zmagał się z jakimś problemem natury psychologicznej. 1 na 5 osób zostanie zdiagnozowana z chorobą psychiczną.
Mit 1 Terapia oznacza, że jestem słaby, albo zwariowałem
Czasami czujemy, że musimy być w stanie naprawić wszystko „na własną rękę”. Przyznanie, że potrzebujesz pomocy, nie zawsze jest łatwe, ale jest o wiele bardziej korzystne dla twojego samopoczucia niż udawanie, że świetnie sobie sam ze wszystkim poradzisz. Wbrew temu, co ci się wydaje, decyzja o zasięgnięciu porady specjalisty jest aktem siły, a nie słabości!
Mit 2: Terapia jest po to, by „przepracować” całe dzieciństwo
Dzieciństwo nie jest tematem wszystkich sesji terapeutycznych! Olbrzymia cześć z tego, o czym będziesz rozmawiać z terapeutą, to twoje obecne zmagania. Wcześniejsze doświadczenia mogą pomóc ci zrozumieć twoje obecne myśli i uczucia, ale po to, by skoncentrować się na tym, jak możesz wykorzystać tę wiedzę w swoim w przyszłości.
Mit 3 Moje problemy nie są na tyle poważne, żebym podjął terapię
Wiele osób uważa, że trzeba mieć naprawdę głębokie, poważne problemy, aby skorzystać z terapii … To nie jest prawidłowe podejście, w dodatku szkodliwe.
Terapia może pomóc ci w każdym rodzaju wewnętrznej walki, którą w sobie nosisz. Każdy problem natury psychologicznej jest ważny i warty wsparcia, a ty nie musisz rozwiązywać go sam!
Mit 4: Terapia nie jest konieczna, bo zawsze możesz porozmawiać z przyjaciółmi.
Dobrzy przyjaciele mogą cię wesprzeć w wielu dziedzinach życia. Ich przyjaźń może być pomocna, kiedy przechodzisz trudny okres. Ale to nie są specjaliści, którzy wiedzą, jak tobą pokierować, być nauczył się sobie radzić w konkretnych sytuacjach.
Nie oczekuj tego od nich, bo zaszkodzisz waszej relacji.
Mit 5: Szkoda pieniędzy
Koszt terapii nie przewyższa korzyści, które z niej płyną. Pomyśl o tym, jak ważne jest twoje zdrowie psychiczne, jak wiele od niego zależy, jak determinuje twoje życie.
Mit 6 Jeśli rozpocznę terapię, będę z nie korzystał już zawsze
Terapia jest często postrzegana jako coś, co należy zrobić przez długi czas, a może nawet do końca życia. Długość i częstotliwość sesji terapeutycznej zależą wyłącznie od danej osoby, jej zmagań i celów.
Możesz potrzebować tylko dwóch lub trzech sesji i zastosować narzędzia, w które zostałeś wyposażony natychmiast w swoim własnym życiu.
Mit 7: Terapia to kosztowne „widzimisię”
A w rzeczywistości wykorzystuje badania oparte na dowodach,aby dostarczyć ci użytecznych informacji o sobie samym. Udowodniono, że strategie i narzędzia, którymi dysponują wykwalifikowani terapeuci, działają, ponieważ opierają się na badaniach, które analizują wpływ terapii na setki, a nawet tysiące ludzi.
Mit 8: Terapeuta może pomóc tylko wtedy, kiedy przeżył to samo, co ty
Chcemy być zrozumiani. Mamy skłonność wierzyć, że to zrozumienie pochodzi z doświadczania tych samych sytuacji i zmagań. Ale ono może pojawić się również wtedy, gdy dzielisz się z kimś twoimi doświadczeniami.
Mit 9: Leki są bardziej skuteczne niż terapia
Istnieje błędne przekonanie, że przepisane przez lekarza leki są bardziej użyteczne i korzystne niż udział w terapii z lekarzem psychiatrą. Musisz znaleźć to, co działa najlepiej dla Ciebie. Terapia sama lub w połączeniu z lekami może być pomocna w walce z chorobą psychiczną. Rozmowa z terapeutą w walce z problemami codzienności.
Mit 10: Terapeuci sami radzą sobie świetnie ze swoimi problemami
To, że ktoś jest wyspecjalizowany i dobrze zorientowany w dziedzinie zdrowia psychicznego, nie oznacza, że nie mają własnych kłopotów. Musimy pamiętać, że terapeuci to także ludzie. Wielu z nich korzysta z profesjonalnej pomocy, bo wiedzą, że to naprawdę przynosi efekty.
Na podstawie: jessicagraceblog.com